5.5. ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Sluneční stát bez sluněční energie
Mirek Pesat
Jak Američané šetří energií, vodou a benzínem? Jedním slovem - vůbec. Komentářů k článku:
25.4. OHLAS: Veřejnoprávní televize v EU
Miloslav Zima
...proč existují a proč se otřásly v základech
Aneb: Česká informační politika viděna z EU. Komentářů k článku:
25.4. FRANCOUZSKÉ POHLEDY: Od Louvru k Notre-Dame - itinerář
Marcela Bendáková
(M1 – Tuileries) Jardin des Tuileries * L'Arc du Carrousel * Louvre * kostel Saint Germain l´Auxerrois * obchodní dům Samaritaine (výhled) * Pont Neuf * Justiční palác * Conciergerie * Sainte Chapelle * Notre-Dame (výhled) * Památník deportací * L'île St-Louis (M7 – Pont Marie) Komentářů k článku:
24.4. FRANCOUZSKÉ POHLEDY: Od Louvru k Notre-Dame
Marcela Bendáková
Ile de la Cité, ostrov na Seině, je historické srdce Paříže. Tento dlouhý ostrovní pás země byl prvním osídleným územím a stal se centrem moci královské, právní i církevní. Nebude následovat žádný přehled historických událostí, chtěla bych jenom upozornit na tři zajímavé interiéry, které můžete při prohlídce ostrova navštívit. Které to jsou? Conciergerie, Sainte-Chapelle a památník deportací. Komentářů k článku:
18.4. FRANCOUZSKÉ POHLEDY: Na Montmartre - itinerář
Marcela Bendáková
Square d´Anvers * Place Saint-Pierre * Sacré-Coeur (výhled) * Saint Pierre de Montmarte * Place du Tertre * rue Saint-Rustigue * Musée de Montmartre * Le Lapin Agile * Place Emile Goudeau * Le Moulin de la Galette * Moulin Rouge * hřbitov- Cimetiere Montmartre * Pigalle * bld de Rochechouart Komentářů k článku:
17.4. NÁZOR: EU - myslet stále ještě bolí.
Jaroslav Teplý
Myslet bolí říkával president Masaryk. Zdá se, že si to vzala za své většina politiků a slušná část
mediálních pracovníků, a proto se myšlení zásadně vyhýbají. Komentářů k článku:
16.4. MÉDIA: Televize Al-Jazeera
Petr Janík
Televizi Al-Jazeera se občas s jistou nadsázkou říká “arabská CNN”. Je to jediná arabská televizní stanice, která referuje o místních vládách a veřejných neshodách s neuctivostí západních médií. Komentářů k článku:
15.4. ZAMYŠLENÍ: Vypořádání s minulostí, odpuštění provinilcům
Ota Ulč
Kdo na tebe kamenem, ty na něho chlebem, raději nastavit k nafackování druhou tvář, nejsme jako oni. Víc než taková křesťanská sametová doporučení mi spíš vyhovuje
uvažování Konfucia: "Odměnit zlo dobrem, co tohle je za nesmysl? Čím potom odměnit skutečné dobro? Ne, nikoliv. Dobro si zaslouží dobro a zlo si pouze zaslouží spravedlnost." V tomto smyslu veliký mudrc pravil, nikoliv ovšem česky. Komentářů k článku:
14.4. NÁZOR: Volání z druhého břehu
Helena Berthelon
já jsem
od roku 1968 spojila svůj život s Francií, vystudovala jsem zde politické vědy a
historii, ale za experta na zahraniční politiku Francie se rozhodně nepovažuji. Protože však zde žiji, žila jsem,
pracovala, rodila a vychovávala, sleduji místní media a rozmlouvám se sousedy, tak snad o místní mentalitě cosi vím. Předem
musím podotknout, že nejsem v žádném případě stoupenec politických názorů, či strany
pana Chiraca. Patřím mezi levicové voliče
a všeobecně tudíž nesouhlasím
s jeho politikou. Domnívám se
současně, že Francie, ani Francouzi se tentokrát nemají potřebu jakkoli obhajovat,
ale pokusím se čtenáři bez dostatečné znalosti této země a její historie, cosi vysvětlit. Komentářů k článku:
14.4. SVĚT: Mešitu u každé posluchárny?
Miroslav Oborník
Jsem velmi smířlivý, co se týče náboženství. Jsem bytostně přesvědčen o tom, že jádro všech světových náboženství a duchovních nauk je stejné a že hlavním cílem lidského života skutečně je přesáhnout jejich prostřednictvím omezenou lidskou individualitu. Jsem také toho názoru, že společnost by měla udělat maximum pro vzájemnou toleranci různých náboženských a kulturních skupin občanů a umožnit všem svobodnou realizaci jejich náboženského a duchovního života. Všechno má ale své meze. To co předvedla tento týden skupina muslimských studentů na Montrealské univerzitě je, dle mého názoru, přesahuje až nehorázně. Komentářů k článku:
11.4. NÁZOR: O charakteru současné světové války
Stanislav Reiniš
Šarvátka v Iráku pozvolna končí a musíme uvažovat o tom, co vlastně znamenala. Komentářů k článku:
10.4. TÉMA: SARS se šíří.
Jaroslav Mácha
Počty nakažených a mrtvých stále stoupají. 31.3. bylo nakaženo 1622 lidí, zemřelo 58. Sedmého března bylo hlášeno 2201 nakažených a 98 mrtvých. Pohled na data WHO jasně ukazuje, že epidemii je možno zastavit. Komentářů k článku:
10.4. ZE ZAHRANIČÍ: Politika dobrých úmyslů
Kniha nizozemského filosofa Hanse Achterhuise Politika dobrých úmyslů vyšla v
roce 1999 po zásahu NATO v Jugoslávii. Zde Vám předkládám dvě kratičké ukázky, celou ukázku z této knihy (která by snad, co nejdříve měla vyjít) najdete na webu Ústavu státu a filosofie Komentářů k článku:
9.4. ZA ZRCADLEM: US Army je z velké části armáda neamerických občanů zvaných "potrava pro pušky".
Alice Mirror
Američané verbují žoldáky pro US Army z řad přistěhovalců a v Latinské Americe. Obzvláštní zalíbení nacházejí verbíři v Kolumbii, kde USA záměrně udržují občanskou válku, za podpory i rodiny Bushových. Proč se USA vyplácí verbovat cizince? (psáno podle zahraničního tisku a internetových pramenů). Komentářů k článku:
9.4. FRANCOUZSKÉ POHLEDY: Na Montmartre
Marcela Bendáková
Když se zmíní pařížský Montmartre, tak si většinou i ten, kdo zná Paříž pouze z obrázků, vybaví návrší s bílou přes celé město viditelnou basilikou. K tomu se připojí další asociace - zábava, noční podniky, kabarety, striptýz a kankán. V druhém kole možná naskočí některá známá jména umělců nejrůznějších oborů - Toulouse-Lautrec, Renoir, Monet, Van Gogh, Sisley, Cézanne, Picasso, Apollinaire, Zola, Nerval, Nadar, Jean Marais … Komentářů k článku:
|