Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 9.6.2003
Svátek má Stanislava
  Výběr z vydání
 >SPORT: Na Staroměstském náměstí hořel oheň speciálních olympiád
 >SPOLEČNOST: Příběhy české justice
 >VĚDOHLED: Čeho je příčinou GABA?
 >NÁZOR: Už vidím hvězdičky...
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zase jedna šílenost na internetu
 >PSÍ PŘÍHODY: Artuš asistoval při stříhání
 >NÁZOR: Stačí říci NE !
 >NÁZOR: Komunikace po česku, aneb čestí demokraté to té EU už vysvětlí.
 >ZDRAVÍ: Budou v EU lidské orgány na prodej ?
 >NÁZOR: Není malých rolí
 >ENERGIE: Návrh státní energetické koncepce
 >NÁZOR: Fenomén Švejk
 >GLOSA: Jiné využití kauzy paní Bobošíkové.
 >TÉMA: Vojna je nevolnictví
 >GLOSA: Sýrárnám

  Starší články
 >3.6. POLITIKA: Evropská utopie
 >2.6. UNIE: Varianta evropské ústavy vypracované Konventem
 >31.5. NÁŠ RYBNÍK: Týden v trapu
 >30.5. PRAHA: Metronom na Letné a Evropská unie
 >30.5. KOMENTÁŘ: Nenažranost aneb Osa zla v akci
 >29.5. ŠAMANOVO DOUPĚ: Vyhoštěný host Ransdorf
 >27.5. POLITIKA: Dezinformace MFD kolem reformy veřejných financí
 >27.5. POLITIKA: Rozděl (opozici) a panuj
 >26.5. NÁZOR: Vláda chce, aby ODS ovládla mediální rady. Nesmysl? Nikoli!
 >26.5. POLITIKA: Ransdorfa vykopli v USA z hospody!
 >23.5. SVĚT: Afghánistán, semeniště světové kriminality
 >23.5. POLITIKA: Blahoslaveni budiž neinformovaní?
 >23.5. ÚVAHA: Co je dílem Božím a co lidským?
 >22.5. POLITIKA: Trapnost nastavovaných lustrací
 >22.5. ŠAMANOVO DOUPĚ: Političtí vězni: Evropa ANO!
 >21.5. UNIE Kolaps Evropské unie za dveřmi - a jak z toho ven
 >20.5. ŠAMANOVO DOUPĚ: Projevy k politickým vězňům: "Potřebujeme vaši zpětnou vazbu"
 >20.5. POLITIKA: Není třetí cesta mezi federací a konfederací
 >20.5. POLITIKA: Slovenská tragikomedie - a co my ?
 >20.5. KONFLIKT: Omyly odpůrců a zastánců války

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika
 
9.6. NÁZOR: Už vidím hvězdičky...
Daniel Kvasnička
Pomalu se uzavírá několik týdnů kampaně pro Evropu. Již nyní se dá říci několik slov hodnocení. Možná i ona jsou ještě kampaní. Možná i ona mají pomoci, aby kampaňovití lidé přežili finále. To proto, že jsou stejně unaveni, jako zemědělští dělníci po žních.
Komentářů k článku:

9.6. NÁZOR: Stačí říci NE !
Jan Beneš
Zdá se, že Ústavou zmiňovaný svrchovaný lid si tentokrát například nepřipouští, že "referendum" bez stanovené quoty účasti, je prostě záležitost pro srandu králíkům, neb theoreticky vzato, stačí by se účastnil jediný volič a svrchovaný lid jeho jediným hlasem rozhodne.
Komentářů k článku:


9.6. NÁZOR: Komunikace po česku, aneb čestí demokraté to té EU už vysvětlí.
Miloslav Zima
Rád bych odporoval skeptikům, kteří naznačují, že v té EU jako Češi převezmeme s námi vlastním přehledem roli "dvorního šaška od Vltavy", rád bych namítl, že máme skutečně něco, v čem se EU od nás může učit.
Komentářů k článku:


9.6. NÁZOR: Není malých rolí
Tomáš Haas
Pokud se popularita strany blíží nule, je nutno bojovat o každý hlas. A náhle otázky okrajových a širokou veřejností získávají na důležitosti. Stejně tomu tak je i s těmi, které společnost ostře rozdělují. Zvláště vhodné jsou ty, které mají sice jen menšinu, ale o to oddanější menšinu stoupenců. A tak se před volbami objevují náhle témata, která se zdají být zástupná. Stejně je tomu tak ve chvíli, kdy koaliční vláda ztrácí kohesivitu, kdy se její budoucnost začne jevit jako nejistá.
Komentářů k článku:


6.6. POLITIKA: Klausových prvních sto prezidentských dnů
Jiří Pehe
Když Václav Klaus sliboval ve svých předvolebních projevech, že bude prezidentem všech, nebylo jasné, jak toho chce tento vyhraněně stranický politik dosáhnout. Po zhruba sto dnech od jeho zvolení jsou věci jasnější. Zatímco Václav Havel občas iritoval průměrného občana svými apely na etiku a neváhal jít proti veřejnému mínění, Klaus se zatím snaží úporně neudělat nic, čím by si obecný lid proti sobě popudil.
Webová stránka Jiřího Pehe
Komentářů k článku:


6.6. GLOSA: Pojďme k referendu.
Jaroslav Šula
Nazrál čas prvního českého referenda, příští sobotu se již může také Česko zařadit vedle Slovenska, Maďarska a Polska do unijní Evropy.
Komentářů k článku:


5.6. ŠAMANOVO DOUPĚ: Emoce, komplexy a kompatibilní českoněmecká minulost
Jan Kovanic
Je možné učinit obraz česko-sudetoněmecké minulosti "kompatibilním"? Co mají Češi proti "20 bodům" SL? Najdou čeští zákonodárci dostatek fantazie, aby vymetli prezidentské dekrety na smetiště dějin? Více otázek než odpovědí jsem si odnesl z té besedy. Ale viděl a slyšel jsem živého Bernda Posselta.
Komentářů k článku:


5.6. PRÁVO: Tiskové prohlášení Jany Bobošíkové
Jana Bobošíková
Dnes (4.6.) byla v tisku zveřejněna informace Městského státního zastupitelství v Praze, které tvrdí, že v kauze trestního oznámení pro podezření z pomluvy, šíření poplašné zprávy a hanobení skupiny obyvatel vystupuji pouze jako svědek. K tomu uvádím následující:
Komentářů k článku:


5.6. POLITIKA: Tvrdý měkký muž
Daniel Kvasnička
Mediální mimika bývalého ministra obrany pana Jaroslava Tvrdíka byla pro mne vždy tématem pro pozorování. Oproti neprůhledné tváři premiéra Špidly, který se naráz dokáže rozesmát a naráz zase úsměv spláchnout z tváře a oproti vypočítavé chlapecké upřímnosti pana Grosse, byl Tvrdík čitelně bohatým na výrazy, které místy přesáhly význam komentované věci a zračily celkem průhledně osobnost mluvčího.
Komentářů k článku:


5.6. EKOLOGIE: Populační strategie kůrovce a kalamita devadesátých let v Šumavském parku.
Čestmír Hofhanzl
Jako poslanec České národní rady a člen výboru pro životní prostředí a později Poslanecké sněmovny, jsem se účastnil aktivit vedoucích k vyhlášení Národního parku Šumava. Celá devadesátá léta jsem dění kolem parku sledoval a v létech 1999 a 2000 byl zaměstnancem Národního parku.Park byl vyhlášen nařízením vlády dne 20. března 1991, stalo se tak právě včas. Bylo to v okamžiku, kdy zájmová mocenská uskupení mající jiné úmysly s využitím a následnou exploatací exkluzivního území ještě neměla dostatek vlivu k zablokování vyhlášení chráněného území.
Komentářů k článku:


4.6. POLITIKA: Vyjádření názoru se nesmí trestat vězením!
Hana Marvanová
Šestihodinový policejní výslech moderátorky TV Nova Jany Bobošíkové za její výroky v pořadu Sedmička je absurdní a představuje evidentně pokus o kriminalizaci názorů, což je v rozporu s ústavou zaručeným právem na svobodu projevu. Nikdo nemůže zabránit občanům, aby policii podávali nesmyslná trestní oznámení. Mohli bychom to považovat za hloupý žert a věřit, že policie co nejdříve věc odloží. Kdyby ale tento případ nebyl zdaleka jediný za poslední léta. Naopak: podobné situaci byli vystaveni nejen novináři, ale i další občané za vyjádření kritického názoru.
Komentářů k článku:


4.6. POLITIKA: Armádu čeká více změn než dosud
Ivan Gabal
Překvapivá, ale srozumitelná kapitulace ministra obrany staví jeho nástupce i premiéra před vážnou otázku: Jak dosáhnout, aby těžkotonážní vlak české armády, z něhož vyskočil strojvůdce v obtížném stoupání, nezačal couvat zpět a v konečném výsledku nezpůsobil více škody než užitku?
Komentářů k článku:


4.6. UNIE: Evropská mumie
Michal Simkanič
Ve zmanipulované atmosféře současnosti, kdy na nás neustále z televizní obrazovky i z ulice, vykukují thymolinové úsměvy najatých figurantů, kteří se vydávají jednou za portugalského rybáře a podruhé zase za rakouskou důchodkyni, není lehké si uvědomit, že vůbec máme ještě právo v jakémsi referendu rozhodnout o tom, že se třeba také nikam vstupovat nebude.
Komentářů k článku:


3.6. POLITIKA: Reforma veřejných financí začne už letos
Vlastimil Ostrý
Na dvou víkendových jednáních zástupci koaličních stran uzavřeli dlouhodobá jednání na téma reforma veřejných financí v České republice. Jako bychom se opět dostávali do jara 1997, kdy vláda Václava Klause byla nucena přijmout „balíčky“, které byly reakcí na špatný stav tehdejších veřejných financí.
Komentářů k článku:


3.6. ŠAMANŮV DOKUMENT: Toto NE není NE

Evropský poslanec za CDU/CSU B. Posselt Minulý čtvrtek promluvil na besedě, konané sdružením POLIS a Klubem mladých Evropanů na půdě pražské Filozofické fakulty Univerzity Karlovy pan Bernd Posselt. Při té příležitosti si postěžoval, že zatímco česká média ochotně informují o jeho projevech, které pronáší německy, jeho vlastní vysvětlení, proč v dubnu t.r. hlasoval proti vstupu ČR do EU a které poskytl v českém znění, nikdo neuveřejnil. Zde tedy je:
Komentářů k článku: