Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 7.2.2004
Svátek má Veronika
  Výběr z vydání
 >PENÍZE: Pomlčka za čtyři a půl tisíce
 >SPOLEČNOST: Ani křesťan, ani slušný
 >FEJETON: Gde zje, huju?
 >ŽIVOT: Pozor na program NaDoma.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Sodovky
 >PSÍ PŘÍHODY: To jsem to zase jednou vymňouk
 >SPOLEČNOST: Podivná debata o vymírání Čechů
 >SVĚT: Nečasté vládnutí po přeslici
 >VÍKENDOVINY: Na obzoru plachta bílá - jsou to uši krokodýla!
 >NÁZOR: Grossova fronta Dnes: žerou mu hlídací psi z ruky?
 >GLOSA: Další střet ministryně Součkové a předsedy Ratha.
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >GLOSA: Devětadevadesát slov pro MF Dnes
 >PŘÍBĚH: Bumerang
 >REAKCE: Zelení jsou v pořádku, problém má Pavel Pečínka

  Starší články
 >19.10. Honzákovy sexuální fantazie
 >16.10. HUDBA: Němci nejsou studení
 >10.10. Laškovné přirození
 >7.10. Vision Days
 >16.9. Vstanou noví šamanové
 >16.9. HUDBA: Vstanou noví šamanové
 >12.9. 9 LP argumentů
 >10.9. Rude Guerilla – Děti města
 >5.9. HUDBA: Indies 2002
 >1.9. PROBLÉM: Co s magnetofonovými páskami?
 >19.8. KULTURA: Sexy opera a ne-sexy novinář
 >18.8. HUDBA: Obnažená Annie Lennox
 >6.8. KULTURA: Omalovánky pro všechny
 >5.8. HUDBA A ZVUK: Jak vlastně tu hudbu posloucháme
 >31.7. HUDBA: Beatles zmodrali
 >30.7. HUDBA: Creamfields - masivní hudební atak
 >24.7. HUDBA: Opilí potměchutí
 >22.7. HUDBA: Barkaroly a krepdešín
 >18.7. HUDBA: Vypsaná fixa
 >16.7. HUDBA: Duben v Pešti

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Hudba
 
23.1. Radčin světelný gramofon: Deníček Alicie Keys

Třiadvacetiletá čokoládová Newyorčanka Alicia Augello Cooková dobývá se svým zhudebněným deníčkem přední příčky světových hitparád. Že vám jméno nic neříká? Pak vězte, že ve světě muziky vystupuje pod pseudonymem Alicia Keys. Podmanivě melodická směs soulových tónů okořeněných hip hopem, takové je album The Diary of Alicia Keys.
Komentářů k článku:

6.1. PIG BEAT: Není prasárna jako Prasárna
Jiří Wagner
Pražské Radio Beat založilo příjemnou tradici - pro své posluchače pořádá na Silvestra zabijačkové hody. Ovšem není to jediná zvláštnost, která toto rádio odlišuje od ostatních stanic. Blýsklo se kupříkladu prvním rozhlasovým rozhovorem s prezidentem Klausem.
Komentářů k článku:


1.1. Lucinka v opeře aneb sbohem Michale
Pavel Košek
V listopadu 2002 se nakvartýrovala ještě čtyřčlenná Lucie do Státní opery v Praze a společně s Českým národním symfonickým orchestrem spáchali koncert, jehož remastering vyšel před Vánoci 2003. Drze dumpinková cena za 2CD je vyvážena tím, že se jedná o vždy levnější live nakrávku. Komorně akustická estráda může začít.
Komentářů k článku:


31.12. Druhý příchod Tara Fuki
Pavel Košek
Co je průšvihem skvělých debutů? Když se budete opakovat, tak se opakujete, když zkusíte něco jiného, znepřátelíte si tvrdé jádro fandů, když nepřinesete nic nového, budete nudit. Pro duo Andrea Konstankiewicz-Dorota Bárová byl úspěch debutového alba Piosenky do snu nepochybně motorem pro další nahrávání. Odolaly na albu Kapka nástrahám použití stejné matrice?
Komentářů k článku:


29.12. Radčin světelný gramofon: Mystika pro mrazivé zimní večery

Zimní čas a mystika k sobě prostě patří. Znáte ten pocit? Přijdete večer promrzlí domů, rychle zapnete topení, zapálíte svíčky, pustíte si nějakou dobrou muziku, vlezete si do měkkého křesílka, zavřete oči a relaxujete. Vydavatelství BMG šlo se svou představou ještě kousek dále – právě se vracíte z kina, kde jste shlédli nový díl Pána prstenů a v uších vám zní mystické tóny keltské hudby. Takže po úspěchu The Celtic Circle je tu pro vás přídavek, více než 142 minut keltského popu, neboli dvoukompaktní kolekce The Celtic Circle 2.
Komentářů k článku:


12.12. Schmitzer ušil Boudu
Pavel Košek
Jiří Schmitzer je člověk plný paradoxů. Jeho tvorba je plná paradoxů. Spousta citlivých a neznatelných jinotajů, možná až příliš skrytě ironických, které jsou servírovány tak hrubým a neurvalým způsobem, že se musíte prokousat skrze tvrdou slupku až k jádru a to není pro všechny nátury. Nebo se rozstřelí o vaší tvrdou palici, ale co pak s tím obsahem? Deska Bouda je svérázný příspěvek k tématu, jak dělat hospodskou cestou vysokou kulturu. Je to ovšem bouda na posluchače nebo na interpreta?!
Komentářů k článku:


10.12. Michaelovy jedničky
Pavel Košek
Michael Jackson rekapituluje v současné době nejenom svůj osobní život. Pokouší se na jednom albu shrnout i svojí dosavadní pěveckou kariéru. Uznávám, že ta je teď asi méně zajímavá nežli eventualita, že se dopustil smilstva na nezletilém chlapci. Tím, čím se ale zapíše do historie, budou spíše hity jako Beat It, Thriller, Bad, Dirty Diana, Black Or White, možná také srdceryvně alarmující You Are Not Alone či Earth Song. Jak dopadne on sám a novinka na výběrovém albu – to je ve hvězdách.
Komentářů k článku:


9.12. HUDBA: Nohavica stíná Jarka
Pavel Košek
Černouhelné smuténky pana Nohavici a veselé rošťárny rozjařeného Jarka. Dva pohledy na život, prvním je proč se opíjíme, druhý proč pijeme. Jaromír Nohavica dopředu věděl, že na albu Babylon bude mluvit cizím jazykem. Nezbytné kolečko v podobě mp3 už si mailem vykroužil Milionář, rozhodně to ale nečeká hymnus Babylon. Pane Nohavico, rád bych se zasmál Jarkovi, ale taky mám „ruce z papíru, nohy z olova“, taky vnímám „signály z vesmíru a obrázky z Kosova“ a jsem na útěku.
Komentářů k článku:


6.12. Buty ve frcu
Pavel Košek
Jenom na vyjmenování písniček, které obsahuje rekapitulační dvojalbum skupiny Buty, by bylo potřeba pěti tuctů slov. Celkem 35 písniček ze 6 alb za 13 let hraní. Buty plus antikvariát je Butykvatariát a je úplně jasné, že symbolem BuTYKVAriátu je tykev. Kdo by si s tím lámal hlavu, zvláště když se proslýchá, že tvorba Buty spočívá v tom, že se kluci zavřou na chatě, zlejou se fernetem a svobodně skládají. Výjimečné bilanční album bude asi hodně příjemným vánočním dárkem.
Komentářů k článku:


4.12. LIDÉ: Deset let od smrti Franka Zappy
Michal Matoušek
...se vlastně zdá, že nikdo takový neumřel; Frank je stále s námi. Neslyšíme ho sice z rozhlasu či televize (až na chvályhodné výjimky – ČT2 28.11.), ale odtamtud jsme ho neslýchali nikdy. Čas od času vyjde nový nosič, a co je důležitější: další a další mladí (nejde ovšem o masovou záležitost) i starší se k jeho hudbě proposlouchávají – přes popík či country, rock, jazz nebo blues.
Komentářů k článku:


4.12. Mariah Carey v péřovce
Pavel Košek
Remix pro mě představuje analýzu původní písně a její syntézu v nové podobě a dimenzi. Remixy dvaadvaceti hitů Mariah Carey mi mou představu o smyslu reinkarnace písňových hitů poměrně neurvale sebraly. To co bývalo dřevním půvabem mystéria Maruščiných písní se nyní ztrácí pod nánosem přepjatých rytmických a elektronických vrstev. Smůla je, že pod touhle péřovkou Mariah není nahá a rozhodně se neodhalí.
Komentářů k článku:


3.12. Stereophonics jsou zpátky, protože byli tam
Pavel Košek
Předchozí, třetí album, uchvátilo zejména smyslnou baladou Have A Nice Day. Oproti Just Enough Educations To Perform se letošní You Gotta Go There To Come Back neznějí až tak jinak. Příkladně hitová Maybe Tomorrow má opět sílu fascinující ležérnosti, která je pro Stereophonics tak typická. S neuvěřitelnou lehkostí odhalují rockové kořeny, které stylově poskládali do takřka původní kompozice.
Komentářů k článku:


6.11. Preludium - DEMOlition
Pavel Košek
Zpěváci a kytaristi Robert Cetl a Jiří Janát, basák Ondra Chlumský a bubeník Jan Posejpal. Skupina Preludium je zvláštně příjemná souhra metalových a gotických kořenů, která ústí do překvapivě přesných a líbivých linek softmetalové elegance. Autorská produkce Roberta Cetla a Preludia je v anglické i české až na neuvěřitelně profesionální úrovni, která se může rovnat matadorům a lekcdy i zombíkům okupující česká metalová pódia. I když internetové stránky Preludia tvrdí, že FAIR IS FAIR, něco je tu nefér...
Komentářů k článku:


27.10. ZE ŽIVOTA: Za osm stovek s Carmen na stojáka!
Václav Vlk
Jít na schůzku s dámou, když předem tušíte, že vám poskytne přímo přehršel potěšení, je vždy fascinující. A zvláště, když ona dáma bude oslavovat narozeniny a kouzelná čísla jejích narozenin jsou 2 a 7. A to její jméno: Carmen!
Komentářů k článku:


24.10. Prostě Kokopelli
Pavel Košek
Česká televize se pomalu stává ze služebníka pánem. Za naše peníze někde zakoupila patent na rozum a fluše pomalu na všechno a na všechny. Angažované cinty Jany Kománkové na stránkách pořadu ČT2 Paskvil (www.paskvil.cz) sice hrdě nesou označení recenze, ale jedná se pouze o prostě vybledlé, nijaké, mdlé (tyto tři adjektiva jsem si půjčil z „recenze“ na Kokopelli) kecy adorující taneční hudbu na úkor rockových, grungeových a dalších kapel. Teď to odneslo vynikající druhé album kapely Kosheen – Kokopelli.
Komentářů k článku: