Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 8.4.2003
Svátek má Ema
  Výběr z vydání
 >ZE ZAHRANIČNÍHO TISKU: Kdo opravdu může za tragédii 11.září 2002?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Vltava sahala až sem...
 >VÝSTAVA: Bakchus kontra mystik
 >POLITIKA: Schizofrenní ODS
 >RODINA A PŘÁTELÉ: V hodině dvanácté, minutě šedesáté
 >PSÍ PŘÍHODY: Vrchní podnožní motač
 >HUDBA A ZVUK: Liszt a Grieg
 >ARCHITEKTURA: Olympiáda v Praze? Žádná novinka!
 >POLITIKA: Kam nás vedeš slepá vládo a ostatní sebevraždy
 >KONFLIKT: Špidla se kvůli Kavanovi musí dovolit OSN
 >EKONOMIKA: Světlo v tunelu
 >KOMENTÁŘ: Studený čumák (3)
 >NÁZOR: Více Landsmanschaftu, méně nacionalismu
 >POSTŘEH: O mincích
 >INFO: Zpráva k návrhu předloženému společnosti RadioMobil a.s.

  Starší články
 >31.3. POLITIKA: Velký třesk se nekonal
 >31.3. POLITIKA: Změny mezi "malými"
 >29.3. NÁZOR: Míroví štváči: černobílé vidění
 >28.3. POLITIKA: Litoměřická výzva
 >28.3. ZA ZRCADLEM: Američané nám chtějí vyprávět jen své pohádky tisíce a jedné noci
 >28.3. POLITIKA: Záškoláci
 >28.3. NÁZOR: Proč je sjezd ČSSD důležitý pro nás všechny.
 >28.3. INFO: Kde čerpat konzervativní ideje a postoje
 >27.3. Stručně o středě 26.3.2003
 >27.3. POLITIKA: Čecháčkovství jako oficiální doktrína
 >27.3. ŠAMANOVO DOUPĚ: Obrana vlasti
 >27.3. KONFLIKT: Americké vojáky netřeba litovat!?
 >26.3. POLITIKA: Principy demokracie platí pro všechny
 >26.3. POLITIKA: Reforma nesnese odklad
 >26.3. POLITIKA: Podpořte prezidenta Bushe
 >26.3. POLITIKA: Problémem české armády je Tvrdík
 >26.3. KONFLIKT: Vrtulník sestřelený flintou? Nesmysl!
 >26.3. Izrael se ve válce zatím drží stranou
 >26.3. SPOLEČNOST: Vzhůru na komunistické mlýny
 >25.3. KONFLIKT: Americké vojáky netřeba litovat!?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika
 
8.4. ZE ZAHRANIČNÍHO TISKU: Kdo opravdu může za tragédii 11.září 2002?
Adam Geront
...Úřednice Mindy Kleibergová se nemůže smířit se smrtí svého manžela Alana. Na vlastní pěst se pokusila vypátrat proč selhala americká zpravodajská služba. V jedné chvíli své výpovědi vytáhla kopii imigračních dokumentů, které byly předloženy jednomu z únosců letadel. Jsou plny chyb a dubiózních, pochybných odpovědí. Naléhavě se ptala, jak je to vůbec možné, že mohl zde zůstat a dostat povolení k pobytu...Z článku DAVID W. CHEN: Beyond Numbers, 9/11 Panel Hears Families' Anguish, The New York Times( nytimes.com), l. dubna 2003.
Komentářů k článku:

8.4. POLITIKA: Schizofrenní ODS
Jiří Pehe
Občanská demokratická strana má dvě tváře: principiální a neprincipiální. Kterou nám zrovna nastavuje, záleží evidentně nejenom na jejích zájmech, ale také na tom, kteří lidé v ODS mají na starosti tu či onu agendu.
Komentářů k článku:


8.4. POLITIKA: Kam nás vedeš slepá vládo a ostatní sebevraždy
Michal Simkanič
Nevíte náhodou někdo, kdo v minulém týdnu zablokoval chod našeho parlamentu? Mám za to, že tato země se potýká se spoustou praktických problémů, z nichž některé mají značný mezinárodní dopad - ostuda s vysláním naší nemocnice do Iráku už začíná narůstat do obřích rozměrů a zdánlivě vychytralá strategie s vysláním i nevysláním se začíná na celé čáře obracet proti nám.
Komentářů k článku:


8.4. KONFLIKT: Špidla se kvůli Kavanovi musí dovolit OSN
Jiří Wagner
Někdy se při sledování naší politické scény člověku vnucuje otázka, zda je Vladimír Špidla suverénním předsedou vlády v suverénní zemi. Problém vyslání polní nemocnice do Iráku takovou otázku opravňuje a navíc nastoluje otázky další.
Komentářů k článku:


8.4. NÁZOR: Více Landsmanschaftu, méně nacionalismu
Milan Hamerský
Autor má následující názor: Otevření kanceláře Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SKS) vyvolalo u téměř celé politické reprezentace iracionální, hysterické reakce. Je smutným faktem, že za zdánlivou nesmyslností absurdních výroků např. o protiprávnosti otevření kanceláře či úmyslné provokaci ze strany SKS se skrývá populismus nejhrubšího zrna. ODS ruku v ruce s KSČM již od loňského roku systematicky "pracují" na vytváření pocitu strachu a konfrontace vůči zástupcům SKS...
Komentářů k článku:


5.4. POLITIKA: Původ, problémy a následky sociálního státu
Michal Kadlec
Sociální demokracie má možnost již pátým rokem naplňovat svoji vizi státu blahobytu. Státu, ve kterém se v čím dál častějších případech vyplácí obrnět se trpělivostí a s trochou drzosti obejít nejrůznější úředníky, vyplnit pár formulářů a pak se v klidu domova těšit na podpory, přídavky, dotace a půjčky. Státu, ve kterém je moderní a výhodné hledat skulinky, mezery a příležitosti, jak dostat z peněz, mocnými úředníky přerozdělovaných, co nejvíce. Tento stav má za následek problémy, které z něj nevyhnutelně plynou.
Komentářů k článku:


4.4. TÉMA: Mají Češi ve své zemi nějaká práva?
Petr Štěpánek
Pohádku o tom, jak zlý český podnikatel Železný okradl hodného amerického miliardáře Laudera převyprávěla české média už tisíckrát. Proč však všichni začínají až od poloviny příběhu, tedy až od 5. srpna 1999, kdy Železný odstěhoval Novu na Barrandov? Vždyť Železného odstoupení od smlouvy s ČNTS předcházel Lauderův pokus prodat licenci Novy, která mu však vůbec nepatřila. A když se Železný, coby tehdejší většinový vlastník licence k vysílání, vzbouřil, začali Lauderovi lidé plánovitě vytvářet situace jak Železného vystavit do autu, aby o licenci přišel. Pochopitelně s motivací ji sami získat. Má český podnikatel právo bránit se zvůli a podrazům zahraničního partnera? Nebo musí přistoupit na diktát "silnějšího"?
Komentářů k článku:


4.4. POLITIKA: Pučisté zmanipulovali sjezd Strany zelených
Ivan Brezina
Loni v prosinci jsem na Neviditelném psu zveřejnil záměry signatářů konspirativní Tmavozelené výzvy. "Prosíme vás, abyste obsah tohoto psaní pokládali za důvěrný," stálo v pokoutně šířeném dokumentu. Jan Beránek, Jakub Patočka, Ivan Dejmal a další militantní ekologičtí radikálové v něm své předem pečlivě vytipované přívržence zvali k účelovému vstupu do Strany Zelených (SZ).
Komentářů k článku:


2.4. POLITIKA: Druhý poločas Vladimíra Špidly
Rudolf Mládek
Sjezd ČSSD skončil a bilancování výsledků proběhlo ve všech směrech. Nastolené otázky jsou stále stejné. Je Vladimír Špidla silným předsedou strany nebo jen figurkou? Dali delegáti sjezdu Vladimíru Špidlovi jasný mandát, nebo zvolením staronových místopředsedů připravili Špidlův pád v krátké době?
Komentářů k článku:


1.4. POLITIKA: Špidla nad propastí
Jiří Pehe
Vladimír Špidla slíbil delegátům kongresu sociální demokracie, že pokud bude znovu zvolen, posílí roli ČSSD ve vládní koalici. Posílení role ČSSD požadoval i Stanislav Gross. S plněním svého slibu to ale bude mít Špidla velmi těžké, protože nátlak na koaliční partnery je riskantní.
Webová stránka Jiřího Pehe
Komentářů k článku:


1.4. POLITIKA: "Nerozuměl jsem. Nic jsem neříkal."
Dana Jaklová
Velký vůdce se stává velkým právě proto, že lidi osloví. Sociální demokracie bezesporu vůdce v Zemanovi měla. Lídři se ale nerodí na běžícím páse.
Poznámka k sjezdu ČSSD
Komentářů k článku:


1.4. ŠAMANOVO DOUPĚ: Z hlediska ptactva
Jan Kovanic
Z hlediska ptactva není žádné roční období vhodné k válce, ale březen a duben nepochybně patří k nejméně vhodným obdobím. Mezopotamské mokřady, po minulé Válce v zálivu vyschly, zůstala jich pouhá třetina. V rákosí se tam dříve skrývaly vzácné druhy ptactva. I lidi.
Komentářů k článku:


1.4. POLITIKA: Vláda zrušila kontrakt na stavbu dálnice D47
Miroslav Beneš
Jak radostné sdělení, nebýt jednoho paradoxu. Vláda totiž vše postaví sama. Namísto toho, aby si vláda vzala ponaučení z chyb během uvažování o uskutečnění dálnice, dopouští se hned nové.
Komentářů k článku:


1.4. NÁZOR: Máme opět nadstranického presidenta
Petr Pavlovský
Z článku: Při svém tažení za presidentstvím Klaus samozřejmě tvrdil, že i on bude presidentem nadstranickým, čemuž asi nevěřili ani jeho příznivci, ale zároveň projevil dostatek vkusu, aby kvůli tomu nevystupoval formálně z ODS, naopak, zůstal jejím čestným předsedou. Potěšil mě tím, pokrytectví nemám rád.
Komentářů k článku:


1.4. POLITIKA: Přestaňme švejkovat!
Ivan Gabal
Od roku 1989 tato země ve chvílích pravdy spoléhala na státnický instinkt svého prezidenta. Nyní se ukázalo, že máme jiného prezidenta, který více slyší růst trávu doma, než v mezinárodní bezpečnostní tektonice. A vláda, bičována laickými průzkumy veřejného mínění, ztratila až na výjimky sebevědomí a začala manévrovat ve snaze neztratit tvář v zahraničí a politickou životaschopnost doma.
Komentářů k článku: