Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 22.11.2003
Svátek má Cecílie
  Výběr z vydání
 >Nulová tolerance v New Yorku
 >NÁZOR: Disidenti jako guerrillos
 >MOBY DICK: Politika otevřených dveří
 >REAKCE: Špína pod Mrožovým kobercem
 >KOMENTÁŘ: Vyplácí se nepracovat?
 >SPOLEČNOST: Potraty a odpovědnost
 >POLITIKA: Kdo mluví a nemluví s komunisty
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Punčocháče
 >PSÍ PŘÍHODY: Šogo se těší na Barta
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >TÉMA: Zimní a letní čas
 >POSTŘEH: O klusu
 >GLOSA: Chovají se československy a o zákony se nijak nezajímají
 >PŘÍBĚH: Kmotr
 >PENÍZE: Dluhopisová panika

  Starší články
 >6.8. KULTURA: Omalovánky pro všechny
 >5.8. HUDBA A ZVUK: Jak vlastně tu hudbu posloucháme
 >31.7. HUDBA: Beatles zmodrali
 >30.7. HUDBA: Creamfields - masivní hudební atak
 >24.7. HUDBA: Opilí potměchutí
 >22.7. HUDBA: Barkaroly a krepdešín
 >18.7. HUDBA: Vypsaná fixa
 >16.7. HUDBA: Duben v Pešti
 >1.7. HUDBA A ZVUK: Letmo o Japonsku s Pavlem Kohoutem
 >1.7. HUDBA: Zamilovaný metal
 >28.6. GLOSA: Pověst paní Heleny
 >26.6. MUZIKA: Marilyn Manson v Táboře
 >25.6. MUZIKA: Hello, Moby, kam běžíš, Moby?
 >23.6. HUDBA: Rozhovor s Jiřím Macháčkem
 >12.6. HUDBA: Keltský mišmaš
 >10.6. HUDBA A ZVUK: Richard Wagner I. Revoluce
 >27.5. HUDBA A ZVUK: Dostat děti k hudbě je dobrodružství i umění
 >20.5. HUDBA A ZVUK: Hudební vývoj v nejranějším věku
 >13.5. HUDBA A ZVUK: - Za pár minut ostudu na léta
 >6.5. HUDBA A ZVUK: Interpretace je, když…

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Hudba
 
6.11. Preludium - DEMOlition
Pavel Košek
Zpěváci a kytaristi Robert Cetl a Jiří Janát, basák Ondra Chlumský a bubeník Jan Posejpal. Skupina Preludium je zvláštně příjemná souhra metalových a gotických kořenů, která ústí do překvapivě přesných a líbivých linek softmetalové elegance. Autorská produkce Roberta Cetla a Preludia je v anglické i české až na neuvěřitelně profesionální úrovni, která se může rovnat matadorům a lekcdy i zombíkům okupující česká metalová pódia. I když internetové stránky Preludia tvrdí, že FAIR IS FAIR, něco je tu nefér...
Komentářů k článku:

27.10. ZE ŽIVOTA: Za osm stovek s Carmen na stojáka!
Václav Vlk
Jít na schůzku s dámou, když předem tušíte, že vám poskytne přímo přehršel potěšení, je vždy fascinující. A zvláště, když ona dáma bude oslavovat narozeniny a kouzelná čísla jejích narozenin jsou 2 a 7. A to její jméno: Carmen!
Komentářů k článku:


24.10. Prostě Kokopelli
Pavel Košek
Česká televize se pomalu stává ze služebníka pánem. Za naše peníze někde zakoupila patent na rozum a fluše pomalu na všechno a na všechny. Angažované cinty Jany Kománkové na stránkách pořadu ČT2 Paskvil (www.paskvil.cz) sice hrdě nesou označení recenze, ale jedná se pouze o prostě vybledlé, nijaké, mdlé (tyto tři adjektiva jsem si půjčil z „recenze“ na Kokopelli) kecy adorující taneční hudbu na úkor rockových, grungeových a dalších kapel. Teď to odneslo vynikající druhé album kapely Kosheen – Kokopelli.
Komentářů k článku:


19.10. Honzákovy sexuální fantazie
Pavel Košek
Jazz, ať se to vezme z jakékoliv stránky, má velice výrazný sexuální náboj. Nevím, jestli to není pouze má zamlžená představa, protože když už jde v (soft)porno filmu, erotické scéně či podobně směřujícímu aktu k jistým zásadním průnikům v ději, spustí se jako podkres jazzík. Asociace vzbuzená jakýmkoliv podnětem. Album Present Past seskupení Jaromír Honzák Quintet – to praská erotikou a sexualitou ve švech.
Komentářů k článku:


16.10. HUDBA: Němci nejsou studení
Pavel Košek
Formace Die Happy vydala album The Weight of the Circumstances. Marta Jandová, zpěvačka par excelance, by vám ráda pověděla něco k historii kapely a podělila o svoje intimní zážitky. Jak vidí své první EP? Nechali si Die Happy kecat do svých desek? Kdy skončí s hraním?
Komentářů k článku:


10.10. Laškovné přirození
Pavel Košek
Skromnost skupiny V.T.Marvin končí hned v úvodu jejich autobiografie, která tvrdí, že kapela je nejstarší porevoluční punkovou kapelou v Čechách. Pražskou. S touhle recenzí jsem měl trošku problém. Kolega v práci se do desky Přirození zamiloval na první poslech a vzhledem k tomu, že nesdílíme stejnou kancelář, musel jsem si V.T.Marvina naposlouchat po večerech. Ale nakonec jsem originálnímu punku střiženému pub rockem, který nešetří inteligentními texty, podlehl taky.
Komentářů k článku:


7.10. Vision Days
Pavel Košek
Po miniaturním intru Děda okamžitě nastává generační výpověď skupiny Vision Days na albu Řetěz od boudy. „Jsme míň než vůbec nic!“ Punková rebelie, ke které se po výletu do gotiky skupina vrací, není až tak úplně čistá. Jisté popmetalové až pubrockové prvky se objevují mezi punkovými motivy jako houby po dešti. Konvergenční teorie už zase trochu leptá strohost stylů. A asi i mozky interpretů.
Komentářů k článku:


16.9. Vstanou noví šamanové
Pavel Košek
Elektronický věk s sebou nese veliký tlak na rovnováhu systému. Návrat k mystice, rituálům, kořenům, výlety na hranice podvědomí, naléhavost je nezbytnou součástí vývoje a vyváženosti procesu. Sólová dráha Pavla Fajta je ukázkovou parabolou mezi technickými možnostmi a nutností skrze hudbu vyvolávat vize s šamanskou zručností a mysteriózním zaujetím. Spolupráce se Zulu Kořínkem se zhmotnila do formace Ladakh. Výsledkem je 567.
Komentářů k článku:


16.9. HUDBA: Vstanou noví šamanové
Pavel Košek
Elektronický věk s sebou nese veliký tlak na rovnováhu systému. Návrat k mystice, rituálům, kořenům, výlety na hranice podvědomí, naléhavost je nezbytnou součástí vývoje a vyváženosti procesu. Sólová dráha Pavla Fajta je ukázkovou parabolou mezi technickými možnostmi a nutností skrze hudbu vyvolávat vize s šamanskou zručností a mysteriózním zaujetím. Spolupráce se Zulu Kořínkem se zhmotnila do formace Ladakh. Výsledkem je 567.
Komentářů k článku:


12.9. 9 LP argumentů
Pavel Košek
Když už se někdo jmenuje Eros, je jeho bytostným posláním lámat ženám srdce. Ze své zkušenosti vím, že je to lepší než lámat nohy. A když je navíc žhavým Italem, neposedným diblíkem, malým chlapcem i dospělým mužem s vážným, dlouze uhrančivým pohledem, je potřeba to nějak využít. A cintat si pentli o lásce přišlo Ramazzottimu jako nejlepší řešení. Dal dohromady deváté album a s notnou dávkou inspirace jej nazval 9.
Komentářů k článku:


10.9. Rude Guerilla – Děti města
Pavel Košek
„…myslete si, že jsme lůza, že se nás nemusíte bát, jednou vás popadne hrůza, až pod okny vám začnem řvát…“. Kdo ví, kam bylo tohle Werichovo veršování namířeno, rozhodně se ale nemůžeme domnívat, že nechtěl zahrozit pěstí vládcům (a) systému. Pražská prolet Oi! formace Rude Guerilla jeho nápad zformovala do hudebního projevu na albu Děti města. Nejen ale část pana Wericha, celá deska je v podstatě důkazem, že u angažované hudby je důležitější obsah než forma. A pokud je forma minimalistická, nastává u obsahu problém.
Komentářů k článku:


5.9. HUDBA: Indies 2002
Pavel Košek
Tak jako se v těchto dnech objevují výroční zprávy akciových i jiných společností, vzpomněl bych takové podobné výroční zprávy vydavatelství Indies Records, a to za rok 2002. S tradičním heslem "za málo peněz hodně muziky" vydali Indies dvojdisk s 32 skladbami, které monitorují vydavatelskou činnost v minulém roku. Katalog je to pestrý, barvitý a reprezentativní. A opět za směšnou cenu.
Komentářů k článku:


1.9. PROBLÉM: Co s magnetofonovými páskami?
Jiří Wagner
Před mnoha léty jsem si pořídil celkem slušnou sbírku nahrávek, k nimž mám dodnes sentimentální vztah. Jenže léta plynula, technika se změnila a mně zůstal rozbitý magneťák a nepotřebné magnetofonové pásky. Naštěstí jsem pásky nevyhodil a dnes stařičké nahrávky poslouchám znovu.
Komentářů k článku:


19.8. KULTURA: Sexy opera a ne-sexy novinář
Marek Toman
Jde o dílo současného hudebního skladatele Víta Zouhara, složené na motivy dochovaného barokního libreta z osmnáctého století...
Komentářů k článku:


18.8. HUDBA: Obnažená Annie Lennox
Pavel Košek
Diva (1992), Medusa (1995), Bare (2003) tvoří dosavadní osu sólové dráhy ženské poloviny dua Eurythmics, která v roce 1999 slavila poměrně triumfální návrat albem Peace. Zatímco Diva hýřila barevnými převleky a výraznými skladbami, Bare místo toho, aby chytalo co nejvíce za uši, chytá hlavně za srdce. Uznávám, že není tak melodické jako Diva, ale o to více právě vypovídá něco o Annie samotné.
Komentářů k článku: