Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 10.2.2004
Svátek má Mojmír
  Výběr z vydání
 >ARCHITEKTURA: Stuttgart 1927|2002 aneb Vize moderní architektury
 >GLOSA: A co takhle jarní úklid?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Daně kličkovaně
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Až kometa šlehne nás
 >PSÍ PŘÍHODY: Příhoda z průhonického parku
 >VTIP: Z Číny
 >NÁZOR: Prosazování nároků
 >EKONOMIKA: Mírná korekce na americkém akciovém trhu
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >POSTŘEH: O opakování
 >PENÍZE: Výnosný kšeft zvaný konkurs?
 >MEJLEM: Vtip
 >NÁZOR: Vybrané příčiny neefektivity ve státní správě
 >NÁZOR: Odvoláním ředitele SCP diskriminace domácích investorů nekončí.
 >FEJETON: Dopis na rozloučenou

  Starší články
 >29.10. MROŽOVINY: Operace Hydra
 >22.10. MROŽOVINY: Nobel, legenda pro 20. století
 >20.10. MROŽOVINY: Vzkaz pro Jana Čulíka
 >15.10. MROŽOVINY: Dokonale "korektně" politická volba
 >8.10. MROŽOVINY: Krvavý barometr
 >1.10. MROŽOVINY: Na pilu se netlačí
 >24.9. MROŽOVINY: Zemský škůdce
 >19.9. MROŽOVINY: Kterak se z Mrože stát jelenem
 >17.9. MROŽOVINY: V břiše Prahy
 >10.9. MROŽOVINY: Zdraví za peníze koupíš
 >3.9. MROŽOVINY: Ani lodě nechtějí umírat potupně
 >26.8. MROŽOVINY: Léto 1943 - porážka vlčích smeček
 >25.8. MROZOVINY: Pozdrav z Dubrovniku
 >21.8. MROŽOVINY: Byl také Čech
 >20.8. MROŽOVINY: Osmičkové gambity
 >18.8. MROŽOVINY: Návštěvou na megajachtě
 >13.8. MROŽOVINY: Raketou k raketě
 >6.8. MROŽOVINY: Jak neodeslat telegram
 >30.7. MROŽOVINY: Špidla postupuje do dalšího ročníku
 >23.7. MROŽOVINY: Vzpomínka na Raymonda Chandlera

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Mrožoviny
 
4.2. MROŽOVINY: Z pekla do stínu katedrály
František Novotný
Koncem minulého roku se na pultech knihkupectví objevily dvě pozoruhodné knihy, z jejichž názvů je složen titulek těchto Mrožovin. Ač zdánlivě jde o dokonalé protiklady, když v prvním případě se jedná o překlad grafického románu a v druhém o prózu domácího autora, spojují obě knihy tímtéž způsobem realitu s magičnem. Což je pozoruhodnost stojící za pár řádek.
Komentářů k článku:

28.1. MROŽOVINY: Pohled do kuchyně U.S. Navy
František Novotný
Již nějakou dobu je na knižních pultech k mání kniha "Letadlová loď" Toma Clancyho. V tomto případě se nejedná o žádný román, ale o zajímavý literární hybrid, který kombinuje literaturu faktu se scénářem budoucnosti a strategický esej s reportáží a výkladovým slovníkem. Tím vším nabízí nejen fascinující pohled na konstrukci a provoz útočné letadlové lodi, ale poskytuje i širší obraz prakticky současné U.S. Navy.
Komentářů k článku:


21.1. MROŽOVINY: Říkali jí Hirošima
František Novotný
V úterý 13. ledna 2004 uvedla ČT2 v rámci cyklu o utajených ponorkách dokumentární pořad "K-19, ponorka "posledního soudu". Podal příběh utajené jaderné havárie na palubě první jaderné raketonosné ponorky v sovětském loďstvu a tento článek jako přídavek přináší další technické údaje o ponorce, které se po havárii začalo říkat Hirošima.
Komentářů k článku:


14.1. MROŽOVINY: Klientelismus a demokracie
František Novotný
Nemine den, aby média nepřinesla zprávu o případu korupce, nebo o případu klientelismu. Tu skončí bývalý ministr ve správní radě, tu se naopak právník nějaké finanční skupiny vynoří jako poradce ministra. A to i jinde v západních demokraciích, přestože existuje celá oblast práva, zaměřená na potírání těchto jevů. Vnucuje se tedy otázka, zda hlavně klientelismus, který, na rozdíl od kriminalizované korupce, se dokonce ve formě lobbismu toleruje, není vrozenou "chorobou" demokracie.
Komentářů k článku:


7.1. MROŽOVINY: Evropa v mlze
František Novotný
V debatním pořadu "Vertikála" na ČT2 byla 30. prosince 2003 na paškálu Evropa. Její duchovní základy, integrace i výhled do budoucna. Moderátor Bob Fliedr si za partnery zvolil historika Dušana Třeštíka, katolického preláta Václava Malého a ředitele Židovského muzea v Praze Lea Pavláta. Tomuto konformnímu výběru odpovídal i konformně sterilní průběh, neschopný překročit mantinely humanisticky intelektuálních klišé, které podstatné evropské skutečnosti obcházejí.
Komentářů k článku:


31.12. MROŽOVINY: Břitvoruký Jack.
František Novotný
Jelikož po Štědrém dnu připadly Mrožoviny i na silvestrovský dnešek, přinášejí opět povídku jako příspěvek k dobré náladě čtenářů. Jedná se o literární rébus tu s více, tu s méně ukrytými literárními odkazy, který je snad i správně silvestrovsky kořeněný. Nu a jeho autor všem pánským čtenářům Neviditelného psa do nového roku přeje, aby jim problém Břitvorukého Jacka zůstal navždy cizí.
Komentářů k článku:


24.12. MROŽOVINY: No difference
František Novotný
Na Štědrý den se mají lidé navzájem obdarovávat. Také Mrožoviny připravily pro své věrné čtenáře, kteří si na ně kliknou i dnes, malý dárek v podobě SF povídky. Možná je, vzhledem ke svátkům ve znamení pohody, lásky a míru, poněkud peprnější, ale na straně druhé je v podstatě rodinotvorná, když upozorňuje právě na tu slepotu, jež lidem zabraňuje, aby poznali, koho skutečně milují.
Komentářů k článku:


23.12. MROŽOVINY: Master and Commander: Odvrácená strana filmu
František Novotný
Po televizním seriálu „Hornblower“ přichází nyní film, aby dokázal přitažlivost světa starých plachetních korábů a jejich bitev pro oko diváka. Film "Master and Commander: Odvrácená strana světa" vznikl na náměty románové ságy o kapitánu Jacku Aubrymu a jeho příteli, přírodovědci a lodním lékaři Stephenu Maturinovi, přičemž titulní roli si zahrál Russell Crowe. Dokonale zachycené prostředí příběhu o pronásledování kolem poloviny světa má ale i svou odvrácenou stranu: hollywoodskou povrchnost.
Komentářů k článku:


17.12. MROŽOVINY: Rok 1943 ve vzduchu
František Novotný
Dnes si připomínáme sté výročí prvního motorového letu. Toho 17. prosince 1903 si ale ani bratři Wrightové nedokázali představit, co za směšně krátkou dobu 40 let jejich vynález dokáže. Neboť to byl právě rok 1943, který před 60 lety "inovoval" leteckou válku, který přinesl první tisícibombardérové nálety proti Porúří, Berlínu a Hamburku, nasazení staniolových proužků pro rušení radarů, nové taktiky obranných stíhačů, ale také Hitlerův podpis smlouvy na výrobu balistických střel V-2, prozrazení existence dalších německých řízených střel a v závěru roku úporné letecké útoky Spojenců na záhadné objekty, o nichž správně tušili, že se jedná o odpalovací základny německých "zázračných" zbraní odvety.
Komentářů k článku:


10.12. MROŽOVINY: Pod císařským praporem
František Novotný
Ačkoli militarismem byl minulý režim prosáklý, zájemce o dějiny vojenství vycházel zkrátka. Až po roce 1989 mohl ukojit 40letý půst záplavou militárií, jež se objevila na knižním trhu, především překladů s tématikou 2.S.V. Nad tento příval pak od letošního podzimu vyčnívá ojedinělé dílo - bohatě ilustrovaná a původní česká práce o historii rakousko-uherské armády "Pod císařským praporem". Každý milovník vojenské historie, který ji nalezne pod vánočním stromečkem, bude nadšen.
Komentářů k článku:


3.12. MROŽOVINY: Irák jako konvojová bitva
František Novotný
Svým charakterem zákeřného přepadení vojenského i civilního cíle je terorismus dvojčetem ponorkové války, má-li být srovnán s něčím z oblasti klasického vojenství. Události v Iráku, kde se západní vojenská mašinérie následně vystavila teroristickým přepadům, též odpovídají taktice konvojové bitvy, přičemž srovnávat terorismus s ponorkovou válkou není samoúčelné, neboť umožňuje plodně uvažovat o prostředcích, jež by vedly ke globální porážce terorismu.
Komentářů k článku:


26.11. MROŽOVINY: Viděl jsem ukřižování 3
František Novotný
V těchto týdnech před 65 léty prožívali Češi nejhorší podzim svých dějin. Po Mnichově nebylo nikde na obzoru ani to nejmenší světélko naděje, na úkor Čechů Chamberlain "zajistil mír pro celou generaci" a o válce hovořili jenom váleční štváči. Mrožoviny třetím pokračováním zakončují přetiskování dokumentu doby - úryvků z knihy "Viděl jsem ukřižování" anglického žurnalisty Sidneyho Morrella, jak je 8. února 1939, pět neděl před okupací Česko-Slovenska, publikoval týdeník "Přítomnost".
Komentářů k článku:


19.11. MROŽOVINY: Viděl jsem ukřižování 2
František Novotný
V těchto týdnech před 65 léty prožívali Češi nejhorší podzim svých dějin. Po Mnichově nebylo nikde na obzoru ani to nejmenší světélko naděje, na úkor Čechů Chamberlain "zajistil mír pro celou generaci" a o válce hovořili jenom váleční štváči. Jako dokument této doby Mrožoviny ve druhém pokračování přetiskují v původní interpunkci úryvky z knihy "Viděl jsem ukřižování" anglického žurnalisty Sidneyho Morrella, jak je 8. března 1939, tedy týden před okupací Česko-Slovenska, publikoval týdeník "Přítomnost".
Komentářů k článku:


12.11. MROŽOVINY: Viděl jsem ukřižování 1
František Novotný
V těchto týdnech před 65 léty prožívali Češi nejhorší podzim svých dějin. Po Mnichově nebylo nikde na obzoru ani to nejmenší světélko naděje, na úkor Čechů Chamberlain "zajistil mír pro celou generaci" a o válce hovořili jenom váleční štváči. Jako dokument této doby Mrožoviny ve třech pokračováních přetiskují v původní interpunkci úryvky z knihy "Viděl jsem ukřižování" anglického žurnalisty Sidneyho Morrella, jak je 8. března 1939, tedy týden před okupací Česko-Slovenska, publikoval týdeník "Přítomnost".
Komentářů k článku:


5.11. MROŽOVINY: Americký torpédoborec za 2. světové války
František Novotný
Ačkoli je trh zaplaven memoáry pamětníků a faktografickými knihami o námořních bojích za 2. světové války, nemá čtenář šanci poznat, jak byla organizována služba na válečných lodích té epochy. Tyto Mrožoviny přinášejí alespoň částečku chybějícího obrazu, ukazují, co mladé rekruty, ať už středoškoláky, řemeslníky a dělníky či farmářské synky, kteří nikdy předtím ani moře neviděli, čekalo na palubě amerického torpédoborce za 2. světové války.
Komentářů k článku: