Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 7.4.2004
Svátek má Heřman, Hermína
  Výběr z vydání
 >INFO: Otevřený dopis předsedovi vlády ČR PhDr. Vladimíru Špidlovi.
 >POLITIKA: Věra putuje do Číny - skandál
 >MROŽOVINY: Sto let Srdečné dohody
 >DETEKTIVKA: Kluk ve vodě
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Cesta za Boženou Němcovou
 >PSÍ PŘÍHODY: Namydlené schody
 >TÉMA:Kontinuita katolického pokrytectví
 >POSTŘEH: O vzpomínce
 >SPOLEČNOST: Média a politika, média a moc
 >EKONOMIKA: Inflace může ovlivnit pohyb úrokových sazeb
 >FEJETON: Ivan
 >PENÍZE: Do obchodů už i pro peníze
 >ARCHITEKTURA: Příběh Pražského hradu se dnes otevírá
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Odškodnění pro odsunuté Němce? Jistě, z reparačního fondu!
 >TECHNO: Chladnička pracující bez elektřiny.

  Starší články
 >17.2. SVĚT: Atlantická halekačka (4) - Černobílý svět
 >16.2. FEJETON: My o voze, vy o koze
 >16.2. SVĚT: Hodnocení výkonů doby
 >10.2. MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >9.2. Z KNIHY: Michaela Moora
 >9.2. MEJLEM: Souzení se v USA
 >2.2. USA: Volby v USA…a co bude s Bushem?
 >2.2. NÁZOR: Americké primárky v pohybu
 >29.1. SVĚT: Atlantická halekačka (3) - Motýli z Višegrádu
 >28.1. SVĚT: Preventivní války
 >28.1. NÁZOR: Strýček Sam
 >23.1. SVĚT: Atlantická halekačka (2)
 >22.1. USA: Zpráva o stavu Unie
 >20.1. KOSMONAUTIKA: Vize o Měsíci - tak přece jen poletíme!
 >17.1. Cukr a bič Guantanáma
 >15.1. PRAHA: Democracy Extravaganza
 >9.1. SVĚT: Bushova iniciativa co udělat s ilegály
 >16.12. Dopadení Husajna a boj s terorismem
 >10.12. USA: Soutěž zájemců o vypuzení Bushe z bílého domu
 >22.11. Nulová tolerance v New Yorku

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  >>  USA
 
5.4. SVĚT: Matrimoniální a jiné novinky
Ota Ulč
Homosexuální biskup byl vysvěcen ve státě New Hampshire. Jinde už fungují lesbické biskupky.
Komentářů k článku:

2.4. LIDÉ: Glenn Miller a padesátá léta
Vlastimil Obereigner
K dnešnímu vzpomínání mě přimělo sté výročí narozenin světoznámého muzikanta Glenna Millera. Sotva jsem ještě chodil, když Glenn Miller zakládal svou kapelu a komponoval skladby, které se staly evergreeny , které byly interpretovány Big Band orchestry po celém světě. Jeho typický souzvuk klarinetů, saxofonů, trombonů a trumpet se stal klasikou swingu a v posluchači skladeb jako Stardust, Moonlight Serenade, String of Pearls a mnoha, mnoha jiných, budil pocit uklidnění, pohody - jakési romantické blaženosti.
Komentářů k článku:


1.4. SVĚT: O střílení a šelmách
Ota Ulč
Jedna zpráva dobrá a druhá méně dobrá: válečných konfliktů sice příliš neubývá, ale roste počet způsobů, jak protivníka přemoct, aniž by došlo ke krveprolití. Již existují zbraně, jen dočasně oslepující nepřítele. Lze gumovým nábojem, důkladně lepkavou pěnou ho zaobalit, znemožnit jakékoliv jeho počínání, aniž by mu ale bylo ublíženo.
Komentářů k článku:


29.3. SVĚT: Úroda úchylných předpovědí
Ota Ulč
A snad i oprávněné kamenování proroků prognostiků, jak by se dalo usuzovat podle prozatím dosaženého fiaska v průběhu americké soutěže, která v listopadu rozhodne, zda dosavadní nájemník Bílého domu setrvá další čtyři roky či zda se v lednu bude muset stěhovat.
Komentářů k článku:


27.3. SVĚT: Neroňte slzy nad zabitim Šejka Nenávisti
Jiří Staněk
Nad atentátem na Šejka Ahmeda Yassina se vynořují jiné morální otázníky. Tak jako Heydrich, také Šejk byl duchovním organizátorem vražedné kampaně proti Židovským civilistům.
Komentářů k článku:


25.3. SVĚT: Americké volby a hroší kůže
Ota Ulč
Před zhruba sto lety ve vídeňském říšském sněmu po zvuku trumpety, na kterou zadul radikální nacionalistický profesor, jeho stoupenci začali metat kalamáře směrem ke slovanským poslancům. Nacisté vyřešili roli parlamentu žehem, komunisté přeměnou v drezuru jednomyslně paže zdvihajících kašpárků. Před několika lety v japonském zákonodárném shromáždění došlo na podiu k propíchnutí a tím i usmrcení významného předáka. A před pár dny se uskutečnila značně disharmonická rvačka v jihokorejském parlamentě, s níž se seznámili televizní posluchači mnoha zemí. Demokracie věru není jen pouhá diskuse.
Komentářů k článku:


22.3. SVĚT: Demokraté a republikáni - jejich odlišitelnost
Ota Ulč
Americké politické strany, jaký je v nich vůbec rozdíl, jak se v tom vyznat? Do Ameriky jsem kdysi připutoval s představami, vytvářenými v padesátých a vlastně dominujícími i v pozdějších letech: že jedna ta partaj je za osmnáct a druhá za dvacet bez dvou, že jsou to slouhové téhož Wall Streetu, vykořisťovatelského kapitálu, usilujícího o ovládnutí světa.
Komentářů k článku:


17.3. LIBRARY OF CONGRESS : Doporučení se s ní seznámit
Ota Ulč
Zde na opačném břehu Atlantiku se dozvídáme, ze Václav Havel přijede do Washingtonu pobýt pár letních týdnů či dokonce měsíců v kongresové knihovně.
Komentářů k článku:


8.3. FEJETON: Dveře a přednosti
Alex Koenigsmark
Jeden můj známý odjížděl nedávno přednášet na americkou univerzitu a před odjezdem obdržel od hostitelů instrukční brožuru s návodem, jak se správně chovat, čeho se vyvarovat a co naopak vždycky dodržovat. Nejvíc mě zaujalo takzvané druhotné sexuální obtěžování, secondary sexual harrassment. Ten prvotní je jednoduchý, to prostě dáváte ženám najevo, že se vám líbí, ačkoliv jste k tomu nebyl vysloveně, nejlépe písemně a před svědky, vyzván.
Komentářů k článku:


8.3. SVĚT: Alláh kluše Amerikou
Ota Ulč
Není nic snadnějšího a pohodlnějšího než vždy vycházet z pozice ukřivděných, ubližovaných, a obviňovat ty druhé, že jsou insensitive - že postrádají dostatek citu, pochopení. Obvinění, založené na subjektivním pocitu, je ovšem nevyvratitelné a každý příslušník jakékoliv menšiny na ně má automatický nárok, prosazovaný pokud možno s notnou dávkou morální převahy. Což je i případ této údajně pronásledované islámské menšiny.
Komentářů k článku:


8.3. TÉMA: Dvě Unie, dva pohledy
Tomáš Haas
Nejprve trochu historie.
Měl bych možná napsat trochu prehistorie, týká se velmoci, která spolu s Evropou tvoří jednu ze světových civilizací, má společné historické a kulurní kořeny, je jejím největším spojencem i rivalem, je s ní spojená jako dva póly magnetu. Přirozeně je to USA, a ta prehistorie je tu proto, že to co chci napsat se týká krátkého období, které jakoby ze začátku historie Spojených států zmizelo.
Komentářů k článku:


24.2. SVĚT: Návraty v politice
Ota Ulč
Pocit moci je prý to nejpotentnější afrodisiakum. I když to třeba není úplná pravda, omamnou sílu věru má a proto se tím směrem hrne víc zájemců, než je příležitostí k jejich uplatnění.
Komentářů k článku:


23.2. REAKCE: Noví spojenci USA…
Petr Skála
Článek jsem napsal v reakci na stať Jiřího Pehe EVROPA: Nerozumný spojenec USA uveřejněnou 13.2. v Neviditelném psovy. Informace obsažené v článku jsou převzaty z deníků Guardian, Observer, Independence.)
Komentářů k článku:


18.2. LIDŠTINY: Ňadro a vějíř - pomyslné symboly volnosti a osobní svobody.
JITA Splítková
Amerika má zase svůj puritánský amok. Země, kde se ročně odstřelí více lidí "než u nás zajíců", je pobouřena - slavná zpěvačka ukázala ňadro...O ňadru Janet, ale spíše větší zamyšlení o diktátu uniformity a o osobní vnitřní svobodě, ale i o bigotnosti a teokracii… proč souhlasím se zákazem muslimských šátků i dalších náboženských symbolů ve školách… Janet Jackson má štěstí, nikdo ji neukamenuje, jen její odhalené ňadro ukázalo paralelu mezi bigotními občany USA a islámskými fanatiky víry.
Komentářů k článku:


18.2. NÁZOR: Je limp-dick česky "zvadlej ču.ák" nebo jen "schlíplej pták"? Jste pobouřeni, když to čtete?
Ladislav Kahoun
Minulý pořad Střepiny a obnažené ňadro Janet Jacksonové. Zpěvačka ukázala v televizi obnažené ňadro a je z toho americký skandál. Proč? Američanům se za jejich pruderii posmíváme. Ve zmiňovaném pořadu Střepiny lidé v anketě říkali, že by JIM přece něco takového nevadilo.
Komentářů k článku: