Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 10.4.2003
Svátek má Darja
  Výběr z vydání
 >TÉMA: SARS se šíří.
 >ŽIVOT: Zásah záchranné služby viděný naživo
 >MÉDIA: Koncesionářské poplatky jsou dinosaurem minulosti
 >MÉDIA: Příběh téměř zpravodajský aneb Jak přijít k 10 miliardám
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Jde o hodiny
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Scéna ze sámošky - pánbu nebyl doma
 >PSÍ PŘÍHODY: Krušné držení diety
 >ZE ZAHRANIČÍ: Politika dobrých úmyslů
 >UNIE: Odpovědnost při rozhodování o vstupu do EU
 >ROZHOVOR: Ida Kelarová - “Romové pořád čekají…”
 >NÁZOR: Deregulace nájmů také zpomalí bytovou výstavbu.
 >NÁZOR: Poctivost mediálních zdrojů
 >NÁZOR: Dva mediální obrazy irácké války
 >INTERNET: Počítačový virus
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů

  Starší články
 >2.4. POLITIKA: Druhý poločas Vladimíra Špidly
 >1.4. POLITIKA: Špidla nad propastí
 >1.4. POLITIKA: "Nerozuměl jsem. Nic jsem neříkal."
 >1.4. ŠAMANOVO DOUPĚ: Z hlediska ptactva
 >1.4. POLITIKA: Vláda zrušila kontrakt na stavbu dálnice D47
 >1.4. NÁZOR: Máme opět nadstranického presidenta
 >1.4. POLITIKA: Přestaňme švejkovat!
 >31.3. POLITIKA: Velký třesk se nekonal
 >31.3. POLITIKA: Změny mezi "malými"
 >29.3. NÁZOR: Míroví štváči: černobílé vidění
 >28.3. POLITIKA: Litoměřická výzva
 >28.3. ZA ZRCADLEM: Američané nám chtějí vyprávět jen své pohádky tisíce a jedné noci
 >28.3. POLITIKA: Záškoláci
 >28.3. NÁZOR: Proč je sjezd ČSSD důležitý pro nás všechny.
 >28.3. INFO: Kde čerpat konzervativní ideje a postoje
 >27.3. Stručně o středě 26.3.2003
 >27.3. POLITIKA: Čecháčkovství jako oficiální doktrína
 >27.3. ŠAMANOVO DOUPĚ: Obrana vlasti
 >27.3. KONFLIKT: Americké vojáky netřeba litovat!?
 >26.3. POLITIKA: Principy demokracie platí pro všechny

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika
 
10.4. MÉDIA: Příběh téměř zpravodajský aneb Jak přijít k 10 miliardám
Petr Štěpánek
Stará poučka protřelých profesionálů zpravodajských služeb zní: Chcete-li ovlivnit běh událostí směrem, který potřebujete, nevymýšlejte velké lži. Vymyslete lež malou a tu pak nenápadně vložte do jinak pravdivých materiálů. I postup Ronalda Laudera a CME v kauze arbitráží vykazuje všechny znaky dobře vedené zpravodajské hry včetně manipulace veřejného mínění. A proč by také ne, když cílem je několik miliard korun. Vše je dovoleno.
Komentářů k článku:

10.4. ŠAMANOVO DOUPĚ: Jde o hodiny
Jan Kovanic
Před třemi týdny začal útok na Irák. Od té doby spí lidi z naší polní nemocnice na kufrech. Po třech týdnech se projíždí Američani po Bagdádu a schází se česká poslanecká sněmovna, aby rozhodla o vyslání oné nemocnice.
Komentářů k článku:


10.4. ZE ZAHRANIČÍ: Politika dobrých úmyslů

Kniha nizozemského filosofa Hanse Achterhuise Politika dobrých úmyslů vyšla v roce 1999 po zásahu NATO v Jugoslávii. Zde Vám předkládám dvě kratičké ukázky, celou ukázku z této knihy (která by snad, co nejdříve měla vyjít) najdete na webu Ústavu státu a filosofie
Komentářů k článku:


9.4. DOKUMENT: Neprofesionalita řízení resortu vnitra
Ivan Langer
Stanovisko stínového ministra vnitra ODS Ivana Langera k rozhodnutí Poslanecké sněmovny PČR nezařadit na program 14. schůze bod:
Zpráva ministra vnitra o důvodech a průběhu tzv. reorganizace specializovaných policejních složek a jejím dopadu na vyšetřování případů závažné hospodářské kriminality
Komentářů k článku:


9.4. ZA ZRCADLEM: US Army je z velké části armáda neamerických občanů zvaných "potrava pro pušky".
Alice Mirror
Američané verbují žoldáky pro US Army z řad přistěhovalců a v Latinské Americe. Obzvláštní zalíbení nacházejí verbíři v Kolumbii, kde USA záměrně udržují občanskou válku, za podpory i rodiny Bushových. Proč se USA vyplácí verbovat cizince? (psáno podle zahraničního tisku a internetových pramenů).
Komentářů k článku:


9.4. POLITIKA: Vítejte v Klauslandu aneb Prezidentská volba jako politický zvrat
Jiří Pehe
Zvolení Václava Klause prezidentem České republiky není zdaleka jen výměnou jednoho politika ve funkci, která je často mylně popisována jako převážně ceremoniální. Volba byla střetem dvou konceptů politiky, reprezentovaných dvěma skupinami--na jedné straně převážně zastánci otevřené politiky, kteří chtěli navazovat na dědictví Václava Havla a dostát požadavkům Evropské unie; na straně druhé zastánci politiky coby neprůhledného systému, v němž jde především o klientelské zájmy.
Webová stránka Jiřího Pehe
Komentářů k článku:


9.4. ZAMYŠLENÍ: Mizaru, kikazaru, iwazaru
Rudolf Mládek
Nic nevidím, nic neslyším, nic nemluvím. Známé tři opičky, které se poprvé objevují v chrámu v Togošu v 17. století, zdomácněly i na českém trhu a můžeme si je snadno koupit v prodejnách suvenýrů. Jsou totiž obvykle na první pohled roztomilé. Jejich poselství neztratilo ani po třech stoletích nic na své účinnosti. Pravda, my Češi jsme si vynalezli hodně podobné vyjádření a říkáme mu "pštrosí politika", ale vyřezanou sošku pštrosa, který by symbolizoval v zásadě morální selhání si zatím koupit nemůžeme.
Komentářů k článku:


8.4. ZE ZAHRANIČNÍHO TISKU: Kdo opravdu může za tragédii 11.září 2002?
Adam Geront
...Úřednice Mindy Kleibergová se nemůže smířit se smrtí svého manžela Alana. Na vlastní pěst se pokusila vypátrat proč selhala americká zpravodajská služba. V jedné chvíli své výpovědi vytáhla kopii imigračních dokumentů, které byly předloženy jednomu z únosců letadel. Jsou plny chyb a dubiózních, pochybných odpovědí. Naléhavě se ptala, jak je to vůbec možné, že mohl zde zůstat a dostat povolení k pobytu...Z článku DAVID W. CHEN: Beyond Numbers, 9/11 Panel Hears Families' Anguish, The New York Times( nytimes.com), l. dubna 2003.
Komentářů k článku:


8.4. POLITIKA: Schizofrenní ODS
Jiří Pehe
Občanská demokratická strana má dvě tváře: principiální a neprincipiální. Kterou nám zrovna nastavuje, záleží evidentně nejenom na jejích zájmech, ale také na tom, kteří lidé v ODS mají na starosti tu či onu agendu.
Webová stránka Jiřího Pehe
Komentářů k článku:


8.4. POLITIKA: Kam nás vedeš slepá vládo a ostatní sebevraždy
Michal Simkanič
Nevíte náhodou někdo, kdo v minulém týdnu zablokoval chod našeho parlamentu? Mám za to, že tato země se potýká se spoustou praktických problémů, z nichž některé mají značný mezinárodní dopad - ostuda s vysláním naší nemocnice do Iráku už začíná narůstat do obřích rozměrů a zdánlivě vychytralá strategie s vysláním i nevysláním se začíná na celé čáře obracet proti nám.
Komentářů k článku:


8.4. KONFLIKT: Špidla se kvůli Kavanovi musí dovolit OSN
Jiří Wagner
Někdy se při sledování naší politické scény člověku vnucuje otázka, zda je Vladimír Špidla suverénním předsedou vlády v suverénní zemi. Problém vyslání polní nemocnice do Iráku takovou otázku opravňuje a navíc nastoluje otázky další.
Komentářů k článku:


8.4. NÁZOR: Více Landsmanschaftu, méně nacionalismu
Milan Hamerský
Autor má následující názor: Otevření kanceláře Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SKS) vyvolalo u téměř celé politické reprezentace iracionální, hysterické reakce. Je smutným faktem, že za zdánlivou nesmyslností absurdních výroků např. o protiprávnosti otevření kanceláře či úmyslné provokaci ze strany SKS se skrývá populismus nejhrubšího zrna. ODS ruku v ruce s KSČM již od loňského roku systematicky "pracují" na vytváření pocitu strachu a konfrontace vůči zástupcům SKS...
Komentářů k článku:


5.4. POLITIKA: Původ, problémy a následky sociálního státu
Michal Kadlec
Sociální demokracie má možnost již pátým rokem naplňovat svoji vizi státu blahobytu. Státu, ve kterém se v čím dál častějších případech vyplácí obrnět se trpělivostí a s trochou drzosti obejít nejrůznější úředníky, vyplnit pár formulářů a pak se v klidu domova těšit na podpory, přídavky, dotace a půjčky. Státu, ve kterém je moderní a výhodné hledat skulinky, mezery a příležitosti, jak dostat z peněz, mocnými úředníky přerozdělovaných, co nejvíce. Tento stav má za následek problémy, které z něj nevyhnutelně plynou.
Komentářů k článku:


4.4. TÉMA: Mají Češi ve své zemi nějaká práva?
Petr Štěpánek
Pohádku o tom, jak zlý český podnikatel Železný okradl hodného amerického miliardáře Laudera převyprávěla české média už tisíckrát. Proč však všichni začínají až od poloviny příběhu, tedy až od 5. srpna 1999, kdy Železný odstěhoval Novu na Barrandov? Vždyť Železného odstoupení od smlouvy s ČNTS předcházel Lauderův pokus prodat licenci Novy, která mu však vůbec nepatřila. A když se Železný, coby tehdejší většinový vlastník licence k vysílání, vzbouřil, začali Lauderovi lidé plánovitě vytvářet situace jak Železného vystavit do autu, aby o licenci přišel. Pochopitelně s motivací ji sami získat. Má český podnikatel právo bránit se zvůli a podrazům zahraničního partnera? Nebo musí přistoupit na diktát "silnějšího"?
Komentářů k článku:


4.4. POLITIKA: Pučisté zmanipulovali sjezd Strany zelených
Ivan Brezina
Loni v prosinci jsem na Neviditelném psu zveřejnil záměry signatářů konspirativní Tmavozelené výzvy. "Prosíme vás, abyste obsah tohoto psaní pokládali za důvěrný," stálo v pokoutně šířeném dokumentu. Jan Beránek, Jakub Patočka, Ivan Dejmal a další militantní ekologičtí radikálové v něm své předem pečlivě vytipované přívržence zvali k účelovému vstupu do Strany Zelených (SZ).
Komentářů k článku: