Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 7.4.2003
Svátek má Heřman, Hermína
  Výběr z vydání
 >VESMÍR: Překvapení černých děr
 >NÁZOR: Skončí někdy privatizace bez pravidel?
 >ARCHITEKTURA:Památkáři k případu kavárny ve Vodních kasárnách v Olomouci
 >FEJETON: Tunel s uměním
 >RODINA A PŘÁTELÉ: O půjčování knih
 >PSÍ PŘÍHODY: Bart kulhá už jen malinko
 >ZE ŽIVOTA: Skeptický klub Sisyfos dovalil balvany
 >PRAHA: Vzhůru na Everest ... pardon, na Petřín!
 >POLITIKA: Hlupák, nebo korupčník?
 >NÁZOR: Před úterním jednáním Sněmovny o dálnici D 47.
 >SPOLEČNOST: Příběhy české justice (6)
 >POVÍDKA: Čekání na spravedlnost
 >POSTŘEH: O toaletním papíru
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >ZAMYŠLENÍ: Jak být šťastný?

  Starší články
 >4.4. GLOSA: Pokuta 10 mld Kč za NOVU se nám možná vyplatí.
 >4.4. PRÁVO: Vstup cizinců (doplnění)
 >3.4. FEJETON: Rytí záhonu
 >3.4. NÁZOR: Americké války, americké zájmy, americké pokrytectví
 >3.4. NÁZOR: Válka z pohledu iráčanů
 >3.4. DOPRAVA: Dál nic
 >3.4. Z NETU: Neuvěřitelnosti
 >3.4. TÉMA: Válka v přímém přenosu?
 >3.4. NÁZOR: Válka proti Saddámovi - válka proti zlu
 >3.4. ŽIVOT: Máte platební kartu a používáte jí při placení na čerpací stanici?
 >3.4. NÁZOR: Po padesáti letech se kruh uzavírá
 >2.4. TÉMA: Referendum o vstupu ČR do EU.
 >2.4. PRÁVO: Vstup cizinců
 >1.4. NÁZOR: Strategická analýza irácké války v Ekonomu
 >1.4. UVAHA: Musí být ministr odborníkem v daném oboru ?
 >31.3. LIDŠTINY: Exkurze do jedné rodiny
 >31.3. ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Normalizace na druhý pokus
 >31.3. NÁZOR: Válka v Iráku a čas změn
 >31.3. NÁZOR: Řeknu to koláží
 >31.3. NÁZOR: Normalizační televize roku 2003

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost
 
7.4. VESMÍR: Překvapení černých děr
Rudolf Novák
Černé díry jsou pravděpodobně nejexotičtější útvary ve vesmíru. Jak se zdá, rozroste se tato skupina o nový druh. Zajímavý objev družice XMM-Newton to naznačuje.


Komentářů k článku:

7.4. NÁZOR: Skončí někdy privatizace bez pravidel?
Pavel Kuthan
Prosperuje-li státní podnik, pak se stává předmětem zájmu nejen vlastního managementu, ale musí odolávat i nepřátelským převzetím ostatních domácích privatizátorů, kteří již mají své pionýrské tunelářské praktiky za sebou. Ti často přelévají peníze do zahraničí a vstupují do privatizace jako zahraniční firmy většinou americké s velmi nejasnou strukturou, za potlesku nejvyšších představitelů státu.
Komentářů k článku:


7.4. ARCHITEKTURA:Památkáři k případu kavárny ve Vodních kasárnách v Olomouci
Irena Blažková
Na stránkách e-Architekt a Neviditelný pes byly publikovány články Jaroslava Macha a Zdeňka Lukeše o případu olomoucké kavárny Illy umístěné v objektu tzv. Vodních kasáren v Olomouci, které vzbudily značný ohlas mezi čtenáři těchto novin. Protože většina příspěvků obsahovala výtky na adresu památkářů i samotné články jsou kritikou naší práce, pokládám za nutné uvést na pravou míru myšlenky, které jsou nám podsouvány, a to zřejmě bez znalosti faktů.
Komentářů k článku:


7.4. ZE ŽIVOTA: Skeptický klub Sisyfos dovalil balvany
Věra Nosková
Jedním ze způsobů jak varovat důvěřivce před lovci duší a bankovek je každoroční udělování anticeny Bludný balvan za matení české veřejnosti a blátivý způsob myšlení zvláštním komitétem Českého klubu skeptiků Sisyfos. V čele komitétu stanul zplnomocněný Sisyfův vyslanec, astrofyzik Jiří Grygar, který bludařskou soutěž vymyslel, a uvedl v život. I letos se, jako loni, konala kostýmovaná šou v duchu antiky v posluchárně Matematicko-fyzikální fakulty UK v Praze, neboť duch a tradice této fakulty jsou vědě, racionalitě a kritickému myšlení natolik nakloněny, že jim nevadí divadelní prvky představení, útočnější humor a nezvyklé oživení v sále. To nastalo vždy nejen po vyhlášení příslušného laureáta, ale také tehdy, když se oceněný chopil mikrofonu, aby za cenu "poděkoval".
Komentářů k článku:


7.4. PRAHA: Vzhůru na Everest ... pardon, na Petřín!
Ondřej Turek
Věděli jste, že když 82x zdoláte pražský Petřín, ocitnete se na nejvyšší hoře světa? Že ne? Přijďte se přesvědčit na vlastní oči nebo nohy o předposledním květnovém víkendu do Petřínských sadů...
Komentářů k článku:


7.4. POLITIKA: Hlupák, nebo korupčník?
Petr Štěpánek
Autor píše: Dostál četl pamflet, který za účelem očernění Hándla vytvořil a do českých médií vypustil mediální zástupce CME Michal Donath...
Komentářů k článku:


7.4. NÁZOR: Před úterním jednáním Sněmovny o dálnici D 47.
Václav John
Lehce satirická úvaha o dalším možném vývoji výstavby této dálnice, pokud se použije schema nedávno panem ministrem dopravy vyzkoušené.
Komentářů k článku:


7.4. SPOLEČNOST: Příběhy české justice (6)
Milan Hulík
Ano, jedině Václav Havel, autor slavných absurdních dramat, by nejlépe popsal tento případ české justice. Jaké mu ale dát jméno ? Pan prezident již bude vědět, proto se vzpomínkou na E.E. Kische parafrázuji slavný výrok "Kischi, napiš to !" na PANE PREZIDENTE, NAPIŠTE TO !
Komentářů k článku:


5.4. NÁŠ RYBNÍK: Žabí emoce
JITA Splítková
O žábě se říká, že ji s klidem můžete uvařit aniž by vyskočila z vařící vody, i když může. Voda se otepluje a žába si říká: "...no ještě to není tak strašný, to se dá vydržet, není nutný vyskakovat..."
Komentářů k článku:


5.4. ZAMYŠLENÍ: Jak být šťastný?
Michal Giboda
Hlavní pohnutkou lidského snažení v počátcích historie člověka bylo zajistit si holé živobytí. Dnes se obyvatelé bohatých zemí potýkají s opačným problémem, místo nedostatku je trápí přebytek. Všechna průmyslová odvětví produkují nadbytek čehokolív. Na silnicích je tolik aut, že jsou jimi zahlcené, příliš mnoho jídla vede k epidemickému výskytu obezity. Máme na to, abychom si koupili, viděli a vlastnili spoustu věcí, máme však málo času si je užít.
Komentářů k článku:


4.4. BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA (14)
Jan Burian
Z deníku feministy aneb muž i žena jsou zajímavé a originální bytosti...
(Burianova stránka)
Komentářů k článku:


4.4. TÉMA: Mají Češi ve své zemi nějaká práva?
Petr Štěpánek
Pohádku o tom, jak zlý český podnikatel Železný okradl hodného amerického miliardáře Laudera převyprávěla české média už tisíckrát. Proč však všichni začínají až od poloviny příběhu, tedy až od 5. srpna 1999, kdy Železný odstěhoval Novu na Barrandov? Vždyť Železného odstoupení od smlouvy s ČNTS předcházel Lauderův pokus prodat licenci Novy, která mu však vůbec nepatřila. A když se Železný, coby tehdejší většinový vlastník licence k vysílání, vzbouřil, začali Lauderovi lidé plánovitě vytvářet situace jak Železného vystavit do autu, aby o licenci přišel. Pochopitelně s motivací ji sami získat. Má český podnikatel právo bránit se zvůli a podrazům zahraničního partnera? Nebo musí přistoupit na diktát "silnějšího"?
Komentářů k článku:


4.4. REAKCE: Kdo říká, že žijeme v právní státě?
Rudolf Mládek
Je hrozné, dozvědět se, že další dva mladí lidé se upálili. Tady už nevystačíme s jednoduchým hodnocením o duševní labilitě, nedostatečné vyspělosti a jiným byť v postatě správným hodnocením. Naši lidé se upalují jako výraz nesouhlasu se společenským stavem a svým stavem. Můžeme je odsuzovat, můžeme je litovat, ale to asi dnes už nebude stačit. Musíme se zamyslet, jestli to, co se okolo nás děje je v pořádku a dá se to stále nazývat demokracií.
Komentářů k článku:


4.4. REAKCE: Dopis prezidentu ČR
Petr Plaňanský
Vážený pane prezidente,

mě, stejně jako Vás, znepokojily množící se případy sebevražd upálením několika mladých lidí. Souhlasím s Vámi, že tyto činy vždy byly, jsou a zřejmě i zůstanou projevem zoufalství. Nesouhlasím však s Vámi v tom, že jde jen o osobní problémy, nespokojenost se světem, demonstrativní vyjádření postoje a mladickou revoltu. Kořeny těchto sebevražd jsou mnohem-mnohem hlubší, než nastiňujete ve svém Otevřeném dopise.
Komentářů k článku:


4.4. PRÁVO: Nejrychlejší soudce v republice, u kterého dnes znamená již včera.
Pavel Kuthan
Stále nadáváme na pomalost soudů v ČR, na nedotknutelnost soudců a jejich zažitou byrokracii. Jsou však mezi nimi i světlé výjimky, které svou rychlostí a pracovitostí předčí často i myšlenky svých kolegů. Kde se onen pracovitý úderník nachází? Kde jinde než na Krajském soudě v Ústí nad Labem. Bohužel, jeho snaha nejen že budí pochyby o solidnosti a regulérnosti rozsudku, ale konečně probouzí i státní zastupitelství, aby prošetřilo i vazby jiné a zahledělo se do minulosti soudních případů onoho horlivce.
Komentářů k článku: