Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 12.4.2003
Svátek má Julius
  Výběr z vydání
 >GLOSA: Zachrání nás před tabákem a alkoholem?
 >NÁZOR: Volání z druhého břehu
 >PODVOD: Další konkurz - Zbrojovka Brno
 >ZAMYŠLENÍ: Pochodeň
 >NÁZOR: Dodatek k mediální poctivosti
 >ZAMYŠLENÍ: Co je dovoleno "bohovi", není dovoleno "volovi" .
 >MOBY DICK: Týden v Českých Textárnách
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA (15)
 >FEJETON: Spreje a sprejeři
 >ŽIVOT: Záchranná služba
 >POLITIKA: Demokracie bez demokratů
 >GLOSA: Žádný ti nemůže dát tolik, kolik Špidla může slíbit
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Těšení na Interkameru
 >PSÍ PŘÍHODY: Fantomatický pes
 >FILM: Rozhovor s Janem Hřebejkem

  Starší články
 >9.4. O KNIHÁCH: Vaculíková aneb vzpomínka na Jana Lopatku
 >9.4. KOMENTÁŘ: Milan Hejduk
 >8.4. ZE ZAHRANIČNÍHO TISKU: Kdo opravdu může za tragédii 11.září 2002?
 >8.4. INFO: Zpráva k návrhu předloženému společnosti RadioMobil a.s.
 >7.4. VESMÍR: Překvapení černých děr
 >7.4. NÁZOR: Skončí někdy privatizace bez pravidel?
 >7.4. ARCHITEKTURA:Památkáři k případu kavárny ve Vodních kasárnách v Olomouci
 >7.4. ZE ŽIVOTA: Skeptický klub Sisyfos dovalil balvany
 >7.4. PRAHA: Vzhůru na Everest ... pardon, na Petřín!
 >7.4. POLITIKA: Hlupák, nebo korupčník?
 >7.4. NÁZOR: Před úterním jednáním Sněmovny o dálnici D 47.
 >7.4. SPOLEČNOST: Příběhy české justice (6)
 >5.4. NÁŠ RYBNÍK: Žabí emoce
 >5.4. ZAMYŠLENÍ: Jak být šťastný?
 >4.4. BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA (14)
 >4.4. TÉMA: Mají Češi ve své zemi nějaká práva?
 >4.4. REAKCE: Kdo říká, že žijeme v právní státě?
 >4.4. REAKCE: Dopis prezidentu ČR
 >4.4. PRÁVO: Nejrychlejší soudce v republice, u kterého dnes znamená již včera.
 >4.4. GLOSA: Pokuta 10 mld Kč za NOVU se nám možná vyplatí.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost
 
12.4. NÁZOR: Volání z druhého břehu
Helena Berthelon
já jsem od roku 1968 spojila svůj život s Francií, vystudovala jsem zde politické vědy a historii, ale za experta na zahraniční politiku Francie se rozhodně nepovažuji. Protože však zde žiji, žila jsem, pracovala, rodila a vychovávala, sleduji místní media a rozmlouvám se sousedy, tak snad o místní mentalitě cosi vím. Předem musím podotknout, že nejsem v žádném případě stoupenec politických názorů, či strany pana Chiraca. Patřím mezi levicové voliče a všeobecně tudíž nesouhlasím s jeho politikou. Domnívám se současně, že Francie, ani Francouzi se tentokrát nemají potřebu jakkoli obhajovat, ale pokusím se čtenáři bez dostatečné znalosti této země a její historie, cosi vysvětlit.
Komentářů k článku:

12.4. PODVOD: Další konkurz - Zbrojovka Brno
Pavel Kuthan
Další podvod v podkladech pro konkurzní řízení na Krajském soudě v Ústí nad Labem tentokrát na Zbrojovku Brno a.s.
Podobně jako v kauze Union banky, kdy byl vyhlášen bleskový konkurz soudcem Berkou a po několika dnech se prokázalo, že některé podklady pro konkurz byly zfalšované, podobně probíhal konkurz u stejného soudce stejnou rychlostí na Zbrojovku Brno a.s. se zfalšovanými podklady, které by si měl průměrný soudce před vyhlášením konkurzu ověřit.
Komentářů k článku:


12.4. ZAMYŠLENÍ: Pochodeň
Daniel Kvasnička
Bude to vypadat nepřijatelně, ale tvrdím, že jsme příliš oslavovali Jana Husa. Velice často jsme přijímali řešení Jana Palacha a Jana Zajíce. A uklidňovali jsme svoje svědomí tím, že jsme o jejich činu znova a znova mluvili. Příliš jsme nemluvili a nemluvíme o tom, co ty muže k takovému činu dotlačilo.
Komentářů k článku:


12.4. ZAMYŠLENÍ: Co je dovoleno "bohovi", není dovoleno "volovi" .
Václav Vlk
Demokracie je systém,kde by , v ideálním stavu, nemělo být "bohů" ale ani "volů" .Což se v praxi málokdy skutečně úplně povede. Vždy se snaží různé síly dostat se mezi "bohy" a ostatní, kteří nepatří k vyvoleným, dostat do role "volů". V nedávné minulosti se o to u nás nejprve pokoušeli nacisté později, méně drasticky, ale o to déle a historicky dokonce úspěšněji, komunisté. Pád Berlínské zdi přišel také kvůli tomu, že už většina lidí měla dost oněch neomylných "bohů" , kteří za nás a o nás hlasovali na stranických sjezdech a domnívali se, že si v traktátech říkají "proletáři" podle toho, že mohu na červenou kolem nás proletět v šestsettrojkách.
Komentářů k článku:


11.4. FEJETON: Spreje a sprejeři
Alex Koenigsmark
"Kdybych ho chytil," pravil psychiatr ponuře, "tag mu dám přes držku."... pronesl autorův přítel, ale nedal nýbrž... klikněte si:-), budete pobaveni.
Komentářů k článku:


11.4. ŽIVOT: Záchranná služba
Marek Uhlíř
U případu, který popsal Marian Kechlibar v Neviditelném psu 10. 4. (Článek ŽIVOT: Zásah záchranné služby viděný naživo), zasahovala výjezdová skupina Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy poté, co operační středisko linky přijalo tísňový telefonát ve 21:19. Zdravotníci byli na místě ve 21:22, tedy ne za patnáct minut, jak udává autor. Intoxikovaný mladík však ošetření a převoz odmítl, navíc naše záchranáře verbálně napadl.
Komentářů k článku:


10.4. TÉMA: SARS se šíří.
Jaroslav Mácha
Počty nakažených a mrtvých stále stoupají. 31.3. bylo nakaženo 1622 lidí, zemřelo 58. Sedmého března bylo hlášeno 2201 nakažených a 98 mrtvých. Pohled na data WHO jasně ukazuje, že epidemii je možno zastavit.
Komentářů k článku:


10.4. ŽIVOT: Zásah záchranné služby viděný naživo
Marian Kechlibar
Když jsme s přítelkyní vystupovali z metra a mířili k eskalátorům, neušlo nám, že kousek před námi se dav mířící k eskalátorům dělí na dvě poloviny. Lidé něco obcházeli. Jelikož ve stanici právě probíhaly nějaké technické práce, myslel jsem, že jde o odložené nářadí. Kdepak, ležel tam člověk!
Komentářů k článku:


10.4. MÉDIA: Koncesionářské poplatky jsou dinosaurem minulosti
Martin Říman
Představte si, že platí zákon, nařizující, že pokud si na své dveře pověsíte poštovní schránku, musíte okamžitě začít platit České poště pravidelný měsíční poplatek. Marně budete poštu ujišťovat, že od ní žádné zásilky neočekáváte a když, tak si prostě za každé jedno použití rádi zaplatíte.
Webová stránka Martina Římana
Komentářů k článku:


10.4. MÉDIA: Příběh téměř zpravodajský aneb Jak přijít k 10 miliardám
Petr Štěpánek
Stará poučka protřelých profesionálů zpravodajských služeb zní: Chcete-li ovlivnit běh událostí směrem, který potřebujete, nevymýšlejte velké lži. Vymyslete lež malou a tu pak nenápadně vložte do jinak pravdivých materiálů. I postup Ronalda Laudera a CME v kauze arbitráží vykazuje všechny znaky dobře vedené zpravodajské hry včetně manipulace veřejného mínění. A proč by také ne, když cílem je několik miliard korun. Vše je dovoleno.
Komentářů k článku:


10.4. ZE ZAHRANIČÍ: Politika dobrých úmyslů

Kniha nizozemského filosofa Hanse Achterhuise Politika dobrých úmyslů vyšla v roce 1999 po zásahu NATO v Jugoslávii. Zde Vám předkládám dvě kratičké ukázky, celou ukázku z této knihy (která by snad, co nejdříve měla vyjít) najdete na webu Ústavu státu a filosofie
Komentářů k článku:


10.4. UNIE: Odpovědnost při rozhodování o vstupu do EU
Zdeněk Joukl
Ještě nevím, zda budu v červnovém referendu hlasovat pro vstup. A to z několika důvodů, zde jsou.
Komentářů k článku:


9.4. ZA ZRCADLEM: US Army je z velké části armáda neamerických občanů zvaných "potrava pro pušky".
Alice Mirror
Američané verbují žoldáky pro US Army z řad přistěhovalců a v Latinské Americe. Obzvláštní zalíbení nacházejí verbíři v Kolumbii, kde USA záměrně udržují občanskou válku, za podpory i rodiny Bushových. Proč se USA vyplácí verbovat cizince? (psáno podle zahraničního tisku a internetových pramenů).
Komentářů k článku:


9.4. SPOLEČNOST: Životní styl typu Big Mac
Jiří Svršek
McDonald's je nedílnou součástí životního stylu moderního amerického života: velký, rychlý a levný. "Zlaté oblouky" jsou dnes obecným jevem. Větu "Dejte mi Big Mac" můžeme slyšet ve více než 25 různých jazycích. Analýza společnosti McDonald's je kvůli ohromnému rozšíření obtížná. Studium tohoto jevu se podobá přistání sondy na Jupiteru, neboť nevidíme celek. Autor článku McIndoctrination: Selling the Big Mac Lifestyle.se pokusil studium společnosti McDonald's zasadit do širšího kontextu "mcdonaldizace" společnosti. V úvodu svého článku jasně říká: McDonald's je obchod, nikoliv charitativní organizace. Jeho hlavním cílem, jako jiného podnikání, je zisk.
Komentářů k článku:


9.4. SPOLEČNOST: Medvědí služba
Prostě Gentleman
Na www.svobodazvirat.cz představují své ušlechtilé myšlenky ochránci zvířat. Jistě mají v lecčems pravdu, jenže ji spolehlivě zabijí tím, jak ji zobecní a zjednoduší. Nechápou, že řada "krutostí" vůči zvířatům žádné krutosti nejsou. Popírají de facto smysl existence domácích zvířat, směšují někdy nepřiměřené podmínky chovu s psychickou a fyzickou újmou jako takovou.
Gentlemanův deníček
Komentářů k článku: