22.7. CO KDYŽ: Kdo svalil kámen? (1)
JITA Splítková
Ten svalený kámen je známá zvláštnost až záhada Jižní Ameriky a není to jediný kámen, jsou to zříceniny města ležícího asi 20 km od jezera Titicaca. Pravé jméno města ani národa, který v něm žil, neznáme, a tak se musíme spokojit s novějším názvem Tiahuanaco.... no, a kdo tedy svalil kámen... Komentářů k článku:
22.7. HUDBA: Barkaroly a krepdešín
Miloslav Pouzar
Nevím, co jsou to "barkaroly", ale obvykle prý tančívají s nebem. Nikdy jsem také neviděl "tmavomodrej krepdešín". Ten to nebe má zase prý pro změnu přikrývat. Do začátku letošních prázdnin jsem dokonce ani nevěděl, že něco takového jako barkaroly a krepdešín existuje, protože jsem neznal Radůzu. Komentářů k článku:
18.7. POVÍDKA: Mám o foťák víc! II.
Jiří Wagner
Docela kraťoučké pokračování včerejší povídky. Komentářů k článku:
18.7. HUDBA: Vypsaná fixa
Pavel Košek
Když je někdo z Pardubic, tak má hudbu a pořádnej kus punkrocku už tak nějak v krvi. Pardubická hudební scéna, zejména klubová, je na takové úrovni, že z pražské perspektivy je to český Seattle. Centrum a hlavní rockový stánek je klub Žlutý pes. Ačkoliv tohle má být zejména o Vypsané fixe, proč hned ze začátku nevzpomenout kapelky jako Dukla vozovna, Volant a P.V.U. Pardubicko-chrudimsko je naprosto vymazlený. Komentářů k článku:
17.7. POVÍDKA: Mám o foťák víc!
Jiří Wagner
Jak jsem znenadání přišel k dalšímu digitálnímu fotoaparátu a jaké z toho vyplynulo trápení... Komentářů k článku:
16.7. KULTURA: Normalizační seriál
Lubomír Ptáček
V němém úžase civím každé pondělí na x-tou reprízu normalizačního seriálu Nemocnice na kraji města a mohu si ukroutit hlavu nad těmi paradoxy. Komentářů k článku:
16.7. HUDBA: Duben v Pešti
Pavel Košek
Litoměřická kapela Duben v Pešti je mysteriózním pokračovatelem temné tradice Joy Division. Jejich záběr se pohybuje v rozpětí Velvet Underground a King Crimson, jak se mi je někdo snažil přiblížit slovně. A nebyl až tak daleko od pravdy. Přestože již třetím rokem brázdí kluby a pódia, mají dvě naprosto parádní dema, zatím jim větší pozornost věnovala pouze alternativní média a Stanice O. Darkpop v jejich pojetí je ale natolik luxusní, že přehlížet půjde jenom do doby, než opět zavládne panování temných nálad. Komentářů k článku:
15.7. ARCHITEKTURA: Pozvání na Pražský hrad a jeho méně známé partie
Zdeněk Lukeš
V sobotu 19. července v 10 hodin zvu spolu s Astonem čtenáře Neviditelného psa na procházku Jelením příkopem (dále JP). Je to repríza akce, která proběhla už před časem, tentokrát doufám v komornějším duchu (tehdy přišlo přes sto lidí, neboť akce byla inzerovaná v LN). Zajímavé to tedy může být hlavně pro ty, kdož přijdou poprvé (repetenty ovšem jistě uvidíme rádi :- ).
Komentářů k článku:
14.7. LITERATURA: Průvodce sexem jako španělskou vesnicí aneb Po stopách svůdníkových
František Schilla
"Na ulici je spousta CHODCŮ…". Jednoho z nich vzal David do auta. Náramně si užili. On vám to nebyl jenom tak nějaký chodec! Byla to chodkyně. Ale jaká! Vlastně ani ne tak chodkyně jako spíš ŠLAPKA… Komentářů k článku:
11.7. ARCHITEKTURA: Pozvánka na hradní výstavu - Sutnar
Zdeněk Lukeš
V Jízdárně Pražského hradu probíhá právě výstava, která přibližuje dílo dnes už světoznámého designéra Jaroslava Sutnara (1897 - 1976). Sutnar absolvoval pražskou Umprumku (prof. Dítě, Benda, Kysela), ale nejvíc mu imponovala proslulá německá škola Bauhaus.
Komentářů k článku:
10.7. ARCHITEKTURA: Pozvánka na hradní výstavu - Sutnar
Zdeněk Lukeš
V Jízdárně Pražského hradu probíhá právě výstava, která přibližuje dílo dnes už světoznámého designéra Jaroslava Sutnara (1897 - 1976). Sutnar absolvoval pražskou Umprumku (prof. Dítě, Benda, Kysela), ale nejvíc mu imponovala proslulá německá škola Bauhaus. Komentářů k článku:
8.7. VÝSTAVA: Žena, žena a žena
(Artforum)
Jak vidí letos ženy Jan Saudek, co nového objevil na své ženě Ladislav Kuklík a proč nenechá ženské pokolení v klidu Zdeňka Netopila? To jsou otázky, na které nabízí odpovědi letní výstava ArtFora. Komentářů k článku:
7.7. LITERATURA: Hotentotství v Čechách aneb Do Evropy přes Afriku?
František Schilla
Do milostné aféry se zdráhající se studentkou skáče po hlavě hlavní hrdina románu oceněného Booker Prize za rok 1999, profesor z Kapského Města. Nechává se přitom vést, ba unést motivem z Shakespearových Sonetů o kráse, která je tu jaksi od toho, aby byla sdílena. V české mutaci románu motiv ze Sonetů na dotyčném klíčovém místě pohříchu nezazní. Pasáž o shakespearovské inspiraci je vypuštěna, vyškrtnuta, "zcenzurována" a aférka profesora se studentkou je podána rádoby věcněji, hutněji, ve skutečnosti ovšem stylem bezděčně připomínajícím anekdotické "MÁ DÁTI - DALA". Komentářů k článku:
5.7. NÁŠ RYBNÍK: Je dnešní umění hnijící mrtvola?
JITA Splítková
A nebo se " pod rouškou" umění budou vyřizovat politické pře a za peníze chlebodárce se bude na cti utrhat chlebodárcově odpůrcům? Komentářů k článku:
3.7. O FILMU: Rohlíky v tunelu
Ondřej Stratilík
Nemáte co dělat, nenacházíte v ničem zalíbení, snažíte se zabývat zajímavými věcmi a přesto vás nic nebere? Prostě se nudíte? Zajděte si na nový český film Vladimíra Morávka Nuda v Brně. Komentářů k článku:
|