Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 6.9.2003
Svátek má Boleslav
  Výběr z vydání
 >HISTORIE: V těžkých dobách…
 >PRÁVO: Bezcharakterní Pejchal a soudce Outrata
 >MÉDIA: Principál Dostál a jeho pimprlové divadlo
 >Z KNIHY: Paměť
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Piráti z Karibiku
 >PSÍ PŘÍHODY: Špatný herec, dobrý pes
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >ZAMYŠLENÍ MIMO ČAS: Vy a venkov My a venkov
 >HUDBA: Indies 2002
 >DOPRAVA: Silnice je podtunelovana
 >POSTŘEH: O psech
 >PENÍZE: Bondový večírek skončil, zapomeňte!
 >ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Uniforma dělá chlapa
 >TÉMA: Odborářská antireforma ovlivňuje i zpátečnické poslance ČSSD.
 >PIVO A PRIVATIZACE: Zlodějna za bílého dne

  Starší články
 >18.6. MROŽOVINY: Tunel pod životem
 >11.6. MROŽOVINY: Říkalo se jim "Higgins"
 >4.6. MROŽOVINY: Základní bezpečnostní problém Evropy (a Česka)
 >28.5. MROŽOVINY: Před 50 léty komunisté vykradli republiku
 >21.5. MROŽOVINY: Absolutně geniální posedlost
 >14.5. MROŽOVINY: Metternich
 >7.5. MROŽOVINY: Když dva dělají totéž
 >30.4. MROŽOVINY: Buďme lidmi, nikoli partajemi.
 >23.4. MROŽOVINY: Štít svůj čistý!
 >16.4. MROŽOVINY: Samuraj proti osudu
 >9.4. MROŽOVINY: Čím a jak se bojuje v Iráku
 >2.4. MROŽOVINY: Ani Vietnam, ani Stalingrad, ale spíše mír pro Palestinu
 >26.3. MROŽOVINY: Americká válka, evropský mír
 >24.3. MROŽOVINY: Námořní jazykový koutek
 >19.3. MROŽOVINY: Spáry amerického orla VII
 >17.3. MROŽOVINY: Americký scénář irácké války
 >12.3. MROŽOVINY: Spáry amerického orla VI
 >5.3. MROŽOVINY: Spáry amerického orla V
 >26.2. MROŽOVINY: Spáry amerického orla IV
 >19.2. MROŽOVINY: Spáry amerického orla III

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Mrožoviny
 
3.9. MROŽOVINY: Ani lodě nechtějí umírat potupně
František Novotný
Nejpotupnější konec - vězeňský ponton V sobotu 30. srpna 2003 se v Barentsově moři při vleku do šrotové loděnice potopila exsovětská jaderná ponorka K-159 a stáhla s sebou na dno 9 obětí. Rozšířila tak seznam plavidel, která jako by dala přednost "čestné sebevraždě" před potupným rozebráním na šrot či na palivové dříví, jak tomu bývalo v éře plachetních korábů.
Komentářů k článku:

26.8. MROŽOVINY: Léto 1943 - porážka vlčích smeček
František Novotný
Součástí 2. světové války byla i německá námořní ofenzíva, jejímž cílem bylo přerušit lodní linky vedoucí do Británie a zemi odříznout od surovin a potravin. Dostala název bitva o Atlantik a ke zlomu v jejím průběhu došlo právě před 60 léty, v létě 1943.
Komentářů k článku:


25.8. MROZOVINY: Pozdrav z Dubrovniku
František Novotný
Pozdrav z plavby do Dubrovniku zasila Mroz.
Komentářů k článku:


21.8. MROŽOVINY: Byl také Čech
František Novotný
Ačkoli je toto již druhý srpnový autobiografický medailónek, nemohl jsem jej opomenout, neboť je součástí mé polemiky s falešnou tradicí švejkovství. Stíhací pilot Alois Vašátko, rytíř Čestné legie, nositel francouzského Válečného palmového kříže, britského DFC, československého Válečného kříže 1939 a medaile Za chrabrost, první český velitel československého stíhacího wingu RAF, byl přece - jako Švejk - také Čech.
Komentářů k článku:


20.8. MROŽOVINY: Osmičkové gambity
František Novotný
Říjen 1938, únor 1948 a srpen 1968 se chápou jako národní milníky selhání a zrady, jimiž se neustále drásáme. Letos se všechny tyto události dočkávají kulatých výročí a nabízí se otázka, jestli není už na čase se oprostit od tohoto historického bolestínství a uvědomit si, že ve všech třech případech se oběť Československa stala gambitem, který demokratickým silám otevřel cestu k vítězství nad totalitními protivníky.
Komentářů k článku:


18.8. MROŽOVINY: Návštěvou na megajachtě
František Novotný
K dovolené u moře, ať už v Zadaru, Dubrovniku či Monte Carlu, patří večerní promenády po nábřeží, u něhož kotví přepychové jachty, plachetní i motorové. Ve své neposkvrněné bělosti a lesku mahagonu jakoby povýšeně zhlížely na dav, který proudí kolem jejich boků. Jakpak to asi vypadá vevnitř?, napadne každého turistu, který se musí spokojit se stanem nebo, v lepším případě, s penzionem. Pojďme si tedy udělat byť pomyslnou procházku po jedné z těchto lodí, jimž se říká megajachty - i s pohledem na technické zázemí.
Komentářů k článku:


13.8. MROŽOVINY: Raketou k raketě
František Novotný
Včera uplynulo 155 let od úmrtí George Stephensona, vynálezce parní lokomotivy. Nejslavnějšímu stroji, vítězi prvních závodů mechanických vozidel, který zkonstruovali se synem Robertem, pak dal prorocký název "Rocket", jako by tušil, že tato "raketa" zahájí epochu, která lidstvo za pomoci skutečných raket dovede až k cestám do vesmíru.
Komentářů k článku:


6.8. MROŽOVINY: Jak neodeslat telegram
František Novotný
V neděli se má teta dožila 92 let. Jelikož již v sobotu měla odjet do Jánských Lázní, bylo domluveno, že jí rodina bude telefonicky gratulovat v pátek. Avšak ten večer byl u nás na návštěvě kanadský vydavatel e-mailového NP a já na gratulaci zapomněl. V sobotu ráno jsem se rozhodl svoje faux pas nahradit odesláním blahopřejného telegramu.
Komentářů k článku:


30.7. MROŽOVINY: Špidla postupuje do dalšího ročníku
František Novotný
Parlament prázdniny již má, Špidlův koaliční kabinet první ročník svého vládnutí uzavře schůzí 6. srpna 2003. Přes mnohé krizové situace, ať už přírodní, vnitropolitické či zahraniční, a chmurná proroctví novinářů a politologů věštících brzký pád vlády se stabilitou pouhého jediného hlasu, premiér Špidla postupuje do dalšího ročníku, neboť se ukázal být mistrným stratégem, hrajícím s kartami u těla.
Komentářů k článku:


23.7. MROŽOVINY: Vzpomínka na Raymonda Chandlera
František Novotný
Dnes je tomu 115 let, co se narodil americký spisovatel Raymond Chnadler, který dokázal, že i detektivky se dají psát jako plnohodnotná literatura. Hrdina jeho románů, soukromý detektiv Phil Marlow, se pak přiřadil do panteonu nesmrtelných literárních postav a svým mravním kodexem neúplatného bojovníka za spravedlnost uchvacuje i dnešní čtenáře.
Komentářů k článku:


16.7. MROŽOVINY: Záhada "Novorossijsku" vysvětlena?
František Novotný
Koncem října 1955 při kotvení v sevastopolské základně vylétla do vzduchu za záhadných okolností sovětská bitevní loď "Novorossijsk". Příběh původně italského plavidla "Giulio Cesare", které připadlo SSSR jako podíl z válečné kořisti, jsem popsal v knize "Veleobři oceánů". Avšak tragický zánik obrněného monstra nedá lidem spát ani po půl století, což dokládá materiál, který mi padl do rukou až po vydání knížky. Beze zbytku sice vysvětluje explozi, k níž tenkrát došlo, ale také trpí nejrozšířenějším neduhem tehdejších dob - diverzomanií.
Komentářů k článku:


9.7. MROŽOVINY: Ztráta P/prestiže
František Novotný
Je letní čas dovolených, v němž si čím dál tím více suchozemských Čechů plní svůj sen o moři. Avšak romantika bělostných pláží, průzračných vod a plavby po moři se může rychle zvrtnout v horor, jak naposledy prokázalo ztroskotání tankeru "Prestige" u galicijského pobřeží. Po totální ztrátě lodě i s nákladem pak v následné ekologické katastrofě ztratili prestiž i odpovědní španělští a portugalští činitelé.
Komentářů k článku:


2.7. MROŽOVINY: Šedesát let operace "Citadela"
František Novotný
Na jaře roku 1943, poté co Hitler ztratil u Stalingradu 6. armádu a naopak Rudá armáda musela při německé protiofenzívě 16. března 1943 znovu vyklidit Charkov a o dva dny později Belgorod, pochopily obě strany, že protivník je mnohem silnější, než původně předpokládaly. Proto se k dalšímu střetnutí pečlivě připravovaly. Došlo k němu až 5. července u Kurska a následná bitva se stala největším střetem tanků v historii.
Komentářů k článku:


30.6. MROŽOVINY: Řídký Klaus
František Novotný
I kdyby nebyl prezidentem, články Václava Klause stojí za to číst, neboť se vždy vyznačují jasným postojem a jejich autor dokáže až epigramaticky stručně vystihnout a pojmenovat problém - připomeňme si tak názorná slovní spojení jako "Sarajevský atentát" nebo "toleranční patent". Bohužel tuto kvalitu jednoznačně homogenního postoje, hodného národního vůdce, jehož symbolem prezident je, postrádá poslední článek v LN, v němž pod názvem "Jak je to s evropským antiamerikanismem?" Václav Klaus reflektuje svoje vystoupení na Světovém fóru v USA.
Komentářů k článku:


25.6. MROŽOVINY: Čísla, o která jde až v první řadě
František Novotný
I v pondělí byla Praha svědkem byť chabého protestu odborářů proti reformě veřejných financí. Po jejím schválení vládou určitě přituhne, takže není od věci se podívat na čísla, která jsou vlastně jádrem sporu - na státní rozpočet, když většina z nás, podle Parkinsonova zákona, si dovede představit hospodaření se statisíci, stěží ale se stovkami miliard.
Komentářů k článku: