Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 30.7.2003
Svátek má Bořivoj
  Výběr z vydání
 >EKONOMIKA: Středoevropským měnám se nedaří
 >MROŽOVINY: Špidla postupuje do dalšího ročníku
 >TÉMA: Sociální demokracie programově ničí podnikatele
 >ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Pozitivní diskriminace je nedorozumění
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Na poradu ke zkušenému
 > PSÍ PŘÍHODY: Pošťačka na mušce
 >HUDBA: Creamfields - masivní hudební atak
 >POLITIKA: Skvělý přítel Špidla
 >POSTŘEH: O mapách
 >PENÍZE: Cesty důchodové reformy
 >POLITIKA: Nekriminalizovat interrupce
 >POLITIKA: Vládní koalice: normální je lhát
 >SVĚT: Instruktáž o kanibalismu
 >CO KDYŽ: Kdo svalil kámen? (2)
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Se Zhoufem na výletě

  Starší články
 >9.7. Čas slov jednou skončí
 >8.7. Srbův případ nekončí
 >7.7. Cena za nezávislost soudů
 >4.7. Je třeba jasné slovo
 >3.7. Štědrý stát
 >2.7. Nehodnoťme úmysl, hodnoťme výsledky
 >1.7. Vtipný návrh sází na individuální odpovědnost
 >30.6. Půjde to pomalu a dlouho
 >27.6. Unijní rojení
 >26.6. Orwell a zlatá léta devadesátá
 >24.6. A proč ne třebas Ódin?
 >20.6. Bitva s odbory začíná
 >17.6. Národní program (po referendu)
 >13.6. Rub a líc dnešního dne
 >12.6. Zítra začne referendum
 >11.6. Ze státní kasy teče
 >10.6. Místo lípy palma
 >9.6. Co by bylo, kdybychom řekli "ne"
 >6.6. Týden před referendem
 >5.6. Na břehu evoluce

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne
 
30.7. Kožený ve mlýnici
(eff)
Konečně začnou boží mlýny mlít, řekne si optimista; že to ale trvalo, řekne si pesimista nad zprávou, že Viktor Kožený a Boris Vostrý byli policií obviněni z podvodu. Konkrétně jde o případ z let 1995 až 1997, kdy zmínění muži kteří jsou teď "uprchlí" převáděli majetek z Harvardských investičních fondů a Sklo Unionu Teplice v hodnotě asi 11,5 miliard korun.
Komentářů k článku:

29.7. Špidlova reforma svět nezboří
(nov)
Se Špidlovou reformou veřejných financí, jež minulý týden prošla do druhého čtení, svět ani nestojí, ani nepadá. A kdo hledí dále než do roku 2006, musí připustit, že současný návrh reformy by mohl být dobrým odrazovým můstkem pro finanční reformu další, zřejmě pravicové vlády.
Komentářů k článku:


28.7. Špidla pod sametovým tlakem
(eff)
Reforma je skvělá, ale strana ji zatím nedovedla uspokojivě vysvětlit obyvatelstvu, tohle věří místopředseda ČSSD Stanislav Gross. Je to až učebnicově čitelná ukázka papalášského myšlení. My to myslíme dobře, naše rozhodnutí jsou správná, jen ten lid, ne a ne to pochopit. Tentokrát lid nechce pochopit, že se mu přes všechny škrty na jedné straně a zdražení na druhé straně "nestane nic dramatického". Další ukázka papalášského myšlení.
Komentářů k článku:


25.7. Špidlův kabinet přestál první kolo
(nov)
Včera, ve čtvrtek 24. 7. 2003, schválila Sněmovna v prvním čtení všech jedenáct zákonů připravované reformy veřejných financí. Třetím čtením pak prošel zákon o spotřební dani, takže, pokud jej schválí Senát a podepíše prezident republiky, bude se v Česku od 1. ledna 2004 více platit za alkohol, tabák a benzín.
Komentářů k článku:


24.7. Čeření vody v parlamentu
(eff)
V parlamentu pokračovala rozprava o reformě financí, jak ji vymyslela a předložila vláda Vladimíra Špidly. Premiér včera vyplul se svou lodičkou do rozbouřených vod a ledva vyplul, už ho trefilo první torpédo - poslanec jeho vlastní strany a předseda hospodářského výboru Josef Hojdar vystoupil ze svého poslaneckého klubu! Mnozí už začali lámat nad Špidlovou vládou hůl.
Komentářů k článku:


23.7. Víc oceněn venku než doma
(eff)
V rozhovoru s BBC ocenil generální tajemník OSN Kofi Annan roli Jana Kavana v čele Valného shromáždění světové organizace. Český posluchač se musel štípat do rukou, když slyšel, jak Kavan zlepšil využívání a uvádění v život závěrů a programů velkých konferencí a summitů.
Komentářů k článku:


22.7. Svině a nesvině
(nov)
Nedávné oficiální vydání seznamu spolupracovníků StB a komunistický pokus zrušit lustrační zákon znovu oživily otázku viny těch, kteří takto spolupracovali s bolševickým režimem. Včera pak se svou troškou do mlýna přišel i týdeník "Respekt", který uveřejnil příběhy tří udavačů z prostředí Charty 77.
Komentářů k článku:


21.7. Václav Dobrotivý
(eff)
Pojďme všichni míti rádi Václava Klause! Radujme se, protože DPH služeb jako je telefonování nebo internet se nezvýší z pěti procent na dvaadvacet procent, jak vetovaná novela předpokládala.
Komentářů k článku:


18.7. Špidlova a Klausova zahraniční čtverylka
(nov)
S mnoha protikroky jakési čtverylky tento týden premiér Špidla za své návštěvy Washingtonu a prezident Klaus v Paříži reprezentovali zájmy Česka. Nejenže zviditelnili nežádoucí dvoukolejnost české zahraniční politiky, produkované nezávisle jak Strakovkou, tak Hradem, ale ve vztahu k EU a euroatlantické vazbě si prostřídali svoje postoje.
Komentářů k článku:


17.7. Našinec v čele
(eff)
apotřetí se dostal Jiří Janeček do funkce v České televizi, do té funkce generální napodruhé, v mezičase usiloval stát se ředitelem zpravodajství. Tato úporná snaha novináře dosáhnout manažerské funkce by mohla budit podiv - proč o ni tolik stojí? Jeho angažmá v protihodačovské vzpouře ale svědčí o tom, že to není jen člověk, který si hledí svého a nic dalšího ho nezajímá.
Komentářů k článku:


16.7. Výměna strážců ústavy
(eff)
soudců Ústavního soudu. Osmi končí dneškem mandát, včetně dosavadního předsedy ÚS Miloše Holečka. Následkem toho není soud schopný se usnášet, minimální počet je deset soudců a nadále nebude, pokud senátoři návrhy na nové soudce neschválí.
Komentářů k článku:


15.7. Diplomatický výpad na Střední východ
(nov)
Český ministr zahraničí Cyril Svoboda navštívil přes víkend Střední východ. V sobotu znovu otevřel v Bagdádu českou ambasádu a v neděli jednal v Izraeli nejen se svým protějškem, ale i s ministerským předsedou Arielem Šaronem. V protikladu se směrnicí EU se vyhnul setkání s Arafatem a jinými palestinskými předáky.
Komentářů k článku:


14.7. Zdraví a ideologie
Ondřej Neff
Do dvou let nastanou problémy s dostupností lékařské péče, varuje ministryně zdravotnictví Marie Součková a navrhuje řešení, které má katastrofě zamezit: je to spoluúčast na zdravotní péči a lécích do souhrnné výše dvou tisíc korun, přičemž děti do 18 let a "lidé v tíživé sociální situaci" by mohli požádat o proplacení částky.
Komentářů k článku:


11.7. Jako za starých časů
(nov)
V tomto týdnu zveřejnilo ministerstvo financí plán výdajů rozpočtu na rok 2004. Kromě obrany budou škrty v rámci reformy veřejných financí nejvíce postižny resorty školství a zdravotnictví. O to více bije do očí zvýšení platů policistů, celníků a vězeňské služby, který na návrh téže šetřící vlády schválila Sněmovna o několik dnů dříve. Takto o policii obvykle pečuje stát, jemuž se říká policejní a kterého jsme si do sytosti užili za starých časů.
Komentářů k článku:


10.7. Půjčená letadla na českém nebi
(eff)
Naše letectvo použije 12 zapůjčených nadzvukových stíhaček, a koupí později kolem roku 2009 24 stíhaček.
Komentářů k článku: