Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 23.7.2003
Svátek má Libor
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Zachrání Špidlu Bush
 >POLITIKA: Odborníkům zelenou ?
 >POLITIKA: Socialistická ekonomická deforma
 >MROŽOVINY: Vzpomínka na Raymonda Chandlera
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zápas s elektronickými hlasy
 >PSÍ PŘÍHODY: Čekání na drama
 >MÉDIA: Televizní máma skončí špatně
 >TÉMA: Zdanění penzí v blízké době ?
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >EKOLOGIE: Pochyby o ekonomické výhodnosti větrných elektráren
 >EKONOMIKA: Oslabování koruny jde na vrub oslabování měn střední Evropy
 >GLOSA: Mladý odborník
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >PENÍZE: Hypotéka po americku
 >CHTIP: To rozkošné slůvko fuck

  Starší články
 >16.4. MROŽOVINY: Samuraj proti osudu
 >9.4. MROŽOVINY: Čím a jak se bojuje v Iráku
 >2.4. MROŽOVINY: Ani Vietnam, ani Stalingrad, ale spíše mír pro Palestinu
 >26.3. MROŽOVINY: Americká válka, evropský mír
 >24.3. MROŽOVINY: Námořní jazykový koutek
 >19.3. MROŽOVINY: Spáry amerického orla VII
 >17.3. MROŽOVINY: Americký scénář irácké války
 >12.3. MROŽOVINY: Spáry amerického orla VI
 >5.3. MROŽOVINY: Spáry amerického orla V
 >26.2. MROŽOVINY: Spáry amerického orla IV
 >19.2. MROŽOVINY: Spáry amerického orla III
 >12.2. MROŽOVINY: Spáry amerického orla II
 >11.2. MROŽOVINY: Sonda do myšlení funkcionáře EU
 >5.2. MROŽOVINY: Spáry amerického orla I
 >29.1. MROŽOVINY: Irák, Osvětim, Munenori aneb etika násilí
 >22.1. MROŽOVINY: Civilizační zájmy Západu
 >15.1. MROŽOVINY: Irácká válka
 >8.1. MROŽOVINY: Dvě století komunikačních sítí
 >1.1. MROŽOVINY: Deset let vesnice Česko
 >25.12. MROŽOVINY: Věčný tulák Charlie

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Mrožoviny
 
23.7. MROŽOVINY: Vzpomínka na Raymonda Chandlera
František Novotný
Dnes je tomu 115 let, co se narodil americký spisovatel Raymond Chnadler, který dokázal, že i detektivky se dají psát jako plnohodnotná literatura. Hrdina jeho románů, soukromý detektiv Phil Marlow, se pak přiřadil do panteonu nesmrtelných literárních postav a svým mravním kodexem neúplatného bojovníka za spravedlnost uchvacuje i dnešní čtenáře.
Komentářů k článku:

16.7. MROŽOVINY: Záhada "Novorossijsku" vysvětlena?
František Novotný
Koncem října 1955 při kotvení v sevastopolské základně vylétla do vzduchu za záhadných okolností sovětská bitevní loď "Novorossijsk". Příběh původně italského plavidla "Giulio Cesare", které připadlo SSSR jako podíl z válečné kořisti, jsem popsal v knize "Veleobři oceánů". Avšak tragický zánik obrněného monstra nedá lidem spát ani po půl století, což dokládá materiál, který mi padl do rukou až po vydání knížky. Beze zbytku sice vysvětluje explozi, k níž tenkrát došlo, ale také trpí nejrozšířenějším neduhem tehdejších dob - diverzomanií.
Komentářů k článku:


9.7. MROŽOVINY: Ztráta P/prestiže
František Novotný
Je letní čas dovolených, v němž si čím dál tím více suchozemských Čechů plní svůj sen o moři. Avšak romantika bělostných pláží, průzračných vod a plavby po moři se může rychle zvrtnout v horor, jak naposledy prokázalo ztroskotání tankeru "Prestige" u galicijského pobřeží. Po totální ztrátě lodě i s nákladem pak v následné ekologické katastrofě ztratili prestiž i odpovědní španělští a portugalští činitelé.
Komentářů k článku:


2.7. MROŽOVINY: Šedesát let operace "Citadela"
František Novotný
Na jaře roku 1943, poté co Hitler ztratil u Stalingradu 6. armádu a naopak Rudá armáda musela při německé protiofenzívě 16. března 1943 znovu vyklidit Charkov a o dva dny později Belgorod, pochopily obě strany, že protivník je mnohem silnější, než původně předpokládaly. Proto se k dalšímu střetnutí pečlivě připravovaly. Došlo k němu až 5. července u Kurska a následná bitva se stala největším střetem tanků v historii.
Komentářů k článku:


30.6. MROŽOVINY: Řídký Klaus
František Novotný
I kdyby nebyl prezidentem, články Václava Klause stojí za to číst, neboť se vždy vyznačují jasným postojem a jejich autor dokáže až epigramaticky stručně vystihnout a pojmenovat problém - připomeňme si tak názorná slovní spojení jako "Sarajevský atentát" nebo "toleranční patent". Bohužel tuto kvalitu jednoznačně homogenního postoje, hodného národního vůdce, jehož symbolem prezident je, postrádá poslední článek v LN, v němž pod názvem "Jak je to s evropským antiamerikanismem?" Václav Klaus reflektuje svoje vystoupení na Světovém fóru v USA.
Komentářů k článku:


25.6. MROŽOVINY: Čísla, o která jde až v první řadě
František Novotný
I v pondělí byla Praha svědkem byť chabého protestu odborářů proti reformě veřejných financí. Po jejím schválení vládou určitě přituhne, takže není od věci se podívat na čísla, která jsou vlastně jádrem sporu - na státní rozpočet, když většina z nás, podle Parkinsonova zákona, si dovede představit hospodaření se statisíci, stěží ale se stovkami miliard.
Komentářů k článku:


18.6. MROŽOVINY: Tunel pod životem
František Novotný
Pražské komerční rádio City si kvůli vyšší sledovanosti vymyslelo reklamní hru pod názvem "Holka na vdávání". Během sedmitýdenní kampaně vybralo mladou ženu, která svolila vdát se za některého z mužů, jež se prostřednictvím rádia přihlásí. Kdyby nevěsta nebo ženich na poslední chvíli couvli, museli se rozhlasové stanici zavázat k uhrazení stotisícové pokuty a nákladů. K tomuto biči patřil pochopitelně i cukr - na rok pronajatý dvoupokojový byt, svatební hostina a noc v luxusním hotelu a líbánky u moře.
Komentářů k článku:


11.6. MROŽOVINY: Říkalo se jim "Higgins"
František Novotný
Minulý pátek tomu bylo 59 let, co se příbojem a pod palbou k pobřeží Normandie prodíraly malé motorové čluny s tupou přídí tvořenou sklopnou rampou. Za ní se krylo družstvo vojáků - tak, jak se v Tichomoří v obdobných člunech a za obdobných akcí krčili jiní vojáci už dva roky. Těch titěrných vyloďovacích plavidel typu LCP a LCPV o délce necelých 11 m pak společnost Higgins Boat Company vyrobila za 2. světové války přes 20 000, neboť především tyto skořápky nesly hlavní tíhu spojeneckých vyloďovacích operací.
Komentářů k článku:


4.6. MROŽOVINY: Základní bezpečnostní problém Evropy (a Česka)
František Novotný
Za 10 dní Česká republika téměř s jistotou překročí práh Evropské unie a bude zřejmě nucena koordinovat svoji zahraniční politiku se strategickými zájmy společenství. Česko se tak ocitne ve zcela nové situaci, kdy jeho bezpečnost bude závislá na EU. A to může mít důsledky, proti nimž jsou spory o unijní příspěvky, o omezení pohybu pracovních sil nebo naopak o ochraně před vykupováním nemovitostí pouhými prkotinami.
Komentářů k článku:


28.5. MROŽOVINY: Před 50 léty komunisté vykradli republiku
František Novotný
Ač ještě večer předtím tehdejší prezident Zápotocký ujišťoval veřejnost, že k měnové reformě nedojde, 1. června 1953 došlo k diferencované výměně oběživa. Výsledkem bylo plošné ožebračení obyvatelstva, zrušení finančních závazků jak vůči domácím spořilům, tak zahraničním věřitelům. Lup ve výši kolem 800 miliard korun pak komunistům umožnil příštích 10 let financovat zbrojení a úpadek československé ekonomiky začátkem 60. let byl spoluzpůsoben i tím, že ukradené peníze došly.
Komentářů k článku:


21.5. MROŽOVINY: Absolutně geniální posedlost
František Novotný
Každý člověk a jeho život jsou jedinečné. Přesto existují životní osudy, které přesahují tuto jedinečnost, neboť se vymykají jakýmkoli měřítkům. A to je i případ muže, od jehož narození zítra uplyne 190 let. Jeho absolutně geniální posedlost hudbou z něho učinila nejen giganta tohoto oboru, ale i bezohledného příživníka pokládajícího se za Boha, jemuž je vše dovoleno. Ze své hudby vytvořil kult, k jehož vyznavačům patřil i Hitler.
Komentářů k článku:


14.5. MROŽOVINY: Metternich
František Novotný
Zglajchšaltované školství minulého režimu z něho učinilo ztělesnění zla. A přesto kníže Klemens von Metternich nebyl žádnou démonickou postavou, nýbrž skvělým diplomatem a spoluarchitektem uspořádání, které Evropě po napoleonských válkách zajistilo mír na 40 let a na dalších 60 let zabránilo všeobecné válce. Ačkoli to zítra již bude 230 let, co se narodil, jeho myšlenky a názory na zahraniční politiku i dnes stojí za to, aby byly připomenuty.
Komentářů k článku:


7.5. MROŽOVINY: Když dva dělají totéž
František Novotný
Místo Rusů lezeme dnes do zadku Američanům, Bush se chová jako Hitler, útok na Saddámův Irák byl jako přepad Polska v září 1939, eventuální americké základny na českém území by připomínaly sovětskou okupaci v roce 1968, vývoz demokracie je stejné levičáctví jako vývoz revoluce - to jsou výroky, které v této době zaznívají nejen v českém podhradí, ale i z Hradu. Je ale skutečně pravdou, že když dva dělají totéž, je to totéž? Nejedná se o zjednodušený pohled - na jedné straně daný povrchním či ideologickým myšlením, na straně druhé poplatný lacinému populismu a v případě KSČM předepsané taktice?
Komentářů k článku:


30.4. MROŽOVINY: Buďme lidmi, nikoli partajemi.
František Novotný
Podle veřejných průzkumů mají jednotliví politici vždy vyšší preference než instituce jako Sněmovna, o Senátu ani nemluvě. Také v mnoha čtenářských komentářích k úvodníkům a dalším článkům na Neviditelném psu zaznívá - na mého politika mi nesahejte, ať říká, co říká - přestože demokracie stojí a padá s demokratickými institucemi a nikoli s politickými vůdci.
Komentářů k článku:


23.4. MROŽOVINY: Štít svůj čistý!
František Novotný
Již více než 100 let má Národní divadlo v Praze na svém repertoáru hru "Cyrano z Bergeracu" Edmonda Rostanda, která koncem 19. století znamenala pro autora nejen oslnivý úspěch na francouzské scéně ale i "jedno z nejrozhodnějších vítězství dramatického díla v dějinách moderního divadla", jak napsal Václav Černý. V kongeniálním překladu Jaroslava Vrchlického pak hru chápeme jako vlastní a její verše, známější než původní básníkovo dílo, recitovali z prken českých jevišť nejslavnější herci. V poslední inscenaci ND se do této galérie velikánů přiřadil i David Prachař.
Komentářů k článku: