Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 13.8.2002
Svátek má Alena
  Výběr z vydání
 >POVODEŇ: Praha, pondělí odpoledne
 >Sbírka na pomoc lidem zasaženým povodněmi
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Několik stručných rad k jízdě v území ohroženém povodní
 >REPORTÁŽ: Praha 19.00
 >MEJLEM- REPORTÁŽ: České Budějovice
 >NÁŠ RYBNÍK: Divoké léto v Praze.
 >NÁZOR: Bude Hana Marvanová novou předsedkyní ODS?
 >KANADA: Testosteron - auto, hormon nebo obojí?
 >O FILMU: Road to Perdition
 >PŘÍRODA: Ty nejsi on
 >EKONOMIKA: Uplynulý týden v USA
 >ASTEROID: Kdo je ignorant
 >ŽIVOT: Zajímavá příhoda na dálnici
 >ZDRAVÍ: Hromadná znásilnění v dobách války
 >POVODEŇ: Praha, pondělí odpoledne

  Starší články
 >19.6. MROŽOVINY: Obal prodává
 >17.6. MROŽOVINY: Malbruk na vojnu jede
 >12.6. MROŽOVINY: Skryté téma voleb
 >10.6. MROŽOVINY: Pětadevadesátiprocentní demokracie
 >5.6. MROŽOVINY: Alláhův prorok
 >3.6. MROŽOVINY: Šedesát let Atentátu
 >29.5. MROŽOVINY: Velká aliance na obzoru
 >27.5. MROŽOVINY: S Walkmany na moři
 >22.5. MROŽOVINY: Le Penův fenomén
 >20.5. MROŽOVINY: Minidějiny ropy II
 >15.5. MROŽOVINY: Minidějiny ropy I
 >13.5. MROŽOVINY: Předvolební inventura spíše pro mimozemce
 >8.5. MROŽOVINY: Bitva o konvoj PQ-16
 >6.5. MROŽOVINY: Mýtus Jalty
 >1.5. MROŽOVINY: Tři ze zákulisí Modré planety
 >29.4. MROŽOVINY: Muž v červených ponožkách
 >24.4. MROŽOVINY: Srebrenická etuda na téma násilí
 >22.4. MROŽOVINY: Poslední Viking
 >17.4. MROŽOVINY: Paradox moralistů
 >15.4. MROŽOVINY: Méně šťastný z bratří Wrightů

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Mrožoviny
 
12.8. MROŽOVINY: Sto padesát sedm miliard
František Novotný
Sto padesát sedm miliard, což je designovaná výše schodku státního rozpočtu na příští rok, patří k sumám, které se už nevnímají jako konkrétní částka, ale jako imaginární účetní položka. Což je pochopitelně pohled zcestný, avšak čeští politici a potažmo média proti němu nedělají nic.
Komentářů k článku:

7.8. MROŽOVINY: Krásná Meredith...
František Novotný
... jestli vzpomínáš, kdo plul na křižníku, kdo plul na Guadalcanal... Tak nějak zní refrén té sentimentální písničky, kterou jsme před 40 lety zpívali u táboráku na Lipně, možná právě 7. srpna, tedy na den přesně 20 let poté, co se americká námořní pěchota vylodila na tom tropickém ostrově, aby zvrátila průběh pacifického tažení.
Komentářů k článku:


5.8. MROŽOVINY: Nezabíjející zbraně
František Novotný
K moderní době patří narůstající množství paradoxů, s nimiž je člověk stále častěji konfrontován. A z této množiny jevů je i program nezabíjejících zbraní podporovaný Pentagonem.
Komentářů k článku:


31.7. MROŽOVINY: Třetí scénář
František Novotný
V pondělních Lidových novinách nadhodil Emanuel Mandler možnost, že v případě kauzy "Srba a spol." se nemuselo jednat ani tak o objednávku vraždu novinářky Slonkové jako o past na Kavana. Nicméně existuje i "třetí scénář", jenž je jako "pracovní verze" stejně oprávněn jako Mandlerovy dohady.
Komentářů k článku:


29.7. MROŽOVINy: Mistr marin
František Novotný
Marinami se nazývají obrazy s mořskými náměty a malovalo je mnoho slavných umělců. V ruském malířství patří k nejvýznačnějším tvůrcům marin Ivan K. Ajvazovskij, od jehož narození toto pondělí uplynulo 185 let.
Komentářů k článku:


24.7. MROŽOVINY: Zjevení baroka
František Novotný
Snad o žádné historické epoše si neodnášíme ze školy tak zkreslené představy jako o baroku. Podle českých učebnic dějepisu tu temnou dobu po Bílé hoře ozařoval jenom svit pálených knih a řádění Koniášů a historie znovu začíná až obrozením v 19. století. Proto jako zjevení působí kniha "Evžen Savojský, portrét barokního válečníka" z pera českého historika Víta Vlnase. Není to totiž kabinetní portrét, ale obrovitá freska pro čtenáře neznáme epochy, na niž pak zírá s radostným úžasem objevitele.
Komentářů k článku:


22.7. MROŽOVINY: Kaťuše a její kapalinové sestřenice 2
František Novotný
Spalovací komora A-4 Jenom diktátoři totalitních států, s vidinou superzbraně, si mohli dovolit financování tak utopických projektů, jakými byl i vývoj velkých kapalinových raket. V případě hitlerovského Německa k tomu přispěla i zoufalá vojenská situace, již měly zvrátit, mezi jinými zázračnými zbraněmi, i balistické střely na kapalné pohonné hmoty.
Komentářů k článku:


17.7. MROŽOVINY: Kaťuše a jejich kapalinové sestřenice 1
František Novotný
Raketa Vostok Málokdy se najde v dějinách techniky tak fascinující kapitola, jakou byl vývoj kapalinových raket. Je to současně i kapitola znepokojující, neboť u žádného lidského výrobku nebyla tak vyhroceny proti sobě otázky technologie a morálky jako právě u raket s kapalinovým pohonem.
Komentářů k článku:


15.7. MROŽOVINY: Kaťuše a jejich méně slavné sestry 2
František Novotný
Bazooka Třetí část historického miniseriálu o vojenských raketách přináší přehled britských a amerických neřízených prachových raket používaných za 2. světové války.
Komentářů k článku:


10.7. MROŽOVINY: Kaťuše a jejich méně slavné sestry 1
František Novotný
Sovětské dělostřelec. rakety Od hračky k superzbrani, od prostředku zábavy k cestám do vesmíru - tak lze stručně charakterizovat příběh raket ve 20. století. 2. světová válka ale ještě patřila prachovým neřízeným projektilům.
Komentářů k článku:


8.7. MROŽOVINY: Kaťuše a jejich zapomenuté prababičky
František Novotný
Rakety Congrave Ohlasy na články o zbraních a jejich vývoji svědčí o tom, jak silně tato tématika čtenáře zajímá. Snad v horkých letních dnech zaujme i miniseriál o historii vojenských raket, jehož první část Mrožoviny právě přinášejí.
Komentářů k článku:


3.7. MROŽOVINY: Americké kořeny sovětského tanku T-34
František Novotný
Čtenářská diskuse k článku "Šedesát let bitvy u Midwaye" se stočila nečekaným směrem - k problematice kvality sovětských zbraní za 2. světové války a závislosti sovětských konstrukcí na západních technologiích. Vznik fenomenálního středního tanku T-34 je pak vzorovým příkladem, jak silná či slabá tato závislost byla.
Komentářů k článku:


1.7. MROŽOVINY: Šumava technologická (a jiná)
František Novotný
Když se řekne Šumava, každý si asi představí národní park, chráněné krajinné území s horskými lesy, unikátní slatě a jezera. Do této představy se technická díla jaksi nehodí, a přesto právě zde se nacházejí jedinečné technologické celky, jež jsou na seznamu národních technických památek.
Komentářů k článku:


26.6. MROŽOVINY: Vyvrtejte si svoje dělo
František Novotný
Patříme k technické civilizaci, která své přežívání založila na znalostech výrobních postupů, na receptech jak co vyrábět. Je charakteristické, že těmi prvními recepty byly postupy pro výrobu zbraní, především starých předem nabíjených děl. Právě technologie jejich výroby se stala základem současného hutnictví, slévárenství a strojírenství.
Komentářů k článku:


24.6. MROŽOVINY: Šedesát let bitvy u Midwaye
František Novotný
Někteří čtenáři vyčítali "Neviditelnému psu", že opomněl výročí "Dne D", vylodění Spojenců v Normandii. Předvolební kampaň zřejmě může i za to, že bylo opomenuto i kulaté výročí bitvy u Midwaye. Tento letecko-námořní střet znamenal obrat v pacifické válce a proto stojí zato se k němu vrátit.
Komentářů k článku: