Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 15.2.2003
Svátek má Jiřina
  Výběr z vydání
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Sokolovo smíření
 >FEJETON: Nemáte čas mailovat?
 >LIDÉ: Ronald Reagan
 >INFO: Sondy k Marsu
 >POSTŘEH: O něm
 >ESEJ: O kříži
 >ZDRAVÍ: Lékař, pacient, nemoc
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA (7)
 >POLITIKA: Mír světu, klid Evropě.
 >POLITIKA: Co dali Havel a Klaus demokracii
 >NET A JEHO PIKANTNOSTI: Ty nejsi Dagmara!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: O potměšilé koblize
 >PSÍ PŘÍHODY: Pes nejen hodný, ale také chytrý
 >POEZIE: Láska na hřbitovní zdi

  Starší články
 >10.2. ŽIVOT: Smíření?Chucpe!
 >10.2. POLEMIKA: Pravda o Fukuyamovi
 >8.2. NÁŠ RYBNÍK: Zůstal jeden.
 >8.2. POLITIKA: Je třeba změnit pravidla volby prezidenta republiky Parlamentem
 >8.2. GLOSA: Klausův odboj
 >8.2. Zpráva o hladomoru - od deseti k pěti
 >7.2. POLITIKA: Fauly Uhla a Bělohradského
 >7.2. GLOSA: Hádanka
 >6.2. VOLBA PREZIDENTA: Vládní koalice ignoruje veřejné mínění i přání vlastních voličů
 >6.2. POLITIKA: Prezidentská šaráda
 >6.2. POLITIKA: Reforma veřejných financí? Zapomeňte!
 >6.2. ESEJ: Historie se opakuje?
 >5.2. SVĚT: Podporujte svého šerifa!
 >5.2. POLITIKA: Kdo s kým, o čem a pro koho?
 >5.2. NÁZOR: Pandořina skříňka přímé volby prezidenta.
 >5.2. NÁZOR: Kdy začnou už konečně vládnout?
 >5.2. NÁZOR: Přímou volbu prezidenta? Ne, děkuji
 >5.2. GLOSA: -Evropa- k sovětskému stylu?
 >4.2. ZE ZAHRANIČNÍHO TISKU: Příklad pro nás? (3)
 >4.2. POLITIKA: Prezidentské pravomoci v rukou ČSSD

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika
 
15.2. ŠAMANOVO DOUPĚ: Sokolovo smíření
Jan Kovanic
Pan Jan Sokol by se mi nelíbil jako český prezident. Nelíbil se mi ani jako český ministr školství, který za svého ministrování pravil, že "vysokoškoláků máme dost". Nelíbí se mi Sokolovy smiřovačky se sudeťáky. Co to vlastně podepsal dnešní koaliční prezidentský kandidát před osmi lety? Tento dokument:
Komentářů k článku:

14.2. POLITIKA: Mír světu, klid Evropě.
Jaroslav Šula
Aliance je roztříštěna, Evropa se názorově rozdělila, francouzko - německé partnerství rozvířilo polemiku o rozdílnosti v transatlantických vztazích. Příčinou sváru je Irák, totalitní husajnova vláda, nereagující na světové výzvy o pořádku a míru. Jak postupovat dále, to je dilema těchto dnů a hodin.
Komentářů k článku:


14.2. POLITIKA: Co dali Havel a Klaus demokracii
Jiří Pehe
V hodnoceních domácích politických výkonů Václava Havla zůstává poněkud stranou zájmu jeho zásadní příspěvek do diskuse o povaze demokracie. Také se vytrácí skutečnost, že mnohé, co Havel o demokracii řekl nebo napsal, bylo výsledkem produktivní myšlenkové konfrontace s Václavem Klausem.
Webová stránka Jiřího Pehe
Komentářů k článku:


13.2. TÉMA: Pat COX a naše zhoubné nemoci.
Jaroslav Teplý
V příspěvku presidenta evropského parlamentu Pata Coxe jsou na některých místech presentována fakta či názory, které bychom neměli přejít mlčením.
Komentářů k článku:


13.2. TÉMA: Zvolme si - Irák, nebo USA
Roman Joch
Preventivní válka je ospravedlněna, pokud předchází agresi, již protivník chystá. Válka koalice vedené Spojenými státy proti iráckému režimu by válkou preventivní byla. Mnohým lidem se nezdá, že Irák nyní agresi chystá, proto zásah proti němu odmítají.
Komentářů k článku:


13.2. POLITIKA: Kdo bude prezidentem?
Jiří Pehe
Je pravděpodobné, že prezident bude ve třetí volbě parlamentem zvolen. Nejenom že si zákonodárci nemohou dovolit další blamáž, ale pokud vypukne, nebo bude na spadnutí válka v Iráku, bude Parlament pod enormním tlakem nenechat v krizové situaci zemi bez prezidenta. Navzdory různým předpovědím má větší šance být zvolen prezidentem Jan Sokol, pokud nakonec bude společným kandidátem vládní koalice a podpoří ho většina vládních poslanců a senátorů.
Webová stránka Jiřího Pehe
Komentářů k článku:


13.2. ŠAMANOVO DOUPĚ: Jsi vegetarián, dostaneš mrkev!
Jan Kovanic
Na začátku roku 1945 byl pan Josef svým "etnickým původem" i jako miminko nebezpečnou hrozbou pro mocnou Třetí říši. Proto se ho snažili Němci zabít. Zbytek jeho rodiny byl v té době už většinou vyvražděn, ale Josífek se svou maminkou našli úkryt na venkově. Takže byl ukrývané dítě. Skrývání = věznění = odboj = odškodnění. Ale není to tak jednoduché.
Komentářů k článku:


13.2. SVĚTY: Amerika a Evropa - víry proti filosofiím
Zdeněk Švácha
Důvodů, proč USA a vůdčí státy kontinentální Evropy obtížně hledají společný jazyk, je jistě mnoho. Tisk je poměrně často analyzuje. Otázkou zůstává, zda-li je na místě překvapený tón analýz či zmatené odvolávky na konec studené války. Příčiny jsou starší.
Komentářů k článku:


13.2. VOLBA: Přímá volba prezidenta může znamenat zneužití institutu amnestie
Martin Výborný
Autor se zamýšlí nad následujícím: Pokud dojde k volbě budoucího pana prezidenta přímou volbou, domnívám se, že je naprosto nutné omezit jeho pravomoci. Až doposud totiž garantovaly jeho politickou a morální způsobilost politické strany. Občanům ovšem nyní budou nabízet pana prezidenta média, která jsou převážně komerční a jistě mohou pomocí kvalitní PR kampaně vyprofilovat do prezidentského postu prakticky kohokoliv.
Komentářů k článku:


13.2. NÁZOR: Český intelektuál a moc
Petr Vašek
V článku: Neúspěšný výběr přijatelného kandidáta vládní koalice docela hezky ukázal vztah českého intelektuála a politické moci.
Komentářů k článku:


12.2. DEMOGRAFIE: Budou jako -více než 100letá voda- ?
Alena Martínková
Fundovaný článek bez emocí o jednom ze společenských tabu a to o etniku. Autorka píše: Někdo může namítnout, že je to proti lidským právům, pitvat pod lupou chování tohoto etnika, ale každý, kdo svoji existenci zakládá na štědrých příspěvcích většinové společnosti, si toho musí být vědom a snad by se dalo použít i formulaci "je povinen to strpět".
Komentářů k článku:


12.2. POLITIKA: Český prezident ve stínu Iráku a Severní Koreje
Jan Fořt
Autor upozorňuje: ...ale také bývalý prezident ponese historickou vinu, že za 10 let své vlády nedokázal najít ve svém okolí, mimo přátel z disentu, uměleckých kruhů a některých bývalých stranických pohlavárů, žádnou osobnost vhodnou pro tuto funkci...
Komentářů k článku:


12.2. POLITIKA: A humoristé gradují svá komická čísla
Vít Blaha
Ukázka z článku: Jakub Patočka, obvykle se podepisující jako ekolog, tentokráte však jako sociolog a současně šéfredaktor Literárních novin je autorem včerejšího článku v Hospodářských novinách s názvem "Rozumí ještě někdo ČSSD?" a sám si ve své agitce i odpovídá. Naši největší politickou stranu přirovnává k brontosaurovi s velikým tělem, jedním malým mozkem v hlavě a druhým v břiše. A ty se spolu, dle našeho předního enviromentalisty, sváří. Hezké podobenství.
Komentářů k článku:


11.2. POLITIKA: Co je evropský reflex
Jan Zahradil
Václav Havel podpisem "dokumentu osmi" ukázal, že ČR zůstává na prahu EU suverénním státem s vlastní zahraničně-politickou doktrínou, která se nepíše ani v Berlíně, ani v Paříži, ani v Bruselu.
Webová stránka Jana Zahradila
Komentářů k článku:


11.2. POLITIKA: Proč bych volil Václava Klause prezidentem
Jiří Svoboda
V. Špidla nehledá kandidáta na úřad prezidenta podle lidských, odborných ani jiných kvalit - jeho volba je negativní. Podle dosavadního průběhu může být v jeho pojetí prezidentem České republiky téměř kdokoli, když to nebude Václav Klaus nebo Miloš Zeman. Je hledána osoba typu Emila Háchy.
Komentářů k článku: