Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 25.4.2003
Svátek má Marek
  Výběr z vydání
 >FEJETON: Jak přežít máj
 >FEJETON: Nevážné zamyšlení o jménech
 >INFO: Válka kuřáků s nekuřáky se nekoná.
 >POLITIKA: Jak s korupcí?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Děti a alkohol
 >PSÍ PŘÍHODY: Vylekaná paní od plynu
 >NÁZOR: Klady a zápory nového Hradu, hlavně úředníků.
 >ŽIVOT: Psové a jiné animálie (9)
 >OHLAS: Veřejnoprávní televize v EU
 >FRANCOUZSKÉ POHLEDY: Od Louvru k Notre-Dame - itinerář
 >PENÍZE: Union banka - konkurs, nebo vyrovnání?
 >TÉMA: Jaderná energetika ve stínu Černobylu
 >CESTY: Začíná čas letních výletů a dovolených
 >NÁZOR: Fata morgána Společné zahraniční a bezpečnostní politiky
 >FRANCOUZSKÉ POHLEDY: Od Louvru k Notre-Dame

  Starší články
 >29.1. MROŽOVINY: Irák, Osvětim, Munenori aneb etika násilí
 >22.1. MROŽOVINY: Civilizační zájmy Západu
 >15.1. MROŽOVINY: Irácká válka
 >8.1. MROŽOVINY: Dvě století komunikačních sítí
 >1.1. MROŽOVINY: Deset let vesnice Česko
 >25.12. MROŽOVINY: Věčný tulák Charlie
 >24.12. MROŽOVINY: Osmdesát pokolení
 >18.12. MROŽOVINY: Sbohem, pane profesore
 >11.12. MROŽOVINY: Půl tisíciletí evropských výbojů
 >4.12. MROŽOVINY: Jak má štěkat správný hlídací pes demokracie
 >27.11. MROŽOVINY: Listopad před 60 lety
 >23.11. MROŽOVINY: Postsummitové drobty
 >20.11. MROŽOVINY: NATO od podlahy
 >13.11. MROŽOVINY: Nord - Ost
 >6.11. MROŽOVINY: VŘSR
 >30.10. MROŽOVINY: Účel světí prostředky
 >23.10. MROŽOVINY: Muž s pilotním průkazem č. 64
 >16.10. MROŽOVINY: Evropská křižovatka
 >9.10. MROŽOVINY: Jadran na dvakrát
 >2.10. MROŽOVINY: Případ Šolta z první ruky

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Mrožoviny
 
23.4. MROŽOVINY: Štít svůj čistý!
František Novotný
Již více než 100 let má Národní divadlo v Praze na svém repertoáru hru "Cyrano z Bergeracu" Edmonda Rostanda, která koncem 19. století znamenala pro autora nejen oslnivý úspěch na francouzské scéně ale i "jedno z nejrozhodnějších vítězství dramatického díla v dějinách moderního divadla", jak napsal Václav Černý. V kongeniálním překladu Jaroslava Vrchlického pak hru chápeme jako vlastní a její verše, známější než původní básníkovo dílo, recitovali z prken českých jevišť nejslavnější herci. V poslední inscenaci ND se do této galérie velikánů přiřadil i David Prachař.
Komentářů k článku:

16.4. MROŽOVINY: Samuraj proti osudu
František Novotný
V pátek 18. dubna 2003 tomu bude šedesát let, co byl při inspekční cestě po japonských pozicích v Tichomoří zabit admirál Isoroku Jamamoto, architekt pacifického tažení proti USA za 2. světové války. Patřil k umírněnému křídlu v námořnictvu a obdivoval USA, avšak přesto se stalo jeho osudem vést válku proti této zemi. Byl si vědom japonské ekonomické slabosti a proto chtěl válku na samém počátku rozhodnout několika smělými údery.
Komentářů k článku:


9.4. MROŽOVINY: Čím a jak se bojuje v Iráku
František Novotný
Pro čtenáře, kteří se zajímají o soudobou vojenskou techniku, je tento článek nošením dříví do lesa, nicméně ostatním umožní udělat si obraz, jakou technikou byla za 14 dní obsazena většina Iráku a vede se boj o Bagdád.
Komentářů k článku:


2.4. MROŽOVINY: Ani Vietnam, ani Stalingrad, ale spíše mír pro Palestinu
František Novotný
Válka v Iráku netrvá ani čtrnáct dní a již se objevila chmurná proroctví, že americký vojenský plán selhal, že Američany čeká druhý Vietnam a v Bagdádu pak druhý Stalingrad. K těmto proroctvím se pojí i tvrzení, že americký zásah znamená nárůst terorismu a odsouvá mírové uspořádání v Palestině do nedohledna. Všechny tyto negativní výroky jsou ale jenom konstrukcemi nad fakty, nad nimiž se ale mnohem přirozeněji dají zkonstruovat i tvrzení zcela opačná.
Komentářů k článku:


26.3. MROŽOVINY: Americká válka, evropský mír
František Novotný
Titulek je parafrází podnětného článku politologa Pavla Barši, který 15. března 2003 vyšel v LN. Autor v něm velice přehledně vyložil odlišná stanoviska Ameriky a Evropy k současné světové situaci, takže jeho výklad může posloužit jako spolehlivý odrazový můstek k dalším úvahám.
Komentářů k článku:


24.3. MROŽOVINY: Námořní jazykový koutek
František Novotný
České výrazivo z námořní oblasti je z pochopitelných důvodů omezené a ještě se používá zmateně. Ukázkovým příkladem je pak chybné používání slov flota a flotila, stejně jako nerozlišování mezi přívlastky bitevní a bojový. Tento jazykový koutek je třeba chápat jako pokus o osvětu v době, kdy v médiích frekvence sporných výrazů roste.
Komentářů k článku:


19.3. MROŽOVINY: Spáry amerického orla VII
František Novotný
V amerických dějinách chybí 1 500 let, v nichž se od římských dob konstituovaly evropské válečnictví a evropská diplomacie. Nicméně přičiněním USA se svět po rozpadu sovětské říše ocitl v situaci, k níž se dá najít precedens právě v těch dávných římských dobách.
Komentářů k článku:


17.3. MROŽOVINY: Americký scénář irácké války
František Novotný
Válka proti Iráku je na spadnutí. Informace, jak by měl americký útok probíhat, přináší poslední číslo prestižního týdeníku Time. (Závěrečný díl „Spárů amerického orla“ vyjde v pravidelných středečních „Mrožovinách“ 19. 3. 2003.)
Komentářů k článku:


12.3. MROŽOVINY: Spáry amerického orla VI
František Novotný
Nic není tak poplatné precedentu jako použití ozbrojených sil, nic se u žádné velmoci neměnilo pomaleji než principy strategického myšlení. Platí to i pro USA, které nepřestávají své geopolitické zájmy spojovat s morálními principy. Jak prokázala druhá polovina 20. století, není to jen pokrytectví.
Komentářů k článku:


5.3. MROŽOVINY: Spáry amerického orla V
František Novotný
V první půli 20. století USA zápasily s novou rolí - staly se vůdčí světovou velmocí, aniž by měly příslušné geopolitické zkušenosti. Peripetie hledání své vlastní úlohy pak vedly k mocenskému vakuu, které po 2. světové válce ve východní Evropě vyplnilo Stalinovo Rusko.
Komentářů k článku:


26.2. MROŽOVINY: Spáry amerického orla IV
František Novotný
Do 20. století vstupovaly americké ozbrojené síly ve značně nevyváženém stavu - oproti námořnictvu, nabývajícímu rychle rozměr globální síly, byly pozemní síly stále druhořadé. Podstatnější ale bylo, co rozhodlo o jejich nasazení v 1. světové válce - zrod doktríny, jež dostala název wilsonismus.
Komentářů k článku:


19.2. MROŽOVINY: Spáry amerického orla III
František Novotný
Žádná organizace nežije svou minulostí tak jako armáda. Platí to i pro ozbrojené síly USA, i v jejich případě minulost mnoho vypovídá o přítomnosti, a proto Mrožoviny přinášejí již třetí část minikurzu dějin americké armády a amerického strategického myšlení.
Komentářů k článku:


12.2. MROŽOVINY: Spáry amerického orla II
František Novotný
Jako každá ozbrojená síla je i armáda USA determinována svou minulostí, která formovala též americké strategické myšlení. Odpověď na otázku, jak se zachová nejmocnější vojenská síla světa v současných krizích a v těch, které přinese budoucnost, pak spočívá v tom, jak tato síla vznikala a jak se chovala v minulosti. Následující text navazuje na článek, uveřejněný v Mrožovinách před týdnem.
Komentářů k článku:


11.2. MROŽOVINY: Sonda do myšlení funkcionáře EU
František Novotný
Deník MF Dnes uveřejnil v sobotu 8. února 2003 pod názvem "Co je naší zhoubnou nemocí" článek, v němž Pat Cox, předseda Evropského parlamentu, obhajuje politiku EU vůči Střednímu východu. Již název "měkká bezpečnost", který pro ni používá, zasluhuje pozornost, i kdyby se už za pár měsíců nemělo konat referendum o přístupu Česka právě k té unii, jejímuž parlamentu pan Cox předsedá.
Komentářů k článku:


5.2. MROŽOVINY: Spáry amerického orla I
František Novotný
V málokteré oblasti hraje tradice tak silnou roli jako ve vojenství. Není příliš velkou nadsázkou říci, že nic není tak determinováno minulostí, absolvovanými vítězstvími, ale i porážkami, jako armáda. V současnosti je bezprecedentně nejmocnější vojenskou silou armáda americká, která s největší pravděpodobností v několika týdnech provede preventivní úder na Irák, a proto má smysl se podívat, jak vznikaly spáry amerického orla a v jakých situacích je tento orel používal.
Komentářů k článku: