Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 2.4.2004
Svátek má Erika
  Výběr z vydání
 >FEJETON: Vzpomínky pamětníků
 >PRÁVO: Neveselý příběh o lidských vztazích. aneb modřínová kauza
 >PENÍZE: Evropská unie: na růžích ustláno
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Život na Žižkově
 >PSÍ PŘÍHODY: Jednou to přijít muselo
 >AKCE: Moje Amerika
 >LITERATURA: Brooklynská abeceda a jiné reálie
 >TÉMA: Politicky nekorektní zásluhy o stát - o jedné knize, jednom státníku a jedné hnidě
 >LIDÉ: Glenn Miller a padesátá léta
 >NÁZOR: Byla to jen jakási emoce…
 >JAZYK: Našich komunistů statečnost ochranitelská
 >GLOSA: Terorismus jako způsob politiky
 >TÉMA: Byrokracie na úřadech stále stoupá
 >FEJETON: Velikonoce, aneb trochu postmodernismu
 >ŠAMANŮV KALENDÁŘ: Za našima okny

  Starší články
 >23.12. MROŽOVINY: Master and Commander: Odvrácená strana filmu
 >17.12. MROŽOVINY: Rok 1943 ve vzduchu
 >10.12. MROŽOVINY: Pod císařským praporem
 >3.12. MROŽOVINY: Irák jako konvojová bitva
 >26.11. MROŽOVINY: Viděl jsem ukřižování 3
 >19.11. MROŽOVINY: Viděl jsem ukřižování 2
 >12.11. MROŽOVINY: Viděl jsem ukřižování 1
 >5.11. MROŽOVINY: Americký torpédoborec za 2. světové války
 >29.10. MROŽOVINY: Operace Hydra
 >22.10. MROŽOVINY: Nobel, legenda pro 20. století
 >20.10. MROŽOVINY: Vzkaz pro Jana Čulíka
 >15.10. MROŽOVINY: Dokonale "korektně" politická volba
 >8.10. MROŽOVINY: Krvavý barometr
 >1.10. MROŽOVINY: Na pilu se netlačí
 >24.9. MROŽOVINY: Zemský škůdce
 >19.9. MROŽOVINY: Kterak se z Mrože stát jelenem
 >17.9. MROŽOVINY: V břiše Prahy
 >10.9. MROŽOVINY: Zdraví za peníze koupíš
 >3.9. MROŽOVINY: Ani lodě nechtějí umírat potupně
 >26.8. MROŽOVINY: Léto 1943 - porážka vlčích smeček

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Mrožoviny
 
31.3. MROŽOVINY: Jasínovská koláž
František Novotný
Likvidace šajcha Ahmada Jasína, vůdce teroristické organizace Hamas, kterou provedla izraelská armáda 22. března 2004, donutila téměř každého politika a novináře k reakci. Pro pokračování boje proti islamistickému terorismu je pak poučné si tyto reakce srovnat a zapamatovat. Výsledná koláž, sestavená z výňatků z českého tisku, aniž by potřebovala nějaký komentář, je též případnou ilustrací k Mrožovinám z minulého týdne.
Komentářů k článku:

24.3. MROŽOVINY: V čelistech civilizačních kleští
František Novotný
I v Česku vystupují v médiích humanitní intelektuálové, kteří relativizují islamistický terorismus a přenášejí vinu za toto násilí na Západ. Třeba - jak onehdy z úst jednoho z těchto "relativistů" zaznělo - obrazným vyjádřením, že Západ zahnal teroristy do kouta. Toto rčení pak vypovídá o současné civilizační krizi tolik, že stojí za rozbor a za východisko k další analýze.
Komentářů k článku:


17.3. MROŽOVINY: Queen Mary 2 pod rentgenem
František Novotný
O dobré práci PR agentur, které si najala Cunard Line Ltd, svědčí i skutečnost, že informace o novém výletním superparníku QM 2 se objevila i na stránkách českého tisku. Na rozdíl od dob na začátku minulého století, kdy se čtenář v tehdejších běžných novinách dověděl i konstrukční detaily třeba takového Titaniku, musí se čtenář dnešní spokojit jenom s fotografickou "slupkou" a několika reklamními daty. Velezajímavé technické údaje jsou dnes k nalezení jenom v odborných časopisech - nebo na internetu. V tomto případě i zde.
Komentářů k článku:


10.3. MROŽOVINY: Vítězství v Atlantiku
František Novotný
Od 14. do 18. března 1944 podnikli Němci poslední pokus o koordinovanou ponorkovou operaci proti spojeneckým lodním trasám na Atlantiku. Ačkoli trvalo ještě více než rok, než poslední U-boot vyvěsil bílou vlajku, toho jara před 60 lety úporná a nemilosrdná bitva o Atlantik skončila vítězstvím Spojenců. Tento článek volně navazuje na Mrožoviny z 27. srpna 2003 - "Porážka vlčích smeček".
Komentářů k článku:


3.3. MROŽOVINY: Blýskání na nové časy
František Novotný
Dva citáty, jimiž tyto Mrožoviny začínají, shrnují změnu pohledu na lidské motivace a chování. Argumentují výzkumy, jež přinesla biologie v poslední třetině 20. století a dokládají, že lidské aktivity nelze jenom vysvětlovat společenskými vědami - stavět do kontrastu biologický a civilizační vývoj. Znamená to konec monopolu humanitních intelektuálů, kteří si právo na "výklad světa" osobovali, je to blýskání na nové časy, v nichž se žádná společenská věda bez evoluční "biologie" neobejde.
Komentářů k článku:


25.2. MROŽOVINY: Tygr a drak v exsovětské zbroji
František Novotný
Na rozdíl od dostatečně medializovaného ekonomického pokroku Číny stejně dravý hospodářský rozvoj Indie, druhé nejlidnatější země světa, zůstává ve stínu. Obě obrovité země aspirují na post regionální velmoci a jsou si dobře vědomy, že ekonomická síla musí najít odraz v síle vojenské. Nyní mají dost prostředků, aby si začaly pořizovat takové globální zbraňové systémy, jako jsou moderní letadlové lodi. Přitom dodavatelem obou potencionálních rivalů je Rusko.
Komentářů k článku:


18.2. MROŽOVINY: Micheli nesmrtelný, Angelo božský…
František Novotný
I člověk s minimální znalostí dějin výtvarného umění ví, kdo byl Michelangelo. A většině z nás se ihned vybaví Davidova socha ve Florencii, či si vzpomeneme na fresky na stropě Sixtinské kaple. Ti zasvěcenější přidají i titánskou sochu Mojžíše ve Svatopetrském dómu, jenž je též dílem Michelangela. I s úžasnou kupolí, kterou nikdy nespatřil. Geniální sochař, malíř, architekt a básník, ale také anatom a mistr opevňovacích prací zemřel na den přesně před 440 lety, 18. února 1564.
Komentářů k článku:


11.2. MROŽOVINY: Politicky nekorektní úvaha o multikulturalismu
František Novotný
Svobodomyslným vzorem politicky korektního multikulturalismu bylo Nizozemí. Poslední informace z této země, jak je přinesly třeba HN v článku o nuceném pobytu přistěhovalců či týdeník "Reflex ve stati o "černých školách", pak napovídají, že nizozemské vzorové řešení soužití různých etnik se dostalo do slepé uličky a že problém je zřejmě složitější, aby se dal vyřešit jenom korektně politickým uplatňováním lidských práv.
Komentářů k článku:


4.2. MROŽOVINY: Z pekla do stínu katedrály
František Novotný
Koncem minulého roku se na pultech knihkupectví objevily dvě pozoruhodné knihy, z jejichž názvů je složen titulek těchto Mrožovin. Ač zdánlivě jde o dokonalé protiklady, když v prvním případě se jedná o překlad grafického románu a v druhém o prózu domácího autora, spojují obě knihy tímtéž způsobem realitu s magičnem. Což je pozoruhodnost stojící za pár řádek.
Komentářů k článku:


28.1. MROŽOVINY: Pohled do kuchyně U.S. Navy
František Novotný
Již nějakou dobu je na knižních pultech k mání kniha "Letadlová loď" Toma Clancyho. V tomto případě se nejedná o žádný román, ale o zajímavý literární hybrid, který kombinuje literaturu faktu se scénářem budoucnosti a strategický esej s reportáží a výkladovým slovníkem. Tím vším nabízí nejen fascinující pohled na konstrukci a provoz útočné letadlové lodi, ale poskytuje i širší obraz prakticky současné U.S. Navy.
Komentářů k článku:


21.1. MROŽOVINY: Říkali jí Hirošima
František Novotný
V úterý 13. ledna 2004 uvedla ČT2 v rámci cyklu o utajených ponorkách dokumentární pořad "K-19, ponorka "posledního soudu". Podal příběh utajené jaderné havárie na palubě první jaderné raketonosné ponorky v sovětském loďstvu a tento článek jako přídavek přináší další technické údaje o ponorce, které se po havárii začalo říkat Hirošima.
Komentářů k článku:


14.1. MROŽOVINY: Klientelismus a demokracie
František Novotný
Nemine den, aby média nepřinesla zprávu o případu korupce, nebo o případu klientelismu. Tu skončí bývalý ministr ve správní radě, tu se naopak právník nějaké finanční skupiny vynoří jako poradce ministra. A to i jinde v západních demokraciích, přestože existuje celá oblast práva, zaměřená na potírání těchto jevů. Vnucuje se tedy otázka, zda hlavně klientelismus, který, na rozdíl od kriminalizované korupce, se dokonce ve formě lobbismu toleruje, není vrozenou "chorobou" demokracie.
Komentářů k článku:


7.1. MROŽOVINY: Evropa v mlze
František Novotný
V debatním pořadu "Vertikála" na ČT2 byla 30. prosince 2003 na paškálu Evropa. Její duchovní základy, integrace i výhled do budoucna. Moderátor Bob Fliedr si za partnery zvolil historika Dušana Třeštíka, katolického preláta Václava Malého a ředitele Židovského muzea v Praze Lea Pavláta. Tomuto konformnímu výběru odpovídal i konformně sterilní průběh, neschopný překročit mantinely humanisticky intelektuálních klišé, které podstatné evropské skutečnosti obcházejí.
Komentářů k článku:


31.12. MROŽOVINY: Břitvoruký Jack.
František Novotný
Jelikož po Štědrém dnu připadly Mrožoviny i na silvestrovský dnešek, přinášejí opět povídku jako příspěvek k dobré náladě čtenářů. Jedná se o literární rébus tu s více, tu s méně ukrytými literárními odkazy, který je snad i správně silvestrovsky kořeněný. Nu a jeho autor všem pánským čtenářům Neviditelného psa do nového roku přeje, aby jim problém Břitvorukého Jacka zůstal navždy cizí.
Komentářů k článku:


24.12. MROŽOVINY: No difference
František Novotný
Na Štědrý den se mají lidé navzájem obdarovávat. Také Mrožoviny připravily pro své věrné čtenáře, kteří si na ně kliknou i dnes, malý dárek v podobě SF povídky. Možná je, vzhledem ke svátkům ve znamení pohody, lásky a míru, poněkud peprnější, ale na straně druhé je v podstatě rodinotvorná, když upozorňuje právě na tu slepotu, jež lidem zabraňuje, aby poznali, koho skutečně milují.
Komentářů k článku: