Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 20.7.2004
Svátek má Ilja
  Výběr z vydání
 >TÉMA: Co je to "domácí násilí"?
 >FEJETON: O Bohu
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Odpověď předsedy vlády Vladimíra Špidly
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Šťovík pro ČEZ
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Policajti ve Florencii
 >PSÍ PŘÍHODY: Příliš mnoho solidarity
 >GLOSA: Nejen zlatá, ale i červenožlutá léta padesátá
 >SCI-FI: Parcon 2004 - hopsa hejsa do Brandejsa!
 >NÁZOR: Co s volebním systémem?
 >EKONOMIKA: Růst sazeb by mohl předznamenat akciové poklesy
 >VĚDA: Klonovaný bluf Jana Kopečka
 >POLITIKA: Volební systémy
 >PENÍZE.CZ: Jak na investice: začínáme
 >SMUTNÝ PŘÍBĚH: Muselo to být?
 >NÁZOR: Víme proč a koho volíme?

  Starší články
 >16.7. NÁZOR: Osobní styk s voliči je pro ODS jediným řešením
 >16.7. NÁZOR: Šest let vlády ČSSD, šest let podvodů
 >15.7. KOMENTÁŘ: Fifty-fifty
 >15.7. GLOSA: Hrrr na viníky !
 >15.7. VESMÍR: Výtah ke hvězdám
 >15.7. ZAMYŠLENÍ: Pomůžeme ti, i kdyby tě to mělo zabít
 >14.7. Pravda… hysterická ženská nebo …éééj od farmaceutických lobby větor věje… nebo odkud vlastně ten vítr fouká?
 >14.7. TÉMA: Mašíni once more
 >14.7. PRAHA: O jedné výstražné ceduli
 >14.7. NÁZOR: Volební systémy
 >13.7. NÁZOR: Poměrný nebo většinový volební systém ?
 >13.7. NÁZOR: Iluze postupně opadávají
 >12.7. VÝZVA: Hledám majitele fenky sražené autem.
 >12.7. ZAMYŠLENÍ: Poněkud znesvěcené svátky.
 >12.7. GLOSA: Sponzorují automobilisté stát anebo naopak?
 >12.7. ZAMYŠLENÍ: Bičujme bolševika v nás
 >10.7. Politické gesto?
 >10.7. GLOSA: Ne hlavní, ale jeden z více malých důvodů proč občané nechodí volit.
 >9.7. TÉMA: Mezisklad vyhořelého jaderného paliva, aneb jak strašit lidi
 >9.7. GLOSA: Ó my se máme

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost
 
20.7. TÉMA: Co je to "domácí násilí"?
Lucie Hrdá
Přestože (nebo snad právě protože) jde o věc tak rozšířenou, většina veřejnosti před ní zavírá oči. Je jednoduché říci, že domácí násilí vzniká jako důsledek nefungujícího partnerského vztahu. Taková definice je sice pravdivá, ale příliš obecná a o tom, co domácí násilí je, nám nic nevypovídá. Definujme tedy domácí násilí jako násilí jakéhokoliv druhu, které je pácháno jedním z partnerů ve společné domácnosti.
Komentářů k článku:

20.7. FEJETON: O Bohu
Petr Kersch
Já na Boha svatého nevěřím. Proboha, jak bych mohl - po Osvětimi... Po Bergen-Belsenu... To neznamená, že Bůh neexistuje! Chraňbůh... Má stále možnost - na rozdíl ode mne - napravit všechno, co pokazil, zanedbal, profláknul a nestihl.
Komentářů k článku:


20.7. TISKOVÁ ZPRÁVA: Odpověď předsedy vlády Vladimíra Špidly
Vladimír Špidla
Premiér odpovídá paní Rowlingové ve věci klecových postelí, proti kterým autorka Harryho Pottera veřejně protestovala.
Komentářů k článku:


20.7. GLOSA: Nejen zlatá, ale i červenožlutá léta padesátá
Vladislav Kolman
Dávno, dávno již tomu. Občas se mi v mých představách vynořuje obrázek slunné ranní nedělní ulice. Bydlel jsem tehdy ve Vršovicích a když jsem vyšel ven z domu, kde jsem bydlel, vždy mě upoutaly ČERVENĚ natřené sloupy pouličního osvětlení...
Komentářů k článku:


20.7. NÁZOR: Co s volebním systémem?
Jiří Krejčí
V poslední době se stále častěji diskutuje o tom, jaký volební systém by byl výhodnější pro dosažení jasné parlamentní většiny, umožňující smysluplné vládnutí po celou dobu volebního období. Jedni si myslí, že současný poměrný volební systém vyhovuje, druzí by chtěli tento systém změnit na většinový. Přestože není, vhledem k mému věku (74 let), jisté zda se příštích voleb do poslanecké sněmovny (za dva roky?) a do senátu (za čtyři roky) dočkám, považuji za svoji občanskou povinnost se k tomuto, tolik diskutovanému, problému vyjádřit.
Komentářů k článku:


20.7. VĚDA: Klonovaný bluf Jana Kopečka
Ivan Brezina
Neviditelný pes zveřejnil letos 1. března článek Jana Kopečka "Vliv geneticky modifikovaných potravin na lidské zdraví - propaganda a skutečnost". Možná šlo o omyl a text měl být zveřejněn až 1. dubna, tedy na Apríla.
Komentářů k článku:


19.7. Tikající zabijáci.
JITA Splítková
Je docela zarážející, že naše armáda se o své žoldáky zřejmě nijak nestará a jak jsme se právě teď přesvědčili, někteří mohou být tikající načasovanou bombou - jen nikdo netuší, kdy a kde prostě vybuchnou. Také člověka napadne, co vše se asi v Bosně dělo? A to nás ještě čeká návrat žoldáků z Iráku a Afghanistánu… o nasazení si "do kožichu" cizí aktivní zabijáky ani nemluvě (jedná se o ony americké vojenské základny).
Komentářů k článku:


19.7. SMUTNÝ PŘÍBĚH: Muselo to být?
Lída Švecová
První věta se hledá moc těžko…Tak takto? Měla jsem fenku kavkazského pastevecké psa Nastěnku - Elen Dramijos. Odchovala dva vrhy. Byla to velmi krásná holka, absolutně zdravá, pokud nepočítám nějaké ty odřeniny a bebíčka vzniklé hrou či potyčkami v mojí kavkazské smečce.Teď v srpnu by jí bylo sedm let...
Komentářů k článku:


19.7. NÁZOR: Víme proč a koho volíme?
Tomáš Haas
Po porážce vládnoucí koalice v Evropských volbách, a následné resignacivlády, se otevřela diskuse o příčinách a důsledcích dlouhodobé neschopnostičeské politické scény vygenerovat stabilní a efektivní vládu.
Komentářů k článku:


19.7. GLOSA: Několik glos
Jaroslav Teplý
Mám momentálně dost práce a málo času, ale i při rychlém čtení narážím na články, ve kterých se vyskytují pozoruhodná fakta, která možná unikají pozornosti čtenářů. Tak na příklad proběhla před časem v NP debata o jezech na Labi. Nechci dělat v žádném případě v tété věci rozhodčího, ale zaujal mě zajímavý odstavec v příspěvku Vladimíra Fárka z 23.6.2004
Komentářů k článku:


19.7. FEMINISMUS: Matriarchát u šimpanzů bonobo
Jarmila Kubata
Šimpanzi zkoumaní Jane Goodall patří do druhu Pan Troglodytes, existuje však méně známý, poněkud gracilnější druh zvaný Pan Paniscus, nebo-li bonobo. Bonobo přežívá už jen v počtu několika tisíc jedinců v hustých deštných pralesích kolem řeky Zaire. Je především zajímavý tím, že se jeho sexualita až příliš nápadně podobá sexualitě lidské. Bonobové jsou v sexu ještě více náruživější než velcí šimpanzi a samice bonoba jsou říjné a mohou se pářit po celý rok- stejně jako člověk. Na rozdíl od šimpanze učenlivého má tedy bonobo volnou sexuální aktivitu nezávislou na plodnosti. Zatímco se jeho velcí příbuzní páří vždy jen několik dní uprostřed každého cyklu, když je samice plodná, bonobo se páří, i když samice není vnímavá. Nejnovější současné poznatky o bonobech zveřejnili vědci manželé Vančatovi v knize Sexualita primátů- z této knihy zde zveřejňuji o těchto zajímavých tvorech nejdůležitější poznatky.
Komentářů k článku:


19.7. ZAMYŠLENÍ: Jsme skutečně zaostalí!
Lubomír Ptáček
Mílovými kroky doháníme Evropu i svět nejen po stránce ekonomické, nýbrž i ve věcech praktického života. Valentýn, Santa Claus i Svatý Patrik už u nás zcela zdomácněli, podobně jako slavnosti nového beaujolais. Růžky pomalu vystrkuje i Helloween, i když doména www.helloween.cz je zatím ještě volná. Nicméně, z dřívějška u nás přežívá celá řada reliktních návyků, v jejichž odstraňování nás nezištně podporují například mnohé zahraniční celebrity. Naštěstí jsme ochotni spolupracovat, neboť pokud by tomu tak nebylo, cesta k nápravě by byla mnohem složitější.
Komentářů k článku:


16.7. Špatný obchod...
JITA Splítková
Nezaměstnanost pořád nějak v ČR neklesá. Například v Praze k 30. červnu evidovaly pražské úřady práce celkem 26 715 uchazečů o práci. Z těchto uchazečů jen 12 243 lidí dostávalo příspěvek v nezaměstnanosti.
Státní dluh roste. Roste i drahota. Kudy vede cesta dostat se ze sociální a ekonomické mizérie, která se před mnoha lidmi začíná docela reálně rýsovat? Každá rada dražší než zlato.
Od čeho máme fantazii? Takže mám jeden nekonvenční, ale také ztěžka realizovatelný, nápad, jak si zajistit obživu.
Komentářů k článku:


16.7. ZAMYŠLENÍ: Úplné zatmění mysli
Mirek Pesat
Znate tu historku, jak bylo potreba rozsirit Nizke tatry, zjistilo se totiz, ze partyzanu, kteri bojovali v SNP bylo udajne tolik, ze by se do tech hor nevesli.
Komentářů k článku:


16.7. VÍKENDOVINY: Ženeva... ženeva... ženevadí
Václav Vlk
O kávě, Švýcarsku, vrabčácích, ale taky o jedné Wandě...
Komentářů k článku: