Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 12.3.2003
Svátek má Řehoř
  Výběr z vydání
 >MÉDIA: Veřejnoprávní televize v EU, proč existují a proč se otřásly v základech
 >POLITIKA: Ten hodný, ten zlý a ten ošklivý
 >TIBET: Symbolika vlajek na radnicích
 >MROŽOVINY: Spáry amerického orla VI
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Cedulí za lepší pořádky
 >PSÍ PŘÍHODY: Pejsek v metru
 >IRÁK: První oběť Blixkriegu
 >FRANCOUZSKÉ POHLEDY: Chystáte se na cestu?
 >POLITIKA: Klaus na hradě je dalším neúspěchem Cyrila Svobody
 >ARCHITEKTURA: Pár poznámek k památkové péči
 >HUDBA A ZVUK: Dvořák autenticky
 >GLOSA: Ubohost některých poslanců ČSSD došla svého konce.
 >MÉDIA: Vláda Vladimíra Špidly má důvěru médií
 >EKONOMIKA: ČNB vyčká se snížením sazeb
 >POLITIKA: Referendum na Maltě

  Starší články
 >7.3. DOKUMENT: Akce Pochodeň 2003
 >7.3. ŽIVOT: Jede jede mašinka.
 >7.3. TÉMA: Hyenismus
 >7.3. REAKCE: Blbá nálada, pohádky a smrt
 >7.3. KONFLIKT: Naivita šachových pěšáků
 >7.3. ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Nenávist jako program
 >7.3. NÁZOR: Klaus a jeho role
 >7.3. POSTŘEH: O simce
 >6.3. ČESKÁ TELEVIZE: Pocity a realita
 >6.3. OHLAS: Veřejnoprávní média a volba prezidenta v úměře nepřímé.
 >6.3. INTERNET: Technologie ADSL padla na hubu už při startu
 >6.3. FEJETON: Přírodovědecká pitva pana prezidenta
 >6.3. NÁZOR: Příliš mnoho otázek
 >5.3. NÁZOR: Jak se budí voliči
 >5.3. HISTORIE: Otazníky kolem Stalinovy smrti
 >5.3. PACIFISTÉ: Negramotností proti válce
 >5.3. NÁZOR: Společenství chudých a pragmatický postup.
 >5.3. NÁZOR: Znovu o volbě
 >5.3. OHLAS: Záhada Klause a mojí dcery
 >4.3. NÁŠ RYBNÍK: Co je loajalita je členům ODS jasné.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost
 
12.3. MÉDIA: Veřejnoprávní televize v EU, proč existují a proč se otřásly v základech
Irena Válová
Prohlášení následovalo varování, jednání střídaly stávky. Tak by bylo možné popsat celý loňský rok vysílání veřejné služby v zemích Evropské unie a v Kanadě. Většina systémů vysílání veřejné služby v EU procházela více či méně vážnější krizí. Jediné, co odlišuje ČR od západní Evropy je fakt, že zatímco krize českého systému veřejné služby v roce 2001 plnila stránky západních deníků, v České republice o hluboké krizi západních systémů většina novinářů z nějakých důvodů vůbec neinformovala.
Komentářů k článku:

12.3. TIBET: Symbolika vlajek na radnicích
Jiří Wagner
V pondělí byly na téměř 180 radnicích českých měst vyvěšeny tibetské vlajky jako připomínka 44. výročí od vypuknutí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci a jeho následného krvavého potlačení, při němž zahynulo 87 tisíc obyvatel. Od té doby Čína, která Tibet obsadila již roku 1951, v Tibetu ještě drastičtěji upevňuje svou nadvládu - jak v červnu 1984 oznámila tibetská exilová vláda, v důsledku čínské invaze a okupace zahynulo 1,2 Tibeťanů.
Komentářů k článku:


11.3. TÉMA: Kolik stojí české televize?
Nikolaj Savický
Je Česká televize “postkomunistický gigant” a “nehospodárný bumbrlíček” jak tvrdí Mrož, nebo “efektivně hospodařící podnik”, jak prohlašuje její prozatímní ředitel Petr Klimeš? Není složité zjistit, jaké jsou příjmy a výdaje České televize, jak se vyvíjely, kolik čeho vyrobila a vysílala atd. To všechno je standardním obsahem jejích ročenek, výročních zpráv Rady České televize a v různých sestavách byly tyto údaje mnohokrát publikovány i jinde. Tato absolutní čísla, jakkoli přesná, však neodpovídají na tu nejprostší otázku: je to hodně nebo málo? Jinými slovy: je Česká televize z pohledu diváka laciná nebo drahá?
Komentářů k článku:


11.3. FEMINISMUS: Žena, žena, žena…
Václav Vlk
Jak rozdílně může o tomto tématu hovořit v různých chvílích muž ! Vzpomeňte na pana režiséra Podskalského v Postřižinách v úloze měšťana , ,když kolem něj projede na kole v roli manželky správce pivovaru paní Vašáryová . "Žena,žena je.."
Komentářů k článku:


11.3. ÚVAHA: Krize kultury komunikace
Kryštof Nový
Malé zamyšlení nad tím, jak neschopnost komunikovat bez nenávisti a širšího rozhledu ničí nejen lidské životy.
Komentářů k článku:


11.3. NÁZOR: Klausův masážní salón
Jan Burda
"Přeji vám klidný nedělní večer". Těmito slovy se v neděli večer loučil s diváky České televize prezident Václav Klaus. Přesně jeden den vydržela naše nová hlava státu odolávat pokušení a nevyužívat televizní obrazovky k vlastní propagaci.
Komentářů k článku:


10.3. ŽIVOT: Zlatý odznak
Vlado Kašpar
Když mi přítel Robi poslal z Izraele pozvání, psal se rok 1989. Nášemu bolševiku už tehdy začínaly docházet síly a začal polevovat v útlaku. V Praze složil přítel v bance povinných tisíc marek, onu předepsanou úlitbu režimu za to, že jste směli v kapitalistické cizině navštívit nejen příbuzného. Pozvání bylo na červenec a proč právě na červenec mi vlastně došlo až dnes...
Komentářů k článku:


10.3. NÁŠ RYBNÍK: Nechutné zneužití autodafé
JITA Splítková
Jistí lidé se snaží trestuhodně využít náhodné shody politických událostí a hrůzné demonstrativní sebevraždy policií trestně stíhaného mladíka. Kdo vlastně byl Zdeněk Adamec na Netu známý jako Sataník? Z komplexního pohledu na jeho osobu vyplývá i pozadí a pravděpodobné motivy sebevraždy upálením. Ne, žádná politika, či mírová symbolika zde nejsou, jen strach z následků svých činů, velký pocit viny, celoživotní osamění, dočasná zmatenost velkého inteligentního dítěte, které bylo podle všeho, když se nikdo nedíval, zlé. Respektujme to i bez symbolů a politiky je to smutný příběh zatmívače.
Komentářů k článku:


10.3. VESMÍR: Už tři roky hledám jinoplanetníky
Jiří Wagner
Slovo jinoplanetník jsem si vypůjčil z terminologie českých autorů sci-fi, správně se jedná o výraz „mimozemská inteligence“ (Extraterrestrial Intelligence). Koneckonců, v názvosloví se svět sci-fi a vědy dost značně prolíná – kdo by neznal Spielbergovu postavičku E.T.? Přitom jde právě o zkratku slova ExtraTerrestrial – tedy mimozemský či mimozemšťan. Dodávám, že zarytí odpůrci globalizace by následujíc řádky číst neměli.
Komentářů k článku:


10.3. ŽIVOT: Psové a jiné animálie (2)
Jan Beneš
K prvotním psům mého žití patří bernardýni Honza a Olda jednoho z dědečků vcelku dělnického, nikoli však proletářského původu (strojmistr v cukrovaru) a celá smečka (celkem dohromady jedenáct) druhého nimrodského dědečka, který si dokonce vzhledem ke své vášni držel v Rokycanech u domu psinec. Neb k jedné každé nimrodské vášni patří jiný a zvláštní pes. Leč, kletě, dědeček původu buržoasního. Ačkoli ještě jeho tatínek pouhým cestářem byl, dědeček se vypracoval a ještě navrch už jako úspěšný muž i tak zvaně dobře oženil.
Komentářů k článku:


10.3. PRÁVO: Budou kšefty se zástavami konečně podvodem?
Pavel Kuthan
Také jste si koupili kupříkladu automobil přes bazar, řádně jste ho zaplatili včetně povinného ručení, přehlásili na sebe a vložili jste ho kupříkladu do majetku vaší začínající soukromé firmy ve vidině lepší mobility a tím i zvýšení zisků při vašem podnikatelském záměru? Pak vězte, že se vám také může velice dobře v našem Absurdistánu stát, že se náhle přihlásí věřitel původního majitele, s úsměvem vám sdělí, že věc byla zastavena jako krytí pro půjčku, kterou majitel přestal splácet a postará se vám o odejmutí koupené věci bez náhrady. Nebo vám automobil odejme exekutor na základě předchozího rozhodnutí správního orgánu...
Komentářů k článku:


8.3. NÁŠ RYBNÍK: Slibuji...
JITA Splítková
"Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj úřad budu zastávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí."
Tato slova přísahy zazněla v pátek po 14.00h ve Vladislavském sále Pražského hradu. Pronesl je nový prezident ČR Václav Klaus - jednašedesátiletý expremiér a čestný předseda ODS.
Komentářů k článku:


8.3. OSOBNOST: T.G. Masaryk moderní filozof a politik
Ivan Medek
Přepis hlavní části projevu Ivana Medka při otevření Muzea T.G.Masaryka v Lánech v pátek 7.3.2003
Komentářů k článku:


8.3. REAKCE: Blbá nálada, pohádky a smrt - dodatek
Tomáš Haas
Autor se ještě poznámkou vrací ke svému včerejšímu článku.
Komentářů k článku:


8.3. ZAMYŠLENÍ: Oheň a otupění
Leoš Kyša
Žádná sebevražda, ať už byla uskutečněna ze sebevíc ušlechtilého důvodu, nikdy nikoho k ničemu nevyprovokovala.
Komentářů k článku: