Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 21.4.2004
Svátek má Alexandra
  Výběr z vydání
 >ZAMYŠLENÍ: Amerika - mýty a skutečnost - bydlení
 >EKONOMIKA: Inflace netlačí na zvyšování úrokových sazeb
 >STÁVKA: Kam zmizely peníze na polovinu 13. a 14. platů?
 >MROŽOVINY: Námořní rozpaky paní Češtiny 1
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Těším se na Kill Billa 2 !
 >PSÍ PŘÍHODY: Mýtus o trnu v tlapě
 >NÁZOR: Stateční jako Španělé
 >NÁZOR: Cena svobody
 >NÁZOR: Pochyby O Mučednictví
 >VÝSTAVA: ŽENA 2004
 >PENÍZE: Cesta do hlubin fondů peněžního trhu
 >TÉMA: Dětské oběti – prevence
 >ARCHITEKTURA: Psí Kateřinky
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Pláč jazyka českého
 >FUTUROLOGIE: Je mu 136 let a je i sexuálně výkonný.

  Starší články
 >7.1. MROŽOVINY: Evropa v mlze
 >31.12. MROŽOVINY: Břitvoruký Jack.
 >24.12. MROŽOVINY: No difference
 >23.12. MROŽOVINY: Master and Commander: Odvrácená strana filmu
 >17.12. MROŽOVINY: Rok 1943 ve vzduchu
 >10.12. MROŽOVINY: Pod císařským praporem
 >3.12. MROŽOVINY: Irák jako konvojová bitva
 >26.11. MROŽOVINY: Viděl jsem ukřižování 3
 >19.11. MROŽOVINY: Viděl jsem ukřižování 2
 >12.11. MROŽOVINY: Viděl jsem ukřižování 1
 >5.11. MROŽOVINY: Americký torpédoborec za 2. světové války
 >29.10. MROŽOVINY: Operace Hydra
 >22.10. MROŽOVINY: Nobel, legenda pro 20. století
 >20.10. MROŽOVINY: Vzkaz pro Jana Čulíka
 >15.10. MROŽOVINY: Dokonale "korektně" politická volba
 >8.10. MROŽOVINY: Krvavý barometr
 >1.10. MROŽOVINY: Na pilu se netlačí
 >24.9. MROŽOVINY: Zemský škůdce
 >19.9. MROŽOVINY: Kterak se z Mrože stát jelenem
 >17.9. MROŽOVINY: V břiše Prahy

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Mrožoviny
 
21.4. MROŽOVINY: Námořní rozpaky paní Češtiny 1
František Novotný
Vstupem do EU přestane být Česko vnitrozemským státem. Na mapě se sice nikam neposune, ale český občan bude mít tentýž přístup k moři a možnost využívat je jako kterýkoli jiný příslušník mořeplaveckých západoevropských národů. Tím se ale ještě více ozřejmí chybějící námořní tradice, jež se zrcadlí v jazykové oblasti, v chybějícím a špatně používaném názvosloví. Například u pojmů "flota" a "flotila", loď "válečná, bojová a bitevní", jejichž objasněním tento nepravidelný seriál Mrožovin začíná.
Komentářů k článku:

14.4. MROŽOVINY: V čelistech civilizačních kleští 2
František Novotný
Tento článek navazuje na Mrožoviny z 24. března 2004 a analyzuje postoje, které Západ k fenoménu terorismu zaujal. Zmiňuje se o upřednostňování prevence na úkor represe, o hranicích léku jménem multikulturalismus, který Západ za tímto účelem vyprodukoval a po jehož selhání by Evropu mohla zachvátit recidiva Hitlerova syndromu.
Komentářů k článku:


7.4. MROŽOVINY: Sto let Srdečné dohody
František Novotný
Dne 8. dubna 1904 uzavřeli zástupci vlády Jeho Veličenstva krále Eduarda VII. a zástupci Francouzské republiky dohodu, která pro demonstrovanou přátelskou atmosféru dostala název Entente Cordiale - Srdečná dohoda. Pro tehdejší svět znamenala šok a ovlivnila celé dějiny 20. století, neboť se stala základem spojenecké Dohody za 1. světové války a bez její tradice by bylo takřka nemožné sestavit i protihitlerovskou koalici.
Komentářů k článku:


31.3. MROŽOVINY: Jasínovská koláž
František Novotný
Likvidace šajcha Ahmada Jasína, vůdce teroristické organizace Hamas, kterou provedla izraelská armáda 22. března 2004, donutila téměř každého politika a novináře k reakci. Pro pokračování boje proti islamistickému terorismu je pak poučné si tyto reakce srovnat a zapamatovat. Výsledná koláž, sestavená z výňatků z českého tisku, aniž by potřebovala nějaký komentář, je též případnou ilustrací k Mrožovinám z minulého týdne.
Komentářů k článku:


24.3. MROŽOVINY: V čelistech civilizačních kleští
František Novotný
I v Česku vystupují v médiích humanitní intelektuálové, kteří relativizují islamistický terorismus a přenášejí vinu za toto násilí na Západ. Třeba - jak onehdy z úst jednoho z těchto "relativistů" zaznělo - obrazným vyjádřením, že Západ zahnal teroristy do kouta. Toto rčení pak vypovídá o současné civilizační krizi tolik, že stojí za rozbor a za východisko k další analýze.
Komentářů k článku:


17.3. MROŽOVINY: Queen Mary 2 pod rentgenem
František Novotný
O dobré práci PR agentur, které si najala Cunard Line Ltd, svědčí i skutečnost, že informace o novém výletním superparníku QM 2 se objevila i na stránkách českého tisku. Na rozdíl od dob na začátku minulého století, kdy se čtenář v tehdejších běžných novinách dověděl i konstrukční detaily třeba takového Titaniku, musí se čtenář dnešní spokojit jenom s fotografickou "slupkou" a několika reklamními daty. Velezajímavé technické údaje jsou dnes k nalezení jenom v odborných časopisech - nebo na internetu. V tomto případě i zde.
Komentářů k článku:


10.3. MROŽOVINY: Vítězství v Atlantiku
František Novotný
Od 14. do 18. března 1944 podnikli Němci poslední pokus o koordinovanou ponorkovou operaci proti spojeneckým lodním trasám na Atlantiku. Ačkoli trvalo ještě více než rok, než poslední U-boot vyvěsil bílou vlajku, toho jara před 60 lety úporná a nemilosrdná bitva o Atlantik skončila vítězstvím Spojenců. Tento článek volně navazuje na Mrožoviny z 27. srpna 2003 - "Porážka vlčích smeček".
Komentářů k článku:


3.3. MROŽOVINY: Blýskání na nové časy
František Novotný
Dva citáty, jimiž tyto Mrožoviny začínají, shrnují změnu pohledu na lidské motivace a chování. Argumentují výzkumy, jež přinesla biologie v poslední třetině 20. století a dokládají, že lidské aktivity nelze jenom vysvětlovat společenskými vědami - stavět do kontrastu biologický a civilizační vývoj. Znamená to konec monopolu humanitních intelektuálů, kteří si právo na "výklad světa" osobovali, je to blýskání na nové časy, v nichž se žádná společenská věda bez evoluční "biologie" neobejde.
Komentářů k článku:


25.2. MROŽOVINY: Tygr a drak v exsovětské zbroji
František Novotný
Na rozdíl od dostatečně medializovaného ekonomického pokroku Číny stejně dravý hospodářský rozvoj Indie, druhé nejlidnatější země světa, zůstává ve stínu. Obě obrovité země aspirují na post regionální velmoci a jsou si dobře vědomy, že ekonomická síla musí najít odraz v síle vojenské. Nyní mají dost prostředků, aby si začaly pořizovat takové globální zbraňové systémy, jako jsou moderní letadlové lodi. Přitom dodavatelem obou potencionálních rivalů je Rusko.
Komentářů k článku:


18.2. MROŽOVINY: Micheli nesmrtelný, Angelo božský…
František Novotný
I člověk s minimální znalostí dějin výtvarného umění ví, kdo byl Michelangelo. A většině z nás se ihned vybaví Davidova socha ve Florencii, či si vzpomeneme na fresky na stropě Sixtinské kaple. Ti zasvěcenější přidají i titánskou sochu Mojžíše ve Svatopetrském dómu, jenž je též dílem Michelangela. I s úžasnou kupolí, kterou nikdy nespatřil. Geniální sochař, malíř, architekt a básník, ale také anatom a mistr opevňovacích prací zemřel na den přesně před 440 lety, 18. února 1564.
Komentářů k článku:


11.2. MROŽOVINY: Politicky nekorektní úvaha o multikulturalismu
František Novotný
Svobodomyslným vzorem politicky korektního multikulturalismu bylo Nizozemí. Poslední informace z této země, jak je přinesly třeba HN v článku o nuceném pobytu přistěhovalců či týdeník "Reflex ve stati o "černých školách", pak napovídají, že nizozemské vzorové řešení soužití různých etnik se dostalo do slepé uličky a že problém je zřejmě složitější, aby se dal vyřešit jenom korektně politickým uplatňováním lidských práv.
Komentářů k článku:


4.2. MROŽOVINY: Z pekla do stínu katedrály
František Novotný
Koncem minulého roku se na pultech knihkupectví objevily dvě pozoruhodné knihy, z jejichž názvů je složen titulek těchto Mrožovin. Ač zdánlivě jde o dokonalé protiklady, když v prvním případě se jedná o překlad grafického románu a v druhém o prózu domácího autora, spojují obě knihy tímtéž způsobem realitu s magičnem. Což je pozoruhodnost stojící za pár řádek.
Komentářů k článku:


28.1. MROŽOVINY: Pohled do kuchyně U.S. Navy
František Novotný
Již nějakou dobu je na knižních pultech k mání kniha "Letadlová loď" Toma Clancyho. V tomto případě se nejedná o žádný román, ale o zajímavý literární hybrid, který kombinuje literaturu faktu se scénářem budoucnosti a strategický esej s reportáží a výkladovým slovníkem. Tím vším nabízí nejen fascinující pohled na konstrukci a provoz útočné letadlové lodi, ale poskytuje i širší obraz prakticky současné U.S. Navy.
Komentářů k článku:


21.1. MROŽOVINY: Říkali jí Hirošima
František Novotný
V úterý 13. ledna 2004 uvedla ČT2 v rámci cyklu o utajených ponorkách dokumentární pořad "K-19, ponorka "posledního soudu". Podal příběh utajené jaderné havárie na palubě první jaderné raketonosné ponorky v sovětském loďstvu a tento článek jako přídavek přináší další technické údaje o ponorce, které se po havárii začalo říkat Hirošima.
Komentářů k článku:


14.1. MROŽOVINY: Klientelismus a demokracie
František Novotný
Nemine den, aby média nepřinesla zprávu o případu korupce, nebo o případu klientelismu. Tu skončí bývalý ministr ve správní radě, tu se naopak právník nějaké finanční skupiny vynoří jako poradce ministra. A to i jinde v západních demokraciích, přestože existuje celá oblast práva, zaměřená na potírání těchto jevů. Vnucuje se tedy otázka, zda hlavně klientelismus, který, na rozdíl od kriminalizované korupce, se dokonce ve formě lobbismu toleruje, není vrozenou "chorobou" demokracie.
Komentářů k článku: