Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 5.8.2003
Svátek má Kristián
  Výběr z vydání
 >TÉMA: "Manželství" gayů a lesbiček
 >HISTORIE: Totální válka aneb dějiny per partes
 >POLITIKA: Extremismus Josefa Zieleniece
 >POLITIKA: Je Klaus obětí propagandy?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Vilínovo vzkříšení
 >PSÍ PŘÍHODY: Rychložrout obecný
 >TÉMA: Podpořit homosexuální manželství?
 >NÁZOR: Vodáci, znásilnění... atd. (díl.3)
 >HUDBA A ZVUK: Jak vlastně tu hudbu posloucháme
 >ŠKOLSTVÍ: Ach ty naše školy
 >EKONOMIKA: V ekonomice USA začíná růst
 >LITERATURA: Postkomunistická brutalita a starokomunistický řehot ze záhrobí
 >GLOSA: Nová kapitola tragédie českého soudnictví.
 >FILM: Líbejte se, s kým je libo
 >PENÍZE: Sliby chyby českých bank

  Starší články
 >23.7. POLITIKA: Zachrání Špidlu Bush
 >23.7. POLITIKA: Odborníkům zelenou ?
 >23.7. POLITIKA: Socialistická ekonomická deforma
 >23.7. GLOSA: Mladý odborník
 >22.7. POLITIKA: Strategie přežití
 >22.7. POLITIKA: Finta s DPH
 >22.7. NÁZOR: Špidlův smrtící koktejl
 >21.7. POLITIKA: Česká politika na dalším rozcestí
 >21.7. PŘEKLAD: Z německých novin
 >20.7. POLITIKA: Pejchal nebezpečný politikům
 >19.7. NÁŠ RYBNÍK: Týden v trapu
 >19.7. POLITIKA: Bojem s médii si může prezident Klaus jen uškodit
 >19.7. POLITIKA: Bojem s médii si může prezident Klaus jen uškodit
 >18.7. DOPIS: K jmenování prezidenta NKÚ
 >18.7. POLITIKA: Jak (ne)zacházet s komunisty
 >16.7. Když mafiáni vládnou
 >15.7. PŘEKLAD: Přednáška G.Sorose o USA a otevřené společnosti
 >15.7. PARODIE: TAH na Hrad!
 >15.7. APOLLO 11: První člověk na jiném nebeském tělese
 >14.7. POLITIKA: Prohry a výhry války v Iráku

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika
 
5.8. HISTORIE: Totální válka aneb dějiny per partes
Miloslav Jokl
Proč se stále zabývat průběhem a výsledky II.sv. války? Jednoduše proto, že interpretace těchto událostí se stále živě dotýká dneška. Někteří Němci se stále ještě nevzdali naděje, že II. sv. válku vyhrají alespoň dodatečně přes média (ostatně žijeme v mediálním světě, kde se fakta dají všelijak zvýraznit či potlačit).
Komentářů k článku:

5.8. POLITIKA: Extremismus Josefa Zieleniece
Jiří Sezemský
Politický posun bývalého místopředsedy ODS od doby, kdy se ve straně podílel na formulaci jejích (dnes dle něj extremistických) myšlenek, je skutečně kuriózní. Stačí citovat z politického programu ODS z podzimu 1995:
Komentářů k článku:


5.8. POLITIKA: Je Klaus obětí propagandy?
Jiří Pehe
Lidé blízcí prezidentu Václavu Klausovi vyznávají zvláštní přesvědčení: činy prezidenta a jeho minulost jsou prý soustavně dezinterpretovány jeho nepřáteli. Ti tak činí nejenom doma, v České republice, ale vydali se ve svém nenávistném tažení i za hranice země, kde záměrně zkreslují prezidentův obraz.
Webová stránka Jiřího Pehe
Komentářů k článku:


2.8. POLITIKA: Chybí účinný zákon o střetu zájmů
David Ondračka
V těchto měsících na Slovensku vrcholí parlamentní schvalování nového (ústavního) zákona o střetu zájmů. Ten má nastavit pravidla a umožnit přísnější kontrolu politiků. Předcházela mu poměrně široká veřejná debata a na jeho znění se shodla naprostá většina politických stran. V tomto směru za Slováky pokulháváme, u nás se o střetu zájmů zatím téměř nediskutuje. Přitom naše situace vyžaduje použití přinejmenším podobně rázných protikorupčních nástrojů. Ve většině korupčních případů totiž nejde o prosté předávání obálek, ale o mnohem delikátnější využívání vlivu a sítí známostí k ovlivnění významných rozhodnutí.
Komentářů k článku:


31.7. Súdánské peklo na zemi
www.infoservis.net
logo Základním klišé o Súdánu je názor, že občanskou válku vedou muslimští Arabové ze severu proti černým křesťanům z jihu a že má především náboženský základ.
Komentářů k článku:


30.7. TÉMA: Sociální demokracie programově ničí podnikatele
Tomáš Hajdůšek
Návrh tzv. "reformy veřejných financí", který předložila vláda do parlamentu, mi pouze potvrdil to, o čem, jsem již dlouho přesvědčen - pro sociální demokracii jsou podnikatelé, a to zejména živnostníci, úhlavním nepřítelem a parazitem na jejich štědrém a "spravedlivém" sociálním státu.
Komentářů k článku:


30.7. POLITIKA: Skvělý přítel Špidla
Michal Simkanič
Situace ve vládní koalici je zřejmě ještě horší, než jak se na první pohled zdá.
Komentářů k článku:


29.7. POLITIKA: Nekriminalizovat interrupce
Jaroslav Zvěřina
Připouštím, že v této věci jsem silně zaujatým a jednostranně orientovaným expertem. Roky se zabývám zdravotní výchovou, propagací antikoncepce. Hájím také právo ženy na umělé přerušení těhotenství v dobře vybaveném zdravotnickém zařízení, pokud se k tomu sama a svobodně rozhodne. Nicméně dovoluji si upozornit, že ani předkladatelé zákona nejsou zde nezaujatými osobami. Všichni jsou hluboce věřícími katolíky. Nenávistné tažení katolické církve proti interrupcím je myslím každému dobře známo. Proto mne velice překvapuje, že ve zdůvodnění návrhu se vůbec nemluví ani o Vatikánu, ani o Bohu, ani o katechismu. Přitom tato fundamentalistická náboženská motivace zákona je do očí bijící skutečností.
Komentářů k článku:


29.7. POLITIKA: Vládní koalice: normální je lhát
Jiří Sezemský
Předseda US-DEU Petr Mareš v rozhovoru pro Právo (26. 7. 2003) prohlašuje, že "většina členů jeho strany přestává spolupráci s ČSSD brát jako nutné zlo… Začínají o ní uvažovat jako o něčem, co by mohlo mít i mnohem delší perspektivu." Slova pikantní v protikladu s masivní kampaní, kterou bývalá Čtyřkoalice vedla proti mnohem rozvolněnější "opoziční smlouvě", se kterou se nemalá část členů obou zainteresovaných stran ne zcela ztotožnila po celou dobu jejího trvání.
Komentářů k článku:


28.7. TÉMA: Muzeum vyhnání aneb zločin a trest
Miloslav Jokl
V poslední době se stalo v některých německých kruzích normálním srovnávat poválečný transfer Němců s vyháněním obyvatel bývalé Jugoslávie v době tehdejšího konfliktu a to v souvislosti s výstavbou Muzea (centra) vyhnání v Berlíně. Naposledy na tuto rovnici přistoupil náš přední politik Petr Pithart v rozhovoru pro německý tisk. Jak se tedy toto dvě události vlastně lišily?
Komentářů k článku:


28.7. POLITIKA: Zvítězí zemědělská lobby nad českým venkovem ?
David Šeich
Na počátku roku 2003 předala Česká republika Evropské komisi tzv. "Národní rozvojový plán", zásadní dokument pro čerpání pomoci EU v letech 2004-2006. V současné době probíhají první jednání o jeho konečné podobě, České republice bylo předloženo stanovisko Evropské komise pro další jednání. Připomínek ze strany Evropské komise je celá řada. Komise například navrhuje navýšení prostředků pro Rozvoj lidských zdrojů o deset procent a navrhuje zásadní reorganizaci operačního programu určeného pro rozvoj krajů (tzv. Společného regionálního operačního programu).
Komentářů k článku:


28.7. TÉMA: Jak na změny ve zdravotnictví
Jaroslav Zvěřina
Paní ministryně Součková sdělila národu, že odmítá "zdravotní systém z doby totality". Zejména pak systém dvojí lékařské péče, jedné (té dražší a kvalitnější) pro mocné, a druhé (levnější a aušusové) pro obecný lid. Proti takovému rozdělení se chystá bojovat staronovými metodami.
Komentářů k článku:


25.7. ZDRAVOTNICTVÍ: Flikování, či nová omítka?
Michal Kadlec
Ministryni zdravotnictví Součkové se podařilo prosadit další oddlužení nemocnic. Po mimořádné pětimiliardové dotaci, která proběhla před dvěma lety, tak budou znovu všichni obyvatelé, nad rámec svého zdravotního pojištění, dotovat zdravotnická zařízení. Nejsmutnější je na tom ovšem skutečnost, že se tak děje opět bez promyšlené komplexní reformy zdravotnictví, na jejíž vypracování a následnou realizaci měla vláda sociální demokracie již pět let.
Komentářů k článku:


25.7. POLITIKA: Faktor jménem Hojdar aneb ČSSD v krizi
Jiří Pehe
Největším nepřítelem České strany sociálně demokratické je Česká strana sociálně demokratická. V lůně tohoto politického subjektu lze najít hned několik navzájem se svářících slupin, které se v kritických situacích nedokáží dohodnout na jednotném postupu. Zdá se, že si neuvědomují, že tak kopou politický hrob nejen straně ale i sobě.
Webová stránka Jiřího Pehe
Komentářů k článku:


24.7. POLITIKA: Otázka
František Vízek
V poslední době se tak či onak vysvětlují pojmy: komunista, NEkomunista, EXkomunista, ANTIkomunista a jasno v tom má málokdo...
Komentářů k článku: