Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 18.2.2003
Svátek má Gizela
  Výběr z vydání
 >ŽIVOT: Pocta vzácnému člověku - Jiřímu Hanzelkovi
 >TÉMA: Jak žijí penzisté v Evropské unii?
 >POLITIKA: Kdo vítězí a kdo parazituje na irácké frontě?
 >NÁZOR: Zombie z brežněvovských časů.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Žena se zlatými zuby
 >PSÍ PŘÍHODY: Ptačí stopou
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Učit se, učit se - a platit, platit, platit!
 >PRÁVO: Európsky súdny dvor na Slovensku!
 >POLITIKA: Pacifisté všech zemí …
 >HUDBA A ZVUK: Má opera budoucnost?
 >Americke stanovisko
 >EKONOMIKA: Vyčkávání i v predikcích
 >ARCHITEKTURA: Bestia triumphans?
 >VOLBA: Změna ústavy a prezidentské kompetence
 >ŽIVOT: Lidé vyhazují vánoční psy

  Starší články
 >13.2. ŠAMANOVO DOUPĚ: Jsi vegetarián, dostaneš mrkev!
 >13.2. SVĚTY: Amerika a Evropa - víry proti filosofiím
 >13.2. VOLBA: Přímá volba prezidenta může znamenat zneužití institutu amnestie
 >13.2. NÁZOR: Český intelektuál a moc
 >12.2. DEMOGRAFIE: Budou jako -více než 100letá voda- ?
 >12.2. POLITIKA: Český prezident ve stínu Iráku a Severní Koreje
 >12.2. POLITIKA: A humoristé gradují svá komická čísla
 >11.2. POLITIKA: Co je evropský reflex
 >11.2. POLITIKA: Proč bych volil Václava Klause prezidentem
 >10.2. ŽIVOT: Smíření?Chucpe!
 >10.2. POLEMIKA: Pravda o Fukuyamovi
 >8.2. NÁŠ RYBNÍK: Zůstal jeden.
 >8.2. POLITIKA: Je třeba změnit pravidla volby prezidenta republiky Parlamentem
 >8.2. GLOSA: Klausův odboj
 >8.2. Zpráva o hladomoru - od deseti k pěti
 >7.2. POLITIKA: Fauly Uhla a Bělohradského
 >7.2. GLOSA: Hádanka
 >6.2. VOLBA PREZIDENTA: Vládní koalice ignoruje veřejné mínění i přání vlastních voličů
 >6.2. POLITIKA: Prezidentská šaráda
 >6.2. POLITIKA: Reforma veřejných financí? Zapomeňte!

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika
 
18.2. TÉMA: Jak žijí penzisté v Evropské unii?
Petr Gola
Tak jako všude ve vyspělém světě představuje odchod zaměstnanců do důchodu závažný problém, je i v Evropské unii této problematice věnována veliká pozornost. V Evropské unii docházelo během několika posledních let k zásadním změnám na politiku odchodu občanů do starobního důchodu... článek podrobně rozebírá důchodovou politiku jednotlivých členů Unie, ale i např USA.

18.2. POLITIKA: Kdo vítězí a kdo parazituje na irácké frontě?
Jiří Sezemský
Demokratický svět se semknul po bezprecedentním teroristickém útoku 11. září 2001 v boji proti terorismu, ohrožujícímu tradiční hodnoty západní civilizace. Zdá se, že dnes je tato jednota minulostí, což může mít dalekosáhlé následky pro celý svět. Postoje k Iráku odhalily více či méně skryté animozity a ambice jednotlivých hráčů, přičemž v této hře zatím vítězí ti, kteří měli dávno zmizet na smetišti dějin.


18.2. NÁZOR: Zombie z brežněvovských časů.
Václav Vlk
Vypadá to jako dejavue. Najednou pochodují městy západního světa milionové davy , nad hlavami rudé zástavy a hesla proti válce a skandují " Mír, Mír ..všem Mír" a reportéři všech TV stanic a radií na celém světě "objektivně " komentují rozhořčení světové veřejnosti proti silám "války a imperialismu".


18.2. POLITIKA: Pacifisté všech zemí …
Michal Simkanič
O víkendu si dali dostaveníčko pacifisté z celého světa, aby nám válečným štváčům trochu otevřeli oči a vysvětlili nám, že když se někdo bude chystat nás napadnout, je potřeba se na to hezky obléknout, nechat doma všechny zbraně, aby nás to nepokoušelo k nějaké neuvážené sebeobraně a nechat si pěkně rozbít hubu.


18.2. VOLBA: Změna ústavy a prezidentské kompetence
Tomáš Haas
Zda bude prezident republiky volen přímou volbou nebo ne, není ještě známo. Možná, že parlament na třetí pokus dokáže prezidenta zvolit, ale i pokud se tak stane, je jisté, že slabiny současného ústavního systému, ilustrované neschopností parlamentu dostát důstojnou formou jedné ze svých základních povinností, budou vyžadovat hlubší pohled na základní zákon země, postavení a kompetence ústavních institucí a činitelů, způsob voleb do těchto institucí a voleb jejich činitelů, jejich pravomoce a jejich odpovědnost.


17.2. NEZAMĚSTNANOST: Ordinuje vláda ten správný lék?
Michal Kadlec
V této mrazem obklíčené době se v našem malém Česku setkávají dvě velice nelichotivé události... jednou z nich jak z názvu plyne autor myslí nezaměstnanost a druhou je volba prezidenta...


17.2. POLITIKA: Užitečná krize - víme více o NATO
IvanGabal
NATO zajisté překoná svou dnešní vnitřní rozpolcenost ve věci pomoci Turecku v jeho obraně, dobere se jakési konstruktivní odpovědi a obnoví svou schopnost dohody. Bylo by však chybou nevyvodit z jeho dnešní krize závěry pro naši vlastní bezpečnost a její zajištění.


17.2. ŠAMANOVO DOUPĚ: Sokolovo smíření
Jan Kovanic
Pan Jan Sokol by se mi nelíbil jako český prezident. Nelíbil se mi ani jako český ministr školství, který za svého ministrování pravil, že "vysokoškoláků máme dost". Nelíbí se mi Sokolovy smiřovačky se sudeťáky. Co to vlastně podepsal dnešní koaliční prezidentský kandidát před osmi lety? Tento dokument:


17.2. POLITIKA: Komunisti nám zvolí prezidenta
Jaroslav Jirát
Jediné, čím se současná komunistická strana od své matky liší je, že nemá za zadkem Varšavskou smlouvu a světovou socialistickou soustavu v čele se Sovětským svazem.


17.2. REAKCE: Nestalo se nic tak zvláštního.
Pavel Kuthan
Těmito slovy okomentoval pan Svoboda v nedělní Sedmičce skutečnost nákupu čtyř Superlebů se zbytečnou výbavou pro ministerstvo dopravy...


14.2. POLITIKA: Mír světu, klid Evropě.
Jaroslav Šula
Aliance je roztříštěna, Evropa se názorově rozdělila, francouzko - německé partnerství rozvířilo polemiku o rozdílnosti v transatlantických vztazích. Příčinou sváru je Irák, totalitní husajnova vláda, nereagující na světové výzvy o pořádku a míru. Jak postupovat dále, to je dilema těchto dnů a hodin.


14.2. POLITIKA: Co dali Havel a Klaus demokracii
Jiří Pehe
V hodnoceních domácích politických výkonů Václava Havla zůstává poněkud stranou zájmu jeho zásadní příspěvek do diskuse o povaze demokracie. Také se vytrácí skutečnost, že mnohé, co Havel o demokracii řekl nebo napsal, bylo výsledkem produktivní myšlenkové konfrontace s Václavem Klausem.
Webová stránka Jiřího Pehe


13.2. TÉMA: Pat COX a naše zhoubné nemoci.
Jaroslav Teplý
V příspěvku presidenta evropského parlamentu Pata Coxe jsou na některých místech presentována fakta či názory, které bychom neměli přejít mlčením.


13.2. TÉMA: Zvolme si - Irák, nebo USA
Roman Joch
Preventivní válka je ospravedlněna, pokud předchází agresi, již protivník chystá. Válka koalice vedené Spojenými státy proti iráckému režimu by válkou preventivní byla. Mnohým lidem se nezdá, že Irák nyní agresi chystá, proto zásah proti němu odmítají.


13.2. POLITIKA: Kdo bude prezidentem?
Jiří Pehe
Je pravděpodobné, že prezident bude ve třetí volbě parlamentem zvolen. Nejenom že si zákonodárci nemohou dovolit další blamáž, ale pokud vypukne, nebo bude na spadnutí válka v Iráku, bude Parlament pod enormním tlakem nenechat v krizové situaci zemi bez prezidenta. Navzdory různým předpovědím má větší šance být zvolen prezidentem Jan Sokol, pokud nakonec bude společným kandidátem vládní koalice a podpoří ho většina vládních poslanců a senátorů.
Webová stránka Jiřího Pehe