13.8. ŽIVOT: Soudruh K. aneb prasečí emigrace
Jan Beneš
Občana K. nám proslavil František Kafků, třeba bych řekl, že mnohem pochopitelněji by to mohlo platit na K jako Kefalín pana Švandrlíka. Složitost doby (velké doby) vystihující mnohem přesněji. K mohlo by arciť posloužit rovněž za symbol slova Kopečkář, tedy ten kdo se pokoušel za kopečky ujíti ... Komentářů k článku:
6.8. CO KDYŽ: Kdo svalil kámen? (3)
JITA Splítková
Další věcí, na kterou neznáme odpověď, je to, na čem onen neznámý bůh či Viracocha stojí. Jsou to tři stupínky. Co je zajímavého na třech stupních? Velice mnoho. Tato symbolika tří stupňů se objevuje skoro na všech tiahunackých památkách a nejen na nich. Najdete ji v Mexiku, Brazílii nebo v Ohňové zemi na indiánských uměleckých dílech z minulosti a, pozor, i dneška (Aymarové, Kečuové). Copak to asi znamenalo? Komentářů k článku:
5.8. HISTORIE: Totální válka aneb dějiny per partes
Miloslav Jokl
Proč se stále zabývat průběhem a výsledky II.sv. války? Jednoduše proto, že interpretace těchto událostí se stále živě dotýká dneška. Někteří Němci se stále ještě nevzdali naděje, že II. sv. válku vyhrají alespoň dodatečně přes média (ostatně žijeme v mediálním světě, kde se fakta dají všelijak zvýraznit či potlačit). Komentářů k článku:
29.7. CO KDYŽ: Kdo svalil kámen? (2)
JITA Splítková
Druhý díl o Tiahuanaku a jeho zajímavostech... V roce 1548 k Bráně slunce přišel indiánským sexem pobouřený španělský kronikář Pedro Cieza de León. Přišel, viděl a nezvítězil, jen užasl... kdo je to tam vytesán? osobní projekt:www.futurologie.cz Komentářů k článku:
28.7. TÉMA: Muzeum vyhnání aneb zločin a trest
Miloslav Jokl
V poslední době se stalo v některých německých kruzích normálním srovnávat poválečný transfer Němců s vyháněním obyvatel bývalé Jugoslávie v době tehdejšího konfliktu a to v souvislosti s výstavbou Muzea (centra) vyhnání v Berlíně. Naposledy na tuto rovnici přistoupil náš přední politik Petr Pithart v rozhovoru pro německý tisk. Jak se tedy toto dvě události vlastně lišily? Komentářů k článku:
26.7. LIDŠTINY: Podfuky a to i na vědeckém základě
JITA Splítková
O podfucích, které jsou páchány za pomocí vědy a to ve prospěch té či oné převážně náboženské ideologie, se často ani v současnosti moc nehovoří. A přitom na takovéto podvody upozornil ve svém díle už Héron z Alexandrie (3.stol.př.n.l.). Komentářů k článku:
22.7. CO KDYŽ: Kdo svalil kámen? (1)
JITA Splítková
Ten svalený kámen je známá zvláštnost až záhada Jižní Ameriky a není to jediný kámen, jsou to zříceniny města ležícího asi 20 km od jezera Titicaca. Pravé jméno města ani národa, který v něm žil, neznáme, a tak se musíme spokojit s novějším názvem Tiahuanaco.... no, a kdo tedy svalil kámen... Komentářů k článku:
22.7. APOLLO 11: Reminiscence z mládí
Jiří Wagner
Krátká vzpomínka na ony báječné chvíle, kdy jsme se radovali, že "Američani jsou na Měsíci!" Komentářů k článku:
18.7. TÉMA: Česko a rozpady federací
Pavel Krejčí
v Evropě došlo k rozpadu tří velkých, etnicky především slovanských federací: Sovětského svazu, Jugoslávie a Československa. Sovětským hegemonem bylo jednoznačně Rusko, jugoslávským Srbsko (s určitým přerušením v letech 1945-1985), československým - Česko. Obyvatelé tří jmenovaných zemí tedy rozpady federací pochopitelně nechápali jako "vysvobození z područí silnějšího subjektu", nýbrž jako "ztrátu části našeho státního území". Tím se jejich pocity podstatně liší od pozitivních pocitů Estonců, Lotyšů, Litevců, části Bělorusů, Ukrajinců, rumunsky hovořících Moldavanů, Slováků, Slovinců, Chorvatů, Bosňáků, Makedonců a v poslední době i od emancipačního entusiasmu většiny Černohorců a kosovských Albánců. Komentářů k článku:
16.7. RECENZE: Spor Čechů a Němců
Václav Chýský
Roland J: Hoffmann, Alois Harasko: Odsun, vyhnání sudetských Němců, díl 1. publikace Sudetoněmeckého archivu, Mnichov 2000 Komentářů k článku:
15.7. APOLLO 11: První člověk na jiném nebeském tělese
Jiří Wagner
Není to žádné kulaté výročí, není to ani půlkulaté výročí, ale proč si nepřipomenout den, kdy před čtyřiatřiceti lety poprvé stanula noha člověka na povrch jiného nebeského tělesa? Poté se na povrchu Měsíce objevily šlépěje i dalších kosmonautů, ale bylo jich jen několik a až dodnes to take bylo naposledy naposledy... Komentářů k článku:
14.7. TÉMA: Sudetská otázka
Miloslav Jokl
Kdo je právně odpovědný za odsun tzv. sudetských Němců
Odpovědný je samozřejmě ve válce poražený domovský stát resp. jeho právní nástupce (tj. SRN). Pokud chtějí odsunutí nějaké odškodnění, pak se musí obracet na tento stát. Pokud činí odpovědným český stát, pak to znamená jediné - neuznání výsledků druhé světové války. Otázka individuální viny či neviny je zde zcela nepodstatná - odsunutí byli občany nacistického Německa a to se o ně musí postarat. Dovolávání se po válce nabytého čsl. občanství působí dost nevkusně... Komentářů k článku:
9.7. TÉMA: Prezident Edvard Beneš, Postupimská dohoda, právní aspekty a důsledky.
Leoš Jeleček
V sudetoněmecké propagandě a literatuře, ale i v části naší žurnalistické obce, se soustavně tvrdí, že myšlenka odsunu vznikla v Československu a že jejím otcem je Edvard Beneš, který ji v době exilu prosadil u spojenců... Komentářů k článku:
2.7. LIDŠTINY: Do kuchyně a do postele! Pak do porodnice! A co potrat?
JITA Splítková
Za kultu "Velké matky" bylo ženám hej, pak přišly maskulinní církve - bič na ženy v podobě příkazů, zákazů… a jedním z nich byl, že žena nesmí potratit pod hroznými tresty. Ona i plod, vše bylo majetkem muže. Komentářů k článku:
26.6. TÉMA: Sudetští Němci - etymologie a historický, geografický a geopolitický vývoj obsahu pojmu a smyslu jeho užívání
Leoš Jeleček
dokončení ze středy... Jen na okraj poznamenávám, že i kartografické metody, použité při zpracování národnostních map, vědomě i nevědomě obrážely a obrážejí politickou potřebu či realitu, něco jako "sílu metody zobrazení" jevů... Komentářů k článku:
|