Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 13.3.2003
Svátek má Růžena
  Výběr z vydání
 >EVROPSKÁ UNIE: Až příliš jednoduchý koncept
 >PRÁVO A SMRT: Humanistická justice na rozcestí
 >ŽIVOT: Každému jeho Ameriku
 >POLITIKA: Máme prezidenta
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Setkání s tvrdohlavým tirákem
 >PSÍ PŘÍHODY: Štěkání na řemeni
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: O Iráku bez mandátu
 >TÉMA: Umíme diskutovat?
 >MÍSTO: 750 let města Náchoda
 >MOUDRO: Sonet o bídě politiků
 >GLOSA: Dejte knihám volnost
 >METEO: Počasí v Kanadě
 >ZAMYŠLENÍ: Důvěra, vláda a media.
 >DOKUMENT: Stanovisko ČMKOS k iráckému konfliktu
 >ÚVAHA: O umění stáhnout ocas mezi nohy

  Starší články
 >11.12. MROŽOVINY: Půl tisíciletí evropských výbojů
 >4.12. MROŽOVINY: Jak má štěkat správný hlídací pes demokracie
 >27.11. MROŽOVINY: Listopad před 60 lety
 >23.11. MROŽOVINY: Postsummitové drobty
 >20.11. MROŽOVINY: NATO od podlahy
 >13.11. MROŽOVINY: Nord - Ost
 >6.11. MROŽOVINY: VŘSR
 >30.10. MROŽOVINY: Účel světí prostředky
 >23.10. MROŽOVINY: Muž s pilotním průkazem č. 64
 >16.10. MROŽOVINY: Evropská křižovatka
 >9.10. MROŽOVINY: Jadran na dvakrát
 >2.10. MROŽOVINY: Případ Šolta z první ruky
 >25.9. MROŽOVINY: Churchillovy "nádrže"
 >23.9. MROŽOVINY: OSN - u konce s dechem?
 >18.9. MROŽOVINY: Chiméra trvale udržitelného rozvoje
 >16.9. MROŽOVINY: Železný vévoda
 >11.9. MROŽOVINY: Mistři miniatur
 >4.9. MROŽOVINY: Před 60 lety prorazili Němci k Volze
 >28.8. MROŽOVINY: Přehrady - ideologická válka pokračuje
 >26.8. MROŽOVINY: Rozhodnutí kapitána Johna

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Mrožoviny
 
12.3. MROŽOVINY: Spáry amerického orla VI
František Novotný
Nic není tak poplatné precedentu jako použití ozbrojených sil, nic se u žádné velmoci neměnilo pomaleji než principy strategického myšlení. Platí to i pro USA, které nepřestávají své geopolitické zájmy spojovat s morálními principy. Jak prokázala druhá polovina 20. století, není to jen pokrytectví.
Komentářů k článku:

5.3. MROŽOVINY: Spáry amerického orla V
František Novotný
V první půli 20. století USA zápasily s novou rolí - staly se vůdčí světovou velmocí, aniž by měly příslušné geopolitické zkušenosti. Peripetie hledání své vlastní úlohy pak vedly k mocenskému vakuu, které po 2. světové válce ve východní Evropě vyplnilo Stalinovo Rusko.
Komentářů k článku:


26.2. MROŽOVINY: Spáry amerického orla IV
František Novotný
Do 20. století vstupovaly americké ozbrojené síly ve značně nevyváženém stavu - oproti námořnictvu, nabývajícímu rychle rozměr globální síly, byly pozemní síly stále druhořadé. Podstatnější ale bylo, co rozhodlo o jejich nasazení v 1. světové válce - zrod doktríny, jež dostala název wilsonismus.
Komentářů k článku:


19.2. MROŽOVINY: Spáry amerického orla III
František Novotný
Žádná organizace nežije svou minulostí tak jako armáda. Platí to i pro ozbrojené síly USA, i v jejich případě minulost mnoho vypovídá o přítomnosti, a proto Mrožoviny přinášejí již třetí část minikurzu dějin americké armády a amerického strategického myšlení.
Komentářů k článku:


12.2. MROŽOVINY: Spáry amerického orla II
František Novotný
Jako každá ozbrojená síla je i armáda USA determinována svou minulostí, která formovala též americké strategické myšlení. Odpověď na otázku, jak se zachová nejmocnější vojenská síla světa v současných krizích a v těch, které přinese budoucnost, pak spočívá v tom, jak tato síla vznikala a jak se chovala v minulosti. Následující text navazuje na článek, uveřejněný v Mrožovinách před týdnem.
Komentářů k článku:


11.2. MROŽOVINY: Sonda do myšlení funkcionáře EU
František Novotný
Deník MF Dnes uveřejnil v sobotu 8. února 2003 pod názvem "Co je naší zhoubnou nemocí" článek, v němž Pat Cox, předseda Evropského parlamentu, obhajuje politiku EU vůči Střednímu východu. Již název "měkká bezpečnost", který pro ni používá, zasluhuje pozornost, i kdyby se už za pár měsíců nemělo konat referendum o přístupu Česka právě k té unii, jejímuž parlamentu pan Cox předsedá.
Komentářů k článku:


5.2. MROŽOVINY: Spáry amerického orla I
František Novotný
V málokteré oblasti hraje tradice tak silnou roli jako ve vojenství. Není příliš velkou nadsázkou říci, že nic není tak determinováno minulostí, absolvovanými vítězstvími, ale i porážkami, jako armáda. V současnosti je bezprecedentně nejmocnější vojenskou silou armáda americká, která s největší pravděpodobností v několika týdnech provede preventivní úder na Irák, a proto má smysl se podívat, jak vznikaly spáry amerického orla a v jakých situacích je tento orel používal.
Komentářů k článku:


29.1. MROŽOVINY: Irák, Osvětim, Munenori aneb etika násilí
František Novotný
Hrozící americký útok na Irák nastoluje otázku oprávněnosti násilí. Je možno zaútočit na zločinný režim, přestože to povede k obětem z řad nevinných? Tato otázka netrápí jenom dnešní generace, ale prochází napříč dějinami. Muselo se s ní vypořádat i tak mírumilovné učení jako buddhismus, jehož odpověď ústy zenového mistra Jagjú Munenoriho má o to vyšší váhu.
Komentářů k článku:


22.1. MROŽOVINY: Civilizační zájmy Západu
František Novotný
Fragmentace světa, k níž došlo po skončení studené války, se odráží i v polarizaci české veřejnosti. Přestože Česká republika jednoznačně optovala pro západní hodnoty, jakými jsou demokracie, právní stát a tržní ekonomika, a vstoupila do západních obranných struktur, jako bychom až příliš často nevěděli, čí jsme. A proto není zbytečné si čas od času ozřejmit, jaké jsou zájmy společenství, k němuž se alespoň verbálné hlásíme.
Komentářů k článku:


15.1. MROŽOVINY: Irácká válka
František Novotný
K útoku na Irák se připravuje na 150 tisíc amerických vojáků, aniž by veřejně zazněl věrohodný důvod, když inspektoři OSN zatím nedoložili, že Irák disponuje arsenálem HZN, takže i nejbližší spojenci USA v NATO žádají vysvětlení. Je snad totožné s odpovědí na otázku, jakým autem by jezdil Ježíš?
Komentářů k článku:


8.1. MROŽOVINY: Dvě století komunikačních sítí
František Novotný
Žijeme ve světě komunikačních sítí a jiný si ani nedovedeme představit. Internet pokládáme za samozřejmost, stejně jako možnost být do 20 hodin na opačném konci světa. A přitom se základy dnešních samozřejmostí kladly před dvěma sty lety, jenom osm generací zpět, což legitimizuje otázku, zda z té krátké historie něco neplyne právě pro internet.
Komentářů k článku:


1.1. MROŽOVINY: Deset let vesnice Česko
František Novotný
Česká republika vznikla 1. ledna 1993, takže dnes slaví desáté výročí. Na Nový rok sice bývá zvykem dívat se do budoucnosti, avšak v případě dějin vidí dopředu jenom ten, kdo se často ohlíží. To platí i pro vesnici Česko.
Komentářů k článku:


25.12. MROŽOVINY: Věčný tulák Charlie
František Novotný
Vánoce jsou sice svátky míru a radosti, avšak kmotřičce Smrti poručit nelze. Mezi těmi, kdo odešli v těch svátečních dnech, byl i Chaplin. A dnes je to právě čtvrt století, co tulák Charlie vyrazil na svůj nejdelší tramp.
Komentářů k článku:


24.12. MROŽOVINY: Osmdesát pokolení
František Novotný
Právě tolik pokolení nás dělí od Ježíšova narození, jež katolická tradice klade na dnešní den. Ať už jsme věřící nebo ne, to poměrně nízké číslo názorně vypovídá o naší spjatosti s minulostí.
Komentářů k článku:


18.12. MROŽOVINY: Sbohem, pane profesore
František Novotný
Víkendovou volbou M. Topolánka za nového předsedu ODS se uzavřela nejen zakladatelská éra nejsilnější pravicové strany, ale i období, v němž se po roce 1989 konstituovala česká politická scéna. V osobě profesora Václava Klause pak z ní odchází pro jedny světec, pro druhé zloduch. I toto protikladné hodnocení svědčí o mohutnosti brázdy, kterou již bývalý předseda ODS poznamenal tvářnost české postkomunistické společnosti.
Komentářů k článku: