Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 31.7.2003
Svátek má Ignác
  Výběr z vydání
 >MÉDIA: Země oplývající televizními experty
 >HUDBA: Beatles zmodrali
 >ŽIVOT: Co se jeden naučí za 37 let.
 >PENÍZE: Proč nechci byt na hypotéku
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Lahůdka pro milovníky silných zážitků
 >PSÍ PŘÍHODY: Záhada ztracené rukavice
 >MÉDIA: A v kantýně jsme ještě nebyli, generále…
 >POSTŘEH: O noze
 >NÁZOR: Pindík krále Leara a všelidové vlastnictví.
 >MEJLEM: Čekání na Mesiáše II - aneb o odpovědnosti
 >NÁZOR: Saddámovi synové
 >Súdánské peklo na zemi
 >EKONOMIKA: Středoevropským měnám se nedaří
 >MROŽOVINY: Špidla postupuje do dalšího ročníku
 >TÉMA: Sociální demokracie programově ničí podnikatele

  Starší články
 >12.5. TEMELÍN: Výsměch operátorů???
 >9.5. ENERGIE: Temelínské pošťuchování po skandinávsku.
 >5.5. ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Sluneční stát bez sluněční energie
 >25.4. TÉMA: Jaderná energetika ve stínu Černobylu
 >24.4. ŠAMANOVO DOUPĚ: Krajinná rehabilitace - už se kácí
 >17.4. EKOLOGIE: Tupý meč ministra Ambrozka
 >12.4. ZAMYŠLENÍ: Co je dovoleno "bohovi", není dovoleno "volovi" .
 >24.3. POOHLÉDNUTÍ: Voda jako záruka života a sváru
 >28.2. INFO: Anketa Strom roku 2003
 >29.1. EKOLOGIE: Lesy krajům?
 >16.1. OHLAS: Naposled k Potížím s píárem
 >6.1. EKOLOGIE: Ad: "Potíže s píárkem"
 >23.12. POLEMIKA: Pučistův nezvládnutý vztek
 >20.12. OHLAS: Jen houšť, Brezino
 >19.12. TÉMA: Zářivky to nezachrání
 >18.12. POLITIKA: Brandýské fórum připravuje puč ve Straně Zelených
 >18.12. DOKUMENT: Tmavozelená výzva
 >12.12. EKOLOGIE: Ochrana přírody jako politické vyjednávání (2.)
 >11.12. EKOLOGIE: Ochrana přírody jako politické vyjednávání (1.)
 >5.12. Čína -Tři soutěsky a milion problémů

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Ekologie
 
24.7. ENERGIE: Dotace na fosilní paliva.
Karek Vaníček
ČR: Přes 100 miliard dotací do fosilní energetiky za pouhých 5 let
Komentářů k článku:

24.7. ENERGIE: Mlžení kolem energetické koncepce aneb Jihočeské matky přicházejí
Václav Železný
Tak jsme se po delší době dočkali opět "zajímavého" článku na téma jaderná energetika potažmo Temelín. Paní Kuchtová z hnutí Jihočeské matky v článku "Potomci komunistů přicházejí" publikovaném minulý týden v některých periodikách možná původně zamýšlela hodnotit energetickou koncepci státu, ale namísto věcného rozboru možných nedostatků a návrhu lepších řešení opět sklouzla k harcování proti Temelínu. Nic proti tomu pokud by článek sám nebyl urážlivě formulovanou směsí polopravd, když to nazveme hodně mírně. Najdou se v něm ale i světlé výjimky. Vítr prý u nás dost nefouká, voda dost neteče, atd. Autorka to sice myslela ironicky, ale napsala pravdu. Na to stačí pár strohých čísel.
Komentářů k článku:


23.7. EKOLOGIE: Pochyby o ekonomické výhodnosti větrných elektráren
Jiří Erben
Média a ekologičtí aktivisté pějí ódy na starostu Jindřichovic pod Smrkem Petra Pávka za výstavbu větrné elektrárny (VE) s výkonem 1,2 MW, která vyrábí čistou (bezodpadovou) elektřinu a vydělává do obecní kasy asi 3 miliony korun čistého zisku ročně... a jaká je skutečnost?
Komentářů k článku:


18.7. PRÁVO: Proč bejky střílet, když jim můžeme rozmlátit hlavu kladivem.
Ladislav Kahoun
Nějaké regionální televizní zprávy ČT dnes v podvečer. Na Vysočině (farma Zelené údolí, Zdeslavice) uteklo stádo býků a byli povoláni myslivci, aby býky postříleli (přesněji citováno: povoláni "myslivci, kteří mají za úkol býky odstřelit"). Aktualitu doprovázely záběry v klidu se pasoucích nádherných zvířat, vypadajících spíš blíže k bizonům, než k obvyklému " skotu červenostrakatému" (to je fakt zoologický termín), který známe z kravínů. Reportáž je dosti dlouhá, o tom, co to znamená pro býky a jejich způsob umírání ani slovo.
Komentářů k článku:


17.7. ENERGIE: Temelín... a holubi
Jiří Tyc
Pokud si přečtou toto povídání Jihočeské matky, mohou opět napadnout tiskového mluvčího Temelína, že zatajuje důležité informace. Pokud si to přečtou rakouští odpůrci atomu, mohou si zaregistrovat tuším už padesátou závadu na elektrárně a zvýšit tlak na svoji vládu ohledně požadavku na odstavení "šrotreaktoru".
Komentářů k článku:


14.7. TÉMA: Státní energetická koncepce a její kritici
Jiří Tyc
...Zástupci jednoho z našich největších ekologických hnutí mají v mnohém pravdu. Spalujeme ještě pořád zbytečně mnoho energetického uhlí, produkujeme spoustu skleníkových plynů, máme velkou energetickou náročnost výroby a málo využíváme alternativní zdroje energie. Máme například velké rezervy ve využití biomasy. Jenže je tu jeden problém. Duha křičí, jak jsou ti úředníci v Praze nemožní a ukazuje příklady ze zahraničí, jak to dělají jinde, ale na rozdíl od těch pražských úředníků nemají "úředníci" z Duhy zodpovědnost za budoucnost naší energetiky...
Komentářů k článku:


9.7. GLOSA: Sýček, sysel, sypat
Daniel Kvasnička
Přestože se jméno menší sovy, Sýčka obecného, nesčíslněkrát opakuje ve výuce českých vyjmenovaných slov, v naší přírodě sýčků rapidně ubývá.
Komentářů k článku:


3.7. SPOLEČNOST: Člověk a příroda
Prostě Gentleman
Jeden z nedávných ekologických summitů se hlásil k obnovení "ekonomické využitelnosti" téměř vylovených oblastí moří, což řadu ekologických humanistů rozhořčilo. Prý jde o nadřazený postoj člověka vůči přírodě, považovat vodní zdroje ne za prostředí živočichů a rostlin, ale za zásobárnu potravin. Samozřejmě, že je to tak i tak, a bylo to tak odjakživa, protože člověk je opravdu součástí přírody. Nakonec i živočichové a rostliny si navzájem slouží jako zásobárna potravin.
Gentlemanův deníček
Komentářů k článku:


25.6. EKOLOGIE: Skončí oceány prázdné?
Madame Curie
Podle nedávná studie zmizelo již z moří 90 procent nejvíce ceněných mořských ryb. Mohl by svět skutečně vyčerpat svou zásobu ryb? Bohužel ano, živíme se jimi. Hladová planeta, obydlená nyní více než šesti miliardami lidí, změnila světové oceány na ohromnou, zdánlivě nevyčerpatelnou farmu.
Komentářů k článku:


12.6. PRAHA: Žena zajatcem stromu na Kampě
Jiří Wagner
Příběh o tom, jak se jedna má přítelkyně stala před mnohými roky obětí vlastního trošičku bláznivého nápadu.
Komentářů k článku:


11.6. EKOLOGIE: Šumavská vichřice a Ambrozkovy volební dluhy
Ivan Brezina
Ministr životního prostředí Libor Ambrozek se rozhodl vypsat konkurz na nové vedení národního parku Šumava. Oficiálním důvodem je sice kritika mise Světového svazu ochrany přírody (IUCN), ale nelze se ubránit podezření, že jde jen o záminku.
Komentářů k článku:


9.6. ENERGIE: Návrh státní energetické koncepce
Nina Ruzó
Pokud český i německý pekař peče stejné bochníky v naprosto stejné peci a na jeden bochník spotřebuje stejné množství mouky, vody, soli i energie, není výsledek stejný. Němec prodá bochník za dvě eura, ale Čech za půl eura. Energetická náročnost vztažená na jednotku hrubého domácího produktu (euro) je tedy v Německu výrazně nižší. Měli bychom se tedy zamyslet, jak naší neekologickou náročnost snížit...
Komentářů k článku:


7.6. EKOLOGIE:Sbohem, přehrado
Pavla Boublíková
Zdá se vám, že je ještě brzy na loučení s koupáním, když léto teprve začíná? Bohužel, na Brněnské přehradě trvá období snesitelného poměru teplota/čistota vody v posledních letech jen velmi krátce. Vloni i předloni vydala hygienická služba doporučení v přehradě se nekoupat již kolem 20. června, a je možné, že letos tomu bude podobně. Důvodem jsou přemnožující se sinice.
Komentářů k článku:


6.6. NÁZOR: O bídě českých poměrů, nejen zelené politiky
Čestmír Hofhanzl
Měl jsem jedinečnou příležitost pohybovat se v a viděl českou popřevratnou „pluralitní“ politiku po dobu deseti let. Dnes tvrdím, protože jsme se ani nepokusili vyrovnat s totalitní minulostí, u založení všech nových politických stran byli. Některé strany si přímo založili a jejich předsedy byli spolupracovníci a lidé pověření bývalou Státní bezpečností. Platí to i pro stranu jejímž členem jsem byl, Občanskou demokratickou alianci. Strana zelených od roku 1990 byla podobnými aktivisty proslulá.
Komentářů k článku:


5.6. EKOLOGIE: Populační strategie kůrovce a kalamita devadesátých let v Šumavském parku.
Čestmír Hofhanzl
Jako poslanec České národní rady a člen výboru pro životní prostředí a později Poslanecké sněmovny, jsem se účastnil aktivit vedoucích k vyhlášení Národního parku Šumava. Celá devadesátá léta jsem dění kolem parku sledoval a v létech 1999 a 2000 byl zaměstnancem Národního parku.Park byl vyhlášen nařízením vlády dne 20. března 1991, stalo se tak právě včas. Bylo to v okamžiku, kdy zájmová mocenská uskupení mající jiné úmysly s využitím a následnou exploatací exkluzivního území ještě neměla dostatek vlivu k zablokování vyhlášení chráněného území.
Komentářů k článku: