Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 16.9.2004
Svátek má Ludmila
  Výběr z vydání
 >ČEŠI: Alkoholici! Mučitelé vlastních dětí!
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Tři otázky pro Johna Boka
 >POLITIKA: Naši "nezávislíci"
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Dobře střežené tajemství
 >REKLAMA: Veřejnoprávní opomenutí
 >PENÍZE.CZ: Penzijní reforma? Klíčem jsou příspěvky do systému
 >POLITIKA: Německé válečné reparace
 >FEJETON: Úplněk
 >PSÍ PŘÍHODY: Uši v poli aneb Čertovská kočka
 >EKONOMIKA: Hospodářské oživení tlačí na zvýšení úroků
 >POLITIKA: (Staro)nová éra české politiky
 >INTERNET: Podlý mail
 >DOPRAVA: Časově omezte platnost řidičského průkazu
 >ŠKOLSTVÍ: Komenský ano, Buzková ne
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak jsem vyděsil Miládku k smrti

  Starší články
 >2.6. MROŽOVINY: Vítěz od Cušimy 2
 >31.5. MROŽOVINY: Vítěz od Cušimy 1
 >26.5. MROŽOVINY: Jachtařské finty paní Češtiny
 >19.5. MROŽOVINY: Nečekaná tvář filmové hvězdy
 >12.5. MROŽOVINY: Jachtařský román z časů výjezdních doložek
 >5.5. MROŽOVINY: Námořní rozpaky paní Češtiny 3
 >28.4. MROŽOVINY: Námořní rozpaky paní Češtiny 2
 >21.4. MROŽOVINY: Námořní rozpaky paní Češtiny 1
 >14.4. MROŽOVINY: V čelistech civilizačních kleští 2
 >7.4. MROŽOVINY: Sto let Srdečné dohody
 >31.3. MROŽOVINY: Jasínovská koláž
 >24.3. MROŽOVINY: V čelistech civilizačních kleští
 >17.3. MROŽOVINY: Queen Mary 2 pod rentgenem
 >10.3. MROŽOVINY: Vítězství v Atlantiku
 >3.3. MROŽOVINY: Blýskání na nové časy
 >25.2. MROŽOVINY: Tygr a drak v exsovětské zbroji
 >18.2. MROŽOVINY: Micheli nesmrtelný, Angelo božský…
 >11.2. MROŽOVINY: Politicky nekorektní úvaha o multikulturalismu
 >4.2. MROŽOVINY: Z pekla do stínu katedrály
 >28.1. MROŽOVINY: Pohled do kuchyně U.S. Navy

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Mrožoviny
 
31.8. MROŽOVINY: SNP stále kontroverzní
František Novotný
Oslavy Slovenského národního povstání patřily za bývalého režimu a obzvláště za Husákovy éry k ikonám komunistického liturgického roku. To ale není důvod této významné události, v níž před 60 lety navíc šlo o budoucnost Československa, nevěnovat výroční vzpomínku, když se vyznačuje kontroverzním politickým zákulisím jako snad žádná jiná akce 2. světové války.
Komentářů k článku:

25.8. MROŽOVINY: Připravit loď k boji!
František Novotný
Mezi složkami rakousko-uherských ozbrojených sil, které se před 90 lety hotovily k boji, bylo i loďstvo na Jadranu. A k tomuto výročí pak městské muzeum v Chomutově přichystalo výstavu, která se v suchozemském Česku hned tak nevidí. Pod názvem, který tvoří i titulek tohoto článku, seznamuje návštěvníka s historií rakousko-uherské floty a s jejím nasazením během 1. světové války - hlavně za pomoci špičkových modelů Zdeňka Tollara.
Komentářů k článku:


18.8. MROŽOVINY: Jadranské noční můry.
František Novotný
Dalmatské ostrovy vytvářejí jeden z nejlaskavějších jachtařských revírů na světě. Jejich vícenásobný řetěz dokonale chrání vnitřní vodní cesty před vlnami otevřeného moře a poskytuje nespočet úkrytů a zátok nejen pro kotvení, ale i pro koupání v průzračné a přitom teplé vodě. Nicméně i tato jachtařská růže má své trny, jak na vlastní kůži minulý týden poznali i Aston, Sněhová vločka, Gentleman a další přátelé z Neviditelného psa.
Komentářů k článku:


11.8. MROŽOVINY: Dobytí Guamu
František Novotný
Letošního 11. srpna uplynulo 60 let od okamžiku, kdy po Saipanu a Tinianu dobyly americké tichomořské síly i poslední zbývající cíl operace "Forager" - ostrov Guam v souostroví Mariany. Boje o tuto "vnitřní závoru" japonské obrany probíhaly souběžně s invazí do Normandie a je zajímavé porovnat rozdílnost nasazených sil a použitých taktik.
Komentářů k článku:


9.8. MROŽOVINY: Člověk v zrcadle moře
František Novotný
Ten, kdo je lidem – ale také sobě - ve svých knihách nastavil, nosil dvě jména. Narodil se jako Jósef Teodor Konrad Korzeniowsky, ale před osmdesáti léty, 3. srpna 1924, zemřel jako Joseph Conrad.
Komentářů k článku:


4.8. MROŽOVINY: O jednom pacifistickém bludu
František Novotný
Přesvědčení, že války vyvolávají zbrojaři, aby vyprodali sklady, je součástí pacifistické víry a do svého ideologického arzenálu je převzali i komunisté s přívlastkem "imperialističtí" (zbrojaři). Jelikož se tento blud, který nahrazuje skutečný vhled do sociálních kořenů válek, objevuje tu a tam i v komentářích na NP, není od věci mu věnovat pár řádek.
Komentářů k článku:


28.7. MROŽOVINY: Poznámka k iráckému problému
František Novotný
Po celý minulý týden přinášela média zprávy o selhání amerických a britských zpravodajských služeb, jež přehnaně informovaly o arzenálu ZHN Saddámova Iráku. Tím se zdůvodnění zásahu proti tomuto diktátorskému režimu ocitlo na vodě a vyvstává otázka, co vlastně vedlo Bushovu administrativu k válce.
Komentářů k článku:


21.7. MROŽOVINY: Technický šperk v srdci Jeseníků
František Novotný
Při pohledu z Pradědu západním směrem zaujme každého pozorovatele hora s rovným temenem a při troše štěstí si povšimne i lesklého proužku, který prozrazuje, že se tam nachází jezero. Jedná se o horní nádrž přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně, výjimečného technického díla, skrytého uvnitř skalního masivu v údolí říčky Divoká Desná.
Komentářů k článku:


14.7. MROŽOVINY: Převrhnutí uprostřed Atlantiku
František Novotný
Každoročně pluje přes Atlantik kolem 5 000 jachet, mnohdy jen s rodinnými posádkami a dětmi na palubě. I přes kvalitní meteoslužbu a její radiopříjem se nikdy nedá vyloučit možnost setkání s bouří a z toho vyplývající možnost převrácení lodě, jak se to stalo i autorovi tohoto článku právě před 10 lety.
Komentářů k článku:


12.7. MROŽOVINY: Zvedá se třetí technologická vlna
František Novotný
Ačkoli byl úspěšný start soukromého kosmického stroje SpaceShipOne dne 21. června 2004 oceněn jako mezník, jímž se kosmonautika přesouvá ze sféry státních mamutích akcí s astronomickými rozpočty do sféry mnohem lacinějšího komerčního podnikání, které teprve může lidstvu otevřít vesmír v plné šíři, jako vždy se pozapomnělo na technologický převrat, který výtvor ing. Rutana předznamenává.
Komentářů k článku:


7.7. MROŽOVINY: Operace Bagration
František Novotný
V létě před 60 roky neutrpělo nacistické Německo jenom porážku na západě vyloděním Spojenců v Normandii, ale i na východě, kde 23. června 1944 Rudá armáda zahájila velkorysou operaci Bagration. Následkem bylo osvobození Běloruska a rozpad východní fronty, kterou se Němcům malým zázrakem podařilo stabilizovat až v srpnu na Visle.
Komentářů k článku:


30.6. MROŽOVINY: Jak Ivan Langer loví skalp České televize
František Novotný
K velkému překvapení nezasvěcených neprošla ve čtvrtek 24. 6. 2004 sněmovnou novela zákona o koncesionářských poplatcích. Sám předkladatel, ministr Dostál, vyzval na poslední chvíli koaliční poslance, kteří se chystali novelu parlamentem protlačit, aby hlasovali proti. Toto rázné otočení kormidla způsobil článek v Hospodářských novinách odhalující minu, kterou do novely důmyslně propašoval poslanec za ODS Ivan Langer.
Komentářů k článku:


23.6. MROŽOVINY: Sto čtyřicet let a tři dny od tažení na Červené řece
František Novotný
Před sto čtyřiceti lety vyvrcholila americká občanská válka. V roce 1864 měl generál Grant již plnou důvěru prezidenta Lincolna, aby mohl provést svůj operační plán, který Konfederaci zlomil vaz. Patřilo k němu i tažení do Texasu po Červené řece. A právě toto tažení se stalo námětem pro Českou asociaci americké občanské války, aby v sobotu 19. června 2004 provedla v Braníku rekonstrukci, do níž byl zapojen i parník Vyšehrad a z níž Mrožoviny přinášejí fotoseriál.
Komentářů k článku:


16.6. MROŽOVINY: Hrdina Jaderského moře
František Novotný
Jako obvykle zamíří zanedlouho hlavní proud českých turistů do Chorvatska na pobřeží Jadranu. Někteří navštíví i Vis, aniž by je napadlo, že v okolí tohoto ostrova došlo 20. července 1866 ke generální námořní bitvě, v níž slabší rakouská flota porazila italského protivníka. Rakouským velitelem v tomto snad největším jaderském námořním střetnutí byl admirál Wilhelm von Tegetthoff.
Komentářů k článku:


9.6. MROŽOVINY: Otazníky kolem Dne D
František Novotný
V těchto dnech, kdy si celá západní svět připomíná 60. výročí vylodění Spojenců v Normandii, média přinesla množství materiálů evokujících 6. červen 1944, den, který byl pro mnohé nejdelší - a poslední. A právě v konfrontaci, třeba s filmem "Zachraňte vojína Ryana", v němž se vnitřek vyloďovacího člunu po sklopení rampy mění v krvavý mlýnek na maso, vnucuje otázka - nemohl být ten den dnem posledním pro mnohem méně spojeneckých vojáků?
Komentářů k článku: