Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 4.4.2003
Svátek má Ivana
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA (14)
 >POLITIKA: Pučisté zmanipulovali sjezd Strany zelených
 >REAKCE: Kdo říká, že žijeme v právní státě?
 >MOBY DICK: Týden v Českých Textárnách
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Ráno jdou děti do školy a policajti... kam?
 >PSÍ PŘÍHODY: Dobře volené místo
 >FOTO VIDEO: Vychází dubnové číslo
 >REAKCE: Dopis prezidentu ČR
 >PRÁVO: Nejrychlejší soudce v republice, u kterého dnes znamená již včera.
 >GLOSA: Pokuta 10 mld Kč za NOVU se nám možná vyplatí.
 >JARO: Sněženky
 >FEJETON: Nemám co na sebe.
 >FILM: Vesničko, má, krajně středisková
 >POVÍDKA: Můj počítač je v odborech!
 >PRÁVO: Vstup cizinců (doplnění)

  Starší články
 >8.1. MROŽOVINY: Dvě století komunikačních sítí
 >1.1. MROŽOVINY: Deset let vesnice Česko
 >25.12. MROŽOVINY: Věčný tulák Charlie
 >24.12. MROŽOVINY: Osmdesát pokolení
 >18.12. MROŽOVINY: Sbohem, pane profesore
 >11.12. MROŽOVINY: Půl tisíciletí evropských výbojů
 >4.12. MROŽOVINY: Jak má štěkat správný hlídací pes demokracie
 >27.11. MROŽOVINY: Listopad před 60 lety
 >23.11. MROŽOVINY: Postsummitové drobty
 >20.11. MROŽOVINY: NATO od podlahy
 >13.11. MROŽOVINY: Nord - Ost
 >6.11. MROŽOVINY: VŘSR
 >30.10. MROŽOVINY: Účel světí prostředky
 >23.10. MROŽOVINY: Muž s pilotním průkazem č. 64
 >16.10. MROŽOVINY: Evropská křižovatka
 >9.10. MROŽOVINY: Jadran na dvakrát
 >2.10. MROŽOVINY: Případ Šolta z první ruky
 >25.9. MROŽOVINY: Churchillovy "nádrže"
 >23.9. MROŽOVINY: OSN - u konce s dechem?
 >18.9. MROŽOVINY: Chiméra trvale udržitelného rozvoje

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Mrožoviny
 
2.4. MROŽOVINY: Ani Vietnam, ani Stalingrad, ale spíše mír pro Palestinu
František Novotný
Válka v Iráku netrvá ani čtrnáct dní a již se objevila chmurná proroctví, že americký vojenský plán selhal, že Američany čeká druhý Vietnam a v Bagdádu pak druhý Stalingrad. K těmto proroctvím se pojí i tvrzení, že americký zásah znamená nárůst terorismu a odsouvá mírové uspořádání v Palestině do nedohledna. Všechny tyto negativní výroky jsou ale jenom konstrukcemi nad fakty, nad nimiž se ale mnohem přirozeněji dají zkonstruovat i tvrzení zcela opačná.
Komentářů k článku:

26.3. MROŽOVINY: Americká válka, evropský mír
František Novotný
Titulek je parafrází podnětného článku politologa Pavla Barši, který 15. března 2003 vyšel v LN. Autor v něm velice přehledně vyložil odlišná stanoviska Ameriky a Evropy k současné světové situaci, takže jeho výklad může posloužit jako spolehlivý odrazový můstek k dalším úvahám.
Komentářů k článku:


24.3. MROŽOVINY: Námořní jazykový koutek
František Novotný
České výrazivo z námořní oblasti je z pochopitelných důvodů omezené a ještě se používá zmateně. Ukázkovým příkladem je pak chybné používání slov flota a flotila, stejně jako nerozlišování mezi přívlastky bitevní a bojový. Tento jazykový koutek je třeba chápat jako pokus o osvětu v době, kdy v médiích frekvence sporných výrazů roste.
Komentářů k článku:


19.3. MROŽOVINY: Spáry amerického orla VII
František Novotný
V amerických dějinách chybí 1 500 let, v nichž se od římských dob konstituovaly evropské válečnictví a evropská diplomacie. Nicméně přičiněním USA se svět po rozpadu sovětské říše ocitl v situaci, k níž se dá najít precedens právě v těch dávných římských dobách.
Komentářů k článku:


17.3. MROŽOVINY: Americký scénář irácké války
František Novotný
Válka proti Iráku je na spadnutí. Informace, jak by měl americký útok probíhat, přináší poslední číslo prestižního týdeníku Time. (Závěrečný díl „Spárů amerického orla“ vyjde v pravidelných středečních „Mrožovinách“ 19. 3. 2003.)
Komentářů k článku:


12.3. MROŽOVINY: Spáry amerického orla VI
František Novotný
Nic není tak poplatné precedentu jako použití ozbrojených sil, nic se u žádné velmoci neměnilo pomaleji než principy strategického myšlení. Platí to i pro USA, které nepřestávají své geopolitické zájmy spojovat s morálními principy. Jak prokázala druhá polovina 20. století, není to jen pokrytectví.
Komentářů k článku:


5.3. MROŽOVINY: Spáry amerického orla V
František Novotný
V první půli 20. století USA zápasily s novou rolí - staly se vůdčí světovou velmocí, aniž by měly příslušné geopolitické zkušenosti. Peripetie hledání své vlastní úlohy pak vedly k mocenskému vakuu, které po 2. světové válce ve východní Evropě vyplnilo Stalinovo Rusko.
Komentářů k článku:


26.2. MROŽOVINY: Spáry amerického orla IV
František Novotný
Do 20. století vstupovaly americké ozbrojené síly ve značně nevyváženém stavu - oproti námořnictvu, nabývajícímu rychle rozměr globální síly, byly pozemní síly stále druhořadé. Podstatnější ale bylo, co rozhodlo o jejich nasazení v 1. světové válce - zrod doktríny, jež dostala název wilsonismus.
Komentářů k článku:


19.2. MROŽOVINY: Spáry amerického orla III
František Novotný
Žádná organizace nežije svou minulostí tak jako armáda. Platí to i pro ozbrojené síly USA, i v jejich případě minulost mnoho vypovídá o přítomnosti, a proto Mrožoviny přinášejí již třetí část minikurzu dějin americké armády a amerického strategického myšlení.
Komentářů k článku:


12.2. MROŽOVINY: Spáry amerického orla II
František Novotný
Jako každá ozbrojená síla je i armáda USA determinována svou minulostí, která formovala též americké strategické myšlení. Odpověď na otázku, jak se zachová nejmocnější vojenská síla světa v současných krizích a v těch, které přinese budoucnost, pak spočívá v tom, jak tato síla vznikala a jak se chovala v minulosti. Následující text navazuje na článek, uveřejněný v Mrožovinách před týdnem.
Komentářů k článku:


11.2. MROŽOVINY: Sonda do myšlení funkcionáře EU
František Novotný
Deník MF Dnes uveřejnil v sobotu 8. února 2003 pod názvem "Co je naší zhoubnou nemocí" článek, v němž Pat Cox, předseda Evropského parlamentu, obhajuje politiku EU vůči Střednímu východu. Již název "měkká bezpečnost", který pro ni používá, zasluhuje pozornost, i kdyby se už za pár měsíců nemělo konat referendum o přístupu Česka právě k té unii, jejímuž parlamentu pan Cox předsedá.
Komentářů k článku:


5.2. MROŽOVINY: Spáry amerického orla I
František Novotný
V málokteré oblasti hraje tradice tak silnou roli jako ve vojenství. Není příliš velkou nadsázkou říci, že nic není tak determinováno minulostí, absolvovanými vítězstvími, ale i porážkami, jako armáda. V současnosti je bezprecedentně nejmocnější vojenskou silou armáda americká, která s největší pravděpodobností v několika týdnech provede preventivní úder na Irák, a proto má smysl se podívat, jak vznikaly spáry amerického orla a v jakých situacích je tento orel používal.
Komentářů k článku:


29.1. MROŽOVINY: Irák, Osvětim, Munenori aneb etika násilí
František Novotný
Hrozící americký útok na Irák nastoluje otázku oprávněnosti násilí. Je možno zaútočit na zločinný režim, přestože to povede k obětem z řad nevinných? Tato otázka netrápí jenom dnešní generace, ale prochází napříč dějinami. Muselo se s ní vypořádat i tak mírumilovné učení jako buddhismus, jehož odpověď ústy zenového mistra Jagjú Munenoriho má o to vyšší váhu.
Komentářů k článku:


22.1. MROŽOVINY: Civilizační zájmy Západu
František Novotný
Fragmentace světa, k níž došlo po skončení studené války, se odráží i v polarizaci české veřejnosti. Přestože Česká republika jednoznačně optovala pro západní hodnoty, jakými jsou demokracie, právní stát a tržní ekonomika, a vstoupila do západních obranných struktur, jako bychom až příliš často nevěděli, čí jsme. A proto není zbytečné si čas od času ozřejmit, jaké jsou zájmy společenství, k němuž se alespoň verbálné hlásíme.
Komentářů k článku:


15.1. MROŽOVINY: Irácká válka
František Novotný
K útoku na Irák se připravuje na 150 tisíc amerických vojáků, aniž by veřejně zazněl věrohodný důvod, když inspektoři OSN zatím nedoložili, že Irák disponuje arsenálem HZN, takže i nejbližší spojenci USA v NATO žádají vysvětlení. Je snad totožné s odpovědí na otázku, jakým autem by jezdil Ježíš?
Komentářů k článku: