Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 20.2.2003
Svátek má Oldřich
  Výběr z vydání
 >VOJENSTVÍ: Zbraň 21 století
 >AMERIKOU: Vzpomínka na Zbiroh (1)
 >ZE ŽIVOTA: Šetřit se musí! Ať to stojí co chce!
 >POLITIKA: Političtí sebevrazi
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Výhody staromládeneckého života
 >PSÍ PŘÍHODY: Blíží se jaro
 >ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Tragédie národa
 >FEJETON: Ať žije HUPS!
 >TÉMA: Máte mobil? Vědí o vás!
 >POOHLÉDNUTÍ: Život jako náhoda? (dokončení)
 >NÁZOR: Proč budu hlasovat proti vstupu do EU II.
 >NÁZOR: Totalita bude bita?
 >GLOSA: Křesťanský metr po Svobodovsku
 >PRAVIDELNĚ MEJLEM: Neff likviduje svobodnou diskusi.
 >ZDRAVÍ: Mozková mrtvice (CMP)

  Starší články
 >23.11. MROŽOVINY: Postsummitové drobty
 >20.11. MROŽOVINY: NATO od podlahy
 >13.11. MROŽOVINY: Nord - Ost
 >6.11. MROŽOVINY: VŘSR
 >30.10. MROŽOVINY: Účel světí prostředky
 >23.10. MROŽOVINY: Muž s pilotním průkazem č. 64
 >16.10. MROŽOVINY: Evropská křižovatka
 >9.10. MROŽOVINY: Jadran na dvakrát
 >2.10. MROŽOVINY: Případ Šolta z první ruky
 >25.9. MROŽOVINY: Churchillovy "nádrže"
 >23.9. MROŽOVINY: OSN - u konce s dechem?
 >18.9. MROŽOVINY: Chiméra trvale udržitelného rozvoje
 >16.9. MROŽOVINY: Železný vévoda
 >11.9. MROŽOVINY: Mistři miniatur
 >4.9. MROŽOVINY: Před 60 lety prorazili Němci k Volze
 >28.8. MROŽOVINY: Přehrady - ideologická válka pokračuje
 >26.8. MROŽOVINY: Rozhodnutí kapitána Johna
 >21.8. MROŽOVINY: Kde jsou obojživelná vozidla AČR?
 >19.8. MROŽOVINY:Konec bezstarostnosti
 >14.8. MROŽOVINY: Neohrabaný dělník pacifické války

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Mrožoviny
 
19.2. MROŽOVINY: Spáry amerického orla III
František Novotný
Žádná organizace nežije svou minulostí tak jako armáda. Platí to i pro ozbrojené síly USA, i v jejich případě minulost mnoho vypovídá o přítomnosti, a proto Mrožoviny přinášejí již třetí část minikurzu dějin americké armády a amerického strategického myšlení.

12.2. MROŽOVINY: Spáry amerického orla II
František Novotný
Jako každá ozbrojená síla je i armáda USA determinována svou minulostí, která formovala též americké strategické myšlení. Odpověď na otázku, jak se zachová nejmocnější vojenská síla světa v současných krizích a v těch, které přinese budoucnost, pak spočívá v tom, jak tato síla vznikala a jak se chovala v minulosti. Následující text navazuje na článek, uveřejněný v Mrožovinách před týdnem.


11.2. MROŽOVINY: Sonda do myšlení funkcionáře EU
František Novotný
Deník MF Dnes uveřejnil v sobotu 8. února 2003 pod názvem "Co je naší zhoubnou nemocí" článek, v němž Pat Cox, předseda Evropského parlamentu, obhajuje politiku EU vůči Střednímu východu. Již název "měkká bezpečnost", který pro ni používá, zasluhuje pozornost, i kdyby se už za pár měsíců nemělo konat referendum o přístupu Česka právě k té unii, jejímuž parlamentu pan Cox předsedá.


5.2. MROŽOVINY: Spáry amerického orla I
František Novotný
V málokteré oblasti hraje tradice tak silnou roli jako ve vojenství. Není příliš velkou nadsázkou říci, že nic není tak determinováno minulostí, absolvovanými vítězstvími, ale i porážkami, jako armáda. V současnosti je bezprecedentně nejmocnější vojenskou silou armáda americká, která s největší pravděpodobností v několika týdnech provede preventivní úder na Irák, a proto má smysl se podívat, jak vznikaly spáry amerického orla a v jakých situacích je tento orel používal.


29.1. MROŽOVINY: Irák, Osvětim, Munenori aneb etika násilí
František Novotný
Hrozící americký útok na Irák nastoluje otázku oprávněnosti násilí. Je možno zaútočit na zločinný režim, přestože to povede k obětem z řad nevinných? Tato otázka netrápí jenom dnešní generace, ale prochází napříč dějinami. Muselo se s ní vypořádat i tak mírumilovné učení jako buddhismus, jehož odpověď ústy zenového mistra Jagjú Munenoriho má o to vyšší váhu.


22.1. MROŽOVINY: Civilizační zájmy Západu
František Novotný
Fragmentace světa, k níž došlo po skončení studené války, se odráží i v polarizaci české veřejnosti. Přestože Česká republika jednoznačně optovala pro západní hodnoty, jakými jsou demokracie, právní stát a tržní ekonomika, a vstoupila do západních obranných struktur, jako bychom až příliš často nevěděli, čí jsme. A proto není zbytečné si čas od času ozřejmit, jaké jsou zájmy společenství, k němuž se alespoň verbálné hlásíme.


15.1. MROŽOVINY: Irácká válka
František Novotný
K útoku na Irák se připravuje na 150 tisíc amerických vojáků, aniž by veřejně zazněl věrohodný důvod, když inspektoři OSN zatím nedoložili, že Irák disponuje arsenálem HZN, takže i nejbližší spojenci USA v NATO žádají vysvětlení. Je snad totožné s odpovědí na otázku, jakým autem by jezdil Ježíš?


8.1. MROŽOVINY: Dvě století komunikačních sítí
František Novotný
Žijeme ve světě komunikačních sítí a jiný si ani nedovedeme představit. Internet pokládáme za samozřejmost, stejně jako možnost být do 20 hodin na opačném konci světa. A přitom se základy dnešních samozřejmostí kladly před dvěma sty lety, jenom osm generací zpět, což legitimizuje otázku, zda z té krátké historie něco neplyne právě pro internet.


1.1. MROŽOVINY: Deset let vesnice Česko
František Novotný
Česká republika vznikla 1. ledna 1993, takže dnes slaví desáté výročí. Na Nový rok sice bývá zvykem dívat se do budoucnosti, avšak v případě dějin vidí dopředu jenom ten, kdo se často ohlíží. To platí i pro vesnici Česko.


25.12. MROŽOVINY: Věčný tulák Charlie
František Novotný
Vánoce jsou sice svátky míru a radosti, avšak kmotřičce Smrti poručit nelze. Mezi těmi, kdo odešli v těch svátečních dnech, byl i Chaplin. A dnes je to právě čtvrt století, co tulák Charlie vyrazil na svůj nejdelší tramp.


24.12. MROŽOVINY: Osmdesát pokolení
František Novotný
Právě tolik pokolení nás dělí od Ježíšova narození, jež katolická tradice klade na dnešní den. Ať už jsme věřící nebo ne, to poměrně nízké číslo názorně vypovídá o naší spjatosti s minulostí.


18.12. MROŽOVINY: Sbohem, pane profesore
František Novotný
Víkendovou volbou M. Topolánka za nového předsedu ODS se uzavřela nejen zakladatelská éra nejsilnější pravicové strany, ale i období, v němž se po roce 1989 konstituovala česká politická scéna. V osobě profesora Václava Klause pak z ní odchází pro jedny světec, pro druhé zloduch. I toto protikladné hodnocení svědčí o mohutnosti brázdy, kterou již bývalý předseda ODS poznamenal tvářnost české postkomunistické společnosti.


11.12. MROŽOVINY: Půl tisíciletí evropských výbojů
František Novotný
V roce 1992 se konalo k pětistému výročí Kolumbovy plavby tolik oslavných akcí, až vyvolaly protesty jihoamerické veřejnosti. Proti pětistému výročí mnohem závažnější události v letošním roce nikdo neprotestoval, neboť ji také nikdo neslavil. Nicméně za povšimnutí stojí a již kvůli sebereflexi Západu nějak připomenuta být měla.


4.12. MROŽOVINY: Jak má štěkat správný hlídací pes demokracie
František Novotný
Včera večer uvedla ČT2 debatní pořad "Klub Netopýr", jehož poslední vydání bylo věnováno internetové publicistice. V roli hostů vystoupili J. Čulík za Britské listy a za Neviditelného psa autor Mrožovin, jenž se tímto článkem k včerejší televizní polemice vrací.


27.11. MROŽOVINY: Listopad před 60 lety
František Novotný
Bitevní loď Washington Je tomu 60 let, co se během listopadu 1942 odehrály, nebo byly na všech válčištích 2. světové války zahájeny bitvy, jež znamenaly obrat v jejím průběhu. Právě těmi bitvami byly položeny základy pro svět, v němž lidstvo po celou druhou polovinu 20. století žilo, a jehož evropské kontury teprve před několika desítkami hodin pražský summit NATO smazal.