Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 4.12.2003
Svátek má Barbora
  Výběr z vydání
 >LIDÉ: Deset let od smrti Franka Zappy
 >FEJETON: Sláva nastaly nám Vánoce.
 >HISTORICKÝ DOKUMENT: Peníze a jejich funkce
 >FEJETON: Herkulovy slzy
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zloději, o Vánocích choději
 >PSÍ PŘÍHODY: Konec folionautiky
 >KULTURA: Nejstrašnější fúrií je zavržená žena
 >Z CEST: Jak jsem hledal pisoár
 >GLOSA: Za růst korupce i dalších nešvarů může každý z nás.
 >NÁZOR: Nedostatečná policejní brutalita?
 >Revoluce pod vlajkou Svatého Jiří
 >Mariah Carey v péřovce
 >PENÍZE: Nejisté pojištění
 >CHTIP: Zapeklité otázky na něž není odpověď
 >POLITIKA: Stabilita a prosperita EU

  Starší články
 >1.9. PROBLÉM: Co s magnetofonovými páskami?
 >19.8. KULTURA: Sexy opera a ne-sexy novinář
 >18.8. HUDBA: Obnažená Annie Lennox
 >6.8. KULTURA: Omalovánky pro všechny
 >5.8. HUDBA A ZVUK: Jak vlastně tu hudbu posloucháme
 >31.7. HUDBA: Beatles zmodrali
 >30.7. HUDBA: Creamfields - masivní hudební atak
 >24.7. HUDBA: Opilí potměchutí
 >22.7. HUDBA: Barkaroly a krepdešín
 >18.7. HUDBA: Vypsaná fixa
 >16.7. HUDBA: Duben v Pešti
 >1.7. HUDBA A ZVUK: Letmo o Japonsku s Pavlem Kohoutem
 >1.7. HUDBA: Zamilovaný metal
 >28.6. GLOSA: Pověst paní Heleny
 >26.6. MUZIKA: Marilyn Manson v Táboře
 >25.6. MUZIKA: Hello, Moby, kam běžíš, Moby?
 >23.6. HUDBA: Rozhovor s Jiřím Macháčkem
 >12.6. HUDBA: Keltský mišmaš
 >10.6. HUDBA A ZVUK: Richard Wagner I. Revoluce
 >27.5. HUDBA A ZVUK: Dostat děti k hudbě je dobrodružství i umění

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Hudba
 
4.12. LIDÉ: Deset let od smrti Franka Zappy
Michal Matoušek
...se vlastně zdá, že nikdo takový neumřel; Frank je stále s námi. Neslyšíme ho sice z rozhlasu či televize (až na chvályhodné výjimky – ČT2 28.11.), ale odtamtud jsme ho neslýchali nikdy. Čas od času vyjde nový nosič, a co je důležitější: další a další mladí (nejde ovšem o masovou záležitost) i starší se k jeho hudbě proposlouchávají – přes popík či country, rock, jazz nebo blues.
Komentářů k článku:

4.12. Mariah Carey v péřovce
Pavel Košek
Remix pro mě představuje analýzu původní písně a její syntézu v nové podobě a dimenzi. Remixy dvaadvaceti hitů Mariah Carey mi mou představu o smyslu reinkarnace písňových hitů poměrně neurvale sebraly. To co bývalo dřevním půvabem mystéria Maruščiných písní se nyní ztrácí pod nánosem přepjatých rytmických a elektronických vrstev. Smůla je, že pod touhle péřovkou Mariah není nahá a rozhodně se neodhalí.
Komentářů k článku:


3.12. Stereophonics jsou zpátky, protože byli tam
Pavel Košek
Předchozí, třetí album, uchvátilo zejména smyslnou baladou Have A Nice Day. Oproti Just Enough Educations To Perform se letošní You Gotta Go There To Come Back neznějí až tak jinak. Příkladně hitová Maybe Tomorrow má opět sílu fascinující ležérnosti, která je pro Stereophonics tak typická. S neuvěřitelnou lehkostí odhalují rockové kořeny, které stylově poskládali do takřka původní kompozice.
Komentářů k článku:


6.11. Preludium - DEMOlition
Pavel Košek
Zpěváci a kytaristi Robert Cetl a Jiří Janát, basák Ondra Chlumský a bubeník Jan Posejpal. Skupina Preludium je zvláštně příjemná souhra metalových a gotických kořenů, která ústí do překvapivě přesných a líbivých linek softmetalové elegance. Autorská produkce Roberta Cetla a Preludia je v anglické i české až na neuvěřitelně profesionální úrovni, která se může rovnat matadorům a lekcdy i zombíkům okupující česká metalová pódia. I když internetové stránky Preludia tvrdí, že FAIR IS FAIR, něco je tu nefér...
Komentářů k článku:


27.10. ZE ŽIVOTA: Za osm stovek s Carmen na stojáka!
Václav Vlk
Jít na schůzku s dámou, když předem tušíte, že vám poskytne přímo přehršel potěšení, je vždy fascinující. A zvláště, když ona dáma bude oslavovat narozeniny a kouzelná čísla jejích narozenin jsou 2 a 7. A to její jméno: Carmen!
Komentářů k článku:


24.10. Prostě Kokopelli
Pavel Košek
Česká televize se pomalu stává ze služebníka pánem. Za naše peníze někde zakoupila patent na rozum a fluše pomalu na všechno a na všechny. Angažované cinty Jany Kománkové na stránkách pořadu ČT2 Paskvil (www.paskvil.cz) sice hrdě nesou označení recenze, ale jedná se pouze o prostě vybledlé, nijaké, mdlé (tyto tři adjektiva jsem si půjčil z „recenze“ na Kokopelli) kecy adorující taneční hudbu na úkor rockových, grungeových a dalších kapel. Teď to odneslo vynikající druhé album kapely Kosheen – Kokopelli.
Komentářů k článku:


19.10. Honzákovy sexuální fantazie
Pavel Košek
Jazz, ať se to vezme z jakékoliv stránky, má velice výrazný sexuální náboj. Nevím, jestli to není pouze má zamlžená představa, protože když už jde v (soft)porno filmu, erotické scéně či podobně směřujícímu aktu k jistým zásadním průnikům v ději, spustí se jako podkres jazzík. Asociace vzbuzená jakýmkoliv podnětem. Album Present Past seskupení Jaromír Honzák Quintet – to praská erotikou a sexualitou ve švech.
Komentářů k článku:


16.10. HUDBA: Němci nejsou studení
Pavel Košek
Formace Die Happy vydala album The Weight of the Circumstances. Marta Jandová, zpěvačka par excelance, by vám ráda pověděla něco k historii kapely a podělila o svoje intimní zážitky. Jak vidí své první EP? Nechali si Die Happy kecat do svých desek? Kdy skončí s hraním?
Komentářů k článku:


10.10. Laškovné přirození
Pavel Košek
Skromnost skupiny V.T.Marvin končí hned v úvodu jejich autobiografie, která tvrdí, že kapela je nejstarší porevoluční punkovou kapelou v Čechách. Pražskou. S touhle recenzí jsem měl trošku problém. Kolega v práci se do desky Přirození zamiloval na první poslech a vzhledem k tomu, že nesdílíme stejnou kancelář, musel jsem si V.T.Marvina naposlouchat po večerech. Ale nakonec jsem originálnímu punku střiženému pub rockem, který nešetří inteligentními texty, podlehl taky.
Komentářů k článku:


7.10. Vision Days
Pavel Košek
Po miniaturním intru Děda okamžitě nastává generační výpověď skupiny Vision Days na albu Řetěz od boudy. „Jsme míň než vůbec nic!“ Punková rebelie, ke které se po výletu do gotiky skupina vrací, není až tak úplně čistá. Jisté popmetalové až pubrockové prvky se objevují mezi punkovými motivy jako houby po dešti. Konvergenční teorie už zase trochu leptá strohost stylů. A asi i mozky interpretů.
Komentářů k článku:


16.9. Vstanou noví šamanové
Pavel Košek
Elektronický věk s sebou nese veliký tlak na rovnováhu systému. Návrat k mystice, rituálům, kořenům, výlety na hranice podvědomí, naléhavost je nezbytnou součástí vývoje a vyváženosti procesu. Sólová dráha Pavla Fajta je ukázkovou parabolou mezi technickými možnostmi a nutností skrze hudbu vyvolávat vize s šamanskou zručností a mysteriózním zaujetím. Spolupráce se Zulu Kořínkem se zhmotnila do formace Ladakh. Výsledkem je 567.
Komentářů k článku:


16.9. HUDBA: Vstanou noví šamanové
Pavel Košek
Elektronický věk s sebou nese veliký tlak na rovnováhu systému. Návrat k mystice, rituálům, kořenům, výlety na hranice podvědomí, naléhavost je nezbytnou součástí vývoje a vyváženosti procesu. Sólová dráha Pavla Fajta je ukázkovou parabolou mezi technickými možnostmi a nutností skrze hudbu vyvolávat vize s šamanskou zručností a mysteriózním zaujetím. Spolupráce se Zulu Kořínkem se zhmotnila do formace Ladakh. Výsledkem je 567.
Komentářů k článku:


12.9. 9 LP argumentů
Pavel Košek
Když už se někdo jmenuje Eros, je jeho bytostným posláním lámat ženám srdce. Ze své zkušenosti vím, že je to lepší než lámat nohy. A když je navíc žhavým Italem, neposedným diblíkem, malým chlapcem i dospělým mužem s vážným, dlouze uhrančivým pohledem, je potřeba to nějak využít. A cintat si pentli o lásce přišlo Ramazzottimu jako nejlepší řešení. Dal dohromady deváté album a s notnou dávkou inspirace jej nazval 9.
Komentářů k článku:


10.9. Rude Guerilla – Děti města
Pavel Košek
„…myslete si, že jsme lůza, že se nás nemusíte bát, jednou vás popadne hrůza, až pod okny vám začnem řvát…“. Kdo ví, kam bylo tohle Werichovo veršování namířeno, rozhodně se ale nemůžeme domnívat, že nechtěl zahrozit pěstí vládcům (a) systému. Pražská prolet Oi! formace Rude Guerilla jeho nápad zformovala do hudebního projevu na albu Děti města. Nejen ale část pana Wericha, celá deska je v podstatě důkazem, že u angažované hudby je důležitější obsah než forma. A pokud je forma minimalistická, nastává u obsahu problém.
Komentářů k článku:


5.9. HUDBA: Indies 2002
Pavel Košek
Tak jako se v těchto dnech objevují výroční zprávy akciových i jiných společností, vzpomněl bych takové podobné výroční zprávy vydavatelství Indies Records, a to za rok 2002. S tradičním heslem "za málo peněz hodně muziky" vydali Indies dvojdisk s 32 skladbami, které monitorují vydavatelskou činnost v minulém roku. Katalog je to pestrý, barvitý a reprezentativní. A opět za směšnou cenu.
Komentářů k článku: