Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 22.7.2002
Svátek má Magdaléna
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Česko-německé vztahy v létě 2002.
 >IZRAEL: -Intifáda- prohloubila nedůvěru - ale ne o moc
 >MÉDIA: Vysílací rada ve víru virtuální reality
 >POLITIKA: Parlamentní volby v roce 2002
 >RODINA A PŘÁTELÉ: V pátek padl rekord
 >PSÍ PŘÍHODY: Co se stane, když čokla podceníte
 >TÝDEN POD PSA: Co se semlelo, umlelo a podemlelo
 >POLITIKA: Vstříc novému osudu.
 >MROŽOVINY: Kaťuše a její kapalinové sestřenice 2
 >ZAMYŠLENÍ: Smutek z politika
 >PŘÍRODA: Tomu to voní, tomu to smrdí
 >OHLAS: Kouřit?
 >PENÍZE: Jde investovat bez rizika?
 >Slavomír Horák: Kudy (ne) prodávat turkmenské bohatství?
 >ZDRAVÍ: Marihuana a riziko velké deprese

  Starší články
 >28.6. My tě, Špidlíku, naučíme, co je to demokracie
 >27.6. Pustili Milana Šrejbera, máme plivat nebo tleskat?
 >26.6. Jsme ve stádiu mezivládí
 >25.6. První laťka byla moc vysoko
 >24.6. Nástin nástinu koalice s Koalicí
 >21.6. Tančení na mrtvole se nekoná
 >20.6. Zatím se to zdá býti rozumným - s výhradami
 >19.6. Koaliční jednání zahájena
 >18.6. Špidla bude vyjednávat s Koalicí o nové vládě
 >17.6. Zatímco čekáme, uvolněme fantasii
 >15.6. Politické zemětřesení způsobí změny na scéně
 >14.6. Dnes začínají volby, zítra skončí
 >13.6. Vláda je hotova, stačí jen odvolit!
 >12.6. Tak tohle je předvolební slib!
 >11.6. Svíčkovou, nebo vepřo-knedlo-zelo?
 >10.6. Poslední střet před volbami, jaký byl?
 >7.6. Poslední střet před volbami
 >6.6. Hra o vládu zákona
 >5.6. Jakou budeme mít vládu
 >4.6. Památník obětem komunismu v Praze

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne
 
22.7. Pidizločin se dá odpracovat
(eff)
Za krádež bochníku chleba by šel Jean Valjean zametat do nemocnice a Victor Hugo by neměl o čem napsat Bídníky. Přišli bychom sice o čtenářský zážitek, ale jeden lidský život by se vyvíjel - přinejmenším jinak, než jak bylo v románu popsáno.
Komentářů k článku:

19.7. Po výborech přišly na řadu komise
(eff)
Hlasování o stálé komisi pro sdělovací prostředky proběhlo "dietní cestou" - jediný hlas "ne" pochází od Jana Kasala, 179 hlasů bylo pro. V komisi zůstává poměrné zastoupení, takže tu zasedne Kateřina Dostálová jako Miroslav Grebeníček jako Hana Marvanová. O vyváženost je tudíž postaráno. Nicméně žádné spací období na tuto komisi nečeká.
Komentářů k článku:


18.7. Tak už výbory mají šéfy
(eff)
Až napočtvrté byl zvolen Jan Vidím (ODS) do výboru pro obranu a bezpečnost. Zdá se, že hnutí hurá na ODS pokračuje. Dala se pochopit před volbami (ostatně, trvám na tom, že si ji ODS vykoledovala), ale teď je poněkud dětinská a krátkozraká ze strany stran útvaru, jemuž se říkávalo Koalice a jemuž se dnes už neříká nijak.
Komentářů k článku:


17.7. Nepoměry poměrného zastoupení, anebo To jsou poměry!

Šest místopředsedů na dvě stovky poslanců, to je očividný nesmysl a pobuřuje o to více, že ho poslanecká sněmovna přijala jen proto, aby se do čela mohl taky dostat předseda komunistické strany, tedy té strany, která vnímá polistopadový vývoj bez výhrad negativně a chystá desetileté období "mimořádných opatření".
Komentářů k článku:


16.7. Máme o vládu víc a o vládu míň
(eff)
Prezident Havel odcelebroval nástup Špidlovy vlády a ta pak nasedla do autobusu a odjela do Lán poklonit se památce prezidentovi nejprezidentovitěhjšímu, totiž T.G.Masarykovi. Téhož dne Výkonná rada ODS rozpustila dosavadní stínovou vládu a dala si termín do konce září sestavit stínovou vládu novou.
Komentářů k článku:


15.7. Po analýze jako po vejprasku
(eff)
Veřejné mínění se hnulo doleva, míní vnitrostranická analýza ODS výsledků voleb. "Důvody tohoto stavu jsou jednak dopady hospodářské transformace na široké vrstvy veřejnosti, jednak nepřátelské naladění médií vůči ODS a tradiční levicová inklinace české společnosti," cituje analýzu ČTK.
Komentářů k článku:


12.7. Tajné přiznávání barev - volby ve sněmovně
(eff)
Už to vypadalo, že volby do vedení sněmovny se pohrouží do unylé nudy dle dohody upečené v Lidovém domě. Zvrtly se však do dramatu, jež dosud neskončilo, a prokázalo, že jinak jde život a jinak znějí dohody.
Komentářů k článku:


11.7. Také dnes se budou rozdávat karty
(eff)
Je to taková druhá runda rozdávání karet. To velké rozdávání, to byly nejdřív volby a pak koaliční jednání a rozložení sil ve vládě. Dnes bude na pořadu dne rozdílení postů ve sněmovně, včetně toho nejdůležitějšího - jejího předsedy.
Komentářů k článku:


10.7. Tak kolik budeme mít místopředsedů sněmovny?
(eff)
Vláda je ustavena, poslanci složili slib, dnes budou mít pauzu a čeká je volba vedení sněmovny. První volba ale byla už dnes. Volil se předseda volební komise a jím se stal - Pavel Hojda, komunista. Poslanec Jan Vidím z ODS neměl proti němu šanci. Volby byly veřejné, i ukázalo se, že nejenom sociální demokracie, ale i Unie svobody komunistu podpořila. Další hlasování budou neveřejná a těžko půjde dešifrovat, kdo koho a co podpořil.
Komentářů k článku:


9.7. Vláda ustavena, Dostál se udržel
(eff)
Že bude vláda upečena a jména budou zveřejněna se vědělo - ale přece jen dnes večer o překvapení nouze nebyla. Jedno překvapení je příjemné: Pavel Dostál zůstal v čele ministerstva kultury a to je moc dobře, protože spolu se Stanislavem Grossem a Jaroslavem Tvrdíkem rozhodně patřil k té kompetentnější části Zemanovy vlády.
Komentářů k článku:


8.7. Pauza před finálním jednáním
(eff)
První kolo jednání o koaliční vládě máme za sebou. Výsledek známe - uzavřena dohoda o základních principech vládního programu. Víme i to, že Koalice by měla obsadit v koalici 6 křesel z celkového počtu 17.
Komentářů k článku:


5.7. Hana Marvanová v roli bílé vrány
(eff)
Předsedkyni unie Haně Marvanové mnozí vytýkali snílkovství a nedostatek smyslu pro politiku, a měli pravdu, protože se zachovala tak, jak není v kraji zvykem. Odstoupila z předsednické funkce, protože nesouhlasí s výsledky dohod Dvojplošníku se sociálními demokraty, zejména pak nesouhlasí s tempem snižování schodku rozpočtu.
Komentářů k článku:


4.7. Schovejme se pod peřinu a zavřeme oči!
(eff)
Vláda rozhodla: na prestižní akci Česká sezóna propagující českou kulturu v Paříži nepošleme to nejlepší, co zde v Praze z francouzské kultury máme, totiž ukázky ze sbírek někdejší sbírky Vincence Kramáře. Důvod? Mohli by přijít exekutoři a obrazy odhadované na bezmála 17 miliard korun prostě zfendovat. A hned ze dvou důvodů: jednak proto, že Česká republika neuchránila investice americké firmy CME před českou mazaností a českým právním chaosem (co dále bylo mysliti si mohu, dokázati nelze), jednak proto, že tehdejší komunistický stát získal sbírku způsobem sobě vlastním, a sběratelovi dědicové korektnost "nabytí" zpochybňují.
Komentářů k článku:


3.7. Optimismus s výhradou nejistoty
(eff)
Výhradou je třeba doprovodit sám pojem "optimismus" ve spojení s ustavením koaliční vlády sociálních demokratů s Dvojplošníkem - byla by to vskutku dobrá vláda? Ale dejme tomu, že by to byla lepší vláda, než vláda menšinová sedící na lopatě komunistů (nebo ODS?), a pak tedy je třeba označit za optimistické dnešní prohlášení prezidenta Havla.
Komentářů k článku:


2.7. Kdo je cvok, ať investuje v České republice
(eff)
Situace dospěla do toho stádia, že nejlépe informovaní novologové (to je vědní obor na rozhraní seriózního bádání a ptakopravectví) píší do novin články o tom, jak nechápou vlastnickou strukturu TV Nova a spolků s ní spojených. A v jejich elaborátech se objevují přinejmenším dva koláče s rozdělením miliard a procent, které se vzájemně liší tak, jako nebe a dudy. Co je nebe a co jsou dudy záleží na tom, jak je kdo v koláči umístěn.
Komentářů k článku: