Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 19.7.2003
Svátek má Čeněk
  Výběr z vydání
 >GLOBALISACE: Jsme jedné krve
 >POLITIKA: Bojem s médii si může prezident Klaus jen uškodit
 >NÁZOR: Vodáci, znásilnění a jak toho ksindla zneškodníte/zabijete.
 >MOBY DICK: Týden č. 29 v Českých Textárnách
 >POSTŘEH: O sauně
 >GLOSA: Že by schizofrenie?
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >TÉMA: Česko a rozpady federací
 >DOPIS: K jmenování prezidenta NKÚ
 >PRÁVO: Proč bejky střílet, když jim můžeme rozmlátit hlavu kladivem.
 >MÉDIA: Teze k oblasti programu, technického rozvoje a ekonomiky
 > RODINA A PŘÁTELÉ: Sežral jsem to i s navijákem
 >PSÍ PŘÍHODY: Změna postoje, nebo změna taktiky?
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla! 6.
 >MÉDIA: Volba ředitele ČT

  Starší články
 >30.6. Půjde to pomalu a dlouho
 >28.6. Kolik nás stojí ghetta?!
 >27.6. Unijní rojení
 >26.6. Orwell a zlatá léta devadesátá
 >24.6. A proč ne třebas Ódin?
 >20.6. Bitva s odbory začíná
 >20.6. Barmští generálové jsou mistry politického vyděračství
 >17.6. Národní program (po referendu)
 >13.6. Rub a líc dnešního dne
 >12.6. Zítra začne referendum
 >11.6. Ze státní kasy teče
 >10.6. Místo lípy palma
 >10.6. POLITIKA: Záchrana loutkostrany
 >9.6. Co by bylo, kdybychom řekli "ne"
 >6.6. Týden před referendem
 >5.6. Na břehu evoluce
 >4.6. Čekání na horké léto
 >3.6. Tatáž kaluž špíny
 >2.6. Minority report je střelivo pro budoucnost
 >30.5. Veta za vetu

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus
 
18.7. Špidlova a Klausova zahraniční čtverylka
(nov)
S mnoha protikroky jakési čtverylky tento týden premiér Špidla za své návštěvy Washingtonu a prezident Klaus v Paříži reprezentovali zájmy Česka. Nejenže zviditelnili nežádoucí dvoukolejnost české zahraniční politiky, produkované nezávisle jak Strakovkou, tak Hradem, ale ve vztahu k EU a euroatlantické vazbě si prostřídali svoje postoje.
Komentářů k článku:

17.7. Našinec v čele
(eff)
apotřetí se dostal Jiří Janeček do funkce v České televizi, do té funkce generální napodruhé, v mezičase usiloval stát se ředitelem zpravodajství. Tato úporná snaha novináře dosáhnout manažerské funkce by mohla budit podiv - proč o ni tolik stojí? Jeho angažmá v protihodačovské vzpouře ale svědčí o tom, že to není jen člověk, který si hledí svého a nic dalšího ho nezajímá.
Komentářů k článku:


16.7. Výměna strážců ústavy
(eff)
soudců Ústavního soudu. Osmi končí dneškem mandát, včetně dosavadního předsedy ÚS Miloše Holečka. Následkem toho není soud schopný se usnášet, minimální počet je deset soudců a nadále nebude, pokud senátoři návrhy na nové soudce neschválí.
Komentářů k článku:


16.7. Když mafiáni vládnou
www.infoservis.net
logo Podněsterská republika představuje v Evropě unikátní státní útvar, který se spíše než klasickému státu podobá tzv. pirátským republikám ze šestnáctého století.
Komentářů k článku:


15.7. Diplomatický výpad na Střední východ
(nov)
Český ministr zahraničí Cyril Svoboda navštívil přes víkend Střední východ. V sobotu znovu otevřel v Bagdádu českou ambasádu a v neděli jednal v Izraeli nejen se svým protějškem, ale i s ministerským předsedou Arielem Šaronem. V protikladu se směrnicí EU se vyhnul setkání s Arafatem a jinými palestinskými předáky.
Komentářů k článku:


14.7. Zdraví a ideologie
Ondřej Neff
Do dvou let nastanou problémy s dostupností lékařské péče, varuje ministryně zdravotnictví Marie Součková a navrhuje řešení, které má katastrofě zamezit: je to spoluúčast na zdravotní péči a lécích do souhrnné výše dvou tisíc korun, přičemž děti do 18 let a "lidé v tíživé sociální situaci" by mohli požádat o proplacení částky.
Komentářů k článku:


11.7. Jako za starých časů
(nov)
V tomto týdnu zveřejnilo ministerstvo financí plán výdajů rozpočtu na rok 2004. Kromě obrany budou škrty v rámci reformy veřejných financí nejvíce postižny resorty školství a zdravotnictví. O to více bije do očí zvýšení platů policistů, celníků a vězeňské služby, který na návrh téže šetřící vlády schválila Sněmovna o několik dnů dříve. Takto o policii obvykle pečuje stát, jemuž se říká policejní a kterého jsme si do sytosti užili za starých časů.
Komentářů k článku:


10.7. Půjčená letadla na českém nebi
(eff)
Naše letectvo použije 12 zapůjčených nadzvukových stíhaček, a koupí později kolem roku 2009 24 stíhaček.
Komentářů k článku:


9.7. Čas slov jednou skončí
(eff)
Díky tomu, že jsou pravidla hry v demokratickém státě nastavena tak, jak jsou, hra na reformu veřejných financí nemůže konat do nekonečna. Vše co se kolem ní děje na vládní i opoziční straně hřiště nakonec musí vyústit do návrhu rozpočtu na rok 2004.
Komentářů k článku:


8.7. Srbův případ nekončí
(nov)
Osmiletým trestem za přípravu vraždy novinářky Sabiny Slonkové Srbův případ nekončí, neboť státní zastupitelství se rozhodlo prověřit a znovu otevřít odložené kauzy, do nichž byl Karel Srba namočen. Nepříjemnostem policejního výslechu se tak nevyhne nejen Jan Kavan, ale ani bývalý premiér Miloš Zeman, neboť Srba figuroval jak v případu "Štiřín", tak "D47". Hrozí, že Srbova kauza přeroste v největší aféru po roce 1989, v níž se propojí korupce, bývalá vláda Miloše Zemana a zpravodajské služby v jeden chlívek.
Komentářů k článku:


7.7. Cena za nezávislost soudů
(eff)
Všechny řeči o tom, že "Benešovy dekrety jsou vyhaslé" byly pouhou bublinou, která praskla při prvním závanu větru reality. Jsou reálné jak tříska v oku a je skoro jisté, že budou vadit a bolet ještě víc než vadí a bolí, neboť politici se hodlají v té třísce šťourat.
Komentářů k článku:


4.7. Je třeba jasné slovo
(eff)
Vladimír Špidla pověřil právní experty, aby vypracovali ústavní novelu která by "zabránila chybným interpretacím zákonů souvisejících s restitucemi a poválečnými dekrety". Ve stejný den, tedy dnes, oznámil i prezident Klaus, že se hodlá sejít s ústavními činiteli na prakticky stejné téma.
Komentářů k článku:


3.7. Štědrý stát
(eff)
Šest a půl miliardy navíc dostanou na platech policisté, hasiči, bachaři, platy jim vyletí nahoru o třetinu. To je docela slušný nárůst.
Komentářů k článku:


2.7. Nehodnoťme úmysl, hodnoťme výsledky
(eff)
Na první pohled se zdá být představa Česka upravujícího konflikt na Korejském poloostrově absurdní. Na celém zeměkouli snad není místo, kde by rozdíl mezi komunistickým a liberálním konceptem uspořádání života byl tak markantní. Na severu poloostrova je krutý režim, svou praxí překonávající veškeré Orwellovy předpovědi, kde lidé umírají částečně hladem, částečně hrůzou před represí režimu, kdežto na jihu je prosperující společnost dnes už také svobodných občanů.
Komentářů k článku:


1.7. Vtipný návrh sází na individuální odpovědnost
(eff)
Páně Vlastimila Tlustého alternativní návrh k sociální reformě připomíná to, čemu se v automobilovém průmyslu říká "studie". Na každém autosalónu takové studie jsou. Jde o ani ne prototypy, ale o funkční modely "automobilu snů", které se vystaví na otočný piedestal, nasvítí reflektory, obloží slečnami v plavkách a k tomu přiběhnou novináři a fotografové. Zmíněné auto se nikdy nebude vyrábět, automobilka bude dělat jen varianty toho, co dělají jiné automobilky. Studie slouží k předvedení intelektuálních kapacit. Výrobce chce ukázat, že nemá v hlavě řezanku.
Komentářů k článku: