Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 12.4.2003
Svátek má Julius
  Výběr z vydání
 >GLOSA: Zachrání nás před tabákem a alkoholem?
 >NÁZOR: Volání z druhého břehu
 >PODVOD: Další konkurz - Zbrojovka Brno
 >ZAMYŠLENÍ: Pochodeň
 >NÁZOR: Dodatek k mediální poctivosti
 >ZAMYŠLENÍ: Co je dovoleno "bohovi", není dovoleno "volovi" .
 >MOBY DICK: Týden v Českých Textárnách
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA (15)
 >FEJETON: Spreje a sprejeři
 >ŽIVOT: Záchranná služba
 >POLITIKA: Demokracie bez demokratů
 >GLOSA: Žádný ti nemůže dát tolik, kolik Špidla může slíbit
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Těšení na Interkameru
 >PSÍ PŘÍHODY: Fantomatický pes
 >FILM: Rozhovor s Janem Hřebejkem

  Starší články
 >8.4. KONFLIKT: Špidla se kvůli Kavanovi musí dovolit OSN
 >8.4. NÁZOR: Více Landsmanschaftu, méně nacionalismu
 >5.4. POLITIKA: Původ, problémy a následky sociálního státu
 >4.4. TÉMA: Mají Češi ve své zemi nějaká práva?
 >4.4. POLITIKA: Pučisté zmanipulovali sjezd Strany zelených
 >2.4. POLITIKA: Druhý poločas Vladimíra Špidly
 >1.4. POLITIKA: Špidla nad propastí
 >1.4. POLITIKA: "Nerozuměl jsem. Nic jsem neříkal."
 >1.4. ŠAMANOVO DOUPĚ: Z hlediska ptactva
 >1.4. POLITIKA: Vláda zrušila kontrakt na stavbu dálnice D47
 >1.4. NÁZOR: Máme opět nadstranického presidenta
 >1.4. POLITIKA: Přestaňme švejkovat!
 >31.3. POLITIKA: Velký třesk se nekonal
 >31.3. POLITIKA: Změny mezi "malými"
 >29.3. NÁZOR: Míroví štváči: černobílé vidění
 >28.3. POLITIKA: Litoměřická výzva
 >28.3. ZA ZRCADLEM: Američané nám chtějí vyprávět jen své pohádky tisíce a jedné noci
 >28.3. POLITIKA: Záškoláci
 >28.3. NÁZOR: Proč je sjezd ČSSD důležitý pro nás všechny.
 >28.3. INFO: Kde čerpat konzervativní ideje a postoje

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika
 
12.4. GLOSA: Zachrání nás před tabákem a alkoholem?
Miroslav Beneš
Už to budou skoro tři roky, co jsem již poněkolikáté, tentokrát snad konečně definitivně, přestal kouřit. Teď už to budou mít všichni snazší. Vláda totiž předložila návrh, kterým, jak řekla paní ministryně Součková, ochrání zdraví našich dětí. Anebo nám jenom přibude 28 nových paragrafů?
Komentářů k článku:

12.4. NÁZOR: Volání z druhého břehu
Helena Berthelon
já jsem od roku 1968 spojila svůj život s Francií, vystudovala jsem zde politické vědy a historii, ale za experta na zahraniční politiku Francie se rozhodně nepovažuji. Protože však zde žiji, žila jsem, pracovala, rodila a vychovávala, sleduji místní media a rozmlouvám se sousedy, tak snad o místní mentalitě cosi vím. Předem musím podotknout, že nejsem v žádném případě stoupenec politických názorů, či strany pana Chiraca. Patřím mezi levicové voliče a všeobecně tudíž nesouhlasím s jeho politikou. Domnívám se současně, že Francie, ani Francouzi se tentokrát nemají potřebu jakkoli obhajovat, ale pokusím se čtenáři bez dostatečné znalosti této země a její historie, cosi vysvětlit.
Komentářů k článku:


11.4. POLITIKA: Demokracie bez demokratů
Jiří Pehe
Neokonzervativní politici a teoretici, kteří obklopují George W. Bushe, vidí americký vojenský zásah v Iráku jako začátek vynucené demokratizace celého blízkovýchodního regionu. Demokratizaci chápou jako bezpečnostní imperativ, protože jinak hrozí nebezpečí, že tyranské režimy nepřátelské vůči Západu poskytnou zbraně hromadného ničení (které už mají, nebo se pokoušejí získat) globálně operujícím teroristickým organizacím.
Webová stránka Jiřího Pehe
Komentářů k článku:


11.4. GLOSA: Žádný ti nemůže dát tolik, kolik Špidla může slíbit
Miroslav Beneš
Vláda ČSSD předložila sněmovně novelu zákona o službě státních zaměstnanců, který před loňskými volbami prosadila společně s Koalicí.
Komentářů k článku:


11.4. ZAMYŠLENÍ: Národní socializmus
Petr Pavlovský
"Svět jde doleva", pravil na počátku XX. století jasnozřivě T. G. Masaryk. Ano, svět doleva šel, a zdaleka ne pouze marxisticky, internacionálně. Počet evropských politických stran, které kdy měly v názvu jméno "socialistická", je až neuvěřitelný. Je samozřejmé, že pod socialismem si nepředstavovaly všechny totéž, ale levicový trend byl společný: šlo o zmenšení sociálních nerovností, a to nejenom narovnáním příležitostí pro všechny, ale i větším či menším vyrovnáním majetků a zisků, zjednodušeně řečeno - přerozdělováním majetku. Jako příklady za všechny ostatní uveďme pozemkové reformy a progresivní daně. (Proto nechápu pravicové obhájce cílených přídavků na děti - to je přece jasně levicový přerozdělovací koncept.)
Komentářů k článku:


10.4. MÉDIA: Příběh téměř zpravodajský aneb Jak přijít k 10 miliardám
Petr Štěpánek
Stará poučka protřelých profesionálů zpravodajských služeb zní: Chcete-li ovlivnit běh událostí směrem, který potřebujete, nevymýšlejte velké lži. Vymyslete lež malou a tu pak nenápadně vložte do jinak pravdivých materiálů. I postup Ronalda Laudera a CME v kauze arbitráží vykazuje všechny znaky dobře vedené zpravodajské hry včetně manipulace veřejného mínění. A proč by také ne, když cílem je několik miliard korun. Vše je dovoleno.
Komentářů k článku:


10.4. ŠAMANOVO DOUPĚ: Jde o hodiny
Jan Kovanic
Před třemi týdny začal útok na Irák. Od té doby spí lidi z naší polní nemocnice na kufrech. Po třech týdnech se projíždí Američani po Bagdádu a schází se česká poslanecká sněmovna, aby rozhodla o vyslání oné nemocnice.
Komentářů k článku:


10.4. ZE ZAHRANIČÍ: Politika dobrých úmyslů

Kniha nizozemského filosofa Hanse Achterhuise Politika dobrých úmyslů vyšla v roce 1999 po zásahu NATO v Jugoslávii. Zde Vám předkládám dvě kratičké ukázky, celou ukázku z této knihy (která by snad, co nejdříve měla vyjít) najdete na webu Ústavu státu a filosofie
Komentářů k článku:


9.4. DOKUMENT: Neprofesionalita řízení resortu vnitra
Ivan Langer
Stanovisko stínového ministra vnitra ODS Ivana Langera k rozhodnutí Poslanecké sněmovny PČR nezařadit na program 14. schůze bod:
Zpráva ministra vnitra o důvodech a průběhu tzv. reorganizace specializovaných policejních složek a jejím dopadu na vyšetřování případů závažné hospodářské kriminality
Komentářů k článku:


9.4. ZA ZRCADLEM: US Army je z velké části armáda neamerických občanů zvaných "potrava pro pušky".
Alice Mirror
Američané verbují žoldáky pro US Army z řad přistěhovalců a v Latinské Americe. Obzvláštní zalíbení nacházejí verbíři v Kolumbii, kde USA záměrně udržují občanskou válku, za podpory i rodiny Bushových. Proč se USA vyplácí verbovat cizince? (psáno podle zahraničního tisku a internetových pramenů).
Komentářů k článku:


9.4. POLITIKA: Vítejte v Klauslandu aneb Prezidentská volba jako politický zvrat
Jiří Pehe
Zvolení Václava Klause prezidentem České republiky není zdaleka jen výměnou jednoho politika ve funkci, která je často mylně popisována jako převážně ceremoniální. Volba byla střetem dvou konceptů politiky, reprezentovaných dvěma skupinami--na jedné straně převážně zastánci otevřené politiky, kteří chtěli navazovat na dědictví Václava Havla a dostát požadavkům Evropské unie; na straně druhé zastánci politiky coby neprůhledného systému, v němž jde především o klientelské zájmy.
Webová stránka Jiřího Pehe
Komentářů k článku:


9.4. ZAMYŠLENÍ: Mizaru, kikazaru, iwazaru
Rudolf Mládek
Nic nevidím, nic neslyším, nic nemluvím. Známé tři opičky, které se poprvé objevují v chrámu v Togošu v 17. století, zdomácněly i na českém trhu a můžeme si je snadno koupit v prodejnách suvenýrů. Jsou totiž obvykle na první pohled roztomilé. Jejich poselství neztratilo ani po třech stoletích nic na své účinnosti. Pravda, my Češi jsme si vynalezli hodně podobné vyjádření a říkáme mu "pštrosí politika", ale vyřezanou sošku pštrosa, který by symbolizoval v zásadě morální selhání si zatím koupit nemůžeme.
Komentářů k článku:


8.4. ZE ZAHRANIČNÍHO TISKU: Kdo opravdu může za tragédii 11.září 2002?
Adam Geront
...Úřednice Mindy Kleibergová se nemůže smířit se smrtí svého manžela Alana. Na vlastní pěst se pokusila vypátrat proč selhala americká zpravodajská služba. V jedné chvíli své výpovědi vytáhla kopii imigračních dokumentů, které byly předloženy jednomu z únosců letadel. Jsou plny chyb a dubiózních, pochybných odpovědí. Naléhavě se ptala, jak je to vůbec možné, že mohl zde zůstat a dostat povolení k pobytu...Z článku DAVID W. CHEN: Beyond Numbers, 9/11 Panel Hears Families' Anguish, The New York Times( nytimes.com), l. dubna 2003.
Komentářů k článku:


8.4. POLITIKA: Schizofrenní ODS
Jiří Pehe
Občanská demokratická strana má dvě tváře: principiální a neprincipiální. Kterou nám zrovna nastavuje, záleží evidentně nejenom na jejích zájmech, ale také na tom, kteří lidé v ODS mají na starosti tu či onu agendu.
Webová stránka Jiřího Pehe
Komentářů k článku:


8.4. POLITIKA: Kam nás vedeš slepá vládo a ostatní sebevraždy
Michal Simkanič
Nevíte náhodou někdo, kdo v minulém týdnu zablokoval chod našeho parlamentu? Mám za to, že tato země se potýká se spoustou praktických problémů, z nichž některé mají značný mezinárodní dopad - ostuda s vysláním naší nemocnice do Iráku už začíná narůstat do obřích rozměrů a zdánlivě vychytralá strategie s vysláním i nevysláním se začíná na celé čáře obracet proti nám.
Komentářů k článku: