Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 17.4.2003
Svátek má Rudolf
  Výběr z vydání
 >HUDBA A ZVUK: Partitura a jak se dostává na světlo boží
 >PRÁVO: Soudní podivíni
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Život je komunikace
 >INTERNET: Konečně za paušál - a bez drátů!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Druhý den na Interkameře
 >PSÍ PŘÍHODY: Objevil se spolubojovník
 >INTERNET: Další nehoráznost Telecomu
 >EKOLOGIE: Tupý meč ministra Ambrozka
 >POLITIKA: Prezidentův užitečný nápad
 >POLITIKA: Vítězství svobody v Iráku
 >NÁZOR: Maskot a pan "generální"
 >NÁZOR: O pravdě a přátelství
 >KOMENTÁŘ: Studený čumák (4)
 >RODINA: Jak uhlídat děti
 >NÁZOR: EU - myslet stále ještě bolí.

  Starší články
 >24.3. GLOSA: Nové pojetí vězeňské služby- zloděj bude hlídat zloděje.
 >20.3. TÉMA: Ochrana investic
 >20.3. GLOSA: Jmenování a odvolávání ministrů a ústava
 >13.3. PRÁVO A SMRT: Humanistická justice na rozcestí
 >10.3. PRÁVO: Budou kšefty se zástavami konečně podvodem?
 >18.2. PRÁVO: Európsky súdny dvor na Slovensku!
 >30.1. PRÁVO: Analýza zákona č. 449 ze dne 27.11.2001 o myslivosti
 >23.1. ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Minuta ticha za Vendulu Růžičkovou
 >22.1. SPOLEČNOST: Seženu dotaci, zn. -za sto litrů-
 >20.1. TÉMA: Česká představa práva.
 >17.1. SPRAVEDLNOST: Příběhy české justice (3)
 >15.1. PRÁVO: Příběhy české justice (2)
 >14.1. PRÁVO: Příběhy české justice (1)
 >6.1. ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Podoba čistě náhodná
 >27.12. NÁZOR: Podivné Havlovo předvánoční poselství
 >13.12. NÁZOR: Podivnosti kauzy paní Chadimové.
 >6.12. GLOSA: Komunisté, vysoký věk a vězení
 >6.12. SOUDNICTVÍ: Vrtkavá spravedlnost
 >6.12. ÚVAHA: Ó, jak jsem rád, že žijeme v právním státě.
 >5.12. ŽIVOT: Bezdomovcem snadno a rychle

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Právo
 
17.4. PRÁVO: Soudní podivíni
Karel Novák
Soudce Jiří Berka z Krajského soudu Ústí nad Labem se odměny za svou práci zřejmě dočkal zcela jinak, než si představoval.
Komentářů k článku:

15.4. NÁZOR: S námi odejde zákon
Tomáš Haas
Na první pohled by se mohlo zdát, že jediným nedostatkem pozměňovacího návrhu poslankyně Marvanové k návrhu zákona o převodu některého nepotřebného vojenského majetku z vlastnictví České republiky na územní samosprávné celky, je způsob jakým se paní poslankyně snaží naroubovat na zákon, který řeší jeden specifický problém cosi, co se předmětu projednávaného zákona vůbec netýká.
Komentářů k článku:


14.4. LIDÉ: Osamělý bojovník František Kriegl
Leoš Kyša
Desátého dubna uplynulo 95 let od narození bezesporu jednoho z nejstatečnějších a nejzásadovějších českých politiků. Člověka, který pro svou myšlenku dokázal nesčetněkrát nasadit nejen svou materiální existenci, ale i holý život. Paradoxem doby zůstává, že ke konci života, kdy byl ve světě oslavován a připomínán, byla na něj doma házena špína a proti jeho osobě vyvolávána nenávist. Dnes už jméno a život tohoto muže pomalu, a jistě nespravedlivě, odchází do zapomnění. Tímto člověkem nebyl nikdo jiný než lékař, politik a odvážný bojovník František Kriegel.
Komentářů k článku:


12.4. PODVOD: Další konkurz - Zbrojovka Brno
Pavel Kuthan
Další podvod v podkladech pro konkurzní řízení na Krajském soudě v Ústí nad Labem tentokrát na Zbrojovku Brno a.s.
Podobně jako v kauze Union banky, kdy byl vyhlášen bleskový konkurz soudcem Berkou a po několika dnech se prokázalo, že některé podklady pro konkurz byly zfalšované, podobně probíhal konkurz u stejného soudce stejnou rychlostí na Zbrojovku Brno a.s. se zfalšovanými podklady, které by si měl průměrný soudce před vyhlášením konkurzu ověřit.
Komentářů k článku:


8.4. ZE ZAHRANIČNÍHO TISKU: Kdo opravdu může za tragédii 11.září 2002?
Adam Geront
...Úřednice Mindy Kleibergová se nemůže smířit se smrtí svého manžela Alana. Na vlastní pěst se pokusila vypátrat proč selhala americká zpravodajská služba. V jedné chvíli své výpovědi vytáhla kopii imigračních dokumentů, které byly předloženy jednomu z únosců letadel. Jsou plny chyb a dubiózních, pochybných odpovědí. Naléhavě se ptala, jak je to vůbec možné, že mohl zde zůstat a dostat povolení k pobytu...Z článku DAVID W. CHEN: Beyond Numbers, 9/11 Panel Hears Families' Anguish, The New York Times( nytimes.com), l. dubna 2003.
Komentářů k článku:


7.4. NÁZOR: Skončí někdy privatizace bez pravidel?
Pavel Kuthan
Prosperuje-li státní podnik, pak se stává předmětem zájmu nejen vlastního managementu, ale musí odolávat i nepřátelským převzetím ostatních domácích privatizátorů, kteří již mají své pionýrské tunelářské praktiky za sebou. Ti často přelévají peníze do zahraničí a vstupují do privatizace jako zahraniční firmy většinou americké s velmi nejasnou strukturou, za potlesku nejvyšších představitelů státu.
Komentářů k článku:


7.4. SPOLEČNOST: Příběhy české justice (6)
Milan Hulík
Ano, jedině Václav Havel, autor slavných absurdních dramat, by nejlépe popsal tento případ české justice. Jaké mu ale dát jméno ? Pan prezident již bude vědět, proto se vzpomínkou na E.E. Kische parafrázuji slavný výrok "Kischi, napiš to !" na PANE PREZIDENTE, NAPIŠTE TO !
Komentářů k článku:


4.4. TÉMA: Mají Češi ve své zemi nějaká práva?
Petr Štěpánek
Pohádku o tom, jak zlý český podnikatel Železný okradl hodného amerického miliardáře Laudera převyprávěla české média už tisíckrát. Proč však všichni začínají až od poloviny příběhu, tedy až od 5. srpna 1999, kdy Železný odstěhoval Novu na Barrandov? Vždyť Železného odstoupení od smlouvy s ČNTS předcházel Lauderův pokus prodat licenci Novy, která mu však vůbec nepatřila. A když se Železný, coby tehdejší většinový vlastník licence k vysílání, vzbouřil, začali Lauderovi lidé plánovitě vytvářet situace jak Železného vystavit do autu, aby o licenci přišel. Pochopitelně s motivací ji sami získat. Má český podnikatel právo bránit se zvůli a podrazům zahraničního partnera? Nebo musí přistoupit na diktát "silnějšího"?
Komentářů k článku:


4.4. REAKCE: Kdo říká, že žijeme v právní státě?
Rudolf Mládek
Je hrozné, dozvědět se, že další dva mladí lidé se upálili. Tady už nevystačíme s jednoduchým hodnocením o duševní labilitě, nedostatečné vyspělosti a jiným byť v postatě správným hodnocením. Naši lidé se upalují jako výraz nesouhlasu se společenským stavem a svým stavem. Můžeme je odsuzovat, můžeme je litovat, ale to asi dnes už nebude stačit. Musíme se zamyslet, jestli to, co se okolo nás děje je v pořádku a dá se to stále nazývat demokracií.
Komentářů k článku:


4.4. PRÁVO: Nejrychlejší soudce v republice, u kterého dnes znamená již včera.
Pavel Kuthan
Stále nadáváme na pomalost soudů v ČR, na nedotknutelnost soudců a jejich zažitou byrokracii. Jsou však mezi nimi i světlé výjimky, které svou rychlostí a pracovitostí předčí často i myšlenky svých kolegů. Kde se onen pracovitý úderník nachází? Kde jinde než na Krajském soudě v Ústí nad Labem. Bohužel, jeho snaha nejen že budí pochyby o solidnosti a regulérnosti rozsudku, ale konečně probouzí i státní zastupitelství, aby prošetřilo i vazby jiné a zahledělo se do minulosti soudních případů onoho horlivce.
Komentářů k článku:


4.4. PRÁVO: Vstup cizinců (doplnění)
Valentýn Plzák
Stát zaručuje svobodu pohybu a pobytu ( čl. 14/1 Listiny ) a tato svoboda patří mezi ta lidská práva a základní svobody ( hlava II. Listiny ), které se vztahují i na cizince...
Komentářů k článku:


2.4. PRÁVO: Vstup cizinců
Valentýn Plzák
Úvodem je třeba upozornit na to, že ani samotné ustanovení o odepření vstupu ( § 9 ZoPC ) není plně vyhovující jak z hlediska ochrany cizince tak vedení orgánů Policie k vnitřní kázni. Ta v případě obligatorního odepření vstupu ( § 9/1 ZoPC )nemá povinnost vyhotovit úřední záznam o odepření vstupu jako je to stanoveno...
Komentářů k článku:


26.3. PRÁVO: Laické poznámky ke stockholmské arbitráži Lauder versus Česká republika.
Jaroslav Teplý
Český arbitr Josef Hántl nepodepsal rozhodnutí arbitrážního soudu. Pro své rozhodnutí uvedl velmi závažné důvody ve svém osobním prohlášení. Jak je to vlastně s právní hodnotou rozhodnutí, které není podepsáno všemi arbitry?
Komentářů k článku:


26.3. GLOSA: CME, Železný, Pavel Dostál a my
Vít Blaha
Česká televize se ve svém tradičně vysoce objektivním pořadu FAKTA v pondělí večer zabývala mimo jiné i 10,4 miliardami korun, které musí český stát zaplatit společnosti CME Ronalda Laudera. Nechám stranou definici publicistiky dle představ reportérů z Kavčích hor a budu se věnovat pouze krátkému vstupu ministra kultury Pavla Dostála. Jeho tklivý a dojemný projev o tom kolik kulturních památek by se za tu sumu dalo v budoucnu opravit, kolik výstav a koncertů uspořádat, kdyby náš stát nemusel platit za něčí rozepře, jistě rozplakal nejednu měkčí povahu u obrazovky...
Komentářů k článku:


25.3. PRÁVO: Kauza Hučín ukazuje problémy našeho trestního soudnictví
Hana Marvanová
Právě probíhající proces s Vladimírem Hučínem ukazuje kromě mnoha pochybností, které ho provázejí, i zásadní problémy našeho trestního soudnictví - nadměrné používání vazebního stíhání a časté utajování soudního jednání, pokud je kauza nějak zvláštní nebo citlivá. Bývalý disident a pozdější důstojník BIS Vladimír Hučín, který je obžalován z několika trestných činů a hrozí mu až deset let vězení, je již rok ve vazbě a soudní řízení podle rozhodnutí soudu má proběhnout za zavřenými dveřmi.
Komentářů k článku: