Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 13.2.2003
Svátek má Věnceslav
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Pat COX a naše zhoubné nemoci.
 >TÉMA: Zvolme si - Irák, nebo USA
 >POLITIKA: Kdo bude prezidentem?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Jsi vegetarián, dostaneš mrkev!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Efekt červených očí
 >PSÍ PŘÍHODY: Je to tak, psi se občas poblijou
 >LIDŠTINY: Kniha pro začínající koprofily a koprofágy?
 >SVĚTY: Amerika a Evropa - víry proti filosofiím
 >VOLBA: Přímá volba prezidenta může znamenat zneužití institutu amnestie
 >ZE ŽIVOTA: Tak volám Dášo nashledanou...
 >VOLBA: Jak to bude s volbou presidenta?
 >NÁZOR: Český intelektuál a moc
 >MÉDIA: Vražedný Internet
 >FEJETON Mobil místo bandasky
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů

  Starší články
 >8.2. POLITIKA: Je třeba změnit pravidla volby prezidenta republiky Parlamentem
 >8.2. GLOSA: Klausův odboj
 >8.2. Zpráva o hladomoru - od deseti k pěti
 >7.2. POLITIKA: Fauly Uhla a Bělohradského
 >7.2. GLOSA: Hádanka
 >6.2. VOLBA PREZIDENTA: Vládní koalice ignoruje veřejné mínění i přání vlastních voličů
 >6.2. POLITIKA: Prezidentská šaráda
 >6.2. POLITIKA: Reforma veřejných financí? Zapomeňte!
 >6.2. ESEJ: Historie se opakuje?
 >5.2. SVĚT: Podporujte svého šerifa!
 >5.2. POLITIKA: Kdo s kým, o čem a pro koho?
 >5.2. NÁZOR: Pandořina skříňka přímé volby prezidenta.
 >5.2. NÁZOR: Kdy začnou už konečně vládnout?
 >5.2. NÁZOR: Přímou volbu prezidenta? Ne, děkuji
 >5.2. GLOSA: -Evropa- k sovětskému stylu?
 >4.2. ZE ZAHRANIČNÍHO TISKU: Příklad pro nás? (3)
 >4.2. POLITIKA: Prezidentské pravomoci v rukou ČSSD
 >4.2. POLITIKA: Vládní koalice chce loutkového prezidenta
 >4.2. NÁZOR:Jsem proti přímé volbě prezidenta!
 >3.2. POLITIKA: Přímá volba je nejlepším řešením

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika
 
13.2. TÉMA: Pat COX a naše zhoubné nemoci.
Jaroslav Teplý
V příspěvku presidenta evropského parlamentu Pata Coxe jsou na některých místech presentována fakta či názory, které bychom neměli přejít mlčením.
Komentářů k článku:

13.2. TÉMA: Zvolme si - Irák, nebo USA
Roman Joch
Preventivní válka je ospravedlněna, pokud předchází agresi, již protivník chystá. Válka koalice vedené Spojenými státy proti iráckému režimu by válkou preventivní byla. Mnohým lidem se nezdá, že Irák nyní agresi chystá, proto zásah proti němu odmítají.
Komentářů k článku:


13.2. POLITIKA: Kdo bude prezidentem?
Jiří Pehe
Je pravděpodobné, že prezident bude ve třetí volbě parlamentem zvolen. Nejenom že si zákonodárci nemohou dovolit další blamáž, ale pokud vypukne, nebo bude na spadnutí válka v Iráku, bude Parlament pod enormním tlakem nenechat v krizové situaci zemi bez prezidenta. Navzdory různým předpovědím má větší šance být zvolen prezidentem Jan Sokol, pokud nakonec bude společným kandidátem vládní koalice a podpoří ho většina vládních poslanců a senátorů.
Webová stránka Jiřího Pehe
Komentářů k článku:


13.2. ŠAMANOVO DOUPĚ: Jsi vegetarián, dostaneš mrkev!
Jan Kovanic
Na začátku roku 1945 byl pan Josef svým "etnickým původem" i jako miminko nebezpečnou hrozbou pro mocnou Třetí říši. Proto se ho snažili Němci zabít. Zbytek jeho rodiny byl v té době už většinou vyvražděn, ale Josífek se svou maminkou našli úkryt na venkově. Takže byl ukrývané dítě. Skrývání = věznění = odboj = odškodnění. Ale není to tak jednoduché.
Komentářů k článku:


13.2. SVĚTY: Amerika a Evropa - víry proti filosofiím
Zdeněk Švácha
Důvodů, proč USA a vůdčí státy kontinentální Evropy obtížně hledají společný jazyk, je jistě mnoho. Tisk je poměrně často analyzuje. Otázkou zůstává, zda-li je na místě překvapený tón analýz či zmatené odvolávky na konec studené války. Příčiny jsou starší.
Komentářů k článku:


13.2. VOLBA: Přímá volba prezidenta může znamenat zneužití institutu amnestie
Martin Výborný
Autor se zamýšlí nad následujícím: Pokud dojde k volbě budoucího pana prezidenta přímou volbou, domnívám se, že je naprosto nutné omezit jeho pravomoci. Až doposud totiž garantovaly jeho politickou a morální způsobilost politické strany. Občanům ovšem nyní budou nabízet pana prezidenta média, která jsou převážně komerční a jistě mohou pomocí kvalitní PR kampaně vyprofilovat do prezidentského postu prakticky kohokoliv.
Komentářů k článku:


13.2. NÁZOR: Český intelektuál a moc
Petr Vašek
V článku: Neúspěšný výběr přijatelného kandidáta vládní koalice docela hezky ukázal vztah českého intelektuála a politické moci.
Komentářů k článku:


12.2. DEMOGRAFIE: Budou jako -více než 100letá voda- ?
Alena Martínková
Fundovaný článek bez emocí o jednom ze společenských tabu a to o etniku. Autorka píše: Někdo může namítnout, že je to proti lidským právům, pitvat pod lupou chování tohoto etnika, ale každý, kdo svoji existenci zakládá na štědrých příspěvcích většinové společnosti, si toho musí být vědom a snad by se dalo použít i formulaci "je povinen to strpět".
Komentářů k článku:


12.2. POLITIKA: Český prezident ve stínu Iráku a Severní Koreje
Jan Fořt
Autor upozorňuje: ...ale také bývalý prezident ponese historickou vinu, že za 10 let své vlády nedokázal najít ve svém okolí, mimo přátel z disentu, uměleckých kruhů a některých bývalých stranických pohlavárů, žádnou osobnost vhodnou pro tuto funkci...
Komentářů k článku:


12.2. POLITIKA: A humoristé gradují svá komická čísla
Vít Blaha
Ukázka z článku: Jakub Patočka, obvykle se podepisující jako ekolog, tentokráte však jako sociolog a současně šéfredaktor Literárních novin je autorem včerejšího článku v Hospodářských novinách s názvem "Rozumí ještě někdo ČSSD?" a sám si ve své agitce i odpovídá. Naši největší politickou stranu přirovnává k brontosaurovi s velikým tělem, jedním malým mozkem v hlavě a druhým v břiše. A ty se spolu, dle našeho předního enviromentalisty, sváří. Hezké podobenství.
Komentářů k článku:


11.2. POLITIKA: Co je evropský reflex
Jan Zahradil
Václav Havel podpisem "dokumentu osmi" ukázal, že ČR zůstává na prahu EU suverénním státem s vlastní zahraničně-politickou doktrínou, která se nepíše ani v Berlíně, ani v Paříži, ani v Bruselu.
Webová stránka Jana Zahradila
Komentářů k článku:


11.2. POLITIKA: Proč bych volil Václava Klause prezidentem
Jiří Svoboda
V. Špidla nehledá kandidáta na úřad prezidenta podle lidských, odborných ani jiných kvalit - jeho volba je negativní. Podle dosavadního průběhu může být v jeho pojetí prezidentem České republiky téměř kdokoli, když to nebude Václav Klaus nebo Miloš Zeman. Je hledána osoba typu Emila Háchy.
Komentářů k článku:


10.2. ŽIVOT: Smíření?Chucpe!
Václav Vlk
Celou dobu bylo mna té stavbě pomníku Smíření a celém duchu kolem cosi divného. Stačila jedna návštěva aby to člověk zjistil. Idealističtí mladí lidé ze zahraničí,kteří pomáhali pomník Smíření stavět, totiž na otázku, jestli bude také pro zavražděné Čechy, vyvaleně vykulovali oči a pak se hlasitě divili, jací zavraždění Češi, přeci se všude ví, že Češi tady po válce vraždili Němce ale o nějakých zavražděných Češích nikdo nikdy neslyšel. Svatá prostota a stále nepoučitelné mládí!
Komentářů k článku:


10.2. POLEMIKA: Pravda o Fukuyamovi
Jiří Pehe
Je skličující pozorovat, s jakou lehkostí dokáže český komentátor označit jako veskrze nezajímavé dílo, které se stalo předmětem vášnivých intelektuálních diskusí na celém světě--tak jak to učinil Petr Fischer v recenzi knihy Francise Fukuyamy Konec dějin a poslední člověk (LN, 8.2. 2003). O Fukuyamově teorii o vítězství liberální demokracie coby jakémsi hegelovském vyvrcholení dějin si můžeme myslet cokoliv, jenom ne to, že jde o dílo, které je neinspirativní a napsané jakýmsi filozofickým nedovzdělancem.
Webová stránka Jiřího Pehe
Komentářů k článku:


8.2. NÁŠ RYBNÍK: Zůstal jeden.
JITA Splítková
Stalo se to hodně, hodně dávno. Nejdříve byli tři. Dva se zbavili třetího slavného a nakonec zůstal jen jeden... co to jen připomíná?
Komentářů k článku: