Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 15.11.2002
Svátek má Leopold
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
 >SVĚT: Turecko a Giscard d'Estaing.
 >DISTRIBUCE: O co jde?
 >POLITIKA: Může uspět Kasl?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jeďte do Zličína, uvidíte něco krásného
 >PSÍ PŘÍHODY: Rupne? Nerupne?
 >GLOSA: Byly volby, jako vždy
 >FEJETON: Chalupaření jako fenomén zatracovaný i milovaný.
 >Má stát podporovat širokopásmový Internet?
 >NÁZOR: Kde mám kufr
 >ÚVAHA: Není-li prezident figurka, jak potom hodnotit Václava Havla?
 >OHLAS: Carismus s bolševismem má málo společného
 >FTIP: Funguje to takhle i u vás?
 >SVĚTOVÉ DĚJINY: Evropa - růst a pohyb obyvatelstva
 >ZDRAVÍ: Odkud, kam a kudy putují?

  Starší články
 >11.11. POLITIKA: Tošenovský splnil roli volebního lídra, může jít
 >11.11. POLITIKA: Proč nechce vedení ODS vnitrodemokracii ve straně ?
 >9.11. NÁŠ RYBNÍK: Týden v trapu.
 >9.11. POLITIKA: Prof. Klaus mě urazil v Mexiku
 >8.11. POLITIKA: V čem je -nezávislá- volba lepší
 >8.11. POLITIKA: Státní rozpočet a Česká konsolidační agentura
 >8.11. POLITIKA: Nezávislí senátoři, občanský princip, a jiné mýty
 >8.11. NÁZOR: Hodný stát, zlé obce
 >8.11. UNIE: Evropa demokracií namísto Ústavy EU
 >7.11. ÚVAHA: Proč ten nezájem?
 >7.11. ŠAMANOVO DOUPĚ: V?Ř?S?R?
 >7.11. POLITIKA: Čím a jak vlastně hlasujeme … ?
 >6.11. TEMELÍN: Fagan a jeho parta...
 >6.11. POLITIKA: Volby potvrdily slabost partají
 >6.11. POLITIKA: ČSSD dluží komunistům za senátní hlasy
 >6.11. POLITIKA: Snad nová podoba ODS, zatím na regionální úrovni.
 >6.11. POLITIKA: Podle skutků poznáme je
 >5.11. ŠAMANOVO DOUPĚ: "Ne" zadarmo
 >5.11. LIDŠTINY: Profesní neutralita a etika.
 >5.11. POLITIKA: Volební radosti i kocoviny

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika
 
15.11. SVĚT: Turecko a Giscard d'Estaing.
Jaroslav Teplý
Giscard d'Estaing, bývalý francouzský ministr financí, později president a současný předseda tzv. Evropského konventu, který má připravovat budoucnost Evropské unie, se vyslovil v pátek 8.11. v listu Le Monde bez obalu proti členství Turecka v EU, protože by to znamenalo "konec Evropy".
Komentářů k článku:

15.11. POLITIKA: Může uspět Kasl?
Jiří Pehe
Dohoda mezi občanskými a sociálními demokraty, že spolu opět povedou pražskou radnici, je dobrou zprávou pro Evropské demokraty Jana Kasla. Ten by jen těžko veřejnosti vysvětloval, že utvořil koalici s jednou ze dvou stran, které na radnici vládly v minulém období, kdy Kasl odešel z funkce primátora na protest proti tomu, co označil za korupci. V nové radě Prahy přitom bude hned několik politiků, které Kasl z korupce nepřímo nařkl. Pokud by nyní s ODS nebo s ČSSD vytvořil koalici on sám, aniž by zároveň dosáhl toho, že by v nové radě města nefigurovali lidé, které označil za zkorumpované, zcela by popřel smysl svého odchodu z radnice a z ODS.
Webová stránka Jiřího Pehe
Komentářů k článku:


15.11. GLOSA: Byly volby, jako vždy
Stanislav Reiniš
Ohlédnutí za volebním aktem...oproti našemu očekávání jsme nepotkávali houfy a fronty voličů. Nepotkávali jsme nikoho...
Komentářů k článku:


15.11. ÚVAHA: Není-li prezident figurka, jak potom hodnotit Václava Havla?
Milena Varadinková
Autorka reaguje na : William French, kanadský právník žijící 12 let v Praze, napsal svůj názor (Prezident není figurka, MF Dnes 6.11.2002) na to, jakého prezidenta bychom si měli (nebo spíš neměli) zvolit.
Komentářů k článku:


14.11. ŠAMANOVO DOUPĚ: Prvenství našich prezidentů
Jan Kovanic
Vůbec prvním prezidentem v novodobé historii české státnosti se stal T.G. Masaryk. A je to právě 84 let. 14. listopadu 1918 byl zvolen revolučním Národním shromážděním. Ani ještě nebyl na území nového státu - z emigrace se vrátil až 21. prosince 1918. Zvolen byl zatím jen na dva roky, než dovede národ ke svobodným volbám.
Komentářů k článku:


14.11. LIDŠTINY: Mýtus o hodných čečenských zabijácích a zlých Rusech
JITA Splítková
Averze dosti velké skupiny Čechů vůči všemu, co jen trochu zavání Ruskem, je známá. Co je ruské, je špatné. To je moderní bonmot a pokud jej někdo naruší chválou něčeho ruského, vystavuje se exkomunikaci z mnoha českých společenství a veřejnému zostouzení
Komentářů k článku:


14.11. NÁZOR: Tak už je to zase tady.
Jiří Míka
Tak prý se nám do Prahy chystají odpůrci globalizace. Inu, neštěstí nechodí po horách, ale po lidech...
Komentářů k článku:


13.11. SUMMIT NATO: Možná přijde i islámský terorista?
JITA Splítková
V Praze bude summit NATO - ví to už kdekdo a v neposlední řadě teroristé. Po tom, co se stalo v moskevském divadle, by byl jen hlupák klidný a říkal si... sem nedorazí, tady a nám se to nemůže stát... Z médií se dovídáme kolik hlav a ofrčkovaného výkvětu vojenství dorazí, že budou chráněni na každém kroku, ale co Pražané? A jak se o islámském terorismu v Evropě vyjadřují odborníci? Varují.
Komentářů k článku:


13.11. POLITIKA: ODS je skanzen autoritářství
Jiří Pehe
Když Evžen Tošenovský oznámil změnu svého rozhodnutí ucházet se o post předsedy Občanské demokratické strany, popsal poměry v ODS jako "revoluční autokracii". Václav Klaus vzápětí reagoval svým typickým způsobem. Tošenovského slovům prý nerozumí. Pokusme se tedy Tošenovského slova objasnit.
Webová stránka Jiřího Pehe
Komentářů k článku:


12.11. ANALÝZA: Předpověď iráckého počasí
Ota Ulč
Před sebou máme dosud nezodpověditelné otázky, zda Saddam Hussein přestane ignorovat závazné rezoluce a na území Iráku se po čtyřech letech vrátí inspektoři, jejichž práce nebude znemožňována jako v předchozí době, zda Rada bezpečnosti něco pro bezpečnost světa skutečně udělá, a v případě , že neudělá, zda Amerika, obtěžkaná břemenem jediné zbylé supervelmoci, to vyřeší sama, ve vlastní režii. Nejen západní části světa by si potichu oddychly a hodně nahlas zachránce proklely za jeho surové porušování norem mezinárodního práva, ohrožování světového míru, za arogantní kovbojskou mentalitu -čili nic nového pod sluncem. Nevole arabských mas a mezinárodní terorismus získají na intenzitě nebo naopak se utiší. Nebo Američané, s ohledem na domácí priority, zájmy zejména hospodářské, vůbec nezasáhnou...
Komentářů k článku:


12.11. POLITIKA: Českou politickou scénu čekají otřesy
Jiří Pehe
Ani schválení státního rozpočtu pravděpodobně nezabrání krizi na české politické scéně. Výsledky nedávných komunálních a senátních voleb vyvolaly vnitrostranické konflikty, které mohou radikálně přerýsovat celé české politické hřiště a vést k pádu vlády. Roli katalyzátoru v tomto procesu bude hrát i nadcházející volba prezidenta, která vnitřně štěpí především vládní sociální demokracii.
Webová stránka Jiřího Pehe
Komentářů k článku:


12.11. POLITIKA: Škubání ovcí
Michal Simkanič
Je zarážející, jak velký počet lidí si nechá ukrást peníze ze své peněženky a ani se kloudně neozve. Že to není pravda? V minulém týdnu se stal případ, kdy skupinka všehoschopných nenechavců vedle běžné a pravidelné loupeže donutila naše spoluobčany, aby se ještě navíc dopředu zavázali odevzdat více než jedenáct tisíc Kč, a to nejen za sebe, ale i za každého člena rodiny. Policie nezasahovala, protože sám ministr vnitra je členem této party a kromě toho jednotlivých policistů se to týká také.
Komentářů k článku:


11.11. UNIE: Začíná jít do tuhého.
Václav Vlk
Jak se přibližuje okamžik, kdy bychom, zdá se už reálně, měli vstoupit do Evropské unie, začíná přituhovat. Ukazuje se, že bychom mohli být po opadnutí celních a dalších bariér až příliš nepříjemným konkurentem mnoha zpohodlnělých a na všelijakou ochranářskou politiku EU zvyklých západních firem. A jejich zaměstnanců.
Komentářů k článku:


11.11. SPOLEČNOST: Balené koblihy a plíživá kontrarevoluce
Martin Říman
Kdyby lidé věděli, jak to či ono skončí, většina z toho by se nestala. Jenže když jste v malé loďce na velké řece, nemáte čas ani možnost pozorovat a analyzovat spodní proudy. Bývá to ovšem osudné.
Webová stránka Martina Římana
Komentářů k článku:


11.11. PRÁVO: Antikorupce
František Schilla
Jak postupoval expert na všechno a na nic, když chtěl počátkem devadesátých let pro klienta zjistit, jak se zakládá obchodní společnost podle českého práva ? Směle, razantně, efektivně: Přizval notáře na údajnou "ustavující valnou hromadu společnosti", prý "k pořízení notářského zápisu". Na místě vyšly samozřejmě najevo vady, pro které notář nemohl než požadovaný úkon odmítnout. Jelikož ovšem podle notářského řádu musí notář každé odmítnutí úkonu zdůvodnit, vytěžil "expert" ze schůzky to, co tolik potřeboval - informace ! Důkladně "vyždímaný" notář dostal tisícikorunu (nebo taky nic) a naštvaně odešel, náš poradce pak čerstvě získané know-how obratem prodal klientovi za těžké desetitisíce (a po čase dalšímu klientovi za další desetitisíce).
Komentářů k článku: