Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 12.11.2001
Svátek má Benedikt

 
FLASH

Krátce po 15 hodině našeho času mělo v New Yorku nehodu hned po startu letadlo Airbus společnosti American Airlines na cestě do Dominikánské republiky.
Město bylo nehodou zalarmováno, řekl starosta Giuliani.
Bylo vidět stíhačky, přelétávající přes území nehody.
William Shumann z Federálního úřadu pro letectví řekl, že nemá žádné bezprostřední vysvětlení, co zavinilo nehodu. Svědci viděli, že letadlo vybouchlo a hořelo už ve vzduchu, jeden motor dopadl dříve než zbytek trupu.
Všechna okolní velká letiště (Kennedyho, LaGuardia apod.) byla po tomto pádu uzavřena. Stalo se to v oblasti Rockaway čtvrti Queens (viz mapka). Všechny tunely a mosty ve městě byly zavřeny.
O tom, zda šlo o teroristický útok nebo ne, zatím nejsou informace, stějně jako o tom, kolik je obětí a zraněných.

I přes tuto nehodu se ruský premiér Putin dnes chystá letět do Washingtonu.

Nejčerstvější zprávy
mapka
JITA

V neděli se konal Den veteránů, bylo to již potřetí co se tento pro nás nový svátek v ČR slavil
Čeká se, že zpráva EU o postupu integračních snah ČR bude pozitivní, kolegium komise EU ji bude schvalovat v úterý
Na závěr návštěvy v USA navštívil premiér Zeman továrnu firmy Sikorsky, která montuje vrtulníky i v provozech Aero Vodochody
V Novém Městě na Moravě sněmovalo v sobotu Sdružení nezávislých kandidátů, sněm rozhodl, že se SNK zúčastní parlamentních voleb ve všech obvodech
Ředitel ČT Jiří Balvín se v sobotu poranil při práci s kotoučovou pilou a vrtulník ho odvezl do Vojenské nemocnice
Petra Buzková a Miroslav Beneš se v televizi vyslovili v neděli pro vysílání Svobodné Evropy do Afghánistánu
Na Staroměstském náměstí v Praze stojí vánoční strom, je to stoletý smrk u Velkých Karlovic
V sobotu a neděli se konal v Praze mistrák ve hře scrabble, v neděli se ho zúčastnili spisovatel Ivan Klíma a básník Jiří Žáček
V Praze byl v sobotu "den otevřených dveří" v policejní akademii, kam nastupuje do denního studia ročně 200 studentů vybraných ze 4000 uchazečů
Na horách už je někde sníh - na Šumavě, v Krušných horách a Jeseníkách, v Beskydech zatím není a v Krkonoších uměle zasněžují sjezdovky
Počasí Praha: Moc hezké slunečné počasí - a přišel mráz (v noci na neděli)
Žilina: v sobotu jasno a mrazivo, v nedelu zamračené a chladno    Miroslav Drkoš

Český podzim (ze Slezska):
A ty, Juro, jdi na hůru
a sežeň tam z hnízda kuru,
vem vajec na nudle,
bílé mouky z truhle!
(Z knihy Český rok, kterou uspořádali Karel Plicka a František Volf vybral Šaman.)


Z deníčku Moby Dicka:

Pondělí 12. listopadu 2001
Vedoucí ing. Duto Hlav jako by chytil druhou mízu. Po návratu z pracovní porady managorů zkontroloval všech deset knih, které kdy u nás byly vedeny - od Knihy čištění pracovních oděvů po Knihu předběžných objednávek a zhrozil se, že nejsou vyplňovány. Na Ambrožovu námitku, že teď už všechno vedeme v KECECH odvětil: "To nestačí. Musím mít ještě křížovou kontrolu!"


Starší deníčky:
od začátku dubna 2000, května 2000, června, července, srpna, září, října, listopadu, prosince, ledna 2001, února, března, dubna, května, června, července, srpna a září

Kdo je kdo v Českých Textárnách

Podněty, připomínky a výkřiky čtenářů Deníčku Moby Dicka můžete posílat na schránku Moby.Dick@seznam.cz.
  Jen tak na okraj ...

  

POZVÁNKA NA VEČER:

Přátelé,

dovolte, abychom vás dnes večer pozvali u příležitosti zahájení činnosti jazz-klubu, který ponese jméno a památku českého jazzového velikána Karla Velebného, k otevření nového pražského klubu. Dnes začínáme festivalem, na němž se sejde k účinkování česká jazzová špička, např. Milan Svoboda, Jana Koubková, Emil Viklický, Karel Růžička a další. Ode dneška pravidelně ve čtvrtek se tak můžeme setkávat v novém jazzovém klubu, který najdete v pátém patře obchodního domu Kotva. Do 20. hodiny se dostanete do klubu obchodním domem po eskalátorech, později bočním vchodem prostřednictvím rychlovýtahu. Program dnešního festivalu začíná v 19. hodin. Pokud by zájem o návštěvu klubu projevili jazzoví fandové-vozíčkáři a chtěli se k nám výtahem dostat před 20. hodinou, měli by nás kontaktovat před začátkem pravidelného programu. Obvyklé výhody průkazu ztp/p v klubu platí. V rámci dnešního festivalu je vstupné 250 kc, v běžných klubových večerech, tedy od příštího čtvrtku, bude vstupné 100 korun.

Srdečně vás zvou šéf projektu
Miroslav Šmikmátor, tel.: +420:723:025:483 a jazzový klávesista
Tomáš Pavlán, tel.: +420:603:157:933 . ***

články dávající na pravou míru kupci proklamované hlouposti, články o technologiích, ale i o filosofii nebo o vědě a víře, seriál o slavných matematicích, články o kryptologii i kriminologii, prostě články ze všech vědních oborů najdete ve vědecké sekci Neviditelného psa - Universum


Jak to poznáme?
USA chtějí Ládinka zničit, dostat, mrtvého či živého, zabít, zajmout... Cokoli, aby byl neškodný. Tím, snad, bude organizace Al Kajda, vládnoucí Taliban a terorismus zlikvidován. Jen mi není jasné, jak USA chtějí zjistit, že Ládinek opravdu mrtvý je? Bombardováním jeho domnělých či skutečných úkrytů, plošným bombardováním, vyhazováním jeskyní coby potenciálního úkrytu do vzduchu - při úspěchu bude jeho tělo pravděpodobně k nenalezení. A i kdyby ho trefili a zabili, dá se čekat, že to jeho souteroristé budou tajit, nebo bude mít dvojníka. Konec konců ho už roky nikdo neviděl, třeba už nežije ani teď. Ládinek je zosobnění teroristů, ten prostě jen tak umřít nemůže. Jediná, aspoň trochu přesvědčivá možnost, je ho chytit a ukázat věrohodným způsobem světu. Jsou-li v Al Kajdě jen trochu dopředu myslící lidé, a nepochybně jsou, mají ve skříni desítky Ládinků.
GentlemanVazena redakce,
dovoluji si Vas informovat, ze v utery 6. listopadu se od 8:00 hod. uskutecni pred Uradem vlady CR v Praze protest proti snaham ministra Kuzvarta a MZP omezit sjezdove lyzovani v hlavnim jesenickem stredisku Ovcarna – Praded. Ucastniky protestni akce budou mistni starostove a obcane. Planovane omezeni by vyrazne postihlo zdejsi chudy kraj (Bruntalsko), ktery se v poslednich letech zacal orientovat na turisticky ruch. Milovnici sjezdoveho lyzovani jsou po vetsinu roku hlavnim zdrojem prijmu zdejsich obcanu.

Připojte se k boji proti terorismu
Prezident USA žádá všechny, kteří podporují boj proti terorismu, aby se aktivně podíleli na jeho porážce.

Z dosavadního šetření FBI vyplývá, že nejtěžší na celém boji je teroristy identifikovat. Vzhledem k tomu, že islámští fundamentalisté nepijí alkohol a je pro ně hříchem spatřit nahou jinou ženu než vlastní manželku, vyzývají se všechny ženy, aby zítra v poledne běhaly po ulicích (chodbách atd...) nahé a aby je muži následovali s lahví piva v ruce. Pokud se někdo bude ostýchat prakticky uplatnit toto doporučení , bude to známka jeho napojení na islámské teroristy.


Milí spolužáci, kteří jste v letech 1965 - 1975 studovali na ION, FON a FSVP. Po roce se opět scházíme, tentokrát v hospodě Na slamníku, Bubeneč, Wolkerova ulice.
Sraz je 10. listopadu v 18 hodin  Český politický cirkus

ČESKÝ POLITICKÝ CIRKUS: Ohlédnutí za Dnem veteránů

Co ve Zvířetníku?

Pište do Zvířetníku Michaele!


Enpytlopedický úslovník Lydie Junkové
Rčení na pondělí:
Neníť nafoukance pýcha z hlavy jeho, nýbrž z břicha
Starší úslovníky:
do konce: dubna, prosince roku 2000, od září 2001
a kdo to vlastně je, Lydie Junková?

K poznání i pobavení - vědecká sekce Neviditelného psa UNIVERSUMSledujete stav vašich úspor a investic? - ekonomická sekce Neviditelného psa SKRBLÍK je sponzorem služby VAŠE PORTFOLIO, která umožňuje anonymně sledovat aktuální stav uživatelských portfolií otevřených podílových fondů.
iFondy.cz - vše o 
otevřených podílových fondech
VAŠE PORTFOLIO
Přihlašovací jméno:
Heslo:
demo


Potřetí se konal Den veteránů. Připomíná zakončení První světové války, té války, která budiž prokleta do nejhorších pekel, protože vznikla zcela zbytečně, zničila dobře fungující svět a měla logické pokračování v Druhé světové válce a v ní navazující válce studené. 11. listopadu 1918 bylo podepsáno příměří - aniž se válka přenesla na německé území. Pozdější historikové i politici to označili za osudný omyl - protože tato neochota pokračovat v boji, který by byl bezpochyby nadále krvavý a vyčerpávající, umožnila vzniku legendě o "dýce v zádech", té legendy, která byla jedním ze sloupů, na nichž Hitler vybudoval svoji propagandu. Ale to je opravdu omyl nenapravitelný.

Konaly se slávy a ministr Tvrdík řečnil na Vítkově - bylo by ale dobře si všimnout těch doslova tisícovek pomníků a pomníčků, které stojí takřka v každé naší vesnici: vyčíslil někdo, kolik Čechů, Moravanů a Slováků v té válce padlo? Nějak se vytratili z našeho horizontu, tihle padlí. Oni padli v rakouské uniformě, tedy nepadli za naši věc. Je hrozně nespravedlivé je takto posuzovat. Prostě padli a patří k podstatě lidskosti vzpomínat na mrtvé. Proč je kádrovat podle toho, "za jakou věc" padli? Kdybychom mohli pátrat, asi v každé rodině bychom objevili jedno takové tragické slepé místo v rodokmenu, nějakou předčasně odumřelou větev.

Den veteránů se konal teprve potřetí. Bylo by dobře, aby se stal skutečně obecně vnímanou tradicí. A za veterány aby se nepočítali jen vojáci. Naši lidé padli i za okupace a za povstání, a padli i v srpnu 1968, kdy Sovětský svaz udělil světu definitivní poučení o tom, co je to komunismus. Jsou to naši mrtví.

Smůla je v tom, že se kolem veteránů a oslav a řečňování a kladení věnců dělá bombastický poprask, který je vždycky tak trochu k smíchu. Asi by bylo dobře, kdybychom měli každý ten svůj Den veteránů hlavně v mysli. Chtělo se mi napsat "v srdci", ale včas jsem se zarazil - i to je bombastické... Ale v mysli, tam bychom vzpomínku a úctu měli hostit.
AstonAlmanach tajemna, kniha z produkce Reader´s Digest, přináší další ukázky. Tentokrát to nejsou žádné dávné příběhy - vždyť vidění George Washingtona ovlivnila moderní dějiny... Kdo byl Červený muž, který varoval Napoleona, měl také Winston Churchill svoje tušení, anebo ponechával tuto vlastnost svému úhlavnímu nepříteli Adolfovi Hitlerovi? Šest kapitol, šest poutavých příběhů obsahuje ukázka z Almanachu tajemna.
(Inzerce)Komentářů k úvodníku: 20

  Problémy se zimou  Psí články

 
12.11. Komentář týdne
Michael Žantovský

Stránka senátora Žantovského

Za jeden z nejvážnějších prohřešků současné vlády, vedle řady přečinů drobnějších i některých dobrých činů pokládám skutečnost, že vláda nejen připustila nejvážnější ohrožení svobody tisku a projevu od listopadové revoluce, ale že k tomuto ohrožení dokonce aktivně přispívala. Případů je dnes již celá řada, ale rád bych zůstal u dvou z poslední doby.
Komentářů k článku: 39


12.11. KOMENTÁŘ: Amerika prožívá svůj holocaust
Jiří Payne
Jiří Payne
Webová stránka Jiřího Payna

Když přijede Američan na Starý kontinent, ač je jeho národnost produktem po staletí trvajícího proudu migrace z Evropy, vzbuzuje v Evropanech pocity jakési zvláštnosti, jinakosti. Prostě přichází z Nového světa. Naopak novosvětská zkušenost je pro mnoho Evropanů celoživotní inspirací - vášnivým zaujetím pro svobodu a úctou k člověku v Evropě neobvyklou.
Komentářů k článku: 18


12.11. MROŽOVINY: Islám očima politologa
František Novotný
Představuje islám ohrožení nebo ne? Je Usáma bin Ládin především muslim nebo především terorista? Na tyto navýsost aktuální otázky hledá odpověď kdekdo a kde se dá, mnozí Američané a Evropané i přímo v Koránu, kde ale každý, jako v Bibli, nalezne vždy to, co chce. Proto je přínosnější dát slovo civilizačnímu znalci, politologu S. Huntingtonovi.
Komentářů k článku: 23


12.11. ŠAMANOVO DOUPĚ: Komunistický manifest očima TGM
Jan Kovanic
Poslanec Ransdorf chválil v nedělní Sedmičce na Nově Marxův Komunistický manifest. Možná bude užitečné připomenout, jak viděl "praktické požadavky Manifestu" Tomáš Garrigue Masaryk v Otázce sociální v roce 1898:
Komentářů k článku: 23


12.11. AKCE: Nejhezčí Vánoční dárek je nekouřit
Martin Škapík
Otevřeným dopisem politikům ČR a EU pokračuje akce "Nejhezčí Vánoční dárek je nekouřit", kterou otevřel jinak humoristický server Viditelné Prase, aby tak bojoval nikoliv proti kuřákům, jak ve své akci zdůrazňuje, ale proti vzniku dalších závislostí, zejména u mladých lidí. Jeho akci už podpořila mnohá média, i politici a paní MUDr Zuzana Roithová nad ní v minulých dnech převzala záštitu...
Komentářů k článku: 18


12.11. POLITIKA: Kdyby Bin Ladin neexistoval, svět by si ho musel stvořit
Jerry Plšek
Co dělat? Pokračovat ve fiasku a doufat v zázrak? Zatím co dopisy infikované Antraxem jsou evidentně posílány z některého vlastního státu USA a bezpečnostní složky nejsou schopny najít pachatele, miliony dolarů jsou utráceny na rozbíjení sutin, táže se autor.
Komentářů k článku: 72


12.11. RODINA A PŘÁTELÉ: Přelez, přeskoč... a netrub
Ondřej Neff
Minulý týden jsem navštívil výrobní provoz. Zaujala mě hlavně kantýna - právě proto, že jsem tam troubil.
Komentářů k článku: 2


12.11. PSÍ PŘÍHODY: Obzor nenaplněné touhy
Ondřej Neff
Jsou místa, kam se pes nikdy nedostane. A nemusí to být královská lóže Národního divadla.
Komentářů k článku: 4


12.11. FOTOMOMENTKA: Z obrazovky
(JITA)
V sobotním úvodníku jsem na adresu Novy psala o odposlechnutém hovoru dvou mladíků, jeden říkal druhému: „Teď aby Nova vysílala aspoň pořád pěkné prasečinky, když nás bude tolik stát...“
Ani jsem netušila jak brzo (tedy ne úplně, ale aspoň částečně) Nova tomuto mladíčkovi jeho zbožné přání splnila.
Komentářů k článku: 46


12.11. EKO: O sjezdovkách, Jeseníkách, ochraně přírody a jejím smyslu
Marek Banaš
Vrcholky Jeseníků přikryla letos první sněhová peřina, milovníci lyžařského sportu začali chystat skluznice svých prken pro novou sezónu. Řada z nich jistě přemýšlí, na kolika sjezdovkách pod nejvyšší moravskou horou Pradědem si vlastně letos zařádí. Na definitivní rozuzlení této hádanky z pera ministra Kužvarta si budeme muset sice ještě pár dní počkat, už dnes však můžeme svým způsobem bilancovat. Ostrý spor se rozhořel zejména kolem povolení či definitivního ukončení provozu dvou nejdelších sjezdových tratí, na kterých podle Ministerstva životního prostředí docházelo k neúnosnému poškozování přírody. Ponechejme nyní stranou otázku případného vlivu či „nevlivu“ lyžařských aktivit a podívejme se na celý problém trošku jinýma očima.
Komentářů k článku: 22


12.11. SAKRYŠ: Pojďme dělat křupy křup!
Petr Holeček
Viděli jste někdy multiplex, též zvaný multikino? Obyvatelé těch bohatších částí zeměkoule tu sedí v řadě a konzumují širokou nabídku filmů, které jim projíždějí před očima jako na běžícím pásu. Stačí si jen vybrat.
Komentářů k článku: 19


12.11. INFO: Vanessa Mae 5.prosince v Paegas Areně

Krásná houslistka přijíždí do Prahy. Pragokoncert společně s Neviditelným psem připravil pro vás soutěž o lístky na její koncert.
Komentářů k článku: 5


12.11. SLOVENSKO : Co není přiklincováno...
Ĺubomír Sedláčik
...to zmizí. Tato teoréma v našich zemích pořád platí. Po českém skandálním rozkradení příslušenství obrněných transportérů uprostřed Prahy, se po víkendu mohou i v Bratislavě "pochlubit" strážci zákona gólem do vlastní branky. Z přísně střeženého parkoviska vládních činitelů zmizelo podpředsedovi parlamentu jeho auto. Šumů kolem ochrankářů ústavních činitelů už bylo ale již předtím dost. Snad mezi nimi situaci vylepší nová posila, čerstvý zeť Vladimíra Mečiara.
Komentářů k článku: 1


12.11. SPORT: Primadony
Pavel Janoušek
Tak se toho děje kolem nás dost a dost. Nemyslíte? Teď tu tak sedím ve svém koutečku, poslední mistrovské utkání mého mužstva za sebou a před sebou baráž naší reprezentace na Mistrovství světa ve fotbale.
Komentářů k článku: 10


12.11. EKO: Znovu kauza Jeseníky
Marek Mohyla
Příklady zneužívání úřednické moci kperzekuci vybraných podnikatelů
Komentářů k článku: 16  Moudro dne

Všechny počítače na úřadu vlády jsou chráněny hesly, takže je naprostý výmysl Mladé fronty, že by se to mohlo z tohoto počítače zkopírovat, i kdyby to tam bylo (materiál proti Buzkové).


Hyena - tradiční verze
Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - politika, rodina a přátelé, Bartovy příhody. Vychází od pondělka do pátku.


 >10.11. ODPOVĚDNA: Vševědovy vyčtené vědomosti
 >10.11. OTEVŘENÍ NOVÉ TRASY NAUČNÉ STEZKY V AREÁLU PRAŽSKÉ BOTANICKÉ ZAHRADY V TROJI
 >10.11. ŠAMANOVY NÁVRATY: K antropickému principu
 >10.11. LIDÉ: Mladá žena z kalendáře automobilky
 >10.11. NEW YORK: Ground zero
 >10.11. CESTY: Trak, já a Amerika.
 >10.11. LÁSKA: Gentleman radí pánům i paním
 >10.11. MEJLEM: Z čtenářské tvorby
 >9.11. BURIANOVO KAFE: Hlídači slov
 >9.11. POLITIKA: Všichni prezidentovi kritici
 >9.11. PA-VĚDO: Pí-voda aneb Agresivita šarlatánů.
 >9.11. TÉMA: Boj křesťanství a islámu?
 >9.11. RODINA A PŘÁTELÉ: Nevaž se a vodvaž se? Blbost!
 >9.11. PSÍ PŘÍHODY: Lepší sušenka v hubě, než...
 >9.11. SVĚT: Cesta do Evropy
 >9.11. HUDEBNÍ RECENZE: Máte také chuť?
 >9.11. ZAJÍMAVOSTI: Střípky z Ameriky
 >9.11. SLOVENSKO : Hrůza - zas všechno jen těm Čechům !?
 >9.11. MÉDIA: NÁMĚTY PRO BALVÍNA
 >9.11. MEJLEM: Čtenáři píší své názory a ohlasy

  Europe's
 >Jací jsou mladí Evropané?
 >Jako prasata v žitě
 >Finové mají strach z konkurence
 >Rovnoprávnost na vysoké školy!
 >Má Evropa alternativu k tunelům?
 >Přijeďte si do Norska ulovit tuleně!
 >Británie a Španělsko připravují tajnou dohodu o Gibraltaru
 >Euro na plátnech kin
 >Začíná (nejen) diplomatická válka o Kypr
 >Konec švédské neutrality?
  Zvířetník
 >PSI: Lucasovo vyprávění
 >KOČKY: Nový domov
 >PSI: Prosba o radu
 >FOTOMOMENTKA: Mopsoviny 6.
 >PŘÍHODY: Rexova vášeň pro kaštany aneb já ten kaštan pronesu
 >FOTOGALERIE: Kočky a psi z Rychnova
 >NÁZORY: Divný zákon
 >FOTOMOMENTKA: Mopsoviny 5.
 >PUPÍCI: Karinka žrát všechno nebude
 >PUPÍCI: Vzpomínka na jarní úklid
  Věda
 >OHLAŠOVNA: SOUČÁSTKY, SUBSYSTÉMY A TECHNOLOGIE PRO VYSOKOFREKVENČNÍ TECHNIKU - seminář
 >INSTITUCE: Projekt 2061
 >MATEMATIKOVÉ V HISTORII: Waclaw Sierpinski
 >MATEMATIKOVÉ V HISTORII: Willem de Sitter
 >EKO: Jak zchladit vášně kolem globálního oteplování?
 >OTEVŘENÍ NOVÉ TRASY NAUČNÉ STEZKY V AREÁLU PRAŽSKÉ BOTANICKÉ ZAHRADY V TROJI
 >PA-VĚDO: Pí-voda aneb Agresivita šarlatánů.
 >PA-VĚDO: Lucidní snění
 >VÍRA A VĚDA: Proces s Galileem - dokončení
 >INFO: Týden ve vědě, týden na Science Worldu
  Sci-fi
 >CON: Minicon 2001
 >WEB: Fandom.sk - fantastický denník
 >ČASEM S VĚDOU: Září v historii české vědy
 >AKCE: legendy českého komiksu v Krakatitu
 >LITERATURA: Harry Potter a Ohnivý pohár
 >CON: Dracon 2001 - z programu II
 >VYJDE: předvánoční vaření se stařenkou Oggovou
 >MEJLEM: dnes v Krakatitu - velký komiks ABC
 >RECENZE: trademark přede mnou, trademark za mnou...
 >DRBY: remake Soudce Dredda
  A odkazy ...