Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 8.4.2003
Svátek má Ema
  Výběr z vydání
 >ZE ZAHRANIČNÍHO TISKU: Kdo opravdu může za tragédii 11.září 2002?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Vltava sahala až sem...
 >VÝSTAVA: Bakchus kontra mystik
 >POLITIKA: Schizofrenní ODS
 >RODINA A PŘÁTELÉ: V hodině dvanácté, minutě šedesáté
 >PSÍ PŘÍHODY: Vrchní podnožní motač
 >HUDBA A ZVUK: Liszt a Grieg
 >ARCHITEKTURA: Olympiáda v Praze? Žádná novinka!
 >POLITIKA: Kam nás vedeš slepá vládo a ostatní sebevraždy
 >KONFLIKT: Špidla se kvůli Kavanovi musí dovolit OSN
 >EKONOMIKA: Světlo v tunelu
 >KOMENTÁŘ: Studený čumák (3)
 >NÁZOR: Více Landsmanschaftu, méně nacionalismu
 >POSTŘEH: O mincích
 >INFO: Zpráva k návrhu předloženému společnosti RadioMobil a.s.

  Starší články
 >10.3. PRÁVO: Budou kšefty se zástavami konečně podvodem?
 >18.2. PRÁVO: Európsky súdny dvor na Slovensku!
 >30.1. PRÁVO: Analýza zákona č. 449 ze dne 27.11.2001 o myslivosti
 >23.1. ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Minuta ticha za Vendulu Růžičkovou
 >22.1. SPOLEČNOST: Seženu dotaci, zn. -za sto litrů-
 >20.1. TÉMA: Česká představa práva.
 >17.1. SPRAVEDLNOST: Příběhy české justice (3)
 >15.1. PRÁVO: Příběhy české justice (2)
 >14.1. PRÁVO: Příběhy české justice (1)
 >6.1. ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Podoba čistě náhodná
 >27.12. NÁZOR: Podivné Havlovo předvánoční poselství
 >13.12. NÁZOR: Podivnosti kauzy paní Chadimové.
 >6.12. GLOSA: Komunisté, vysoký věk a vězení
 >6.12. SOUDNICTVÍ: Vrtkavá spravedlnost
 >6.12. ÚVAHA: Ó, jak jsem rád, že žijeme v právním státě.
 >5.12. ŽIVOT: Bezdomovcem snadno a rychle
 >4.12. PRÁVO: Mohli jsme být dál!
 >19.11. ZE ŽIVOTA: Dědictví Emy Destinové, povodně a magistrát, který uzavírá Národní třídu
 >14.11. NÁZOR: Tak už je to zase tady.
 >11.11. PRÁVO: Antikorupce

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Právo
 
8.4. ZE ZAHRANIČNÍHO TISKU: Kdo opravdu může za tragédii 11.září 2002?
Adam Geront
...Úřednice Mindy Kleibergová se nemůže smířit se smrtí svého manžela Alana. Na vlastní pěst se pokusila vypátrat proč selhala americká zpravodajská služba. V jedné chvíli své výpovědi vytáhla kopii imigračních dokumentů, které byly předloženy jednomu z únosců letadel. Jsou plny chyb a dubiózních, pochybných odpovědí. Naléhavě se ptala, jak je to vůbec možné, že mohl zde zůstat a dostat povolení k pobytu...Z článku DAVID W. CHEN: Beyond Numbers, 9/11 Panel Hears Families' Anguish, The New York Times( nytimes.com), l. dubna 2003.
Komentářů k článku:

7.4. NÁZOR: Skončí někdy privatizace bez pravidel?
Pavel Kuthan
Prosperuje-li státní podnik, pak se stává předmětem zájmu nejen vlastního managementu, ale musí odolávat i nepřátelským převzetím ostatních domácích privatizátorů, kteří již mají své pionýrské tunelářské praktiky za sebou. Ti často přelévají peníze do zahraničí a vstupují do privatizace jako zahraniční firmy většinou americké s velmi nejasnou strukturou, za potlesku nejvyšších představitelů státu.
Komentářů k článku:


7.4. SPOLEČNOST: Příběhy české justice (6)
Milan Hulík
Ano, jedině Václav Havel, autor slavných absurdních dramat, by nejlépe popsal tento případ české justice. Jaké mu ale dát jméno ? Pan prezident již bude vědět, proto se vzpomínkou na E.E. Kische parafrázuji slavný výrok "Kischi, napiš to !" na PANE PREZIDENTE, NAPIŠTE TO !
Komentářů k článku:


4.4. TÉMA: Mají Češi ve své zemi nějaká práva?
Petr Štěpánek
Pohádku o tom, jak zlý český podnikatel Železný okradl hodného amerického miliardáře Laudera převyprávěla české média už tisíckrát. Proč však všichni začínají až od poloviny příběhu, tedy až od 5. srpna 1999, kdy Železný odstěhoval Novu na Barrandov? Vždyť Železného odstoupení od smlouvy s ČNTS předcházel Lauderův pokus prodat licenci Novy, která mu však vůbec nepatřila. A když se Železný, coby tehdejší většinový vlastník licence k vysílání, vzbouřil, začali Lauderovi lidé plánovitě vytvářet situace jak Železného vystavit do autu, aby o licenci přišel. Pochopitelně s motivací ji sami získat. Má český podnikatel právo bránit se zvůli a podrazům zahraničního partnera? Nebo musí přistoupit na diktát "silnějšího"?
Komentářů k článku:


4.4. REAKCE: Kdo říká, že žijeme v právní státě?
Rudolf Mládek
Je hrozné, dozvědět se, že další dva mladí lidé se upálili. Tady už nevystačíme s jednoduchým hodnocením o duševní labilitě, nedostatečné vyspělosti a jiným byť v postatě správným hodnocením. Naši lidé se upalují jako výraz nesouhlasu se společenským stavem a svým stavem. Můžeme je odsuzovat, můžeme je litovat, ale to asi dnes už nebude stačit. Musíme se zamyslet, jestli to, co se okolo nás děje je v pořádku a dá se to stále nazývat demokracií.
Komentářů k článku:


4.4. PRÁVO: Nejrychlejší soudce v republice, u kterého dnes znamená již včera.
Pavel Kuthan
Stále nadáváme na pomalost soudů v ČR, na nedotknutelnost soudců a jejich zažitou byrokracii. Jsou však mezi nimi i světlé výjimky, které svou rychlostí a pracovitostí předčí často i myšlenky svých kolegů. Kde se onen pracovitý úderník nachází? Kde jinde než na Krajském soudě v Ústí nad Labem. Bohužel, jeho snaha nejen že budí pochyby o solidnosti a regulérnosti rozsudku, ale konečně probouzí i státní zastupitelství, aby prošetřilo i vazby jiné a zahledělo se do minulosti soudních případů onoho horlivce.
Komentářů k článku:


4.4. PRÁVO: Vstup cizinců (doplnění)
Valentýn Plzák
Stát zaručuje svobodu pohybu a pobytu ( čl. 14/1 Listiny ) a tato svoboda patří mezi ta lidská práva a základní svobody ( hlava II. Listiny ), které se vztahují i na cizince...
Komentářů k článku:


2.4. PRÁVO: Vstup cizinců
Valentýn Plzák
Úvodem je třeba upozornit na to, že ani samotné ustanovení o odepření vstupu ( § 9 ZoPC ) není plně vyhovující jak z hlediska ochrany cizince tak vedení orgánů Policie k vnitřní kázni. Ta v případě obligatorního odepření vstupu ( § 9/1 ZoPC )nemá povinnost vyhotovit úřední záznam o odepření vstupu jako je to stanoveno...
Komentářů k článku:


26.3. PRÁVO: Laické poznámky ke stockholmské arbitráži Lauder versus Česká republika.
Jaroslav Teplý
Český arbitr Josef Hántl nepodepsal rozhodnutí arbitrážního soudu. Pro své rozhodnutí uvedl velmi závažné důvody ve svém osobním prohlášení. Jak je to vlastně s právní hodnotou rozhodnutí, které není podepsáno všemi arbitry?
Komentářů k článku:


26.3. GLOSA: CME, Železný, Pavel Dostál a my
Vít Blaha
Česká televize se ve svém tradičně vysoce objektivním pořadu FAKTA v pondělí večer zabývala mimo jiné i 10,4 miliardami korun, které musí český stát zaplatit společnosti CME Ronalda Laudera. Nechám stranou definici publicistiky dle představ reportérů z Kavčích hor a budu se věnovat pouze krátkému vstupu ministra kultury Pavla Dostála. Jeho tklivý a dojemný projev o tom kolik kulturních památek by se za tu sumu dalo v budoucnu opravit, kolik výstav a koncertů uspořádat, kdyby náš stát nemusel platit za něčí rozepře, jistě rozplakal nejednu měkčí povahu u obrazovky...
Komentářů k článku:


25.3. PRÁVO: Kauza Hučín ukazuje problémy našeho trestního soudnictví
Hana Marvanová
Právě probíhající proces s Vladimírem Hučínem ukazuje kromě mnoha pochybností, které ho provázejí, i zásadní problémy našeho trestního soudnictví - nadměrné používání vazebního stíhání a časté utajování soudního jednání, pokud je kauza nějak zvláštní nebo citlivá. Bývalý disident a pozdější důstojník BIS Vladimír Hučín, který je obžalován z několika trestných činů a hrozí mu až deset let vězení, je již rok ve vazbě a soudní řízení podle rozhodnutí soudu má proběhnout za zavřenými dveřmi.
Komentářů k článku:


24.3. GLOSA: Nové pojetí vězeňské služby- zloděj bude hlídat zloděje.
Pavel Kuthan
Díky zákonům, které jsou ohebné v naší republice jak bambusový prut, je možná i varianta, kdy v našem vězeňství dochází k realizaci novátorských postupů. Menší zloděj bude hlídat zločince většího formátu, než je on sám.
Komentářů k článku:


20.3. TÉMA: Ochrana investic
Lubomír Ptáček
Zdá se mně, že málokterý komentátor uvádí v kauze Lauder vs. ČR skutečnost, že se řídí především mezinárodní smlouvou mezi ČR a USA o ochraně investic. Trochu jsem si v ní četl, neprávníkovi se čte dost špatně. Snažil jsem se však, jak se říká, pochopit "ducha smlouvy"...
Komentářů k článku:


20.3. GLOSA: Jmenování a odvolávání ministrů a ústava
Tomáš Haas
V souvislosti s odvoláním ministra Rusnoka a jmenováním ministra Urbana se vynořily spekulace o právu presidenta republiky zkoumat kvalifikaci navrženého ministra. Tato otázka není úplně nová, v minulosti odkládal jmenování ministra i předchůdce presidenta Klause, president Havel. ..
Komentářů k článku:


13.3. PRÁVO A SMRT: Humanistická justice na rozcestí
Jaroslav Teplý
Dnes ráno (12.3.2003) v půl osmé oznámila francouzská televise, že došlo k útoku na věznici ve Fresnes za použití třaskavin, raket a jiných prostředků dosud teoreticky vyhražených armádě. Za útoku byl "osvobozen" těžký zločinec nejvyšší kategorie... a policie je napadána, že zasahuje nepřiměřeně...
Komentářů k článku: