Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 17.4.2003
Svátek má Rudolf
  Výběr z vydání
 >HUDBA A ZVUK: Partitura a jak se dostává na světlo boží
 >PRÁVO: Soudní podivíni
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Život je komunikace
 >INTERNET: Konečně za paušál - a bez drátů!
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Druhý den na Interkameře
 >PSÍ PŘÍHODY: Objevil se spolubojovník
 >INTERNET: Další nehoráznost Telecomu
 >EKOLOGIE: Tupý meč ministra Ambrozka
 >POLITIKA: Prezidentův užitečný nápad
 >POLITIKA: Vítězství svobody v Iráku
 >NÁZOR: Maskot a pan "generální"
 >NÁZOR: O pravdě a přátelství
 >KOMENTÁŘ: Studený čumák (4)
 >RODINA: Jak uhlídat děti
 >NÁZOR: EU - myslet stále ještě bolí.

  Starší články
 >10.4. MÉDIA: Příběh téměř zpravodajský aneb Jak přijít k 10 miliardám
 >10.4. ŠAMANOVO DOUPĚ: Jde o hodiny
 >10.4. ZE ZAHRANIČÍ: Politika dobrých úmyslů
 >9.4. DOKUMENT: Neprofesionalita řízení resortu vnitra
 >9.4. ZA ZRCADLEM: US Army je z velké části armáda neamerických občanů zvaných "potrava pro pušky".
 >9.4. POLITIKA: Vítejte v Klauslandu aneb Prezidentská volba jako politický zvrat
 >9.4. ZAMYŠLENÍ: Mizaru, kikazaru, iwazaru
 >8.4. ZE ZAHRANIČNÍHO TISKU: Kdo opravdu může za tragédii 11.září 2002?
 >8.4. POLITIKA: Schizofrenní ODS
 >8.4. POLITIKA: Kam nás vedeš slepá vládo a ostatní sebevraždy
 >8.4. KONFLIKT: Špidla se kvůli Kavanovi musí dovolit OSN
 >8.4. NÁZOR: Více Landsmanschaftu, méně nacionalismu
 >5.4. POLITIKA: Původ, problémy a následky sociálního státu
 >4.4. TÉMA: Mají Češi ve své zemi nějaká práva?
 >4.4. POLITIKA: Pučisté zmanipulovali sjezd Strany zelených
 >2.4. POLITIKA: Druhý poločas Vladimíra Špidly
 >1.4. POLITIKA: Špidla nad propastí
 >1.4. POLITIKA: "Nerozuměl jsem. Nic jsem neříkal."
 >1.4. ŠAMANOVO DOUPĚ: Z hlediska ptactva
 >1.4. POLITIKA: Vláda zrušila kontrakt na stavbu dálnice D47

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika
 
17.4. POLITIKA: Prezidentův užitečný nápad
Jiří Pehe
Klaus má pravdu, když říká, že zatímco o výsledku referenda o vstupu do EU není téměř žádných pochyb, neboť k členství nemáme alternativu, o tom, jakou podobu Evropy by čeští politici měli po vstupu prosazovat, pochyby panují.
Webová stránka Jiřího Pehe
Komentářů k článku:

17.4. POLITIKA: Vítězství svobody v Iráku
Michal Simkanič
Ještě na začátku minulého týdne jako by nikdo nevěřil, že válka za osvobození Iráku vezme tak rychlý konec. Přestože se nemohlo stát nic lepšího, zdá se že v některých kruzích světové politiky panuje zklamání, které se částečně přenáší i k nám.
Komentářů k článku:


16.4. POLITIKA: Scénáře pro Střední východ
Jiří Pehe
Prohlášení různých politiků a politických stratégů blízkých prezidentovi Spojených států naznačují, že svržením režimu Saddáma Husajna americká ofenziva na Středním východě zdaleka neskončí. Názory jednotlivých vlivných osobností na další postup se ale liší. Jak daleko Bushova administrativa půjde, bude záležet na tom, který názor převáží.
Webová stránka Jiřího Pehe
Komentářů k článku:


16.4. MÉDIA: Pro EU jen čtvrtina Maďarů
Jiří Wagner
V Maďarsku se konalo referendum o vstupu do Evropské unie. Maďaři vstup své země do EU schválili, což je (snad) v pořádku. Co nám o jejich hlasování sdělila naše média už však příliš v pořádku není.
Komentářů k článku:


16.4. POLITIKA: Komunisté proti vstupu do EU
Vlastimil Ostrý
Představitelé Komunistické strany Čech a Moravy se opět profilují jako významní vykladači mezinárodního práva a nejhorlivější zastánci zájmů České republiky, lidských práv a demokracie.
Komentářů k článku:


15.4. POLITIKA: Česká republika nebude hodným chlapečkem
David Šeich
Vládní sociální demokracie a další "proevropské" vládní strany v České republice si přály být hodným hošíkem v Evropské unii, chtěly být konformní silou v evropském integračním procesu a nerušit "harmonický evropský dialog". To se však rozhodně nepodařilo. "Eurofandovská" vláda byla vržena do reality života.
Komentářů k článku:


14.4. LIDÉ: Osamělý bojovník František Kriegl
Leoš Kyša
Desátého dubna uplynulo 95 let od narození bezesporu jednoho z nejstatečnějších a nejzásadovějších českých politiků. Člověka, který pro svou myšlenku dokázal nesčetněkrát nasadit nejen svou materiální existenci, ale i holý život. Paradoxem doby zůstává, že ke konci života, kdy byl ve světě oslavován a připomínán, byla na něj doma házena špína a proti jeho osobě vyvolávána nenávist. Dnes už jméno a život tohoto muže pomalu, a jistě nespravedlivě, odchází do zapomnění. Tímto člověkem nebyl nikdo jiný než lékař, politik a odvážný bojovník František Kriegel.
Komentářů k článku:


14.4. NÁZOR: Volání z druhého břehu
Helena Berthelon
já jsem od roku 1968 spojila svůj život s Francií, vystudovala jsem zde politické vědy a historii, ale za experta na zahraniční politiku Francie se rozhodně nepovažuji. Protože však zde žiji, žila jsem, pracovala, rodila a vychovávala, sleduji místní media a rozmlouvám se sousedy, tak snad o místní mentalitě cosi vím. Předem musím podotknout, že nejsem v žádném případě stoupenec politických názorů, či strany pana Chiraca. Patřím mezi levicové voliče a všeobecně tudíž nesouhlasím s jeho politikou. Domnívám se současně, že Francie, ani Francouzi se tentokrát nemají potřebu jakkoli obhajovat, ale pokusím se čtenáři bez dostatečné znalosti této země a její historie, cosi vysvětlit.
Komentářů k článku:


14.4. POLITIKA: Evropská unie a válka v Iráku
David Šeich
Okolnosti doprovázející vojenskou operaci proti iráckému režimu ukazují mnoho vrstev tohoto problému. Irácký konflikt především v plné nahotě předvádí, že ve skutečnosti neexistuje nic jako Společná zahraniční a bezpečnostní politika Evropské unie (dále jen SZBP EU).
Komentářů k článku:


14.4. GLOSA: V pátek třináctého
Miroslav Beneš
Referendum o vstupu České republiky do Evropské unie začne, rozhodne-li tak prezident, v pátek 13.června. Otázka, na kterou budou lidé v referendu odpovídat zní: "Souhlasíte s tím, aby se Česká republika stala podle smlouvy o přistoupení České republiky k Evropské unii členským státem Evropské unie?"
Komentářů k článku:


14.4. POLITIKA: Nová politická nabídka
Milan Hamerský
Česká politická scéna má od pátku 11. dubna nový subjekt. Jeho aktéři nechtějí vzbuzovat přehnané naděje, ale postupnými kroky budovat alternativu ke stranám zastoupeným v Poslanecké sněmovně.
Komentářů k článku:


12.4. GLOSA: Zachrání nás před tabákem a alkoholem?
Miroslav Beneš
Už to budou skoro tři roky, co jsem již poněkolikáté, tentokrát snad konečně definitivně, přestal kouřit. Teď už to budou mít všichni snazší. Vláda totiž předložila návrh, kterým, jak řekla paní ministryně Součková, ochrání zdraví našich dětí. Anebo nám jenom přibude 28 nových paragrafů?
Komentářů k článku:


11.4. POLITIKA: Demokracie bez demokratů
Jiří Pehe
Neokonzervativní politici a teoretici, kteří obklopují George W. Bushe, vidí americký vojenský zásah v Iráku jako začátek vynucené demokratizace celého blízkovýchodního regionu. Demokratizaci chápou jako bezpečnostní imperativ, protože jinak hrozí nebezpečí, že tyranské režimy nepřátelské vůči Západu poskytnou zbraně hromadného ničení (které už mají, nebo se pokoušejí získat) globálně operujícím teroristickým organizacím.
Webová stránka Jiřího Pehe
Komentářů k článku:


11.4. GLOSA: Žádný ti nemůže dát tolik, kolik Špidla může slíbit
Miroslav Beneš
Vláda ČSSD předložila sněmovně novelu zákona o službě státních zaměstnanců, který před loňskými volbami prosadila společně s Koalicí.
Komentářů k článku:


11.4. ZAMYŠLENÍ: Národní socializmus
Petr Pavlovský
"Svět jde doleva", pravil na počátku XX. století jasnozřivě T. G. Masaryk. Ano, svět doleva šel, a zdaleka ne pouze marxisticky, internacionálně. Počet evropských politických stran, které kdy měly v názvu jméno "socialistická", je až neuvěřitelný. Je samozřejmé, že pod socialismem si nepředstavovaly všechny totéž, ale levicový trend byl společný: šlo o zmenšení sociálních nerovností, a to nejenom narovnáním příležitostí pro všechny, ale i větším či menším vyrovnáním majetků a zisků, zjednodušeně řečeno - přerozdělováním majetku. Jako příklady za všechny ostatní uveďme pozemkové reformy a progresivní daně. (Proto nechápu pravicové obhájce cílených přídavků na děti - to je přece jasně levicový přerozdělovací koncept.)
Komentářů k článku: