Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 7.4.2003
Svátek má Heřman, Hermína
  Výběr z vydání
 >VESMÍR: Překvapení černých děr
 >NÁZOR: Skončí někdy privatizace bez pravidel?
 >ARCHITEKTURA:Památkáři k případu kavárny ve Vodních kasárnách v Olomouci
 >FEJETON: Tunel s uměním
 >RODINA A PŘÁTELÉ: O půjčování knih
 >PSÍ PŘÍHODY: Bart kulhá už jen malinko
 >ZE ŽIVOTA: Skeptický klub Sisyfos dovalil balvany
 >PRAHA: Vzhůru na Everest ... pardon, na Petřín!
 >POLITIKA: Hlupák, nebo korupčník?
 >NÁZOR: Před úterním jednáním Sněmovny o dálnici D 47.
 >SPOLEČNOST: Příběhy české justice (6)
 >POVÍDKA: Čekání na spravedlnost
 >POSTŘEH: O toaletním papíru
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >ZAMYŠLENÍ: Jak být šťastný?

  Starší články
 >28.3. POLITIKA: Záškoláci
 >28.3. NÁZOR: Proč je sjezd ČSSD důležitý pro nás všechny.
 >28.3. INFO: Kde čerpat konzervativní ideje a postoje
 >27.3. Stručně o středě 26.3.2003
 >27.3. POLITIKA: Čecháčkovství jako oficiální doktrína
 >27.3. ŠAMANOVO DOUPĚ: Obrana vlasti
 >27.3. KONFLIKT: Americké vojáky netřeba litovat!?
 >26.3. POLITIKA: Principy demokracie platí pro všechny
 >26.3. POLITIKA: Reforma nesnese odklad
 >26.3. POLITIKA: Podpořte prezidenta Bushe
 >26.3. POLITIKA: Problémem české armády je Tvrdík
 >26.3. KONFLIKT: Vrtulník sestřelený flintou? Nesmysl!
 >26.3. Izrael se ve válce zatím drží stranou
 >26.3. SPOLEČNOST: Vzhůru na komunistické mlýny
 >25.3. KONFLIKT: Americké vojáky netřeba litovat!?
 >25.3. KONFLIKT: Masmediální masáž
 >25.3. KONFLIKT: Bůh s USA
 >25.3. ŠAMANOVO DOUPĚ: Rizika války (2)
 >25.3. Kdo přijde po Saddámovi?!
 >25.3. KONFLIKT: S kým tedy jsme?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika
 
5.4. POLITIKA: Původ, problémy a následky sociálního státu
Michal Kadlec
Sociální demokracie má možnost již pátým rokem naplňovat svoji vizi státu blahobytu. Státu, ve kterém se v čím dál častějších případech vyplácí obrnět se trpělivostí a s trochou drzosti obejít nejrůznější úředníky, vyplnit pár formulářů a pak se v klidu domova těšit na podpory, přídavky, dotace a půjčky. Státu, ve kterém je moderní a výhodné hledat skulinky, mezery a příležitosti, jak dostat z peněz, mocnými úředníky přerozdělovaných, co nejvíce. Tento stav má za následek problémy, které z něj nevyhnutelně plynou.
Komentářů k článku:

4.4. TÉMA: Mají Češi ve své zemi nějaká práva?
Petr Štěpánek
Pohádku o tom, jak zlý český podnikatel Železný okradl hodného amerického miliardáře Laudera převyprávěla české média už tisíckrát. Proč však všichni začínají až od poloviny příběhu, tedy až od 5. srpna 1999, kdy Železný odstěhoval Novu na Barrandov? Vždyť Železného odstoupení od smlouvy s ČNTS předcházel Lauderův pokus prodat licenci Novy, která mu však vůbec nepatřila. A když se Železný, coby tehdejší většinový vlastník licence k vysílání, vzbouřil, začali Lauderovi lidé plánovitě vytvářet situace jak Železného vystavit do autu, aby o licenci přišel. Pochopitelně s motivací ji sami získat. Má český podnikatel právo bránit se zvůli a podrazům zahraničního partnera? Nebo musí přistoupit na diktát "silnějšího"?
Komentářů k článku:


4.4. POLITIKA: Pučisté zmanipulovali sjezd Strany zelených
Ivan Brezina
Loni v prosinci jsem na Neviditelném psu zveřejnil záměry signatářů konspirativní Tmavozelené výzvy. "Prosíme vás, abyste obsah tohoto psaní pokládali za důvěrný," stálo v pokoutně šířeném dokumentu. Jan Beránek, Jakub Patočka, Ivan Dejmal a další militantní ekologičtí radikálové v něm své předem pečlivě vytipované přívržence zvali k účelovému vstupu do Strany Zelených (SZ).
Komentářů k článku:


2.4. POLITIKA: Druhý poločas Vladimíra Špidly
Rudolf Mládek
Sjezd ČSSD skončil a bilancování výsledků proběhlo ve všech směrech. Nastolené otázky jsou stále stejné. Je Vladimír Špidla silným předsedou strany nebo jen figurkou? Dali delegáti sjezdu Vladimíru Špidlovi jasný mandát, nebo zvolením staronových místopředsedů připravili Špidlův pád v krátké době?
Komentářů k článku:


1.4. POLITIKA: Špidla nad propastí
Jiří Pehe
Vladimír Špidla slíbil delegátům kongresu sociální demokracie, že pokud bude znovu zvolen, posílí roli ČSSD ve vládní koalici. Posílení role ČSSD požadoval i Stanislav Gross. S plněním svého slibu to ale bude mít Špidla velmi těžké, protože nátlak na koaliční partnery je riskantní.
Webová stránka Jiřího Pehe
Komentářů k článku:


1.4. POLITIKA: "Nerozuměl jsem. Nic jsem neříkal."
Dana Jaklová
Velký vůdce se stává velkým právě proto, že lidi osloví. Sociální demokracie bezesporu vůdce v Zemanovi měla. Lídři se ale nerodí na běžícím páse.
Poznámka k sjezdu ČSSD
Komentářů k článku:


1.4. ŠAMANOVO DOUPĚ: Z hlediska ptactva
Jan Kovanic
Z hlediska ptactva není žádné roční období vhodné k válce, ale březen a duben nepochybně patří k nejméně vhodným obdobím. Mezopotamské mokřady, po minulé Válce v zálivu vyschly, zůstala jich pouhá třetina. V rákosí se tam dříve skrývaly vzácné druhy ptactva. I lidi.
Komentářů k článku:


1.4. POLITIKA: Vláda zrušila kontrakt na stavbu dálnice D47
Miroslav Beneš
Jak radostné sdělení, nebýt jednoho paradoxu. Vláda totiž vše postaví sama. Namísto toho, aby si vláda vzala ponaučení z chyb během uvažování o uskutečnění dálnice, dopouští se hned nové.
Komentářů k článku:


1.4. NÁZOR: Máme opět nadstranického presidenta
Petr Pavlovský
Z článku: Při svém tažení za presidentstvím Klaus samozřejmě tvrdil, že i on bude presidentem nadstranickým, čemuž asi nevěřili ani jeho příznivci, ale zároveň projevil dostatek vkusu, aby kvůli tomu nevystupoval formálně z ODS, naopak, zůstal jejím čestným předsedou. Potěšil mě tím, pokrytectví nemám rád.
Komentářů k článku:


1.4. POLITIKA: Přestaňme švejkovat!
Ivan Gabal
Od roku 1989 tato země ve chvílích pravdy spoléhala na státnický instinkt svého prezidenta. Nyní se ukázalo, že máme jiného prezidenta, který více slyší růst trávu doma, než v mezinárodní bezpečnostní tektonice. A vláda, bičována laickými průzkumy veřejného mínění, ztratila až na výjimky sebevědomí a začala manévrovat ve snaze neztratit tvář v zahraničí a politickou životaschopnost doma.
Komentářů k článku:


31.3. POLITIKA: Velký třesk se nekonal
Jiří Loewy
Po mnoho týdnů byli jsme krmeni prognózami, k jakým hrůzám dojde na 31. sjezdu České strany sociálnědemokratické. Rozkol, rozvrat, rozpad, přinejmenším ale zuřivé půtky prý čekaly stranu Růže ve dnech 28.-30. března při jejím sněmování v Kongresovém paláci v Praze. Jenže polévka se nakonec nejedla tak horká, jak ji pilní kuchtíci uvařili.
Komentářů k článku:


31.3. POLITIKA: Změny mezi "malými"
Milan Hamerský
Volby v roce 2002 prokázaly, že voličský potenciál pro pravici mimo ODS a KDU není velký. Nabízí se logická otázka, zda má smysl znovu a znovu vyvářet alternativu k (proti) ODS, když předchozí projekty ODA, US, 4K, K, skončily neslavně. Jsem přesvědčen, že takové důvody existují, jsou v samotné logice pravicové politiky, odpovídají volebnímu systému do Poslanecké sněmovny a jsou výhodné pro voliče:
Komentářů k článku:


29.3. NÁZOR: Míroví štváči: černobílé vidění
Drdla, Kubalčík
Odpustíme si úvod - na toto téma toho již bylo napsáno příliš mnoho… Také se budeme dopouštět jistých zjednodušení (např. pod USA budeme rozumět nejen Spojené státy americké, ale i jejich spojence - tj. státy, které jim stojí po boku v současném konfliktu se Saddámem).
Komentářů k článku:


28.3. POLITIKA: Litoměřická výzva

Dokument určený pro nastávající XXXI. sjezd ČSSD, namířený proti vedení sociální demokracie "na čele s předsedou PhDr. Vladimírem Špidlou"
Komentářů k článku:


28.3. ZA ZRCADLEM: Američané nám chtějí vyprávět jen své pohádky tisíce a jedné noci
Alice Mirror
Autorka vysvětluje, proč nesouhlasí s válkou a pokládá si otázky: K čemu tedy tato válka vede? K oprávněné nedůvěře k USA, k sympatiím k islámu. Navíc zvítězí-li v Iráku šiítové, máme se nač těšit, spojí se s ostatními islámskými fundamentalisty (Irán je plný bojovných šíitů) a pak teprve v těchto krajích zapláče lidská svoboda a práva. Každý kdo oslavuje Bushe a obává se islámského teroru, si musí uvědomit, že právě Bush a páni vzadu nám zadělávají svoji arogancí na velké problémy s musulmany, které povede tentokrát oprávněná nenávist.
Komentářů k článku: