23.7. MÉDIA: Televizní máma skončí špatně
Jan Maršák
Rada České televize vybrala za ředitele Jiřího Janečka. Podle mého názoru nevybrala opět správně a to hned z několika příčin, které ve svých důsledcích neumožní přivést Českou televizi k nějakému rozumnému fungování. Ztratí se tím jenom čas, který mohl být věnován právě úkolu vylepšit pozici ČT v mediálním prostoru jak domácím, tak evropském. Komentářů k článku:
18.7. MÉDIA: Teze k oblasti programu, technického rozvoje a ekonomiky
Jiří Janeček
I když ČT považuji za jednu z nejdůležitějších institucí v mediální sféře ČR s obrovským tvůrčím i technickým zázemím, je zřejmé, že se stále ještě nedokázala v konkurenčním prostředí privátních TV stanic /a dalších komerčních médií/ vyprofilovat ve skutečně pevnou, nezávislou instituci, která by byla měřítkem pro ostatní sdělovací prostředky, která by udávala tón a byla vůdčím elementem na mediálním poli v ČR... Komentářů k článku:
18.7. MÉDIA: Volba ředitele ČT
Aleš Richter
SVĚTOVÝ REKORD? Ne, jen předem dohodnutý výsledek.
Komentářů k článku:
17.7. MÉDIA: Moc novinářů
Prostě Gentleman
Referování o Špidlově návštěvě v USA a Klausově ve Francii je dojemnou ukázkou novinářské neschopnosti a bídy. Pokračuje tak mediální hraní v duchu výroku Petra Žantovského (LN 16. 7. 2003): "Novináři často nepíšou, co se stalo, nýbrž co si myslí, že se stalo, a co si myslí o tom, co se podle nich stalo. (...) Novinář má velký vliv, myslí si, že má moc, a občas jí i kousek má. Především je pánem nad selekcí informací."
Gentlemanův deníček Komentářů k článku:
16.7. MÉDIA: Český duální systém dnes - nezisková elektronická média.
Zdeněk Duspiva
Ministr Dostál, z vládní pozice zodpovědný za média (resp. jen za část mediální legislativy), vyvinul v posledních týdnech mnoho svého úsilí směrem k médiím - hlavně kolem personálních věcí a změn mediálních rad (a následně obhajoby zvoleného postupu). Přestože si v posledních dnech dal záležet na zmírnění svého nechtěného image "zlého muže ovládajícího česká média", občas neopomine veřejně zadávat novým radám nějaký úkol, nebo alespoň kamarádské doporučení ... Komentářů k článku:
16.7. GLOSA: Blbý a blbější
Vít Blaha
Kdybych se chtěl snížit na argumentační úroveň Miloše Čermáka se kterou on
pracoval ve svém článku “Neúspěšní
manipulátoři z Hradu” v pondělních Lidových novinách, napsal bych že “Blbý
a blbější” je oblíbená dvojice novinářů v redakcích našich hlavních deníků...
Komentářů k článku:
15.7. MEDIA: Jaro 2003 s Českou televizí aneb Co lze vyčíst z údajů o sledovanosti?
Nikolaj Savický
Červen 2003 byl pro ČT1 v mnohém rekordní. Její podíl na publiku byl nejvyšší za uplynulých pět let, a to sice pouze o 0,01% (24,31% : 24,30%) ve srovnání s druhým nejúspěšnějším výsledkem (červnem 2000) v celodenním průměru, ale už o více než 2,5% v hlavním vysílacím čase, opět ve srovnání s druhým nejúspěšnějším výsledkem uplynulých pěti let, červnem 2000 (29,93% : 27,35%). Vzestup tohoto podílu v hlavním vysílacím čase ve srovnání s výsledky let 2001 a 2002 přitom v červnu činil 9,78% a 7,52%. O čem tato čísla svědčí? Komentářů k článku:
15.7. GLOSA: Tiskový odbor Hradu pokračuje v boji.
Václav John
Představitelé tohoto odboru, hned od svého nástupu, začali boj s ostatními novináři. Nejdříve to vypadalo jako začátečnické sebepřeceňování, ale postupem doby se z toho stává skutečný problém.
Komentářů k článku:
11.7. MÉDIA: Kavčí, nebo Špidlí hory?
Ivan Brezina
Na konci května opanovala vládní koalice obě důležité
mediální rady své lidi protlačila do "velké" Rady pro rozhlasové
a televizní vysílání i do "malé" Rady České televize. V případě
"malé" rady se koalici podařilo ve sněmovně zvítězit jen díky
pochybné manipulaci, založené na účelovém prosazení
veřejného hlasování. Komentářů k článku:
7.7. ZAMYŠLENÍ: Krásná moderátorka (2) a kdo je šedou eminencí v pozadí
Ladislav Kahoun
Opět o jednom pořadu TV a penězích:... No, celá věc má ještě jeden úhel pohledu. Principielně se vlastně od lidí peníze na daních vyberou a zase se jim pošlou zpátky na dotacích a podobně. Proč se toto přerozdělování tam-a-zpět děje? Komentářů k článku:
7.7. NÁZOR: Demokracie a žurnalisté, její avantgardní předvoj
Jan Litomiský
Tak už tu ten vyčpělý evergreen máme zase: dekriminalizaci pomluvy. Komentářů k článku:
5.7. TÉMA: Křížové cesty českých médií
Zdeněk Švácha
Bez nejmenšího uzardění lze tvrdit, že Karel Srba je gauner. Na ministerstvu zahraničí se za jeho časů dály věci do nebe volající, jak vědí všichni, kteří tam tehdy pracovali. Jinou věcí ovšem je, zdali se tento člověk hodlal uchýlit k vraždě. Důkazy jsou vratké, nepřímé, nejasné, svědectví se opírají o výpovědi lidí mimořádně pochybného charakteru. U soudu samotného jsou recitovány materiály, které se předmětu netýkají. MF Dnes zahájila svatořečení Sabiny Slonkové. Ostatním médiím to ovšem nepřijde být zvláštní, případ neřeší a místo otázek drží kolegiálně basu. Komentářů k článku:
5.7. MÉDIA: Červencová derniéra RRTV
Aleš Richter
Trochu nečekaně rychle, ale naprosto sebevědomě, přistoupila Rada pro
rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) k závěru své činnosti v nové
vládně-koaliční sestavě. Důvod je velmi jednoduchý – chová se
naprosto stejně jako ta minulá, tzv. opozičně-smluvní, postupuje
podle platného zákona. Komentářů k článku:
4.7. MÉDIA: Televize sobě
Aleš Richter
aneb Zaměstnanci České televize definitivně vyberou svého ředitele
již 16.7.03.
Komentářů k článku:
3.7. MÉDIA: Pozitivní provokace aneb Česká televize jinak
Petr Štěpánek
Nějak jsme si zvykli, že Česká televize je taková, jaká je. Vymezení jejích povinností v zákoně je natolik gumové, že se za něj schová takřka všechno. Výsledkem je, že ten, kdo určuje, jak má veřejnoprávní televize vypadat, je nakonec sama televize. Komentářů k článku:
|