Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 24.4.2004
Svátek má Jiří
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Všichni o všech všechno víme! Ale chceme to?
 >TÉMA: Kouř škodí
 >FEJETON: Od té doby, co mi píše Elene
 >MOBY DICK: Souboj ředitelů
 >LIDŠTINY: Válečný prezident aneb Bush z mrtvých
 >TÉMA: Státní správa
 >PENÍZE: Která variabilní pojistka je nejlepší II.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Čepice
 >PSÍ PŘÍHODY: Pejskař? Ne, pasáček!
 >JUSTICE: Když už, tak už
 >SVĚT: Traumatem neúspěchu úspěšní Američané
 >NÁZOR: Proč (ne)být vegetariánem?
 >PŘÍBĚH: César
 >O KNIZE: Jak se dělá evoluce a co na to žirafí krk
 >CHTIP: O milencích

  Starší články
 >13.4. REAKCE: Aston kontra dvojí poučení
 >10.4. SVĚT: Teroristé, o kterých se nemluví
 >9.4. POLITIKA: Proč si pleteme bič na Českou republiku
 >8.4. TÉMA: Nájemné a nůžky
 >8.4. ŠAMANOVO DOUPĚ: Promarněná šance
 >8.4. GLOSA: Slovanské poučení
 >7.4. INFO: Otevřený dopis předsedovi vlády ČR PhDr. Vladimíru Špidlovi.
 >7.4. POLITIKA: Věra putuje do Číny - skandál
 >6.4. ŠAMANOVO DOUPĚ: Odškodnění pro odsunuté Němce? Jistě, z reparačního fondu!
 >6.4. DOKUMENT: ODS o Špidlově vládě
 >5.4. VZDĚLÁNÍ: Polemika s panem Klidným
 >3.4. SOBOTNÍ ÚVODNÍK: Týden v trapu
 >3.4. OSN: Rwanda
 >30.3. ŠAMANOVO DOUPĚ: Proces usmiřování mezi Čechy a Němci
 >30.3. PRÁVO: Nápady komunistky Levé aneb Za češtinu češtější
 >30.3. SVĚT: Strach ze současných mírových demonstrací
 >29.3. Týden neklidu
 >29.3. Stalin v Las Vegas
 >27.3. PRÁVO: Majetková přiznání především pro veřejné činitele
 >25.3. POLITIKA: Bydlení podle ODS

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika
 
24.4. TÝDEN V TRAPU: Zoufalí muži dělají zoufalé činy.
JITA Splítková
Podle všeho dalším velice zoufalým mužem je Cyril Svoboda, protože podniká zoufalé činy. Jak jinak nazvat jeho cestu skoro přímo z operačního sálu rovnou na hlasování do Parlamentu? Přesněji řečeno nejedná se o individuální Svobodovo zoufalství, ale o skupinové, vládní.
Komentářů k článku:

24.4. TÉMA: Všichni o všech všechno víme! Ale chceme to?
David Šeich
Mezinárodní terorismus je bezesporu jedním z největších globálních nebezpečí současnosti a demokratické státy, k nimž se Česká republika řadí, by měly udělat maximum pro to, aby ho zastavily nebo přinejmenším výrazně omezily jeho hrozby.
Komentářů k článku:


23.4. JUSTICE: Když už, tak už
Prostě Gentleman
Soud se třemi studenty, kteří byli podepsaní na vyjádření nedůvěry pedagogovi Snášelovi se táhne už 13 let, od listopadu roku 1989, kdy se studenti brněnské fakulty architektury usnesli, že dotyčného nechtějí.
Komentářů k článku:


22.4. ŠAMANOVO DOUPĚ: Ošklivý chlapeček, ošklivá holčička
Jan Kovanic
Oriana Fallaciová je ošklivá holčička. Nemá ráda "syny Alláha" a varuje před muslimskou kolonizací Evropy. Mordechaj Vanunu je ošklivý chlapeček. Nevidí důvod pro existenci židovského státu a varuje před jeho jadernými zbraněmi. Ještěže je máme.
Komentářů k článku:


22.4. POLITIKA: Paragraf Beneš
Michal Simkanič
Role presidenta Beneše v našich dějinách je tak neuvěřitelně rozporná, že až překvapuje snaha zhustit ji do jediné věty. Vznikající zákon, který by měl hlásat, že se pan Beneš zasloužil o stát, je podivný hned z několika hledisek.
Komentářů k článku:


19.4. POLITIKA: Teličkova šťastná hvězda?
Podepsán Insider
Mediální výroba nového hrdiny naší doby, statečného eurokomisaře Pavla Teličky, zdařile pokračuje. Už se nám prosadil do čela žebříčku popularity. Neformální public relations tým, který zajišťuje produkci, nejsou ostatně žádná "béčka" .
Komentářů k článku:


19.4. POLITIKA: Unesli vás? Hlavně nebuďte Polák, Američan nebo Žid
Jiří Pehe
Únos tří českých novinářů v Iráku vyvolal oprávněné rozhořčení a vlnu solidarity. Nezbývá než upřímně doufat, že nakonec vše dobře dopadne. Opovrženíhodný čin fanatiků ovšem také vyvolal některé typicky české reakce, které nelze přejít mlčením.
Webová stránka Jiřího Pehe
Komentářů k článku:


16.4. POLITIKA: Stranou minulosti je i ODS
Jiří Pehe
Česká strana sociálně demokratická je stranou minulosti, tvrdí předseda opozičních občanských demokratů Mirek Topolánek (Právo, 13.4.2004). Je tomu tak údajně především proto, že vláda ČSSD bezuzdně utrácí státní peníze a Česká republika se pod jejím vedením řítí do obrovských dluhů.
Webová stránka Jiřího Pehe
Komentářů k článku:


16.4. POLITIKA: Eurohappening
Prostě Gentleman
Blíží se nám volby europoslanců a podle některých jmen lze tušit, že jsou kandidáti a voliči, kteří si pletou politiku s fórkem. Vadí mi, že z hecu se cpou do politiky: ať už proto, že je stejně nezvolí, takže se vlastně nic nestane (stane, odčerpají hlasy), nebo proto, že si politiku představují jako Hurvínek válku.
Komentářů k článku:


15.4. ŠAMANOVO DOUPĚ: Jakým směrem se budou ubírat vztahy mezi Německem a Českem?
Jan Kovanic
Věřím a doufám, že více na bázi spolupráce a partnerství. To totiž hlavně záleží na chtění. A to chtění a vůli zde přese všechny nářky nad minulostí cítím. Jenom strašně nesnášíme neustálé napomínání, poručníkování, aroganci, protektorství - od nikoho, od Rusů, Němců, Francouzů ani od Američanů! (Šaman naposled odpovídá v interview pro výzkum Britské akademie)
Komentářů k článku:


15.4. POLITIKA: Tolerance.
František Vízek
Nulová tolerance opoziční ODS znamená opakované NE a NE a NE všemu, co vláda navrhuje, co republika na prahu historického vstupu do EU potřebuje, co již dávno mohlo žít plnokrevným životem. Je to nulová tolerance zdravému rozumu.
Komentářů k článku:


15.4. O KNIZE: Osudná domýšlivost Friedricha Hayeka
Martin Ondreját
Kniha Osudná domýšlivost Friedricha Hayeka vyšla poprvé v roce 1988 (v češtině v Sociologickém nakladatelství, 1995), a klade si za cíl prokázat vědeckými metodami, že socialismus, tedy řád lidské spolupráce založený na záměrné organizaci a součinnosti řízené ústřední autoritou opírající se o kolektivní ovládání dostupných zdrojů, stojí a vždycky stál na v zásadě mylných vědeckých, faktických a dokonce i logických základech, a že opakované pokusy o převádění socialistických myšlenek v život v průběhu 20. století vedly vždy k neúspěchu právě díky tomu, že tyto podstatné chyby nebyly brány v potaz.
Komentářů k článku:


14.4. POLITIKA: Prezidenti budou v EU nadbyteční
Jiří Pehe
Bez ohledu na to, zda bude v tomto roce přijata evropská ústava, Evropská unie se dříve či později zřejmě shodne na dalším prohlubování politické integrace, včetně vytvoření funkce evropského prezidenta. Tento vývoj je téměř nevyhnutelný, protože EU rozšířená o deset nových států-a plánující další vlny rozšíření-nemůže přežít bez prohloubení politické integrace.
Webová stránka Jiřího Pehe
Komentářů k článku:


14.4. POLITIKA: Horká půda v Iráku - odejít či zůstat?
David Šeich
Na konci minulého týdne svět "slavil" první výročí úspěšného spojeneckého útoku na Bagdád, zprávy z oblasti jsou však v posledních dnech a týdnech stále znepokojivější. I Česká republika má své první oběti - před týdnem naše úřady informovaly o úmrtí prvního českého občana-civilisty v Iráku, nejčerstvější zprávy z posledních hodin naznačují, že mezi obětí nové taktiky iráckých ozbrojenců - únosů a následného vydíraní - se mohla stát i skupina prominentních českých novinářů...
Komentářů k článku:


13.4. VÁLKA V IRÁKU: Muktada Sadr a triviální americké chyby
JITA Splítková
K ročnímu výročí zahájení války v Iráku dostali Američané od místních obyvatel šiítského vyznání nepěkný dáreček. Takové malé povstání… A do toho všeho se v Iráku mísí zmatek, bezprávnost, chudoba… a únosy cizinců novinářů a nejen jich i zaměstnanců např. ropných společností. Včera 12.4. informovala Al Jazeera, že byli podle všeho uneseni tři čeští novináři a jedenáct ruských pracovníků zřejmě Interenergoservisu a několik amerických zaměstnanců společností Kellog, Brown and Root.
Komentářů k článku: