16.12. FILM: O lásce a statečnosti roztřesené hrdinky
František Schilla
Na vrcholné herecké výkony Ivy Janžurové si vzpomene český divák při sledování filmu Na rtech (Sur mes levres). Hlavní role jako by byla Ivě Janžurové šita na míru; minula se s ní ovšem v prostoru (film je francouzský) i v čase (hlavní hrdince je pětatřicet let). "Janžurovské" role se tudíž chopila jiná herečka, Emmanuelle Devosová, a i její výkon stačil na udělení Césara (francouzské obdoby Oscara) v letošním roce za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli. Césarem byl zároveň oceněn scénář a - logicky - i zvuk k filmu. Proč "logicky", jak "logicky" ? Hrdinka akčního filmu Na rtech je totiž neslyšící (resp. slyší pouze za pomoci naslouchátek) ! Komentářů k článku:
12.12. ZE ŽIVOTA: Ad vocem: H. Mann
Jan Beneš
Není tomu příliš dávno, co jsme se z TV i v tisku veškerém dočetli, jak významné jest, že se u nás nalezla jakási stará korespondence Heinricha Manna. Takže mi vyvstalo cosi, co se s tímto spisovatelem pojí a třeba není obecně známé. Přinejmenším ve zprávách jež se nynčko vyskytly, sice padla zmínka o tom, že získal československé občanství, ale ani slovíčko o tom, jak ho získal. Na rozdíl od tisíců a tisíců, kterým se to nepovedlo. Komentářů k článku:
11.12. NA PALETĚ: I slípka se chce vznést k nebesům, natož umělec
JITA Splítková
I slípka chce lítat a občas si i popolítne. I slípkám se zastřihují křidélka, natož umělcům. Některé slípky nechtějí létat, jsou loajální. Něco o univerzálním jazyku zvaném výtvarné umění a o umění v diktaturách - dnes konkrétně o socialistickém realismu aneb sorele... Komentářů k článku:
10.12. ARCHITEKTURA: Poslední mohykán avantgardy odchází
Zdeněk Lukeš
Je to smutná věc: během posledních tří let zemřeli poslední veteráni avantgardní architektury. Letos na podzim nás opustil Antonín Tenzer (*1908), zřejmě poslední projektant, který v meziválečném období postavil významnější stavby.
Komentářů k článku:
10.12. HUDBA A ZVUK: Pražští pěvci věru nejsou amatéři
Lubomír Fendrych
Forbína Pěvecké umění nezaniklo - přípodoteky Z předvánočních koncertů ; Monika Knoblochová dostala cenu - recenze - Karel Ančerl Dvořák Violin Concerto, Romance; Suk Fantasia (J. Suk, Českou filharmonii řídí Karel Ančerl); P. I. Čajkovskij Liturgie(Pražští pěvci - Stanislav Mistr) - ftipy - Harmonie v prosinci - Pražští pěvci věru nejsou amatéři… se Stanislavem Mistrem Komentářů k článku:
9.12. KULTURA: Ve vleku sexu
František Schilla
Aplaus publika po promítnutí filmu - to jsem v kině zatím zažil pouze kdysi u životopisného filmu
Gándhí. Až v pátek 6. prosince 2002 po uvedení veselohry Líbejte se, s kým je libo jsem v pražském
kině Lucerna při diváckých ovacích asistoval znovu ! Čím si tak nebývalý ohlas vysvětlit ? Komentářů k článku:
6.12. BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK
Jan Burian
Jan Burian představuje další úryvky z díla poetického strojvůdce Jiřího Baláka – tentokrát cestopis BRNO - PRAHA Komentářů k článku:
6.12. NA PALETĚ: Mýtický svalovec
JITA Splítková
Dnes je Mikuláše, takže jako nadílka ode mne - povídání o poněkud až eroticky přibarvenám příběhu kresleného svalovce. aneb Krásný mužský si dámy musíte pouze vysnít nebo namalovat, pokud nevládnete štětcem či tuží, musíte se spokojit již s namalovaným (nebo třeba vytesaným).:-)) Komentářů k článku:
6.12. MUZIKA: Hulím! Tančím!
Ondřej Stratilík
Na letošní podzim mají naplánováno jen šest koncertů! A z toho jeden je v Ostravě! Navíc je to zahajovací část turné k příležitosti vydání nové desky Udělalo se nám jasno. Zasvěcení (i mnoho jiných) už asi vědí, o čem mluvím. Jde o fantastickou show v podání kapely Mig 21. Komentářů k článku:
4.12. FEJETON: O broušení jazyka českého
Alex Koenigsmark
Co za zvíře je rohoš či rohonos a kdo jsou krslobleďáci? Nevíte? A jak je čeština zajímavá víte? Komentářů k článku:
4.12. VÝSTAVA / AUKCE: Snění tiší bolest
(Artforum)
Snění nebo chcete-li fantazie je vlastní každému z nás. Je neuchopitelné a díky tomu nám ho nemůže nikdo vzít. A pokud své sny nevyprávíme nahlas, nemůže si je nikdo ani přivlastnit, ani nám je zničit. Ale zase naopak, pokud je zveřejníme, jak se říká ve správnou chvíli a na správném místě, může se stát, že se náš sen změní v realitu. Komentářů k článku:
3.12. HUDBA A ZVUK: Saxofon zná každý… opravdu?
Lubomír Fendrych
Hudba a zvuk vydání 277
Forbína Julietta B. Martinů v Paříži - přípodoteky Hudba a zvuk vychází dál,i když v jiné formě; Šumperská klasika připravuje;- recenze Karel Ančerl: Prokofjev Symphony No. 1 "Classical"; Piano Concertos Nos 1, 2 (S. Richter, D. Baloghová, Česká filharmonie, Pražský symfonický orchestr, K. Ančerl) - ftipy - Audio na prosinec - Saxofon zná každý-opravdu?… S Ivanem Myslikovjanem. Komentářů k článku:
3.12. ARCHITEKTURA: Tajemství Pražského hradu I. - Psí předloha
Zdeněk Lukeš
Minule jsem vám tady doporučoval tlustou knihu, dnes budu pro změnu psát o jedné tenké. Tak trochu odkrývá tajemství Pražského hradu, ovšem týká se věcí poněkud trvalejších, než je pulzující útvar na lešení věže Jiřského kláštera. Komentářů k článku:
2.12. GLOSA: Neziskové literární časopisy
Petr Kolman
Proč veřejnoprávní média nepodporují více literární časopisy? Komentářů k článku:
2.12. LITERATURA: Život s umělcem očima manželky
Irena Zítková
Vztah Madly Vaculíkové k manželovi, spisovateli Ludvíku Vaculíkovi, je právě tak jednoznačný. Ve všech oblastech skálopevný, jen v jediné ne - v jeho sexualitě. Úlety jsou neodmyslitelnou součástí jeho života, posléze vždy zdrojem inspirace k literárním dílům. K témuž, co jiní umělci často zastírají, se Vaculík otevřeně (a bolestně) doznává, i když ví, jak tím svou ženu zraňuje.
Recenze literrárního interview Pavla Kosatíka s Madlou Vaculíkovou Komentářů k článku:
|