Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 24.6.2003
Svátek má Jan
  Výběr z vydání
 >MÉDIA: Jaká by mohla být Česká televize
 >POLITIKA: Už dost
 >POLITIKA: Evropané s.r.o. podruhé
 >POLITIKA: Benešovy dekrety lze zrušit a další předčasné volby
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Komunismus žije
 >ARCHITEKTURA: Římská zastavení
 >ŽERTÍK: Oženit se? Tůůůhle...
 >EKONOMIKA: Vystřídá růst korekce?
 >SVĚT: Singapur - Nenastal čas pro zrušení daně?
 >POLITIKA: Některé strany jsou si rovnější
 >NÁZOR: Zpověď podivína podruhé.
 >INFO: Konzervativní strana a EU
 >POSTŘEH: O somrácích a opilcích
 >PENÍZE: Chce vláda léčit zápal plic acylpyrinem?
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů

  Starší články
 >17.3. MROŽOVINY: Americký scénář irácké války
 >12.3. MROŽOVINY: Spáry amerického orla VI
 >5.3. MROŽOVINY: Spáry amerického orla V
 >26.2. MROŽOVINY: Spáry amerického orla IV
 >19.2. MROŽOVINY: Spáry amerického orla III
 >12.2. MROŽOVINY: Spáry amerického orla II
 >11.2. MROŽOVINY: Sonda do myšlení funkcionáře EU
 >5.2. MROŽOVINY: Spáry amerického orla I
 >29.1. MROŽOVINY: Irák, Osvětim, Munenori aneb etika násilí
 >22.1. MROŽOVINY: Civilizační zájmy Západu
 >15.1. MROŽOVINY: Irácká válka
 >8.1. MROŽOVINY: Dvě století komunikačních sítí
 >1.1. MROŽOVINY: Deset let vesnice Česko
 >25.12. MROŽOVINY: Věčný tulák Charlie
 >24.12. MROŽOVINY: Osmdesát pokolení
 >18.12. MROŽOVINY: Sbohem, pane profesore
 >11.12. MROŽOVINY: Půl tisíciletí evropských výbojů
 >4.12. MROŽOVINY: Jak má štěkat správný hlídací pes demokracie
 >27.11. MROŽOVINY: Listopad před 60 lety
 >23.11. MROŽOVINY: Postsummitové drobty

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Mrožoviny
 
18.6. MROŽOVINY: Tunel pod životem
František Novotný
Pražské komerční rádio City si kvůli vyšší sledovanosti vymyslelo reklamní hru pod názvem "Holka na vdávání". Během sedmitýdenní kampaně vybralo mladou ženu, která svolila vdát se za některého z mužů, jež se prostřednictvím rádia přihlásí. Kdyby nevěsta nebo ženich na poslední chvíli couvli, museli se rozhlasové stanici zavázat k uhrazení stotisícové pokuty a nákladů. K tomuto biči patřil pochopitelně i cukr - na rok pronajatý dvoupokojový byt, svatební hostina a noc v luxusním hotelu a líbánky u moře.
Komentářů k článku:

11.6. MROŽOVINY: Říkalo se jim "Higgins"
František Novotný
Minulý pátek tomu bylo 59 let, co se příbojem a pod palbou k pobřeží Normandie prodíraly malé motorové čluny s tupou přídí tvořenou sklopnou rampou. Za ní se krylo družstvo vojáků - tak, jak se v Tichomoří v obdobných člunech a za obdobných akcí krčili jiní vojáci už dva roky. Těch titěrných vyloďovacích plavidel typu LCP a LCPV o délce necelých 11 m pak společnost Higgins Boat Company vyrobila za 2. světové války přes 20 000, neboť především tyto skořápky nesly hlavní tíhu spojeneckých vyloďovacích operací.
Komentářů k článku:


4.6. MROŽOVINY: Základní bezpečnostní problém Evropy (a Česka)
František Novotný
Za 10 dní Česká republika téměř s jistotou překročí práh Evropské unie a bude zřejmě nucena koordinovat svoji zahraniční politiku se strategickými zájmy společenství. Česko se tak ocitne ve zcela nové situaci, kdy jeho bezpečnost bude závislá na EU. A to může mít důsledky, proti nimž jsou spory o unijní příspěvky, o omezení pohybu pracovních sil nebo naopak o ochraně před vykupováním nemovitostí pouhými prkotinami.
Komentářů k článku:


28.5. MROŽOVINY: Před 50 léty komunisté vykradli republiku
František Novotný
Ač ještě večer předtím tehdejší prezident Zápotocký ujišťoval veřejnost, že k měnové reformě nedojde, 1. června 1953 došlo k diferencované výměně oběživa. Výsledkem bylo plošné ožebračení obyvatelstva, zrušení finančních závazků jak vůči domácím spořilům, tak zahraničním věřitelům. Lup ve výši kolem 800 miliard korun pak komunistům umožnil příštích 10 let financovat zbrojení a úpadek československé ekonomiky začátkem 60. let byl spoluzpůsoben i tím, že ukradené peníze došly.
Komentářů k článku:


21.5. MROŽOVINY: Absolutně geniální posedlost
František Novotný
Každý člověk a jeho život jsou jedinečné. Přesto existují životní osudy, které přesahují tuto jedinečnost, neboť se vymykají jakýmkoli měřítkům. A to je i případ muže, od jehož narození zítra uplyne 190 let. Jeho absolutně geniální posedlost hudbou z něho učinila nejen giganta tohoto oboru, ale i bezohledného příživníka pokládajícího se za Boha, jemuž je vše dovoleno. Ze své hudby vytvořil kult, k jehož vyznavačům patřil i Hitler.
Komentářů k článku:


14.5. MROŽOVINY: Metternich
František Novotný
Zglajchšaltované školství minulého režimu z něho učinilo ztělesnění zla. A přesto kníže Klemens von Metternich nebyl žádnou démonickou postavou, nýbrž skvělým diplomatem a spoluarchitektem uspořádání, které Evropě po napoleonských válkách zajistilo mír na 40 let a na dalších 60 let zabránilo všeobecné válce. Ačkoli to zítra již bude 230 let, co se narodil, jeho myšlenky a názory na zahraniční politiku i dnes stojí za to, aby byly připomenuty.
Komentářů k článku:


7.5. MROŽOVINY: Když dva dělají totéž
František Novotný
Místo Rusů lezeme dnes do zadku Američanům, Bush se chová jako Hitler, útok na Saddámův Irák byl jako přepad Polska v září 1939, eventuální americké základny na českém území by připomínaly sovětskou okupaci v roce 1968, vývoz demokracie je stejné levičáctví jako vývoz revoluce - to jsou výroky, které v této době zaznívají nejen v českém podhradí, ale i z Hradu. Je ale skutečně pravdou, že když dva dělají totéž, je to totéž? Nejedná se o zjednodušený pohled - na jedné straně daný povrchním či ideologickým myšlením, na straně druhé poplatný lacinému populismu a v případě KSČM předepsané taktice?
Komentářů k článku:


30.4. MROŽOVINY: Buďme lidmi, nikoli partajemi.
František Novotný
Podle veřejných průzkumů mají jednotliví politici vždy vyšší preference než instituce jako Sněmovna, o Senátu ani nemluvě. Také v mnoha čtenářských komentářích k úvodníkům a dalším článkům na Neviditelném psu zaznívá - na mého politika mi nesahejte, ať říká, co říká - přestože demokracie stojí a padá s demokratickými institucemi a nikoli s politickými vůdci.
Komentářů k článku:


23.4. MROŽOVINY: Štít svůj čistý!
František Novotný
Již více než 100 let má Národní divadlo v Praze na svém repertoáru hru "Cyrano z Bergeracu" Edmonda Rostanda, která koncem 19. století znamenala pro autora nejen oslnivý úspěch na francouzské scéně ale i "jedno z nejrozhodnějších vítězství dramatického díla v dějinách moderního divadla", jak napsal Václav Černý. V kongeniálním překladu Jaroslava Vrchlického pak hru chápeme jako vlastní a její verše, známější než původní básníkovo dílo, recitovali z prken českých jevišť nejslavnější herci. V poslední inscenaci ND se do této galérie velikánů přiřadil i David Prachař.
Komentářů k článku:


16.4. MROŽOVINY: Samuraj proti osudu
František Novotný
V pátek 18. dubna 2003 tomu bude šedesát let, co byl při inspekční cestě po japonských pozicích v Tichomoří zabit admirál Isoroku Jamamoto, architekt pacifického tažení proti USA za 2. světové války. Patřil k umírněnému křídlu v námořnictvu a obdivoval USA, avšak přesto se stalo jeho osudem vést válku proti této zemi. Byl si vědom japonské ekonomické slabosti a proto chtěl válku na samém počátku rozhodnout několika smělými údery.
Komentářů k článku:


9.4. MROŽOVINY: Čím a jak se bojuje v Iráku
František Novotný
Pro čtenáře, kteří se zajímají o soudobou vojenskou techniku, je tento článek nošením dříví do lesa, nicméně ostatním umožní udělat si obraz, jakou technikou byla za 14 dní obsazena většina Iráku a vede se boj o Bagdád.
Komentářů k článku:


2.4. MROŽOVINY: Ani Vietnam, ani Stalingrad, ale spíše mír pro Palestinu
František Novotný
Válka v Iráku netrvá ani čtrnáct dní a již se objevila chmurná proroctví, že americký vojenský plán selhal, že Američany čeká druhý Vietnam a v Bagdádu pak druhý Stalingrad. K těmto proroctvím se pojí i tvrzení, že americký zásah znamená nárůst terorismu a odsouvá mírové uspořádání v Palestině do nedohledna. Všechny tyto negativní výroky jsou ale jenom konstrukcemi nad fakty, nad nimiž se ale mnohem přirozeněji dají zkonstruovat i tvrzení zcela opačná.
Komentářů k článku:


26.3. MROŽOVINY: Americká válka, evropský mír
František Novotný
Titulek je parafrází podnětného článku politologa Pavla Barši, který 15. března 2003 vyšel v LN. Autor v něm velice přehledně vyložil odlišná stanoviska Ameriky a Evropy k současné světové situaci, takže jeho výklad může posloužit jako spolehlivý odrazový můstek k dalším úvahám.
Komentářů k článku:


24.3. MROŽOVINY: Námořní jazykový koutek
František Novotný
České výrazivo z námořní oblasti je z pochopitelných důvodů omezené a ještě se používá zmateně. Ukázkovým příkladem je pak chybné používání slov flota a flotila, stejně jako nerozlišování mezi přívlastky bitevní a bojový. Tento jazykový koutek je třeba chápat jako pokus o osvětu v době, kdy v médiích frekvence sporných výrazů roste.
Komentářů k článku:


19.3. MROŽOVINY: Spáry amerického orla VII
František Novotný
V amerických dějinách chybí 1 500 let, v nichž se od římských dob konstituovaly evropské válečnictví a evropská diplomacie. Nicméně přičiněním USA se svět po rozpadu sovětské říše ocitl v situaci, k níž se dá najít precedens právě v těch dávných římských dobách.
Komentářů k článku: