Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 2.7.2003
Svátek má Patricie
  Výběr z vydání
 >KULTURA: Být porotcem v Trenčanských teplicích
 >Z CEST: Normandie
 >LIDŠTINY: Do kuchyně a do postele! Pak do porodnice! A co potrat?
 >MROŽOVINY: Šedesát let operace "Citadela"
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Muzeum automobilů v Mulhouse
 >PSÍ PŘÍHODY: Krátké popovídání s ptákem
 >MÉDIA: Prozatímní generální ředitel České televize aneb Velký Petr a malý petr .
 >ZAMYŠLENÍ: Stěhování národů po třech letech.
 >EKONOMIKA: Inflace Česku nehrozí
 >SPOLEČNOST: Pacienti konečně na trůn
 >KNIHA: Dialog vědy s uměním
 >TÉMA: Bude nějaká reforma?
 >TÉMA: Zaveďme paušální minimální trest, aneb omyly špidlovy vlády
 >PENÍZE: (Ne)bezpečné platby na internetu
 >POSTŘEH: O hodinkách

  Starší články
 >30.6. OHLAS: Proč nás stojí ghetta tolik.
 >30.6. GLOSA: Myslí si, že je umělec…
 >30.6. DEMONSTRACE: Radující se děti a naštvaní šoféři
 >30.6. POLITIKA: Co si neuděláš sám…!
 >28.6. NÁŠ RYBNÍK: Parlamentem prochází Zemanův stín.
 >28.6. Kolik nás stojí ghetta?!
 >28.6. SPORT: Dublin: Speciální olympiáda spěje k závěru
 >27.6. MÉDIA: Kterak Lidovky vyrobily rasisty
 >27.6. ZAMYŠLENÍ: Děti kolem stolu a pes pod ním
 >27.6. OHLAS: Kultura za všechny peníze ?
 >26.6. TÉMA: Orwell: 100
 >26.6. TÉMA: Sudetští Němci - etymologie a historický, geografický a geopolitický vývoj obsahu pojmu a smyslu jeho užívání
 >26.6. TÉMA: Bohatým investorům daňové prázdniny, domácím soukromníkům tvrdé odvody.
 >26.6. SVĚT: Angola - země plná kontrastů
 >25.6. NÁŠ RYBNÍK: Oprávnění k nářkům?
 >25.6. TÉMA: Sudetští Němci - etymologie a historický, geografický a geopolitický vývoj obsahu pojmu a smyslu jeho užívání
 >25.6. ZAMYŠLENÍ: Co mají společného Albrecht z Valdštejna a naše armáda po roce.
 >25.6. NÁZOR: Nepodceňujme odborové bossy.
 >25.6. NÁZOR: Příspěvek k veřejným financím
 >25.6. EKOLOGIE: Skončí oceány prázdné?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost
 
2.7. KULTURA: Být porotcem v Trenčanských teplicích
Alex Koenigsmark
Už na dálnici z Bratislavy jsem měl příjemný pocit, jehož původ mi nejprve nebyl zcela jasný, ale pak jsem se pochopil: kolem slovenských dálnic nestojí nepřetržitá alej bilbórdů, upozorňujících řidiče na skutečnost, že s vložkami se bude cítit mnohem bezpečnější. Velmi moudrý zákaz této pitomé formy reklamy je jedním z několika zákonných předpisů, kde nás Slovensko mohutně předběhlo - dále například jejich zákon památkový či řešení problémů ve zdravotnictví. Takových je ještě několik, ale protože nechci vzbudit zbytečnou debatu o tom, kde zase za námi zaostávají, dosti o tomto.
Komentářů k článku:

2.7. LIDŠTINY: Do kuchyně a do postele! Pak do porodnice! A co potrat?
JITA Splítková
Za kultu "Velké matky" bylo ženám hej, pak přišly maskulinní církve - bič na ženy v podobě příkazů, zákazů… a jedním z nich byl, že žena nesmí potratit pod hroznými tresty. Ona i plod, vše bylo majetkem muže.
Komentářů k článku:


2.7. MÉDIA: Prozatímní generální ředitel České televize aneb Velký Petr a malý petr .
Aleš Richter
Asi je správný čas krátce zrekapitulovat fungování prozatímního vládce Kavčích hor– Ing. Petra Klimeše. Člověka , kterého do České televize přivedl ředitel Balvín jako svého finančního ředitele.
Komentářů k článku:


2.7. ZAMYŠLENÍ: Stěhování národů po třech letech.
Jaroslav Teplý
Z toho titulku si nic nedělejte, pokouším se napodobit Alexandra Dumase s jeho třemi mušketýry, pak s týmiž po 20 letech a nakonec zase s nimi ještě po deseti letech. Před třemi lety jsem totiž zdůraznil v BL pod názvem Stěhování národů nebezpečí z populační explose zvláště chudých zemí hrozící vyspělým státům - nebyl jsem samozřejmě sám.
Komentářů k článku:


2.7. SPOLEČNOST: Pacienti konečně na trůn
Michal Simkanič
V poslední době se zase tak nějak periodicky dostává na veřejný přetřes naše zdravotnictví. Je to dobře, protože jde o oblast, které se dost dobře nemůže čas od času vyhnout žádný z nás a přitom je to jedna z nejostudnějších kapitol našeho polistopadového vývoje. Málokde si můžete tak dobře zavzpomínat na reálný socialismus, jako právě v téměř každém zdravotním zařízení, které navštívíte.
Komentářů k článku:


2.7. KNIHA: Dialog vědy s uměním
Michal Giboda
Představení knihy "Dialog vědy s uměním" v několika krátkých ukázkách.
Komentářů k článku:


1.7. POLITIKA: Přímý přenos z jedné hospody
Miroslav Beneš
Od dnešního dne dopadá na české hospody kladivo vyhlášky naší socialistické vlády, konkrétně pak ministerstva zdravotnictví č. 107/2001, která jde daleko nad rámec podmínek evropské směrnice č. 93/43. Vláda se ale snaží vytvářet dojem, že ona je ve všem úplně nevinně a přesouvá zodpovědnost na bezejmenného bruselského byrokrata. Přitom stačí, aby se paní ministryně seznámila s onou bruselskou směrnicí a vyhlášku změnila. Jako mávnutím kouzelného proutku by zmizely všechny ty nesmyslné starosti s umyvadly s mísící baterií bez ručního nebo pažního ovládání, se speciálními místy na vytloukání vajec a rychlozmrazovacími boxy. Možná by nezanikla česká kuchyně.
Komentářů k článku:


1.7. KOMUNIKACE: České internetové diskuse jsou duševní žumpy
Jiří Pehe
Internetové diskuse, včetně komentářů čtenářů k různým článkům, vypovídají mnohé o úrovni demokratické kultury. Každý, kdo vládne několika jazyky a může porovnávat, ví, že v České republice je úroveň těchto diskusí katastrofální: diskutující jsou vesměs netolerantní a sprostí, málokdy nabízejí věcné argumenty. Zdá se, že pod slupkou institucionální demokracie je mentalita v Čechách ještě pořád značně bolševická.
Webová stránka Jiřího Pehe
Komentářů k článku:


1.7. PRÁVO: Prohlášení FSF k SCO versus IBM
Eben Moglen
...Nadace nemá žádný důvod věřit, že GNU obsahuje jakýkoliv materiál na nějž by SCO nebo kdokoliv jiný mohl platně vznášet nárok obchodních tajemství nebo copyrightu. ... Nadace nebyla žalována ... veřejná prohlášení [SCO] jsou hrubým zneužitím principů komunity svobodného software ...
Komentářů k článku:


1.7. OHLAS: Pištíkova agitace
Milena Varadínková
Moc hezky si tentokrát naběhl Jiří Pehe, když ve svém článku Orwell v Bruselu a v Čechách rozvíjí svoji pověstnou chorobnou klausofobii tentokrát na jedné z postav Orwellovy Farmy zvířat. Je vidět, že Pehe z této knihy četl tak leda záložku u anglického vydání, ze které ve svém článku cituje, ale rozhodně ne knihu samotnou. Jinak by stěží mohl přirovnávat prase Napoleona k Václavu Klausovi, když tato postavička přímo dokonale sedí na jiného Václava, a sice Václava Havla.
Komentářů k článku:


1.7. SPOLEČNOST: Zaveďme daň z hlavy
Michal Simkanič
Při příležitosti finanční reformy, kterou chystají obě naše nejsilnější politické strany, se znovu dostane na přetřes, co vlastně je a co není pravicové. Odpověď je až směšně jednoduchá. Pravicová politická orientace totiž velí vše mířit k maximální svobodě jednotlivce a k co největšímu potlačení role státu.
Komentářů k článku:


1.7. TÉMA: ODS prostřednictvím poslance Tlustého zabodovala.
Václav John
Po delší době, kdy příznivé body přibývali ODS jen díky neschopnosti vládní koalice, zabodovala tato strana sama. Podařil se jí dobrý marketinkový tah.
Komentářů k článku:


30.6. TÉMA: Co by přinesla rovná daň obyčejným lidem ?
Tomáš Hajdůšek
Krátká studie výhodnosti rovné daně.
Komentářů k článku:


30.6. SPORT: 35 medailí z Dublinu
Kurz, Válková
Závěrečným ceremoniálem na stadionu Croke Park v Dublinu skončila v neděli večer 11. světová letní speciální olympiáda. Volba hostitelské země se ukázala jako víc než šťastná - celé Irsko po dva týdny doslova žilo olympiádou. Účastníci her se na každém kroku setkávali s mimořádně vřelým přijetím a výrazem uznání. Všech deset tisíc speciálních olympioniků a jejich trenérů si nepochybně odváží krásné vzpomínky - a řada z nich i medaile za své výkony.
Komentářů k článku:


30.6. TÉMA: Reforma a zase reforma
Karel Novak
Projednávání navržené reformy je zde. To, že se dotkne každého z nás je už jisté. Ale ani to jinak nejde. To hlavní, co musíme probírat je to, jak bude reforma spravedlivá vůči občanům, jakým příkladem půjde sám stát a zda se vytvoří podmínky pro růst ekonomiky a postupné zmírnění dopadů na naše peněženky.
Komentářů k článku: