Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 29.7.2003
Svátek má Marta
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Nekriminalizovat interrupce
 >POLITIKA: Vládní koalice: normální je lhát
 >SVĚT: Instruktáž o kanibalismu
 >CO KDYŽ: Kdo svalil kámen? (2)
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Se Zhoufem na výletě
 > PSÍ PŘÍHODY: Zrodil se nový rituál?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Co odešlo k nožům
 >HUDBA A ZVUK: Pražská mobilní zvonohra
 >PRAHA: Starostenská zlovůle
 >PRAHA: Anonymní galerie v tunelu
 >EKONOMIKA: Trhy čekají na impuls
 >GLOSA: Kdo se nestará
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >PENÍZE: Epidemie stavebního spoření
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů

  Starší články
 >21.7. POLITIKA: Česká politika na dalším rozcestí
 >21.7. PŘEKLAD: Z německých novin
 >20.7. POLITIKA: Pejchal nebezpečný politikům
 >19.7. NÁŠ RYBNÍK: Týden v trapu
 >19.7. POLITIKA: Bojem s médii si může prezident Klaus jen uškodit
 >19.7. POLITIKA: Bojem s médii si může prezident Klaus jen uškodit
 >18.7. DOPIS: K jmenování prezidenta NKÚ
 >18.7. POLITIKA: Jak (ne)zacházet s komunisty
 >16.7. Když mafiáni vládnou
 >15.7. PŘEKLAD: Přednáška G.Sorose o USA a otevřené společnosti
 >15.7. PARODIE: TAH na Hrad!
 >15.7. APOLLO 11: První člověk na jiném nebeském tělese
 >14.7. POLITIKA: Prohry a výhry války v Iráku
 >11.7. POLITIKA: Sotva roztomilá batolata.
 >11.7. TÉMA: Českoněmecké vztahy od středověku do současnosti ve světle historických pramenů
 >10.7. POLITIKA: Topolánkova rošáda
 >9.7. TÉMA: Prezident Edvard Beneš, Postupimská dohoda, právní aspekty a důsledky.
 >9.7. POLITIKA: Do Beneše zatéká
 >9.7. POLITIKA: S Berlusconim do Evropy
 >9.7. POLITIKA: EP, Berlusconi a Schulz a kam to také směřuje.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika
 
29.7. POLITIKA: Nekriminalizovat interrupce
Jaroslav Zvěřina
Připouštím, že v této věci jsem silně zaujatým a jednostranně orientovaným expertem. Roky se zabývám zdravotní výchovou, propagací antikoncepce. Hájím také právo ženy na umělé přerušení těhotenství v dobře vybaveném zdravotnickém zařízení, pokud se k tomu sama a svobodně rozhodne. Nicméně dovoluji si upozornit, že ani předkladatelé zákona nejsou zde nezaujatými osobami. Všichni jsou hluboce věřícími katolíky. Nenávistné tažení katolické církve proti interrupcím je myslím každému dobře známo. Proto mne velice překvapuje, že ve zdůvodnění návrhu se vůbec nemluví ani o Vatikánu, ani o Bohu, ani o katechismu. Přitom tato fundamentalistická náboženská motivace zákona je do očí bijící skutečností.
Komentářů k článku:

29.7. POLITIKA: Vládní koalice: normální je lhát
Jiří Sezemský
Předseda US-DEU Petr Mareš v rozhovoru pro Právo (26. 7. 2003) prohlašuje, že "většina členů jeho strany přestává spolupráci s ČSSD brát jako nutné zlo… Začínají o ní uvažovat jako o něčem, co by mohlo mít i mnohem delší perspektivu." Slova pikantní v protikladu s masivní kampaní, kterou bývalá Čtyřkoalice vedla proti mnohem rozvolněnější "opoziční smlouvě", se kterou se nemalá část členů obou zainteresovaných stran ne zcela ztotožnila po celou dobu jejího trvání.
Komentářů k článku:


28.7. TÉMA: Muzeum vyhnání aneb zločin a trest
Miloslav Jokl
V poslední době se stalo v některých německých kruzích normálním srovnávat poválečný transfer Němců s vyháněním obyvatel bývalé Jugoslávie v době tehdejšího konfliktu a to v souvislosti s výstavbou Muzea (centra) vyhnání v Berlíně. Naposledy na tuto rovnici přistoupil náš přední politik Petr Pithart v rozhovoru pro německý tisk. Jak se tedy toto dvě události vlastně lišily?
Komentářů k článku:


28.7. POLITIKA: Zvítězí zemědělská lobby nad českým venkovem ?
David Šeich
Na počátku roku 2003 předala Česká republika Evropské komisi tzv. "Národní rozvojový plán", zásadní dokument pro čerpání pomoci EU v letech 2004-2006. V současné době probíhají první jednání o jeho konečné podobě, České republice bylo předloženo stanovisko Evropské komise pro další jednání. Připomínek ze strany Evropské komise je celá řada. Komise například navrhuje navýšení prostředků pro Rozvoj lidských zdrojů o deset procent a navrhuje zásadní reorganizaci operačního programu určeného pro rozvoj krajů (tzv. Společného regionálního operačního programu).
Komentářů k článku:


28.7. TÉMA: Jak na změny ve zdravotnictví
Jaroslav Zvěřina
Paní ministryně Součková sdělila národu, že odmítá "zdravotní systém z doby totality". Zejména pak systém dvojí lékařské péče, jedné (té dražší a kvalitnější) pro mocné, a druhé (levnější a aušusové) pro obecný lid. Proti takovému rozdělení se chystá bojovat staronovými metodami.
Komentářů k článku:


25.7. ZDRAVOTNICTVÍ: Flikování, či nová omítka?
Michal Kadlec
Ministryni zdravotnictví Součkové se podařilo prosadit další oddlužení nemocnic. Po mimořádné pětimiliardové dotaci, která proběhla před dvěma lety, tak budou znovu všichni obyvatelé, nad rámec svého zdravotního pojištění, dotovat zdravotnická zařízení. Nejsmutnější je na tom ovšem skutečnost, že se tak děje opět bez promyšlené komplexní reformy zdravotnictví, na jejíž vypracování a následnou realizaci měla vláda sociální demokracie již pět let.
Komentářů k článku:


25.7. POLITIKA: Faktor jménem Hojdar aneb ČSSD v krizi
Jiří Pehe
Největším nepřítelem České strany sociálně demokratické je Česká strana sociálně demokratická. V lůně tohoto politického subjektu lze najít hned několik navzájem se svářících slupin, které se v kritických situacích nedokáží dohodnout na jednotném postupu. Zdá se, že si neuvědomují, že tak kopou politický hrob nejen straně ale i sobě.
Webová stránka Jiřího Pehe
Komentářů k článku:


24.7. POLITIKA: Otázka
František Vízek
V poslední době se tak či onak vysvětlují pojmy: komunista, NEkomunista, EXkomunista, ANTIkomunista a jasno v tom má málokdo...
Komentářů k článku:


23.7. POLITIKA: Zachrání Špidlu Bush
David Šeich
Vladimír Špidla nastoupil do čela této vlády v poměrně dobré konstelaci. Měl být předsedou vlády "nového stylu", "proevropské" a "komunikativní" vlády. Tato vláda měla jen jednu chybu, nedostatečně komunikativního premiéra. Od pádu povodňových balíčku se však Špidlově vládě nedaří. Provází ji příslovečná "námořnická smůla". Jako by na své palubě měla prokletého námořníka, nebo že by byl prokletý sám kapitán ?
Komentářů k článku:


23.7. POLITIKA: Odborníkům zelenou ?
František Vízek
Často jsem říkal, že dokud budou mít v ODS hlavní slovo pánové Langer, Tlustý, Zahradil a Nečas, nemusejí se sociální demokraté bát, že někdy prohrají volby. Názory uvedených politiků jsou přece natolik do očí bijící, že i občasnému konzumentu politiky musí být jasné čemu fandí, komu by prospěli a kam by naši zemi dovedli, kdyby se dostali k vládní odpovědnosti.
Komentářů k článku:


23.7. POLITIKA: Socialistická ekonomická deforma
Michal Simkanič
Chtít po socialistické vládě, aby prováděla ekonomickou reformu je totéž jako chtít horký grog od výrobce zmrzliny. Nezapomínejme, že sama podstata levicové myšlenky zpochybňuje princip rovnosti mezi občany a pod rouškou takzvané solidarity neustále pronásleduje a vydírá ty schopné a pracovité a z jejich práce potom vyplácí ty ostatní.
Komentářů k článku:


23.7. GLOSA: Mladý odborník
Vít Blaha
Hádejte, který politik má na svých webových stránkách motto : "POCTIVÁ PRÁCE PRO OBČANY JE PRO MĚ PRIORITOU" ? Měl jsem zpočátku podezření, že si dotyčný to zprofanované heslo zapůjčil z programových materiálů "Strany mírného pokroku v mezích zákona". Na rozdíl od Jaroslava Haška a jeho kamarádů to Karel Březina nejen se svou web stránkou ale i s politickou kariérou myslí zcela vážně.
Komentářů k článku:


22.7. POLITIKA: Strategie přežití
Ondřej Neff
Dnes začne ve sněmovně dramatické představení, které bude vnímáno z jedné strany jako fraška a z druhé jako tragédie. Dvanáct reformních zákonů bude projednáváno a přetvářeno pozměňovacími návrhy, takže se z toho může zrodit dítko, které ani vlastní Špidla nepozná.
Komentářů k článku:


22.7. POLITIKA: Finta s DPH
Michal Simkanič
Okrádat občany lze nejsnadněji prostřednictvím takzvané DPH. Tato kouzelná zkratka, kterou levicoví ekonomové chápou jako "dejte peníze hned" představuje ve skutečnosti velmi kvalitní nástroj státního finančního terorismu.
Komentářů k článku:


22.7. NÁZOR: Špidlův smrtící koktejl
Milena Varadínková
Prezident nepodepsal zákon o zvýšení DPH. Udělal dobře, nebo špatně?
Komentářů k článku: