Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 23.12.2003
Svátek má Vlasta
  Výběr z vydání
 >ARCHITEKTURA: Dva vánoční tipy
 >FEJETON: A pak se dostaví dlouhá a opojná noc…
 >POHÁDKA: Jeden vesmír?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Vánoce jsou za dveřmi
 >PSÍ PŘÍHODY: Bart ve vánici
 >MROŽOVINY: Master and Commander: Odvrácená strana filmu
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Na dlouho ztracené tváře
 >NÁZOR: Literární noviny stůňou
 >NÁZOR: Past veřejných zakázek.
 >MÉDIA: Žebráci z televize
 >POLITIKA: Hrozí Iráku občanská válka?
 >FEJETON: Sýkorky jako model pro studium lidského chování
 >FEJETON: Potřeba vyrovnávání
 >FEJETON: Je to velká sranda - aneb ubohý Vašíku
 >FEJETON: Vzpoura proti dudlaj dudlaj

  Starší články
 >16.9. HUDBA: Vstanou noví šamanové
 >12.9. 9 LP argumentů
 >10.9. Rude Guerilla – Děti města
 >5.9. HUDBA: Indies 2002
 >1.9. PROBLÉM: Co s magnetofonovými páskami?
 >19.8. KULTURA: Sexy opera a ne-sexy novinář
 >18.8. HUDBA: Obnažená Annie Lennox
 >6.8. KULTURA: Omalovánky pro všechny
 >5.8. HUDBA A ZVUK: Jak vlastně tu hudbu posloucháme
 >31.7. HUDBA: Beatles zmodrali
 >30.7. HUDBA: Creamfields - masivní hudební atak
 >24.7. HUDBA: Opilí potměchutí
 >22.7. HUDBA: Barkaroly a krepdešín
 >18.7. HUDBA: Vypsaná fixa
 >16.7. HUDBA: Duben v Pešti
 >1.7. HUDBA A ZVUK: Letmo o Japonsku s Pavlem Kohoutem
 >1.7. HUDBA: Zamilovaný metal
 >28.6. GLOSA: Pověst paní Heleny
 >26.6. MUZIKA: Marilyn Manson v Táboře
 >25.6. MUZIKA: Hello, Moby, kam běžíš, Moby?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Hudba
 
12.12. Schmitzer ušil Boudu
Pavel Košek
Jiří Schmitzer je člověk plný paradoxů. Jeho tvorba je plná paradoxů. Spousta citlivých a neznatelných jinotajů, možná až příliš skrytě ironických, které jsou servírovány tak hrubým a neurvalým způsobem, že se musíte prokousat skrze tvrdou slupku až k jádru a to není pro všechny nátury. Nebo se rozstřelí o vaší tvrdou palici, ale co pak s tím obsahem? Deska Bouda je svérázný příspěvek k tématu, jak dělat hospodskou cestou vysokou kulturu. Je to ovšem bouda na posluchače nebo na interpreta?!
Komentářů k článku:

10.12. Michaelovy jedničky
Pavel Košek
Michael Jackson rekapituluje v současné době nejenom svůj osobní život. Pokouší se na jednom albu shrnout i svojí dosavadní pěveckou kariéru. Uznávám, že ta je teď asi méně zajímavá nežli eventualita, že se dopustil smilstva na nezletilém chlapci. Tím, čím se ale zapíše do historie, budou spíše hity jako Beat It, Thriller, Bad, Dirty Diana, Black Or White, možná také srdceryvně alarmující You Are Not Alone či Earth Song. Jak dopadne on sám a novinka na výběrovém albu – to je ve hvězdách.
Komentářů k článku:


9.12. HUDBA: Nohavica stíná Jarka
Pavel Košek
Černouhelné smuténky pana Nohavici a veselé rošťárny rozjařeného Jarka. Dva pohledy na život, prvním je proč se opíjíme, druhý proč pijeme. Jaromír Nohavica dopředu věděl, že na albu Babylon bude mluvit cizím jazykem. Nezbytné kolečko v podobě mp3 už si mailem vykroužil Milionář, rozhodně to ale nečeká hymnus Babylon. Pane Nohavico, rád bych se zasmál Jarkovi, ale taky mám „ruce z papíru, nohy z olova“, taky vnímám „signály z vesmíru a obrázky z Kosova“ a jsem na útěku.
Komentářů k článku:


6.12. Buty ve frcu
Pavel Košek
Jenom na vyjmenování písniček, které obsahuje rekapitulační dvojalbum skupiny Buty, by bylo potřeba pěti tuctů slov. Celkem 35 písniček ze 6 alb za 13 let hraní. Buty plus antikvariát je Butykvatariát a je úplně jasné, že symbolem BuTYKVAriátu je tykev. Kdo by si s tím lámal hlavu, zvláště když se proslýchá, že tvorba Buty spočívá v tom, že se kluci zavřou na chatě, zlejou se fernetem a svobodně skládají. Výjimečné bilanční album bude asi hodně příjemným vánočním dárkem.
Komentářů k článku:


4.12. LIDÉ: Deset let od smrti Franka Zappy
Michal Matoušek
...se vlastně zdá, že nikdo takový neumřel; Frank je stále s námi. Neslyšíme ho sice z rozhlasu či televize (až na chvályhodné výjimky – ČT2 28.11.), ale odtamtud jsme ho neslýchali nikdy. Čas od času vyjde nový nosič, a co je důležitější: další a další mladí (nejde ovšem o masovou záležitost) i starší se k jeho hudbě proposlouchávají – přes popík či country, rock, jazz nebo blues.
Komentářů k článku:


4.12. Mariah Carey v péřovce
Pavel Košek
Remix pro mě představuje analýzu původní písně a její syntézu v nové podobě a dimenzi. Remixy dvaadvaceti hitů Mariah Carey mi mou představu o smyslu reinkarnace písňových hitů poměrně neurvale sebraly. To co bývalo dřevním půvabem mystéria Maruščiných písní se nyní ztrácí pod nánosem přepjatých rytmických a elektronických vrstev. Smůla je, že pod touhle péřovkou Mariah není nahá a rozhodně se neodhalí.
Komentářů k článku:


3.12. Stereophonics jsou zpátky, protože byli tam
Pavel Košek
Předchozí, třetí album, uchvátilo zejména smyslnou baladou Have A Nice Day. Oproti Just Enough Educations To Perform se letošní You Gotta Go There To Come Back neznějí až tak jinak. Příkladně hitová Maybe Tomorrow má opět sílu fascinující ležérnosti, která je pro Stereophonics tak typická. S neuvěřitelnou lehkostí odhalují rockové kořeny, které stylově poskládali do takřka původní kompozice.
Komentářů k článku:


6.11. Preludium - DEMOlition
Pavel Košek
Zpěváci a kytaristi Robert Cetl a Jiří Janát, basák Ondra Chlumský a bubeník Jan Posejpal. Skupina Preludium je zvláštně příjemná souhra metalových a gotických kořenů, která ústí do překvapivě přesných a líbivých linek softmetalové elegance. Autorská produkce Roberta Cetla a Preludia je v anglické i české až na neuvěřitelně profesionální úrovni, která se může rovnat matadorům a lekcdy i zombíkům okupující česká metalová pódia. I když internetové stránky Preludia tvrdí, že FAIR IS FAIR, něco je tu nefér...
Komentářů k článku:


27.10. ZE ŽIVOTA: Za osm stovek s Carmen na stojáka!
Václav Vlk
Jít na schůzku s dámou, když předem tušíte, že vám poskytne přímo přehršel potěšení, je vždy fascinující. A zvláště, když ona dáma bude oslavovat narozeniny a kouzelná čísla jejích narozenin jsou 2 a 7. A to její jméno: Carmen!
Komentářů k článku:


24.10. Prostě Kokopelli
Pavel Košek
Česká televize se pomalu stává ze služebníka pánem. Za naše peníze někde zakoupila patent na rozum a fluše pomalu na všechno a na všechny. Angažované cinty Jany Kománkové na stránkách pořadu ČT2 Paskvil (www.paskvil.cz) sice hrdě nesou označení recenze, ale jedná se pouze o prostě vybledlé, nijaké, mdlé (tyto tři adjektiva jsem si půjčil z „recenze“ na Kokopelli) kecy adorující taneční hudbu na úkor rockových, grungeových a dalších kapel. Teď to odneslo vynikající druhé album kapely Kosheen – Kokopelli.
Komentářů k článku:


19.10. Honzákovy sexuální fantazie
Pavel Košek
Jazz, ať se to vezme z jakékoliv stránky, má velice výrazný sexuální náboj. Nevím, jestli to není pouze má zamlžená představa, protože když už jde v (soft)porno filmu, erotické scéně či podobně směřujícímu aktu k jistým zásadním průnikům v ději, spustí se jako podkres jazzík. Asociace vzbuzená jakýmkoliv podnětem. Album Present Past seskupení Jaromír Honzák Quintet – to praská erotikou a sexualitou ve švech.
Komentářů k článku:


16.10. HUDBA: Němci nejsou studení
Pavel Košek
Formace Die Happy vydala album The Weight of the Circumstances. Marta Jandová, zpěvačka par excelance, by vám ráda pověděla něco k historii kapely a podělila o svoje intimní zážitky. Jak vidí své první EP? Nechali si Die Happy kecat do svých desek? Kdy skončí s hraním?
Komentářů k článku:


10.10. Laškovné přirození
Pavel Košek
Skromnost skupiny V.T.Marvin končí hned v úvodu jejich autobiografie, která tvrdí, že kapela je nejstarší porevoluční punkovou kapelou v Čechách. Pražskou. S touhle recenzí jsem měl trošku problém. Kolega v práci se do desky Přirození zamiloval na první poslech a vzhledem k tomu, že nesdílíme stejnou kancelář, musel jsem si V.T.Marvina naposlouchat po večerech. Ale nakonec jsem originálnímu punku střiženému pub rockem, který nešetří inteligentními texty, podlehl taky.
Komentářů k článku:


7.10. Vision Days
Pavel Košek
Po miniaturním intru Děda okamžitě nastává generační výpověď skupiny Vision Days na albu Řetěz od boudy. „Jsme míň než vůbec nic!“ Punková rebelie, ke které se po výletu do gotiky skupina vrací, není až tak úplně čistá. Jisté popmetalové až pubrockové prvky se objevují mezi punkovými motivy jako houby po dešti. Konvergenční teorie už zase trochu leptá strohost stylů. A asi i mozky interpretů.
Komentářů k článku:


16.9. Vstanou noví šamanové
Pavel Košek
Elektronický věk s sebou nese veliký tlak na rovnováhu systému. Návrat k mystice, rituálům, kořenům, výlety na hranice podvědomí, naléhavost je nezbytnou součástí vývoje a vyváženosti procesu. Sólová dráha Pavla Fajta je ukázkovou parabolou mezi technickými možnostmi a nutností skrze hudbu vyvolávat vize s šamanskou zručností a mysteriózním zaujetím. Spolupráce se Zulu Kořínkem se zhmotnila do formace Ladakh. Výsledkem je 567.
Komentářů k článku: