13.8. O FILMU: Road to Perdition
David Dolník
Druhý počin anglického režiséra Sama Mendese Road to Perdition (Cesta do záhuby) dokazuje, že máme co do činění s jedním z nejvýraznějších talentů posledního desetiletí. Filmová studia si většinou nechávají své oskarové favority až na podzim a léto zahltí nepříliš náročnými, technicky a akčně nabitými spektákly pro masy. Mendesův letní film si však říká o zlaté sošky americké Akademie natolik hlasitě a důrazně, že učitě nevyjde při příštím udílení Oskarů naprázdno. Komentářů k článku:
10.8. INFO: Medáci chtějí zachránit kulturní památku
Ve Střešovicích již deset let chátrá cenný objekt
Tisková zpráva ze dne 9. 8. 2002 Komentářů k článku:
9.8. HUDEBNÍ RECENZE: Redhoti poosmé, jen tak -mimochodem-
Petr Holeček
Minule jsem v hudební recenzi Neviditelného Psa představil českou nahrávku, která ihned po vydání kralovala prvním pěti místům prodejnosti - bohužel zavrženíhodný produkt slovenských hitmakerů Elán, desku 3000. Která deska vystřídala v tabulce pofiderní úspěšnosti na prvním místě usazený soundtrack z Rebelů? Jasně, byly to "červené a pálivé chili papriky" - Redhoti Komentářů k článku:
8.8. VZPOMÍNKY: VYCHÁZKA S BÁSNÍKEM (Z českých vzpomínek - 2)
Josef Lovell
Básník a záhadná dívka Elen. Komentářů k článku:
7.8. VZPOMÍNKY: JAROSLAV SEIFERT (Z českých vzpomínek -1)
Josef Lovell
Před více než sto lety se v Praze narodil náš největší moderní básník. Největší nejen umělecky (Nobelova cena za literaturu, 1984), ale hlavně CHARAKTEREM, STATEČNOSTÍ. Komentářů k článku:
7.8. EKOLOGIE: Problémy soudobé hudby.
Jaroslav Kováříček
Je současný svět zahlcen hrůznou hudbou a zpěvák Eminem kulturní barbar? Komentářů k článku:
6.8. FOTOMOMENTKA: Pražský chodec 2 - Neobyčejné místo.
JITA Splítková
Tím neobyčejným místem, které má neustále svoji atmosféru, je nejstarší zachovaná zahrada na území Prahy - Vojanovy sady. JITA webová stránka Komentářů k článku:
6.8. ARCHITEKTURA: Rakety míří k obloze
Zdeněk Lukeš
Dnes trochu odlehčující téma. Raketová základna se tyčí pár desítek metrů od nájezdu na dálnici za Mladou Boleslaví (a nedaleko Škodovky). Ne, nejde o armádní zařízení, ale o sila na cement, která známe z různých stavenišť.
Komentářů k článku:
3.8. VÝSTAVA: Cesta do středu země
(Artforum)
Uprostřed parného léta dokáže vyměnit stín lípy zahradní restaurace nebo chladivou vodní hladinu za návštěvu galerie pouze: Komentářů k článku:
2.8. FOTOMOMENTKA: Pražský chodec 1 - Hnusný nevkus
JITA Splítková
"Je málo tak krásných měst jako je Praha," slyším od svým přátel, kteří nejsou odsud a třeba to ani nejsou Češi. Mají pravdu - její položení, architektura, řeka ...- vše vytváří jejího genia loci. Ovšem tento duch se každým rokem ztrácí někam do nenávratna a z krásné Prahy se stává výstavka komerčního hnusného nevkusu. Komentářů k článku:
2.8. SAKRYŠ: Asi na nás leze Vysmáté léto!
Petr Holeček
Jak to NOVA myslí s tím vysmátým létem. Komentářů k článku:
30.7. KULTURA: Africké umění
Ivan Tomek
Sbírka Reinera Kreissla v Letohrádku královny Anny aneb Není amatérismus jako amatérismus. O jakém amatérismu autorhovoří? O kurátorském. Komentářů k článku:
29.7. KULTURA: Rusalka v Paříži.
Jaroslav Teplý
Při své návštěvě Paříže jsme se také šli podívat na Rusalku v opeře u Bastilly. Je to vůbec první provedení Rusalky v Paříži a snad i v celé Francii... v článku se autor podělí o scůj nevšední zážitek. Komentářů k článku:
23.7. SCI-FI: J. M. Troska o rozpínavosti národů
Jiří Wagner
Téměř přesně před šedesáti lety (v roce 1941) vyšla poprvé trilogie J. M. Trosky Zápas s nebem, kterou můžeme do jisté míry označit jako protiválečnou. Své nejdůraznější varování před válečnými běsy ale zformuloval v roce 1939, kdy vyšla jeho trilogie Kapitán Nemo. Komentářů k článku:
19.7. LIDÉ: 130. výročí narození krále pochodů Julia Fučíka
Darina Svobodová
V ruchu letošních oslav 100 výročí narození velikánů české dechovky Vacka, Poncara a Vejvody téměř zaniklo další významné hudební jubileum. Před 130 lety, 18. července 1872 se v Praze narodil hudební skladatel a vojenský kapelník Julius Fučík. Komentářů k článku:
|